Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Semai

SemaiZákladní paletu zvuků hledám ve virtuálních syntezátorech a samoletech

Victimer14.12.2012
Vlastně už pozitivní náklonnost ke zvuku jako takovému měla podíl na tomto rozhovoru. Slepovat, hledat, ztrácet a znovu objevovat pestré palety zvuků, nebaví jen mě jako posluchače, ale především Hastura ze SEMAI jako tvůrce. SEMAI je těleso, které za léta svého fungování překopalo hudební vyjadřování, ale zůstala mu těžce doléhající temnota. Hlavně o ní je společné split album se slovenskými Korium, o kterém bude také řeč.

Ahoj Hasture! Existence SEMAI se dá rozdělit do dvou různých etap. Mohl bys lehce zavzpomínat na tu black metalovou?

 

Ahoj Victimere, Semai vznikl v roce 2002 jako black metalová kapela. Založil jsem jí ještě s kytaristou Decubitem a bubeníkem Melezem. Impulsem k založení kapely bylo okouzlení zvukem a atmosférou stěžejních kapel žánru jako byli Burzum, Mayhem, Immortal… V téhle sestavě vznikla první nahrávka Demo 2004. Poté se přidal basák Brachi, se kterým jsme odehráli i nás první koncert a následně nahráli demo Holčička z Palerma. Po nahrávání odešel Decubitus i Brachi a dlouho to vypadalo, že bude konec. Nakonec se k nám na začátku roku 2005 přidal kytarista Togleraq a v průběhu roku ještě basák Gothinass. V téhle sestavě jsme odehráli několik koncertů a natočili demo Nebe nezná vyvolených. Po vydání dema jsme se v rámci kapely dohodli na odehrání posledního koncertu a ukončili fungování Semai jako regulérní kapely. Ještě asi rok jsem se pokoušel fungovat v Semai spolu s Togleraqem, ale nějak se nám nedařilo dohodnout se na budoucím směřování kapely. V té době mě hrát klasický black metal už nenaplňovalo a chtěl jsem jít cestou kapel jako byli Emit, Sunn O))), Abruptum atd., což vyústilo v odchod Togleraqa a začal jsem tvořit sám. Od téhle chvíle by se dala počítat ta druhá, experimentálnější, etapa projektu Semai.

 

Takže co bylo tím hlavním spouštěcím mechanismem v přerodu SEMAI v noise / ambient projekt je zřejmé. Co to doprovázelo?

 

Klasický black metal mě přestalo bavit hrát. Nějak z toho vyprchalo to kouzlo. Čím dál tím víc jsem začal poslouchat blackové kapely, které měly pokroucený zvuk, byly víc noise a onou poslední kapkou pro rozhodnutí změnit Semai byl poslech alba A Sword of Death for the Prince od Emit – absolutní šílenost a zlo s jakým jsem se do té doby nikdy nesetkal. Poté se to začalo nabalovat jedno na druhé – Abruptum, Sunn O))), Gnaw Their Tongues, Stalaggh atd.

 

Stejně ve tvé hudbě něco jako black metalovou nespoutanost, divokost často cítím. Například na novém splitku s Korium určitě. Dá se v tomto případě SEMAI brát jako jiné hudební vyjádření podobných hodnot? Jak se na tohle díváš?

 

V tomhle s tebou určitě souhlasím, Semai bude vždy z části black metalovým projektem. Někdy je vliv méně patrný a jindy zase více, jako třeba na aktuálním splitu. Stále buduji hudbu, která vyjadřuje pocity zmaru, zkázy a děsu a black metalové kapely, jejichž vyznění pracuje se stejnými prvky, jsou mi blízké. Stále poslouchám velké množství black metalu a jeho estetika a zvuk mě neustále inspirují. Ve spojení se Semai mám rád označení jako blacknoise nebo experimentální black metal a stále mám nejvíce hudebních přátel i fanoušků právě v řadách blackmetalistů. Ta provázanost je stále patrná.

 

Když zůstaneme u zmíněného splitka, jak proběhla domluva s Korium a jak specifická pro tebe práce na splitku byla? Pokud se nepletu nebyla to zdaleka první spolupráce s black metalovou kapelou...

 

Domluva proběhla velice jednoduše, s Koronasem jsme dlouholetí přátelé a myšlenka na vytvoření společné nahrávky visela ve vzduchu již dlouho. Několikrát jsme spolu na toto téma v minulosti mluvili s tím, že až oba uznáme za vhodné, tak split zrealizujeme. Finální rozhodnutí padlo na jaře tohoto roku a v září bylo split Korium/Semai hotové.


Jak jsi poznamenal, toto nebylo moje první split album s nějakou black metalovou kapelou. Již v minulosti jsem se podílel na split albu společně s kapelami Holomráz a Mare Crisium. Zajímavostí může být, že byla v plánu i účast Korium na tomto albu. Z časových důvodů to však tehdy nedopadlo. No a pokud bych hrabal hodně do minulosti, tak i split s jihlavskými Grave Silence, Hordenhor a Crusada byla nahrávka s black metalovými kapelami.

 

Na splitku se SEMAI prezentuje dvěma skladbami, přesněji dvěma díly stejného názvu "KTKMB". Mě k tomu napadne jediné - katakomby. Ptám se na hlavní myšlenku vzniku těchto dvou dílů. Jednalo se původně o jednu skladbu?

 

Už při plánování tohoto splitu jsme s Koronasem přemýšleli, zda dát nahrávce nějakou jednotící linii či myšlenku a jednou z prvních věcí nás oba napadly právě katakomby. Všeobecně temnota a opar tajemna vznášející se nad místy, které jsou člověku skryty. Jelikož jsem z Jihlavy a katakomby mám každý den přímo pod svýma nohama, tak jsem se rozhodl pro toto téma. Rozdělení na dvě části skutečně vychází z toho, že ze začátku byl materiál komponován jako jedna jediná skladba.

 

Po hudební stránce se liší drsností až chaotičností vs. výpravností ve druhé části. Jaká byla tvá vize ryze z hlediska ruchově hudebního?

 

První část představuje vpád do neprobádaného prostoru katakomb, do změti chodeb, které se navzájem proplétají, spojují a zase rozcházejí. Člověk se ztratí v neprostupné temnotě, a čím víc se snaží najít východ z labyrintu chodeb, tím víc se dostává do hlubin. No a ve druhé části dojde k rezignaci na hledání cesty zpět, temnota a osamění prosycené prastarou vlhkostí katakomb se stává člověku novým domovem, novým královstvím vlastní existence.

 

Co říkáš na poměrně bohatou produkci Korium, jak dobře znáš jejich tvorbu?

 

Korium sleduji již jejich vzniku a vydání prvního dema a jsem hrdý na to, že mám snad všechny nahrávky, které pod symbolem vlčí hlavy kdy vyšly. Mám rád jak staré nahrávky jako je třeba demo Hradby Samoty, tak poslední tvorbu. Hlavně poslední tři nahrávky se Koronasovi povedly na výbornou a jsou to neuvěřitelně silné a autentické skladby.

 

Další dotaz bych směroval k vybavení, jímž při tvorbě SEMAI disponuješ? Hledáš neustále nové a nové možnosti kudy zvuk projektu dále posunovat? Asi se shodneme, že vše je ve finále omezeno financemi....

 

Co se vybavení týče, tak v současnosti používám baskytaru, kterou občas proháním přes nějaké ty efekty jako je octaver nebo hodně ničivý distortion. Jako zesilovač využívám kytarovou celolampu, díky které získávám základní zkreslený zvuk a zpětné vazby. No a o druhou část zvuku se stará notebook – hromada virtuálních efektů, zvuků a generátorů. Potom už jenom kondenzátorový mikrofon na snímání a nahrávání baskytary a případně vokálů. A vše potom poslouchám na studiových sluchátkách. Jinak samozřejmě finance jsou limitující, přál bych si mnohem lepší zesilovač, nějaký ten zvukový hardware a midi ovladače by byli taky fajn, ale to, co v tuto chvíli mám, mi dostačuje a neomezuje mě to ve tvorbě - a to je to hlavní.


Dost by mě zajímal průběh hledání, nacházení různých nových zvuků. Chodíš například ven s mobilem, a to co tě zaujme si zaznamenáš? V čem spočívá ta hlavní příprava, fáze tvorby SEMAI? Máš v hlavě připravený náčrt jak by to mělo znít, nebo to spočívá spíš v konečném lepení ruchů v jeden celek?

 

Do mobilu zvuky zrovna nenahrávám, občas něco někde nahraju, ale to jen minimálně. Field recording zatím příliš nedělám. Základní paletu zvuků hledám ve virtuálních syntezátorech a samoletech, s tím, že pak zkouším, co všechno lze s tím daným zvukem udělat, jak moc ho jde zničit, aby byl ještě použitelný. Co se přípravy tvorby týče, tak jako základní stavební kámen používám zkreslenou baskytaru. Nejprve si načrtnu podobu skladby, jak bych chtěl, aby se vyvíjela – takový hrubý koncept. Poté začnu vytvářet základní stavební bloky, většinou větší plochy zvuku a jednotlivé rify na baskytaru a potom nabaluji další a další zvuky, efekty atd.

 

Když ještě zůstaneme u zvuku, na splitku mi přijde mnohem výraznější než třeba v případě "Opus Dei". Patříš mezi sběratele nahrávek různých druhů hudby a formátů nosičů? Co třeba vinyly?

 

Za fanatického sběratele bych se určitě nepočítal, ale pokud mám možnost si pořídit nějakou zajímavou nahrávku, tak to udělám. Kupuji hlavně vinyly, CD skoro vůbec. CD beru jedině, pokud to jsou třeba extrémní limity např. 50 kusů od malých vydavatelství. Jinak si taky rád koupím kazetu, pokud na ní narazím. Hodně využívám bandcamp, když si chci poslechnout něco nového. Většinou jsou to kapely, na které si přečtu zajímavou recenzi nebo dostanu doporučení od přátel. Na žánry poslední dobou moc nehledím, spíš mě musí ta hudba něčím zaujmout.

 

Hasture, díky ti za ochotu a možnost představit projekt SEMAI. 

 

Díky za rozhovor.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky