Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Kekal

KekalOd kvantové mechaniky k prvopočátkům a zpět

Victimer10.9.2020
K metalovým avantgardistům Kekal máme blízko už jenom tím, že se u nás nedávno objevila už třetí recenze na jejich album. To poslední se jmenuje Quantum Resolution a zrovna ono mělo vliv na vznik následujícího rozhovoru. Nezůstalo ale jen u současnosti, Kekal působí na scéně přesně čtvrtstoletí, a tak nebyl problém zabrousit také do historie. Partnerem k rozhovoru byl Jeff a když jsem se do jeho odpovědí začetl (mimochodem odpověděl hned další den), napadlo mě jediné, u Kekal je prostě svět v pořádku.

// ČESKÁ VERZE (ENGLISH VERSION BELLOW)


Je mi ctí přivítat na našem webu Kekal také formou rozhovoru. Zatím jsme se zabývali jen recenzemi, je fajn popovídat si s jedním z autorů.


Děkuji, Victimere. Je fajn si s tebou napsat a pro Kekal zas, že budou představeni na Echoes Zine.


Kekal neuvádí jména členů kapely. Je možné prozradit aspoň kolik lidí se momentálně v kapele angažuje?


Počet jednotlivců, kteří do skupiny přispívají, se liší album od alba, protože od roku 2009 nemá kapela žádné oficiální členy. Kromě toho, že to není kapela se členy, můžeme Kekal brát jako volně sdruženou D.I.Y (do-it-yourself) kapelu, takže rozsah uměleckého přínosu nebo zapojení nekončí pouze při hudební tvorbě a výkonu, ale rozšiřuje se na produkci nahrávání, umělecká díla, fotografii, videografii atd. Radši bych uvedl, že pokud jde o zapojení kteréhokoli jednotlivce, jde spíše o to, být zapojen do práce pro kapelu na konkrétním projektu, jako je album nebo mini-album, na rozdíl od pobytu v kapele.


Kolik lidí se podílelo na vzniku aktuálního alba?


Pokud mluvíme o novém albu „Quantum Resolution“, je to na třech lidech. Jeden má na starosti hudbu, texty a nahrávání (to jsem já) a pak jsou tu další dva, kteří přispěli buď k fotografování nebo k videozáznamům. Vzhledem k tomu, že Kekal je v posledních 11 letech kapelou bez členů, považujeme za součást uměleckého příspěvku vždy další aspekty, jako jsou umělecká díla, fotografie, produkce nahrávek a dokonce i video produkce.


Mohl bys přiblížit pozadí vzniku Quantum Resolution, psaní skladeb i práci ve studiu?


Texty jsou založeny na mé vlastní duchovní cestě a obsahují určité nové informace, které mi byly odhaleny za poslední tři nebo čtyři roky. Začal jsem je psát hned po dokončení produkce alba „Deeper Underground“ počátkem roku 2018. A stejně jako „Deeper Underground“ odrážejí texty „Quantum Resolution“ cestu, kterou jsem prošel. Hudba do značné míry sledovala texty a nezačal jsem ji skládat, dokud nebyly hotové texty. Album bylo nahráno v průběhu jednoho a půl roku, po jedné skladbě. Všechno se tvořilo potichu během mého volna a v mém bytě pěkně kousek po kousku, pouze za pomoci počítače jako je DAW. Nebylo to tedy nahráno ve studiu, dokonce ani v domácím studiu. Bylo to ve velmi skromných podmínkách a nikdo v budově si toho nevšiml, dokonce ani stará paní žijící vedle. Bicí nebyly provedeny akusticky a na kytary se nehrálo skrz reproduktorové skříně. Celá hudba byla složena nebo napsána během skutečné produkce, takže nedocházelo k oddělení mezi psaním a nahráváním hudby.


Jde o koncepční album?


Ano, jde. Všechny písně se týkají jednoho obecného tématu.


Proč vlastně tento název, Quantum Resolution?


Příběh pozadí je poměrně složitý, ale název vznikl, když jsem byl veden k pohledu na nedávné teorie v kvantové mechanice (nebo populárně kvantové fyzice) týkající se holografické povahy našeho vesmíru a z nového chápání iluzorní povahy času a prostoru (běžně se nazývá časoprostor, protože je to jediná vlastnost v matici), stejně jako naše hmotné nebo fyzické formy, které vnímáme. Ale texty jdou mnohem hlouběji a jsou obsáhlejší. Publikoval jsem 117stránkový dokument v angličtině s názvem „Ask. Seek. Knock.", který si můžete zdarma stáhnout z odkazu připojeného k poslední stránce digitální brožury při nákupu digitálního stahování alba prostřednictvím stránky Kekal Bandcamp. Je to většinou vysvětlení diskusního typu o tom, co se skrývá za texty všech skladeb na albu. Texty pojednávají o mnoha tématech nejen kvantové mechaniky, ale také potlačují historii našeho druhu a zrod civilizací a říší, vládce Země a jejich duchovní / kosmickou hnací sílu, prožitek blízké smrti atd. Texty do určité míry převzaly vliv také z původního filmu „The Matrix“, například odkaz na červenou pilulku atd. Části diskusí jsou zveřejněny na Facebooku, ke kterému mají všichni přístup z www.kekal.org/quantumresolution


Jak dlouho materiál pro album vznikal?


Na albu se začalo texty, ještě než byla hudba napsána nebo dokonce koncipována. Nepamatuji si přesný časový rámec, ale první texty byly psány přibližně ve stejné době, kdy mělo vyjít předchozí album „Deeper Underground“, přibližně počátkem roku 2018, takže od té doby trvalo asi dva roky, než to bylo počátkem roku 2020 všechno zcela dokončeno. Ve srovnání s ostatními alby Kekal nahranými po roce 2008 to ve skutečnosti netrvalo příliš dlouho. Dokončení některých minulých alb trvalo asi tři roky. Některé z písní jsme skutečně vydali jednotlivě od února 2019 do února 2020.


Novinka mi přijde až křiklavě barevná. Od popu, přes avantgardu až po metal. Bylo pro vás důležité být co možná nejobsáhlejší?


No, všechno přišlo přirozeně. Bez výhrad poslouchám všechny druhy hudby. V mém mentálním slovníku jsou pouze dva „typy“ hudby: poctivá hudba a falešná hudba. Většinu času mám tendenci poslouchat poctivou hudbu. Je to ten druh hudby, který mohu cítit tak upřímně, jak mi hudebníci jako formu uměleckého vyjádření předají. A to také znamená, že se i já se takto snažím dělat hudbu. Struktura a „styl“ mohou být mezi písněmi velmi odlišné a velmi různorodé, ale duše nebo jádro hudby zůstává stejné. Je těžké to vysvětlit slovy a trvalo mi mnoho let, než jsem si tohle mohl uvědomit. Už nepíšu hudbu, abych sledoval žánr nebo styl. Pokyny jsou temperament a nálada, které definují celkovou energii písně, a všechny jsou abstraktní. Když to vyjádříme z hlediska hudebních stylů, některé mohou být oděny tak, že je můžeme ve smyslu stylistické prezentace vnímat jako „metalovou hudbu“, zatímco v jiných případech ne.


Pokud se zaměříme na experimentální tvář kapely, Kekal pro našince zní dost exoticky. Kde hledat vlivy a inspirační zdroje?


Na naší stránce na Facebooku uvádíme seznam alb, která jsou považována za vlivná. https://www.facebook.com/pg/kekalofficial/photos/?tab=album&album_id=10152754353699542 Dosud existuje více než 150 alb a seznam obsahuje alba, která mají přímý vliv na to, jak se naše hudba inspirovala v strukturální úroveň, stejně jako oblíbená alba jednotlivců, kteří v určitém okamžiku napsali hudbu pro Kekal. Chápeme, že vliv nemusí vždy fungovat, pokud jde o „chtěli jsme znít takhle nebo takhle“, ale spíše je to o tom, jak se hudebníci „pohnuli“ a ovlivnili určitou hudbou a poté se případně nechali inspirovat v podvědomé úrovni. Takže i výsledek může být velmi odlišný, neznamená to, že by jedna hudba ve skutečnosti ostatní neinspirovala ani na ni neměla vliv. Například jedno z mých nejoblíbenějších alb je John Coltrane „A Love Supreme“ a určitě to ovlivnilo způsob jakým píšu hudbu, ale posluchači Kekal nemusí tento odkaz v písních slyšet, protože vliv není od začátku strukturální. Není to tak, že bych si do písní vědomě vypůjčil určité melodie, akordy nebo struktury a nazval je vlivy. Vliv je spíše o tom, jak mě hudba pohnula do té míry, že mě inspirovala při vytváření druhu hudby, která mluví do mého nitra. V některých případech může být hudba ovlivněna architekturou, vizuálním designem nebo dokonce malbou, přičemž dojem, který získáme, může také ovlivnit způsob jakým hudbu prezentujeme. Inspirace je tedy v podstatě něco, co může spustit mentální proces, který lze převést do jiných forem umění. Mnoho umělců jde do přírody, aby získali nějaký zdroj inspirace, a v tom případě slouží příroda jako vliv. Někteří jiní mohou užívat DMT, aby získali inspiraci. Pro Kekal jsou hlavní inspirací životní zkušenosti a tato vlivná alba nám nějak pomáhají překládat je do hudebních jazyků, kterým všichni rozumíme, téměř jako konkrétní slova, která byste si vybrali, když se zamilujete.


Propagaci alba si plníte opravdu důkladně. Od vypouštění jednotlivých skladeb, info maily a teď i rozhovory...


Kekal dělá tento typ kutilských prací od samého začátku, protože nikdy plně nespoléháme na to, že marketing a propagace kapely bude zajišťovat třetí strana, ať už nahrávací nebo marketingová / PR firma. Zveřejnění jednotlivých písní před vydáním alba jsme dělali od alba „Multilateral“. Původně to bylo založeno na myšlence Leviho, bývalého člena, který je nyní přispěvatelem kapely. Později jsme zjistili, že tato metoda je výhodná zejména pro streamovací platformy, jako je například Spotify, protože můžete vydávat jednotlivé skladby jako singly jeden po druhém a nechat si je vyzvednout a umístit do jejich oficiálních seznamů skladeb několikrát ročně. Tato metoda pomáhá při propagaci hudby a kapely. Právě teď, kvůli digitální distribuci a zařazení jednotlivých skladeb do seznamů skladeb, se musíme přizpůsobit „trendu“ a nemůžeme spoléhat na jedno album, které vydá všechny skladby najednou. Dobrá věc pochází i z Bandcampu, protože nám dali tisíce bezplatných kódů ke stažení, které můžeme nějak použít. Je tedy rozumné je použít k zasílání digitálních promoakcí různým velkým i malým médiím, magazíny a webové ziny si vyberou dokonce jen necelých 20% těchto promáčů. Pokud bychom použili PR firmu, procento by se mohlo trochu zvýšit a pokud je kapela podepsána pod známou značkou se všemi velkými propagačními prostředky a fyzickými promo akcemi, šance by se mohly výrazně zvýšit. Ale Kekal je nezávislá kapela, takže na třetí stranu příliš nespoléháme a jednoduše nemáme takový rozpočet, abychom mohli posílat fyzické promo po celém světě. Raději bychom různými způsoby komunikovali přímo s posluchači a potenciálními posluchači. To je jeden z důvodů, proč je propagační čas velmi flexibilní a trochu delší.


V tomto směru musím říct, že o Kekal vím díky českým fanzinům z přelomu tisíciletí. Vzpomínáš si nějaké, které o vás psaly?


V tuhle chvíli si na to nepamatuji, bohužel se musím podívat do našich archivů. Promiň, bylo to už dávno a už asi 15 let jsem bez kontaktu s celou hudební scénou. Pokud jsi zmínil jména, pravděpodobně si pamatuji, i když jenom slabě. Starší alba jsme vydali od začátku do poloviny roku 2000 prostřednictvím dnes již neexistujícího labelu Fear Dark z Nizozemska a měli také distribuci v České republice, takže jsem věděl, že posílali promo na některé české ziny a dělali jsme také několik rozhovorů. Také jsme na konci 90. let značně obchodovali s kazetami, víte, když byly kazetové pásky tím nejlepším k šíření hudby v podzemí, protože to bylo relativně levnější. Mohli jste vyměnit hlavní pásku a obaly alb a ušetřit náklady na poštovné. Naše alba se s největší pravděpodobností dostala i na některé podzemní fanziny a distribuce, protože obchodování s kazetami mohlo mezi obchodníky probíhat různými způsoby. Co se týče kapel během toho období, znal jsem některá jména jako Lykathea Aflame, Forgotten Silence, nikdy jsem se nedostal do kontaktu se samotnými kapelami, ale bylo to od prvních dnů obchodování s kazetami mezi undergroundovými labely a distribucemi. Náš kazetový label v Indonésii THT Productions, jehož jsem byl také součástí, se tehdy v obchodování s kazetami realizoval.


Na scéně se pohybujete už 25 let. Šlo by zavzpomínat na začátky a období prvních dem?


Moje vzpomínky na ty dny jsou nyní hodně matné. Jednu věc si pamatuji, první ukázky byly zaznamenány v mé ložnici pomocí čtyřstopého kazetového multitrackeru, protože ten malý stroj stále používám k vytváření zvuků zpětné vazby. V roce 1995 začala metalová hudební scéna v Indonésii růst také v podzemí, takže jsme byli součástí raného vývoje scény, kde mnoho kapel začalo tvořit a vydávat dema nebo mini-alba na kazetě s originálním materiálem a pak regulérní alba. Před tímto obdobím, na počátku 90. let, většina kapel dělala covery známějších kapel. Náš další kytarista Leo hrál před příchodem do Kekal v roce 1996 v cover kapelách Metallicy a Megadeth.


Na Echoes jsme kromě Quantum Resolution psali o Deeper Underground a Multilateral. Mohl bys ke každému z nich říci něco z vaší strany.


„Multilateral“ považuji za jedno z nejrozmanitějších alb, která kdy pod hlavičkou Kekal vyšla. Připadá mi to téměř jako kompilační album, protože každá skladba má svůj vlastní charakter, který se liší od ostatních. Můj přístup k produkci byl na tomto albu také trochu časově náročný, protože jsem nemohl použít stejné šablony pro nastavení zvuku, například jak se bude zacházet s bicími, nebo jak se zachází s kytarami. Pocity a temperament jednotlivých skladeb se velmi liší, takže k nalezení jejich nejvhodnější  stavby bylo třeba s produkcí zacházet individuálně podle charakteru písní. Poměrně rozsáhle jsme používali Vocaloid (zpěvový syntetizátor hlasu), který se později stal nejzajímavějším aspektem alba, protože nějakým způsobem představil Kekal scéně Vocaloid, který má vlastní velmi oddanou fanouškovskou základnu.


Deeper Underground“ je pro mě jiné album, myslím jiné než většina alb Kekal vyrobených za posledních 15 let. Jev něm víc surové energie a syrových emocí. Nejbližším albem Kekal, se kterým bych se ve vztahu k surové energii mohl spojit, je album „The Painful Experience“ z roku 2001. Náhodou jsem napsal všechny texty pro album před tím, než bylo určeno jeho hudební směřování, a vlastně mě překvapilo, že některé texty vyžadují tolik surové energie a intenzity, aby byly v hudbě prezentovány, téměř do té míry, že jsou až punkové. Naši posluchači byli překvapeni, že Kekal po více než 10 letech znovu produkuje nějakou „brutální“ hudbu, ale to nebylo něco, co bych viděl jako úmyslné. Bylo to proto, že to texty vyžadovaly.


Indonésie je nám poměrně vzdálená. Jak ve vaší zemi funguje undergroundová scéna, kluby, vzájemná výpomoc?


Nemyslím si, že jsem ten správný člověk, který by na tuto otázku odpověděl. Od roku 2006 žiji v Kanadě a již nepůsobím na hudební scéně, takže opravdu netuším, co se tam děje. Vím jen, že hudební scéna je v Indonésii stále docela živá a dobrá a ode dne, kdy jsem se přestěhoval do Kanady, se mnoho věcí dramaticky změnilo. Hranice mezi undergroundem a mainstreamem byla podle mě nejasná, pravděpodobně kvůli sociálním médiím a digitálním distribucím. Ale také pozoruji, že existují určité kapely, které si stále chtějí zachovat „exkluzivitu“ vydáváním pouze fyzických CD a kazetových pásek a nedistribuovat svou hudbu digitálně pro streamování nebo stahování.


Jsou kromě Kekal i další hudební projekty, ve kterých jsou členové kapely aktivní?


Právě teď nedělám žádné další hudební projekty. Za posledních 15 let byla veškerá moje hudba používána pouze pro Kekal, a to i když bylo těžké najít si čas, protože pracuji na plný úvazek, který nemá s hudbou nic společného. Azhar Levi, další bývalý člen, který také dodnes Kekal přispívá, přestal s hudbou už více jak před deseti lety, takže pro Kekal obvykle přispívá ilustracemi uměleckých děl a fotografiemi. Už několik let nejsem v kontaktu s ostatními bývalými členy, takže nevím, co dnes dělají.


Jak bude dál probíhat propagace Quantum Resolution?


Uvidíme. Pro indonéský trh se o to postarala gramofonová společnost Eastbreath Records, která vydala CD formát alba. Jsou to ti, kdo zpracovávají všechny propagační akce, protože tam sídlí a mají exkluzivní licenci na propagaci a distribuci na trhu. V mezinárodním měřítku je v současné době k dispozici pouze digitální formát prostřednictvím Bandcampu a také běžné streamovací platformy jako Spotify, Apple Music atd. Takže všechny mezinárodní propagační akce jsou zpracovávány nezávisle pod hlavičkou kapely a důraz je kladen na digitální formát. Získali jsme pomoc s tipy a podobně, většinou od našich posluchačů, a přispěvatelé se do jisté míry také podílejí na propagaci alba. Někteří z našich věrných posluchačů prováděli recenze alb, aby pomohli šířit zprávy o novém albu, což je skvělé. Kromě toho opravdu nevím. Chtěl bych, aby album nabralo na obrátkách od sdílení mezi posluchači a posluchači, na rozdíl od přímé propagace, protože kapela prostě nemá dostatek prostředků na to, aby dokázala dělat všechno. Proto mi opravdu nevadí, že si lidé stahují album z různých online zdrojů, i když je lepší, když si posluchači kupují také z Bandcampu kapely, aby kapelu finančně podpořili, protože máme pokryté provozní a propagační náklady. Není dobré vidět, že se kapela po 25 letech přežití finančně rozpadla!


Díky za rozhovor.


Není vůbec zač, taky díky.

 


ENGLISH VERSION //


Hello Jeff! We are honored to welcome Kekal to our website also in the form of an interview. So far we have only dealt with reviews, it's nice to talk to one of the authors.


Thank you, Victimer. It's nice to chat with you and for Kekal to be featured here on Echoes Zine.


Kekal does not mention the names of the band members. Is it possible to reveal at least how many people are currently involved in the band?


The number of individuals who contribute for the band differs from album to album, because since 2009 the band itself has no official members. Other than being a memberless band, Kekal is also a free-associated D.I.Y (do-it-yourself) band, so the scope of artistic contribution or involvement doesn't stop with the music creation and performance alone, but extends to recording production, artwork, photography, videography, etc. I would rather say regarding the involvement of any individual is more about being involved in the work for the band on a particular project like an album or mini-album, as opposed to being in the band.


How many people worked on the current album?


If we're talking about the new album "Quantum Resolution" we have 3 contributors, one for the music, lyrics and recording which is myself, and 2 others that contributed to either photography and/or video shots. Since Kekal has gone memberless in the past 11 years, we always consider other aspects like artwork, photography, recording production, and even video production to be part of the artistic contribution.


Could you describe the background of Quantum Resolution, songwriting and studio work?


Well, the lyrics are based on my own spiritual journey and they contain certain new information that has been revealed to me in the past 3 or 4 years. I started to write them right after finishing the production of "Deeper Underground'' album in early 2018. And just like "Deeper Underground'', the lyrics of "Quantum Resolution" reflect the journey that I've been through. The music pretty much followed the lyrics and I didn't start the music composing until the lyrics were finished. The album was recorded during the course of one and a half year, one song at a time. Everything was done quietly in my apartment little by little in between my spare times using only a computer as a DAW. So it wasn't really recorded in a studio, not even a home studio. It was a very modest set-up and no one in the building would notice, not even the old lady living next door. Drums were not performed acoustically and guitars were not played through speaker cabinets. The entire music was composed or written during the actual production, so there was no separation between writing and recording the music.


Is it a concept album?


Yes it is. All the songs relate to the one general theme.


Quantum Resolution, how can we explain this name?


The background story is quite complex, but the title came up when I was led to look upon the recent theories in Quantum Mechanics (or Quantum Physics by popular term) regarding the holographic nature of our Universe, and from the new understanding about the illusory nature of time and space (commonly called spacetime because it's a single property in the matrix) as well as our material or physical forms that we perceive. But the lyrics go much deeper and extensive than that. I have published a 117-page document in English called "Ask. Seek. Knock." which can be downloaded for free from the link attached to the last page of digital booklet when purchasing the digital download of the album through Kekal Bandcamp page. It's mostly discussion-type explanation about what's behind-the-lyrics of all songs in the album. The lyrics deal with many subject matters not only Quantum Mechanics, but also suppressed history of our species and the birth of civilizations and empires, the rulers of the Earth and their spiritual/cosmic driving force, near-death-experience, etc. To some extent, the lyrics also took influence from the original “The Matrix” film, like the red pill reference and so on. Parts of the discussions are also published on Facebook which everyone can access from www.kekal.org/quantumresolution


How long was the material for the album created?


The album started with the lyrics before the music was written or even conceptualized. I can't remember the exact time-frame, but the first lyrics were written around the same time the previous album "Deeper Underground" was about to be released, around early 2018, so from that time period it took about 2 years until the whole production was completely finished in early 2020. It didn't take too much time actually, compared to other Kekal albums recorded after 2008. Some of Kekal's past albums took about 3 years to finish. We actually released some of the songs individually starting from February 2019 to February 2020.


The new album is colorful, sometimes flashy. From pop, through the avant-garde to metal. Was it important for you to be as comprehensive as possible?


Well, everything came up naturally. I listen to all kinds of music without reservation. In my mental dictionary, there are only 2 "types" of music: honest music and fake music. I tend to listen to honest music most of the time, it's the kind of music that I could sense as sincerely brought by the musicians as a form of artistic expression. And that also means I try to do music that way too. The structure and "style" can be very different and very diverse in between songs, but the soul or the core of the music remains the same. It's hard to explain in words, and it took many years for me to be able to realize this. I no longer write music to follow genre or style anymore. The guidelines are temperament and mood that would define the overall energy of the song, and they are all abstract. When expressed into musical forms, some may fit with the clothing of what we may perceive as "metal music" in terms of stylistic presentation, while in other cases they don't.


If we focus on the experimental face of the band, Kekal sounds pretty exotic for us. Where can we look for Kekal's influences and sources of inspiration?


On our Facebook page, we list albums that are considered influential. https://www.facebook.com/pg/kekalofficial/photos/?tab=album&album_id=10152754353699542 There are over 150 albums so far, and the list contains albums that are directly influential in terms of how our music was taking inspiration from in the structural level, as well as the favourite albums of individuals who at some point wrote the music for Kekal. We understand that influence doesn't always work in terms of "we wanted to sound like this or like that'', but more on how the musicians got "moved" and affected by certain music and then possibly got inspired in the subconscious level. So even the outcome can be very different, it doesn't mean one music doesn't really inspire or influence the other. For example, one of my all-time favourite albums is John Coltrane's "A Love Supreme", and for sure I would put that as influential to the way I write the music, but Kekal listeners may not hear that reference in the songs, because the influence isn't structural to begin with. It's not that I would consciously borrow certain melodies or chords or structures into the songs and call them as influences, but the influence is more about how I was moved by the music to the point it would inspire me in creating the kind of music that speaks to my inner-self. In some cases the music can be influenced by architecture, visual design or even a painting, in which the impression we get from that can also influence the way we present the music. So basically an inspiration is something that can trigger a mental process which can be translated into other forms of art. Many artists go to nature to get some source of inspiration, and in that case nature serves as an influence. Some others may take DMT to get inspiration. For Kekal, life experiences are the main source of inspiration, and those influential albums somehow help us translate them in the musical languages we can all understand, almost like the specific words you would choose to express yourself when you fall in love.


You carry out the promotion of the album really thoroughly. From the release of individual songs, info emails and now also interviews ...


Kekal has been doing this type of do-it-yourself job since the beginning, as we never depend fully on the 3rd-party, whether record label or marketing/PR firm, to handle the marketing and promotion for the band. About the release of individual songs before the album is released, we have been doing this since the "Multilateral" album. It was originally based on the idea of Levi, former member who's now a band contributor. Later on we found this method to be beneficial especially for streaming platforms like Spotify for example, because you can release individual songs as singles one by one and have them being picked up and put on their official playlists multiple times a year. This method helps in promoting the music and the band. Right now, because of the digital distribution and the inclusion of individual songs on the playlists, we need to adapt to the "trend" and can't depend on one album for releasing all songs altogether at once. The good thing also comes from Bandcamp, because they gave us thousands of free download codes that we can use somehow. So it's wise to use them in sending digital promos to various media big and small, even only less than 20% of promos being picked by magazines and webzines. If we used a PR firm, the percentage could go a little bit higher, and if the band is signed to a well-known label with all the big promotional funds and physical promos the chances could go significantly higher. But Kekal is an independent band, so we don't depend on the 3rd-party too much and we simply don’t have the kind of budget to mail physical promos worldwide. We would rather communicate directly to the listeners and prospective listeners through various means. That’s one of the reasons the promotional time is very flexible and a little bit longer.


In this regard, I have to say that I know about Kekal thanks to Czech fanzines from the turn of the millennium. Do you remember any who wrote about your band? Do you know any czech bands?


I don't remember right now, unfortunately, I need to look at our archives. Sorry, it was a long time ago and I've been out of touch with the whole music scene for about 15 years now. If you mentioned the names I'd probably remember although faintly. We released older albums from early to mid 2000s through the now-defunct Fear Dark label from The Netherlands, and they also had distribution is Czech Republic so I knew they sent promos to some Czech zines and we got some interviews as well. Also we traded tapes extensively during the late 90s, you know when cassette tapes were the ultimate heros to spread the music in the underground because it was relatively cheaper to spawn. You could trade a master tape and album covers, and save the postage costs. Most likely our albums landed on some underground fanzines and labels/distros as well because tape trading could go in multiple ways between traders. As for bands during that period, I knew some names like Lykathea Aflame, Forgotten Silence, never got in touch with the bands themselves but it was from early tape trading days with underground labels and distros. Our cassette label in Indonesia THT Productions which I was also part of, used to trade tapes back then.


You have been on the scene for 25 years. Do you remember the beginnings and periods of the first demos?


My memory recollections about those days are weak now, but one thing I remember is that the first demos were recorded in my bedroom through a 4-track cassette multitracker, because I still keep that little machine to be used in creating some noise feedback sounds. Back in 1995 the metal music scene in Indonesia was beginning to grow as well in the underground, so we were part of the early development of the scene where many bands started to form and release demos or mini-albums on cassette with original material, and then full-length albums. Before that period, in the early 90s, most bands were just doing covers of more well-known bands. Our other guitarist, Leo, played in a Metallica and Megadeth cover band prior to joining Kekal in 1996.


Besides Quantum Resolution, we wrote about Deeper Underground and Multilateral on Echoes. Could you say something about each of them? We can start with Multilateral...


I see "Multilateral" as one of the most diverse and multi-faceted albums ever released under the Kekal banner. It feels almost like a compilation album, because every song has its own distinct character that's different from the others. My approach to production was also a little bit time-consuming on this album because I couldn't use the same templates for the sound settings, like how the drums would be treated or how the guitars would be treated. The feels and temperaments are very different in between songs, so production had to be treated individually on a per-song basis in order to find the most suitable character. We used a Vocaloid (a singing voice synthesizer) quite extensively, which later became the most interesting aspect on the album because it somehow introduced Kekal to the Vocaloid scene which has its own very dedicated fanbase.


"Deeper Underground" is to me, a different album, I mean different than most of the Kekal albums made in the past 15 years. It has more raw energy and raw emotion within the music, and the closest Kekal album I could relate to in terms of raw energy is the 2001 album "The Painful Experience". I happened to write all the lyrics for the album before the musical direction was determined, and it actually surprised me that some of the lyrics demand so much raw energy and intensity to be presented in the music, almost to the point of being punk-like. Our listeners were surprised to learn Kekal making some "brutal" music again after more than 10 years, but that wasn't something that I can see as intentional. It was because the lyrics demand it.


Indonesia is quite far from us. How does the underground scene work in your country, clubs and other stuff?


I don't think I'm the right person to answer this question. I've been living in Canada since 2006 and no longer active in the music scene, so I really have no idea what's going on over there. I only know that the music scene is still pretty much alive and well in Indonesia, and many things have changed dramatically since the day I moved to Canada. The line between underground and mainstream has been blurred I guess, most likely because of the social media and those digital distributions. But I also observe there are certain bands that still want to maintain the "exclusivity" by releasing only physical CD and cassette tapes, and not distributing their music digitally for streaming or download.


In addition to Kekal, are there other music projects in which the band members are active?


Right now I don't do other music projects. In the past 15 years all my music so far has been used only for Kekal, and even that it has been tough to find the time because I work a full-time job that has nothing to do with music. Azhar Levi, the other former member who also still contributes to Kekal to these days, has stopped doing music for over 10 years already, so for Kekal he normally contributes on the artwork illustrations as well as photography. I haven't been in touch with the other former members for some years now, so I don't know what they're doing nowadays.


How will the promotion of Quantum Resolution continue?


Well, it depends. For Indonesian market it has been taken care of by the record label who released the CD format of the album, Eastbreath Records. They are the one who handle all the promotions over there because they are based in there and have exclusive license for promotion and distribution within the market. For international, only digital format is available at the moment through Bandcamp and also mainstream streaming platforms like Spotify, Apple Music, etc., so all international promotions are being handled independently under the band's banner and the focus is on digital format. We got help for tips and such, mostly from our listeners, and contributors also do their part in promoting the album as well to some extent. Some of our faithful listeners did album reviews to help spread the news about the new album, which is great. Beyond that I really don't know. I'd like to see the album getting momentum from listener-to-listener sharing, as opposed to direct promotion because the band simply doesn't have enough resources to do everything. That's why I don't really mind people downloading the album from various online sources, although it is better if listeners also buy from the band's Bandcamp site to support the band financially, because we have operational and promotional costs to cover. It’s not good to see the band ends up being financially broke after surviving 25 years!


Thanks for the interview.


You're very welcome. Thank you.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky