Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Manon Meurt

Manon MeurtLidem do hlavy nevidím, ale asi mají chuť podpořit spíše začínající umělce

Jirka D.13.7.2014
Mailový rozhovor s Vojtěchem Pejšou se protahoval a ne a ne ho dokončit, což se občas stává a netřeba se kvůli tomu čertit. Téměř až symptomatická otázka dneška "Kdo za to může?" nás totiž nemusí vůbec zajímat, povídání je hotové, je aktuální, stejně jako jméno Manon Meurt, o němž - dovolím si chytračit - ještě v budoucnu uslyšíme. Kapela právě začala a první kroky jsou velmi sympatické.

S Manon Meurt fungujete krátce, přesto se už vaše jméno objevilo v několika zajímavých souvislostech. Jaká byla vaše představa toho, čeho chcete s kapelou dosáhnout, když jste ji zakládali?

 

Hlavně jsme chtěli hrát. Zkusit to. Nikdo z nás nečekal takový start, neměli jsme vytyčený cíl.

 

Změnily se nějak vaše vize o budoucnosti s ohledem na vývoj událostí kolem kapely, chcete víc a dál? Nebo zůstáváte stále nohama na zemi?

 

Jasně, že chceme víc a dál! Zároveň víme, že za úspěchem stojí hodně práce i trocha štěstí. Řešíme každou maličkost, chceme předvést lidem, který na nás přijdou, po všech stránkách dobrej koncert. Rádi bychom po čase nahráli další desku, jeli tour v zahraničí.

 

Táhne vás to směrem za hranice? Slibujete si od zahraniční štace něco víc než od hraní po českých / slovenských klubech?

 

Jasně. Slibujem si od toho hlavně spoustu zkušeností, který tady nezískáš. Můžeme se mýlit, ale to právě teprve zjistíme :)

 

Na svou první nahrávku jste alespoň částečně nastřádali pomocí podpory lidí přes crowdfunding a ta částka nebyla vůbec malá. Překvapila vás taková podpora ze strany fanoušků?

 

Počítali jsme s tím, že vybereme nějakých dvacet nebo třicet tisíc a zbytek doplatíme. Neměli jsme vůbec tušení, jak se crowdfunding má dělat, všechno jsme se učili za chodu. Každopádně díky všem, kteří přispěli!

 

Myslíme, že mimo jiné zafungovalo to, že nejsme "bohatá kapela". Lidem do hlavy nevidím, ale asi mají chuť podpořit spíše začínající umělce než zavedená jména. Můžou si říct, že "velký kapely" mají peněz dost.

 

Když bych to otočil, podporuješ Ty sám nějakým způsobem kapely nebo umělce obecně?

 

Jo, každej z nás si občas koupí desku nebo triko. Já jsem naposled neodolal vinylu DVA, pokud se bavíme o české scéně.

 

Pokud vím, tak kromě digitálního releasu se chystáte už jen do gramodeskové edice, klasické CD vynecháváte. Co pro Tebe představuje vinylový nosič a proč nedošlo na CD?

 

Na koncertech, kde hrajem, se fanoušci ptali spíše po vinylech. Kouzlu vinylu jsme postupně propadli všichni. Z desky máš pocit něčeho krásnýho. Víc si nahrávky vážíš. CD jsme prostě vynechali, zdály se nám trochu zbytečný :)

 

Měli jste jasnou představu o svém zvuku, když jste nastupovali je Šmitymu do studia? Došlo k nějakým zásadnějším posunům, improvizacím?

 

Měli jsme představu o náladě nahrávky. A s tou představou se podle mě udělalo maximum, i když Šmity z nás musel občas šílet. Nahrávání odsejpalo, tam bylo všechno jasný, jen jsme chvíli hledali společnou řeč při mixu. Věříme, že výsledek stojí za to.

 

Přiznám se, že první, co mě při poslechu vaší nahrávky napadlo, byla produkce Ecstasy of St. Theresa. Určitě ses s tím přirovnáním už setkal, ta podoba je tam podle mě značná. Jde o záměr, poctu již neexistující kapele? Vadí Ti takové přirovnání?

 

Pro mě je to pocta. Jejich EP fluidtrance centauri nepřestanu poslouchat asi nikdy. Extáze mě hodně ovlivnila, inspirovala. Nejen muzikou. Mám známého, který občas dává na facebook oskenované rozhovory s českými shoegaze kapelami z 90. let. Líbí se mi jejich sebevědomí, cílevědomost. Jen škoda, že neexistuje nějaký záznam z koncertu, hodně by mě zajímalo, jak zněli naživo. Spíš nám vadí, když někdo řekne „kopírka MBV“ :)

 

A jak jste na tom s My Bloody Valentine? :)

 

Nezníme tak a ani se o to nesnažíme. Mám tu kapelu šíleně rád a určitě jsem vstřebal hodně vlivů, ale kopírky zní prostě jinak.

 

Když bych to zobecnil, nemáš někdy dojem, že velká část kapel a rockové scény celkově jede z takové setrvačnosti a mnoho nového se nevymýšlí? Jak si Ty sám vybíráš / hledáte hudbu, kterou posloucháš?

 

Jasně, je tu spousta kapel, který hrajou úplně obyčejnej indie rock, punk rock, metalcore a ostatní žánry, co nějakým způsobem „frčí“. Nemyslím ale, že u nás nehrajou zajímavý kapely. Jen je jich asi míň... Vždycky uvádím Nod Nod, který jsem slyšel tak před dvěma lety na Budějovickým majálesu, a který mě naprosto odbourali. Těším se na desku.

 

Hudbu hledám přes webziny nebo třeba KEXP live sessions. Nejvíc muziky jsem ale stejně objevil přes doporučení svých známých nebo z koncertů, festivalů.

 

Dokážeš nějak odhadnout, jakým směrem se bude hudební scéna vyvíjet, jak se bude proměňovat, jak a kam se bude ubírat trh s hudebními nosiči? Patříš k mladé generaci, která už některé skutečnosti vidí určitě jinak než my starší...

 

Jde o to, jakou scénu myslíš. Nedávno internetem proletěly videa „Buď toho součástí“ a „Nebuď toho součástí“. Velká oficiální scéna má svý fanoušky-konzumenty. Tyhle lidi si stáhnou desku na netu, ať už legálně nebo nelegálně. Možná půjdou i na koncert, ale spíš jen sledují Óčko nebo poslouchají Evropu 2.

 

Pak je tu ta druhá scéna. Lidi, který se o muziku zajímají, aktivně si ji vyhledali, jdou na koncert. Samozřejmě, taky si třeba stáhnou album z internetu, ale pokud je kapela zaujme, koupí si desku nebo triko.

 

CD jsou podle mě přežitý, ze setrvačnosti se ale ještě budou prodávat. Download je pohodlnější. Vinyl si koupí menšina, ale na alternativní hudební scéně přežije. Jen oprášit gramofon z novomanželský půjčky po rodičích :)

 

Proč myslíš, že CD je přežitý formát? Když se podíváme na statistiky trhu ve Spojených Státech, nadpoloviční většina prodané hudby je právě na CD, těsně následovaná prodejem digitálu.

 

Tyjo, tak to jsi mě dostal! To abych vzal všechno zpátky :) Vinyl zažil znovuzrození díky velkýmu formátu, zvuku, zapomenutý analogový kráse (stejně jako třeba Polaroid). To si u CD nedokážu představit. Nevím, kdy se CD přestanou prodávat. Možná nikdy. Ale raději si koupím desku.

 

Navíc digitální download ve FLAC a CD je prakticky totožná věc. Deska má zpravidla jinej master, kterej se nehoní za co nejvyšší hlasitostí na úkor kvality.

 

Poslední otázky míří k vašim plánům pro letošní rok – co chystáte pro fanoušky, kam se na vás můžou přijet podívat? Zároveň díky za fajn rozhovor, ať se daří!

 

V létě hrajem na pár festivalech, Colours of Ostrava, Pohoda, AKM a domácí „kníratý“ Coombal. Pak už jsou plány nejasný, ale určitě si zahrajeme venku a budem pracovat na novejch věcech. Taky díky a díky všem, který podporují muziku.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky