Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Lia Fail

Lia FailNeofolk s duší osmdesátek

Victimer13.1.2014
Už ve chvíli, kdy jsem si doma třídil názor na jejich aktuální album "Cynical Stones", jsem věděl, že bych se o nich chtěl dočíst něco navíc. Něco, co by mi sami ochotně sdělili. Věřil jsem, že by to mohla být stejně příjemná zkušenost, jakým byl poslech jejich klidné a melancholické hudby. A tak si dnes můžeme přečíst slova, která ke mně z jihu nedávno doputovala. Slova LIA FAIL, neofolkové skupiny z Itálie, která by ráda prorazila v naší zemi a která ke mně promuvila skrz baskytaristu Nica Solita.

Zdravím LIA FAIL. Pocházíte z města Bologna, zkuste nám přiblížit život v něm a pokud bychom jej navštívili, co nesmíme minout?

 

Bologna je velmi starobylé město, první univerzita v Evropě pochází právě z našeho města a univerzitním městem je dodnes. Pohybují se tady tisíce mladých studentů a právě proto je Bologna plná velkých klubů, kde můžete narazit na časté koncerty známých zahraničních kapel.

 

Co stálo před hlavním rozhodnutím spustit LIA FAIL? Jaké byly začátky vaší formace?

 

Celé to vzniklo na základě toho, že milujeme živé hraní (a to i přesto, že to může být únavné a ne zcela lukrativní). Jako LIA FAIL fungujeme od roku 2001 a naším prvním koncertem bylo předskakování anglické neofolkové formaci Ostara. Tehdy jsme ještě byli absolutní začátečníci. Jak roky plynuly, měli jsme už za sebou mnoho dalších koncertů a nějaká ty svépomocí vydaná EPka. V roce 2007 přišla šance odehrát koncert ve společnosti Sol Invictus a od té doby jsme s nimi měli tu čest vystupovat čtyřikrát. A zatímco jsme hráli skladbu "In the wake of the wolf", (zpěvák Sol Invictus) Tony Wakeford přišel na pódium a odzpíval ji s námi. Tohle video je k dohledání na Youtube.

 

Vaši tvorbu lze označit jako neofolk, ale jsou tu i doprovodné žánry. Které vlivy lze z písní LIA FAIL vyčíst?

 

Naše hudba je můstkem mezi mými oblíbenými styly, od new wave k progu, ale jsou tam také prvky popu, což lze nejsnadněji vystopovat v typické struktuře skladeb: sloka - refrén - sloka.

 

Jaká témata a jaké příběhy dostávají ve vašich skladbách přednost?

 

Naše písně vypráví velmi introspektivní příběhy a věnují se otázkám, které se bezprostředně dotýkají možného ohrožení ze strany nebezpečného militarismu. Proto v našich písních vyjadřujeme naši anti - militaristickou filozofii.

 

Jaká je současná sestava LIA FAIL a jak dlouho v ní fungujete?

 

Aktuální sestava je stálá od roku 2009 a funguje v tomto složení: Andrea Carboni a Sabella Spiga se starají o vokály, Giuseppe Sansolino je bubeník, Edoardo Franco hraje na kytaru, Nico Solito na basu a Willj Amadori na housle. Vedle nich se na nahrávání alba "Cynical Stones" podíleli dva členové kapely Autunna Et Sa Rose, a to Saverio Tesolato na piano a Simone Montanari na cello. Saverio se také podílel na aranžmá a produkci skladeb.

 

Právě album "Cynical Stones" je stále vaším aktuálním počinem. Pojďme si jej trochu představit.

 

Chtěli jsme udělat koncepční album. Proto skladby na "Cynical Stones" vychází z unikátního námětu, kterým je padlý totalitní režim v čele s diktátorem, jenž rozšířil své cíle a z výšky obrovských budov je hlásal do míst zaplněných náměstí, kde stál podbízivý dav (tak jako tomu je ve skladbě "In This Square"). Tenhle diktátor pak nutil všechny lidi k velkým obětem v podobě expanze svých myšlenek do sousedních zemí (Lonely Anguish). A když konečně diktátor padl, jeho lidé se ocitli ve zcela zpustošené zemi, kde všichni bez cíle a zmateně bloudili mezi ruinami měst (Leipzig), aby pak až do svého stáří přežívali ve strachu a vzpomínkách na padlé přátele, kteří se nevrátili z mnoha zbytečně vedených bitev (Restless Eyes).

 

Mix a master alba probíhal v odlišných studiích. Přibližte nám důvody a studiovou práci na albu obecně.

 

Rádi si kupujeme pouze cédéčka a nemáme moc rádi mp3. Jednoduše proto, že si je můžeme přehrát na kvalitních aparaturách, ať už doma nebo v našich autech. Chtěli jsme, aby "Cynical Stones" znělo stejně kvalitně jako jiná alba, která si můžeme pořídit v obchodě a očekáváme od nich kvalitní zvuk. To je taky důvod, proč jsme nahrávání alba svěřili více odborníkům, aby jsme dosáhli skutečně profesionálního přístupu, což se týkalo mástru i mixu. Dali jsme do toho mnoho vlastních prostředků, ale výsledek stojí za to.

 

Kdo stojí za vznikem velmi pěkného digipacku?

 

Obrázky jsou použity s laskavým svolením slavného bolognského reportéra Giancarla Donatiniho. Ty zlověstně působící sochy, které můžete spatřit v digipaku, jsou symbolem exodu komunity lidí, kteří zkameněli vším co prožili, všemi těmi tragédiemi, které je potkaly při hledání nového klidného místa.

 

"Cynical Stones" vyšlo pod labelem Three Legend Cat Records. Zkuste představit i jej a říci něco bližšího o vaší spolupráci.

 

Je to malý label, který věřil naší práci a finančně se podílel na vzniku CD i jeho distribuci. V Itálii zažívají nezávislé firmy těžké časy, protože je tu finanční krize. Pro vydání našeho nového CD bychom rádi kontaktovali některý z českých labelů.

 

Vrátím-li se přímo k vaší hudbě, mám z ní dojem návratu do minulosti, do dob kdy člověk víc vnímal a naslouchal příběhům.

 

Je to tak, jdeš na to správně. Jsme vážně rádi, že jsi poslechu našeho alba věnoval tolik pozornosti. Je tam sound osmdesátých let, který umí posluchače ponořit do minulosti. Tedy do doby, kdy bylo poselství sdělené skladbou skutečně důležitou věcí.

 

Co váš čeká v nejbližší budoucnosti? Skládáte materiál na novou nahrávku?

 

Nové skladby jsou kompletně hotové, ale nejdříve chceme prodat kopie "Cynical Stones".

 

Díky za váš čas. Zdravím na jih.

 

My děkujeme tobě za sepsání recenze na naše album a za prostor, který jsi nám poskytnul na vašem webu. Rádi bychom si u vás zahráli (buď na festivalu, nebo jako speciální hosté) a doufáme, že právě tento rozhovor nám v tom pomůže.

 


 

Případní zájemci o vystoupení LIA FAIL mohou využít tyto kontakty:

 

LIA FAIL na Facebooku:

www.facebook.com/pages/Lia-Fail-Neofolk-from-Bologna/285545748076?fref=ts 


AUTUNNA ET SA ROSE na Facebooku:

www.facebook.com/autunna.etsarose 

 

 

https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/306875_10150322609573077_1952215013_n.jpg


 

/// ENGLISH VERSION ///

 

 

Hello LIA FAIL. Your residence is Bologna city, please, tell us about the life in your hometown. What is the most interesting thing about it?

 

Bologna is a very ancient city: the first university of Europe was born in this city and Bologna is still an university town, attended by thousands of young students. Therefore Bologna is full of great live clubs, where you can see gigs from internationally known bands.

 

What have stood before the decision to run your band? What were the beginnings of your formation?

 

Since we love playing live gigs (despite this could be very tiring and not remunerative), we started our band in 2001; our first gig was the opening act of English neo folk band OSTARA, we were absolute beginners then! As the years went by, we had many live gigs and released some “homemade” EPs; in 2007 we had the first chance (and honor) of opening SOL INVICTUS gig. Since then, we played 4 times live with SOL INVICTUS and, while we were playing In the wake of the wolf, Tony Wakeford sang with us in our stage (the video of this performance is available on youtube)

 

Your work can be described as neofolk , but there are also accompanying genres. What other influences are in your songs?

 

Our songs are influenced by our favorite genres, from NEW-WAVE to PROG, but also from POP, as you can see from the “verse - chorus - verse” structure.

 

What issues and what stories are dominant in your songs?

 

Our songs tell very introspective stories and issues that concern the threaten of the dangerous militarism. Therefore in our songs we express our anti-militarist philosophy.

 

What is the current line-up of LIA FAIL and how long does it work?

 

The current lineup, stable since 2009, is composed by: Andrea Carboni and Sabella Spiga vocals, Giuseppe Sansolino drums, Edoardo Franco guitar, Nico Solito bass, Willj Amadori violin. Two members from AUTUNNA ET SA ROSE kindly took part to Cynical Stones album playing piano (Saverio Tesolato) and violoncello (Simone Montanari). Besides, Saverio Tesolato followed the artistic production and arranged all the tracks.

 

Could you tell us more about "Cynical Stones" record, from your side, from authors?

 

We wanted to make a concept album: “Cynical Stones” tracks therefore follow an unique theme, the fallen of a totalitarian regime, led by a dictator that spread his aims and diktats from the height of big cities squares to great sycophantic crowds (IN THIS SQUARE); a dictator forcing his people to the supreme sacrifice for the expansion in adjacent Countries (LONELY ANGUISH). And when the dictator finally falls, his people found themselves in a completely worn out Country: bewildered people wandering among cities in remains (LEIPZIG), surviving till old age still shocked and upset from memories of the comrades fallen in useless and bloody battles (RESTLESS EYES).


Mix and master of the album have taken place in different studios. Bring the reasons and studio work on the album overall closer to us.

 

We actually buy only original CDs and not digital versions as mp3: therefore we like CDs with a good sound in any device we have at home or in our cars. We demanded for Cynical Stones the same quality we expect from the CDs bought in shop; that’s why we committed our CD to different experts, to get a professional quality in recording, mixing and mastering. We spent many personal resources but we are fully repaid by the good result!

 

Who is responsible for the development of very nice digipack?

 

Pictures are courtesy of a famous reporter from Bologna, Giancarlo Donatini. The sinister statues that you can see in the digipack symbolize the exodus of a community stoned by attended and suffered tragedies, wandering and searching a new place to call Home. Statues are faceless and colorless, so that any community or population from any time and space can identify in them.

 

"Cynical Stones" was released by Three Legend Cat Records. Please, try to say something about your cooperation.

 

TLCR is a small label, that believed in our work and financed printing and distribution of our CD. In Italy independent labels are experiencing hard times for business because of the financial crisis. We’ll contact a Czech label for our next CD!

 

I’ll tell you some feelings I have from your music. I have the impression of returning to the past, to the time when more people perceived and listened to stories. Is my kind of feelings right?

 

Yes Jan, your feelings are right indeed! We’re really pleased that you dedicated so much attention to our album. Its 80’s sounds dive the listener in the past, where the “message” spread by a song was extremely important.

 

What can we expect in the near future? Compose of new material?

 

Tracks for the new album are ready. But we have to sell “Cynical Stones” copies first!

 

Thanks for your time. Greetings to the south.

 

Jan, thank you for the great review of “Cynical Stones” and for dedicating once again some space in your webzine. Since we dream of playing in Czech Republic (in festival or as special guest), we hope that your words will lead promoters to get in touch with us!

 

LIA FAIL ON FACEBOOK:
www.facebook.com/pages/Lia-Fail-Neofolk-from-Bologna/285545748076?fref=ts 

 

AUTUNNA ET SA ROSE ON FACEBOOK:
www.facebook.com/autunna.etsarose  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky