Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Mörkhimmel

MörkhimmelSnažíme se vyvarovat přístupu založenýmu na napodobování vzorů

Jirka D.2.5.2013
Kapela Mörkhimmel v těchto dnech okupuje území královny Alžběty II. a tak než se vrátí, přibližme si tuhle partu, její poslední desku i projekty a kapely spřízněné, alespoň prostřednictvím těchto řádek. V úvodu ještě doplním, že informace o ukončení činnosti projektu Vekslan se objevila několik dní po dokončení rozhovoru.

V Mörkhimmel pojíte dohromady švédský název, anglické a české texty, hudebně extrémní metal i hardcore, v sestavě obě pohlaví, přesto vše dohromady funguje. Máte nějaké hranice, které už překročit nechcete?

Slávek: Rád bych podotknul, že od léta 2012 jsme pouze jednopohlavní kapela. Děláme věci tak, jak je cítíme a na základě kompromisů, na kterých se všichni shodneme. Za mě Mörkhimmel funguje podle mých představ a bod, za který bych rozhodně nezašel, je dělat v kapele věci tak, že mě to nebude bavit. Jsem rád, že vše funguje k mé spokojenosti.

 

Havran: Tak to vezmeme popořadě. Název je švédsky a to už se doufám nezmění. Starší texty psal Slávek anglicky a novější česky. Do budoucna plánujeme texty pouze v češtině. Co se týče muziky, Mörkhimmel vznikli jako mix crustu a metalu, přičemž metalová složka nejspíš postupně začíná převažovat. Pohlaví v sestavě se nám také redukovala. Eva už s náma nehraje a druhou kytaru teď drtí Honza. A  k samotné otázce: míst, kam bychom nechtěli zajít, by se určitě našla spousta, ale nenapadá mě nic, co bych takhle od boku vypálil. Aspoň já osobně bych asi potřeboval otázku nějak konkretizovat.

A je naopak něco, co byste rádi vyzkoušeli, doplnili do vašeho projevu a zatím jste se k tomu z nějakého důvodu nedostali?

David: Napadá mě v podstatě jen jediná věc, která mi už delší dobu v hudebním projevu Mörkhimmel chybí, a to je dvoušlapka. Jakožto kytarista ale bohužel nemám možnost tohle změnit :o)

 

Havran: Dvoušlapka je v plánu, ale nic se nesmí uspěchat :)


Vaše aktuální deska byla nominována a následně se celkem slušně umístila v anketě Břitva v kategorii “album roku”. Jak vnímáte tuto nominaci a ceny jako takové? Ať už ceny Břitva, nebo podobné soutěže / ankety obecně.

David: Přiznám se, že podobný ankety moc nesleduju, na druhou stranu ale nemůžu říct, že když úspěšně zaboduje naše deska, samozřejmě mě to nepotěší.

 

Havran: Přesně tak, není to nic zásadního, ale potěší to a může to třeba přitáhnout i nějakého fanouška.

 

Slávek: Těch žebříčků, ve kterých jsme bodovali, bylo tuším víc, ale moc přehled v nich taky nemám. Jsem rád, když se naše deska líbí, ať už lidem, co v žebříčcích hlasují, nebo nehlasují.


“Zloskřivec” je vaše druhé velké album, vydané u Barváka v Insane Society a primárně na gramodesce. Zvažovali jste i jiné varianty, ať už nosiče nebo labelu?

David: Chtěl bych jen upřesnit, že „Zloskřivec“ je první deska Mörkhimmel, která vyšla na Insane Society. Vzhledem k tomu, že Barvák byl první, koho jsme ohledně možnosti vydání oslovili, jiný varianty labelu nebylo třeba řešit. Pokud jde o vlastní nosič, od začátku jsme počítali pouze s LP. V digitálním formátu jsme desku bezprostředně po vydání dali sami na net volně ke stažení.

Jaké priority jsou pro vás osobně důležité při pořizování muziky? Sledujete ediční nápaditost, bonusové materiály, nebo tyhle věci vůbec neřešíte a hlavním parametrem je pro vás jen hudba a prosté líbí vs. nelíbí?

David: Zcela jednoznačně rozhoduje kriterium líbí / nelíbí.

 

Slávek: Hlavním parametrem je pro mě jednoznačně hudba. Vždy mě potěší nápaditý a dobře zpracovaný obal, ale jsem ochoten si pořídit i nahrávku s odfláknutým obalem, pokud mě muzika baví. Naopak to nefunguje. Limitované nebo bonusové edice, se přiznám, nevyhledávám.

V sestavě Mörkhimmel se momentálně objevují mimo jiné David a Havran z vydavatelsky spřízněných Thema Eleven. Jak došlo k navázání spolupráce? Dá se říct, že k sobě mají obě kapely svým způsobem blízko? A možná ještě jedna otázka - jak vypadá další pokračování Thema Eleven?

David: Se Slávkem se známe už poměrně dlouhou dobu a vzhledem k tomu, že žijeme v jednom městě a máme hodně podobnej hudební vkus, nebylo nijak překvapivý, že po rozpadu předchozí sestavy Mörkhimmel, jsme se na pokračování domluvili právě spolu. Co se týče Thema Eleven, kapela ukončila činnost začátkem roku 2009, přičemž žádný zmrtvýchvstání se do budoucna nechystá.

Když už jsme u těch dalších kapel a projektů, zmínku by si zasloužilo i nové jméno na české scéně: Vekslan. Takže otázka asi na Tomáše - jak se to má s Vekslanem?

Slávek: Ve Vekslan působím já a basák Andy (mimo jiné oba dva vlastním jménem Tomáš). Po rozpadu kapely !úl začal kytarista Vojta a Andy tvořit novej materiál. Jako bubeník nastoupil jejich kamarád Viktor a na závěr oslovili mě. Výsledek si můžete poslechnout na našem bandzone profilu (http://bandzone.cz/veklang), nebo podpořit koupí CD, které vyšlo u Dé Pé Há Prodakšn (johan@fobiazine.net).

No otázka na debutní album, v podstatě EP, je jasná – jde o poměrně netradiční edici, 66 ks na CD-R. Kdo přišel s nápadem podobného vydání a co je cílem?

Slávek: Náš materiál byl už nějakou dobu nahraný, ale nějak jsme se neměli k vydání. Nápad přišel od kluků z DéPéHá Prodakšn a my jsme jej s radostí přivítali. Cílem a hlavně náplní je, že to udělalo radost nám a klukům z Dé Pé Há. Nás muzika baví a kluci jsou velcí nadšenci, za což jim patří náš velkej dík. Pokud navíc nahrávka udělá radost lidem a bude se líbit, tím lépe.

Nepřijde vám někdy trochu škoda, že dělíte energii mezi řadu kapel? Dát všechny síly do jednoho projektu by mohlo vést ke skvělému výsledku, ne?

David: Poslední dva roky už působím pouze v Mörkhimmel, takže pokud se zadaří a vykřešu ze sebe nějakej ten tvůrčí impuls, vše se snažím zúročit právě tomto projektu. Posouzení výsledků je především věcí posluchačů, za sebe ale můžu říct, že s dosavadním vývojem včetně výhledu do budoucna jsem velice spokojenej.

 

Havran: Taky hraju jen v Mörkhimmel, víc bych toho bez zbytečného stresu nestíhal a jsem taky velmi spokojen.

 

Slávek: Znám spoustu lidí, kteří mají více kapel a ještě k tomu spoustu projektů. Jde o to naplánovat si svůj čas efektivně a určit si priority. Myslím, že Morkhimmel, až na občasné problémy s termíny zkoušek, tím netrpí.

Vrátím se ještě k desce “Zloskřivec” a konkrétně k jejímu zvuku, který je výrazným způsobem softwarově upravený, přebuzený a v podstatě až bolestivý. Jaký byl váš záměr při práci na masteru desky?

David: Přiznám se, že konečnej mix a master Zloskřivce jsme ve svý podstatě nechali zcela v rukou Honzy Kapáka ze studia Hellsound, kde se deska nahrávala. S tím, jak k věci přistoupil, tj. všechny kontrolky na hranici červené, jsme byli velice spokojeni a výsledek v zásadě odpovídal našim představám. Na základě našich připomínek se ve finále upravily spíš už jen drobnosti.

 

Slávek: Jsem rád, jestli na tebe působí náš zvuk bolestivě a dělá mi radost slyšet, když tenhle pocit nahrávka v lidech vyvolává. Jinak si nemyslím, že by náš zvuk softwarovými úpravami a přebuzeností nějak vyčníval z řady žánrově spřízněných kapel.

Máte v tomto ohledu nějaké, řekněme, předlohy nebo umělce, jejichž zvuku byste se chtěli přiblížit?

David: Osobně si hodně zakládám na tom, že Mörkhimmel jako kapelu do značný míry definuje vlastní osobitej sound, proto se jak při skládání muziky, tak při nahrávání ve studiu, snažím vyvarovat přístupu založenýmu na napodobování vzorů. Zásadní pro mě zkrátka je, aby kapela měla svůj ksicht. Na druhou stranu, inspirační zdroje tu samozřejmě jsou, to je jasný. Hodně nás ovlivňuje třeba old school death metal z přelomu 80. a 90. let (Carcass, Gorefest, Death, Entombed, Autopsy, Pestilence apod.), dál pak klasiky jako např. Bathory, Amebix a spousta dalších.

 

Slávek: David to popsal vcelku přesně. Myslím, že při pozorném poslechu naší tvorby jsou patrní interpreti, kteří nás ovlivnili, ale to rozhodně neznamená, že zníme, nebo chceme znít, jako oni.

V závěru se zeptám na plány na tento rok - ať už to budou plány s Mörkhimmel nebo Vekslan - takže co chystáte?

David: Úplně aktuálně máme před sebou turné po Anglii a Skotsku, který bychom měli odjet během prvních dvou týdnů v květnu. Průběžně pak pracujeme na materiálu na novou desku a pokud vše dobře půjde, na podzim by se mělo nahrávat.

Dnes vše, díky všem za odpovědi a přeju vše dobré!

David: Díky moc za prostor a ať se daří.

 

Slávek: Díky ti za prostor a zajímavé otázky.

 

Havran: Taky díky a zdar.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky