Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Petr "Poly" Pálenský

Petr "Poly" PálenskýVětšinou se člověk s věkem zklidňuje, já to mám přesně naopak

Jirka D.21.10.2013
Kultivovanost. Nevím, jestli je to úplně to pravé slovo, ale v souvislosti s Insanií a aktuálním rozhovorem s Polym se mi vrací stále dokola. A nemám pocit, že bych ztratil soudnost – Insania je stále ostrá, sarkastická a kritická, ale promyšleně, s nadhledem a především tak, že vás donutí o věcech přemýšlet, neuráží, ale upozorňuje. Cíleně a bez pardonu.

Ahoj Petře, co pro Tebe znamená mít na světě další desku? Jde i po těch letech stále o nevšední zážitek, který si patřičně užíváš?

 

Práce na desce má spoustu fází a užívám si jenom úplný finále. Začátek je očistec. Nejde jen o to, že roztrhám spoustu papírů, než jsem spokojenej, ale taky o běsy, který to ve mně rozpoutává. Dokážu si to užít až později, když jde už jen o studiovou práci - to už jsem dostatečně uklidněnej a baví mě to. Čistě pro tu práci samotnou. Jinak nám nikdy nešlo jen o další zářez do pažby. Dělat nové věci je velké dobrodružství - i když velice temné. Zároveň je nutný zachovat si nadhled. Tahle deska svět nespasí, právě naopak.

 

Je radno Tě v období oněch běsů vůbec potkávat? Neboli funguješ pro okolí zcela normálně a nebo jde o zcela zvláštní dobu, kterou si užiješ nejen Ty, ale i všichni okolo?

 

Jirko, rozmrzelost a nervozitu pociťuje v těch měsících jen bezprostřední okolí. Např. moje Markéta se už teď děsí chvíle, kdy začneme zase plánovat další desku. Moje nálady odnášejí i kluci z kapely, taky mívám občas až sebedestruktivní sklony - někdy vzteky praštím pěstí do zdi, schválně co nejsilněji, i když vím, že mě to bude moooc bolet. Ve studiu to odnesl můj notebook, díky čemuž jsem přišel o nějaký data. Ale to jsou jen naprosto extrémní situace, většinou jsem v pohodě.

 

Novou desku navazujete na vydavatelskou šňůru XProduction / Magick Disk Musick, která se táhne už pěknou řádku let. Zvažovali jste nějaké alternativy, případně dostali jste nějaké další nabídky od jiných vydavatelů?

 

Nějaké jiné alternativy se zvažovaly, ale v podstatě o tom nemá moc smysl přemýšlet, protože prodeje CD jsou dnes tak minimální, že labely dnes vydávají kapely spíš z fandovství - což je i případ XP a Magick Disk Musick. Máme to štěstí, že spolupracujeme s lidmi, kteří pro tuhle muziku dýchají. Je pro nás taky důležitá podpora a servis ze strany XP ... to bychom dnes u žádného labelu asi nedostali.

 

Na druhou stranu některé kapely reagují na snížený prodej desek přidanou hodnotou samotného nosiče, což je i případ vaší nové desky. Jak vznikl nápad spojený s artworkem a co si od něj slibujete?

 

Nás vždycky bavilo dělat netradiční věci. Přítel Karm vytvořil tuhle aplikaci pro chytrý telefony, kterou nám nabídl, a nás okamžitě zaujalo, co všechno by s tím šlo udělat. Spolu s Mitchim (autorem posledních klipů), který nás seznámil, spolu teď vytvářejí na její bázi hru. Bude v ní účinkovat radikální guerilla-hero Joe, bude rozprodávat lukrativní parcely v pekle, apod. Na bookletu pracuje Dante z XP. I booklet bude využívat aplikaci k dešifrování skrytého obsahu. Aplikaci půjde stáhnout zdarma z netu skrz QR kód, který bude nalepený na CD.

 

Jak si s tím poradí ti, co nemají chytrý telefon? … třeba jako já :)

 

Jasně, dá se říct, že diskriminujeme ty, co vychytralej telefén nemají. Jenže takhle by člověk nemoh zkoušet skoro nic dosud nevyzkoušenýho. Nás nový technologie a jejich možnosti vždycky zajímaly. Úplně chápu, že je hodně lidí, který z mnoha důvodů maj radši obyčejnej mobil, ale na druhý straně, skoro každej má x kámošů s vychytralým mobilem, kteří jsou pro každou špatnost, tak bych v tom neviděl problém.

 

Obsahově jde z Tvého pohledu o tradiční desku Insania, logicky navazující na předchozí alba, nebo i zde zkoušíte přijít s něčím novým, s nějakými změnami?

 

Pochopitelně jsme se odráželi od "Kultu hyeny", ale "Zapal dům poraž strom..." asi v sobě nemá tolik vzteku jako minulá deska. Tentokrát dominuje spíš sarkasmus a nadhled, jak je patrný už z názvů písniček, např. "Ať shoří v pekle všechny kapely světa!" Vlastně se tentokrát dobře bavíme i tím, že střílíme do vlastních řad. To má taky svý kouzlo :) I zvukově a aranžérsky je album maličko jinde. Snažili jsme se o ještě jedovatější zvuky synťáku, ale i kytar - často se ozvou v pozadí i kytary s vyloženě zmršeným, filtrovaným zvukem, které znějí zábavně nepříjemně.

 

Odvíjí se tento posun od změn Tvého já? Jsou pro Tebe Insania a soukromý život dva různé světy, nebo jedno bitevní pole?

 

Odvíjí se od změn, které probíhají v nás všech. Ale pokud jde o mě, musím přiznat, že v posledních letech jsem stále radikálnější a ironičtější. Většinou se člověk s věkem zklidňuje, ale já to mám přesně naopak. Dřív jsem byl útěkář, schovával se do svýho vnitřního světa plnýho mystiky. Dnes je to jinak. Víc vnímám okolí, jsem citlivější na věci a poměry kolem sebe a ty mě často rozčilují. Jo, je to jedno a to samý bitevní pole.

 

Nemáš někdy dojem, že ta naštvanost z poměrů současnosti je celospolečenský trend? Čím to? A jak z toho ven?

 

Ty mluvíš asi o současným společensko-politickým marastu. Na to recept neznám a radši bych o tom nemluvil. Těch, kteří mají svůj zaručenej recept, je spousta. Jak kdosi kdysi řekl: škoda, že jediní lidé, kteří jsou schopní řídit národní hospodářství, sedí v hospodě u piva. Já bych k tomu dodal: bohužel některé z nich napadne taky kandidovat do parlamentu. Mě dřív štvaly hlavně kulturní poměry. Doufal jsem, že lid by mohl po revoluci mít poněkud vyšší cíle, než číst Blesk a koukat na nekonečný telenovely. To jsem byl ale velmi, velmi naivní.

 

To mi připomíná skladbu “Pověsíme celebrity” z minulé desky a ten skvělý klip k ní. Jaké se vám na tuhle písničku sešly reakce? Dalo by se užít termínu protestsong nebo už dnes obsah toho slova jaksi degradoval?

 

To bylo myšlený spíš jako taková jednoduchá legrácka než vážně míněnej protestsong. A Mitchi k tomu udělal klip, ve kterém vystupují zpěváci, z nichž polovinu zaplaťpámbů ani neznám. Pokud jde o reakce, ty byly hodně smíšené - asi oprávněně, protože ten klip hodně vybočoval z toho, co dosud Insania udělala. Ale my chtěli schválně zkusit udělat nekomplikovanou, kontroverzní věc, která jde za hranici dobrýho vkusu. A jelikož tam všude stříká krev, těšili jsme se na nějakou milou žalobu. Omyl. Naopak se sama od sebe ozvala TV Óčko, že by ten klip chtěli vysílat (přestože jsme ho žádným televizím ani nenabízeli). Svět už není, co bejval.

 

Chystáte nějaký klip i k nové desce? Máte už třeba nějakou hrubou představu, jakou cestou se budete ubírat tentokrát?

 

Jo, klip se chystá na skladbičku "Božská komedie". Bude to spíš jednoduchá věc "ze zkušebny", ale bude v ní pár znepokojujících detailů. Točit to bude Dante, kterej připravuje grafiku, a bude na ní hodně postprodukční práce. Chystají se i nějaký rekvizity, kostýmy, ale zatím to nechceme moc veřejně rozmazávat... ono to dost vyplyne až ze situace, co z toho nakonec ve výsledku vyleze.

 

Máš rád improvizaci a moment překvapení? Nebo naopak patříš k lidem, co si všechno pečlivě připraví a úspěch pro ně představuje přesně dodržený plán?

 

Raději mám vše předem promyšlený. S Insanií děláme v posledních letech před deskou důkladný předprodukce, takže do studia jdeme už s jasnou představou, co chceme. Improvizovat se dá jenom v detailech. Mám raději promyšlenou, dobře vyprodukovanou hudbu, kde slyším nápady a ty většinou člověk musí vysedět. Programová improvizace naživo, "předávání energie" apod., to většinou baví jenom zúčastněné muzikanty, ale už nikoho z publika.

 

Když zmiňuješ tu hudbu, co Ty vlastně posloucháš? Zaujala Tě nějaká deska z poslední doby?

 

Poslouchám všechno, co mi přijde něčím zajímavý. Ale nejdu jen po muzice z poslední doby - objevuju si zpětně věci, který tu jsou sice už roky, ale já o nich zatím nevěděl. Zdaleka ne jenom tvrdou muziku. Např. takhle jsem si pro sebe objevil v poslední době Placebo. Album "Battle for the Sun" je fantastický. Taky Ladytron nebo MGMT, skvostná muzika. Pak třeba z tvrdších záležitostí Mindless Self-Indulgence, Stolen Babies. Skvělí a taky vtipní mi přijdou Rammstein a Marilyn Manson, i když to jsou kapely, který nejspíš nikomu nic neřeknou. Z domácích třeba WWW a těším se na novou Vanessu.

 

Vrátím se ještě k nové desce a její koncertní podpoře - plánujete nějaké větší tour nebo dojde jen na dvojici Praha & Brno a šmitec? A když jsme u těch koncertů, jak vzpomínáš na vystoupení k 25 letům Insania?

 

K nové desce pojedeme turné po klubech - cca 15 koncertů od konce ledna do března. Zastávky zveřejníme před koncem roku na našich stránkách a profilech. Tento rok stihneme jen Brno a Prahu. Koncerty k 25 letům jsme udělali pro své fanoušky, hlavně pro "starou gardu", která se občas něčeho podobného dožadovala. My jsme do té doby žádná výročí nikdy neslavili, v ceremonialitách si moc nelibujeme, ale tentokrát jsme udělali výjimku a děly se věci, který se dít asi už nebudou - především vystoupení zakládající sestavy, to byl opravdu výlet do našeho pravěku. Kvalitní videosestřih z téhle akce, včetně všech hostů, jsme nedávno pověsili ZDE.

 

Když bychom to obrátili - chodíš Ty sám na koncerty?

 

Jirko, mám to teď těžší, protože jsem se před nějakou dobou rozmnožil a to už člověk není tak docela pánem svýho času. Dřív mě hlavně bavil ten cvrkot v klubech. Před hodně lety jsem byl prakticky každej večer naloženej v Mersey - zlatá léta toho klubu byla na začátku 90. let, kdy to byl prakticky jedinej klub v Brně a hrály tam zajímavý kapely. Mimochodem, ten klub zase pomalu ožívá. Loni jsem tam byl na Brunovi Ferrarim - velice mě baví. Jinak když jezdíme hrát, spoustu kapel slyšíme na akcích v klubech, takže odříznutej od scény nejsem.

 

Máte už nějakou představu o kapelách, se kterými odehrajete křest nové desky a následné turné? Na vaše pětadvacetiny v Brně to byl spolek Našrot, kdo tentokrát?

 

22. listopadu v Brně na Flédě s námi vystoupí Tisíc let od ráje a promýšlíme ještě nějaká překvapení, dolaďujeme koncepci "křtu ohněm" atd. 26. listopadu v Praze v Rock Café s námi zahrají Jolly Joker, což je kapela, s kterou jsme hrávali často ve svých novopočátcích a doteď k nim chováme velkej respekt. Na turné pak budeme hrát s různými kapelami, např. s LikeFool nebo Six Degrees of Separation.

 

Petře, díky Ti za čas, pro tentokrát vše. Ať se daří!

 

Bylo to hezké, děkuji. Na závěr snad jen vzkaz pro všechny: Ježíš vás miluje, ale my vás milujem taky!  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

František Minařík / 26.10.13 9:33odpovědět

Pěkný rozhovor a ty prodeje cd,tak je vydávejte s rozumným masteringem a né ty slisované hrůzy.Rammstein mají jedny z vůbec zvukově nejhorších nahrávek na cd !

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky