Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Draco Hypnalis

Draco HypnalisV reálu, nebo spíše v říši fantazie, jde o stvoření-draka ze středověkého bestiáře

Garmfrost5.8.2013
Deska "Balance of Moments" je pro mě docela velké překvapení. O kapele samotné jsem jen slyšel a netušil, o jakou pecku se vlastně jedná. Nedalo mi to s několika otázkami jsem se obrátil na basáka Ivoše, který mi na vše ochotně a obšírně odpověděl.

Zdravím DRACO HYPNALIS. Jak se daří ve vašem táboře a co je nového? Doufám, že vše je v pořádku.

 

Dobrý den nejen čitatelům Echoes zine přejeme. Dalo by se říct, že se nám celkem daří. Třetí CD „Balance of Moments“ získává od recenzentů vždy minimálně nadprůměrné hodnocení, v rámci jeho propagace jsme od loňského srpna odehráli přes 40 koncertů, a to jak u nás v ČR, tak i v zahraničí.

 

Jste na scéně už pěkně dlouho, ale nějak se vám zatím nepodařilo pořádně prorazit. Vzhledem k tomu, v jaké jste hráčské kondici a kolik jste odjeli zahraničních turné, mě to docela překvapuje. Myslíte, že je to dané smůlou nebo vám stačí se jednou začas objevit, natočit album, odjet turné a pak zase v klidu fungovat v civilním životě?

 

Prorazit … jako kam? Do světa peněz a šoubyznysu? To je dost k smíchu :-) Hudba nás nikdy živit nebude. Prvotně ji neděláme tak, aby plánovitě zaujala davy. Rozhodně bychom nechtěli, aby nám nějaký manage/de/ment diktoval co, jak, kde má a nemá, smí a nesmí být a nedejbože kolik a kdy alb je potřeba natočit.

 

Snažíme se tvořit především to, co nás baví, z čeho máme sami radost. Samozřejmě jsme velice potěšeni, když se to líbí i dalším lidem okolo na koncertech, případně i na webu. Kapela je pro nás takovou milou povinností a v rámci svých pracovních vytížení se jí věnujeme naplno. Ono bez práce totiž nejsou koláče, ani zákusky.

 

Vaše poslední deska „Balance of Moments“, kterou jsme recenzovali před krátkým časem, je venku už nějaký pátek. Její cesta na veřejnost nebyla zrovna nejjednodušší. Prozraďte nám, co se stalo, že deska vyšla až s takovým zpožděním.

 

V první řadě bychom chtěli nemálo poděkovat za velmi dobře napsanou recenzi. Je radost číst názory lidí, kteří hudbě opravdu rozumí. V podstatě to zdržení bylo z dnešního pohledu velmi jednoduché. Někdy prostě nestačí mít zkomponované opusy, proces nahrávání v plném proudu, naplánované turné a jednotlivé koncerty. Člověk je jen jednou a navíc ne robot, či stroj, který, když se vypne, tak je v klidu – neboli stoprocentně odpočívá. V tu naprosto nejnevhodnější dobu se postupně vynořilo nemálo neočekávaných problémů osobně soukromého charakteru a i díky tomu finální práce na CD nedopadly tak, jak by měly …

 

Proto jsme se napřed věnovali vyřešení těchto záležitostí, abychom mohli jako kapela vůbec dále fungovat. Nemalou měrou nás při tom všem podržel náš vydavatel Martin a jeho Zero Budget Productions, kterému máme vždy za co a skutečně od srdce děkovat.

 

Jak jste spokojeni s nahrávkou s takhle velkým odstupem? Určitě by se dalo ledasco vylepšit, ale spíš mě zajímá, jak se díváte ty skladby jako takové. Vzhledem k vaší úrovni mě překvapilo nazvučení desky, které bych čekal poněkud lepší. Udělali jste pro to maximum nebo za vším zkrátka hledej všemocné peníze?

 

Ono na každé nahrávce jde s odstupem času něco vylepšit … nikdy nic není komplexně ideální. Ale toto se týká především té technické – neboli mixážně / masteringové studiové práce. Co do kompozic, tam je vše dle představ skladatele a kytaristy Miry. Snad jediné, co nejen jemu vadí, je takový „drobný“ detail týkající absence celého živého orchestru hostujícího na nahrávce. Totiž i takovýto ansábl by byl schopen svými kompozičními postupy velmi slušně zaměstnat.

 

Nazvučení desky by zcela jistě bylo srovnatelné s kdejakou megastar, kdybychom potkali nějakého rozverného milionáře, který by byl ochoten finančně sponzorovat světoznámého producenta, ve světoznámém studiu. Ale takovéto pohádky jsou jaksi mimo mísu… Ovšem ve shrnutí toho všeho je potřeba říct, že za každou ze svých nahrávek si dodnes pevně stojíme a v rámci svých možností jsme pro ni ve své době udělali vše.

 

Nahrávali jste jak s naprogramovaným bubeníkem, tak tentokrát i živým. Přiznám se bez mučení, že mnohdy nepoznám, který je který. Což je parádní, protože naprogramovat dobré bicí, které zní věrohodně, je kumšt. Dané je to ale i plastickým nazvučením bicích, které pak působí aspoň věrohodně. Můžete nám prozradit, co kdo nahrál nebo je to tajemství šéfkuchaře?

 

Zde bychom si dovolili vás trošku opravit, pane redaktore, a tím i celou věc uvést na pravou míru. Všechny party bicích nástrojů na aktuálním třetím CD „Balance of Moments“ nahrál živý bubeník – náš velmi dobrý známý Martin Krč.

Je pravdou, že původní příprava tohoto nástroje probíhala naprogramováním v synťáku a počítači. Z takto předprodukovaných skladeb posléze kytarista Mira společně s bubeníkem Martinem na několika zkouškách vytvořili party bicích nástrojů, které dnes můžete slyšet na koncertech, ale i aktuálním albu.

 

Ve vašem metalu jsou slyšet všemožné inspirace. Převážně klasika, ale také progresivní metal, rock a různé metalové odnože. Je tohle míchání stylů dopředu naplánované nebo vše vyplyne až při skládání? Jak vznikají vaše písně a jak dlouho trvá tento proces?

 

Již od druhého CD „Imagination“ jsou všechny skladby DRACO HYPNALIS autorskými kompozicemi Miry. On sám vytvoří jakousi kostru celého songu, ve kterém má každý nástroj (mnohdy je jich v synťáku zavřených skutečně na celý orchestr) své předem připravené místo a předem určený part. Je to taková teorie hudby v praxi. Zmíněné míchání stylů ovšem vzniká naprosto přirozeně – jaksi samo od sebe. Toto snad ani naplánovat nelze. Hudba je jen jedna.

 

A délka celého procesu vzniku jednotlivých kompozic... No, ta je někdy velmi dlouhá, protože múzy přilétají někdy hojně a jindy zas vůbec. Třebas při loňském výletě Ukrajinou přinesly Mirovi nemálo vnuknutí, které ihned zapisoval do tabulatur. Posléze si koupil elektrické housle, takže nyní jsou v pokročilém stádiu přípravy snad čtyři kompozice na čtvrté album.

 

Na albu se objevila houslistka Jitka Šuranská. Její, v naší zemi nevídaný talent písním opravdu prospěl a propůjčil jim excelentní dojem. Je to vaše známá, nebo jak jste k ní přišli? Budete s ní i nadále spolupracovat?

 

Jitka Šuranská hraje na housle ve Zlínské filharmonii. Dále má hromady hudebních aktivit v různých kapelách různých stylů, ale o metal před námi ještě nezavadila. Zcela náhodou ji poznal náš kytarista Mira. Pochopitelně se spolu bavili o hudbě a došli taky k tomu, že máme kapelu, která již zmíněný orchestr musí zavírat do synťáku. Naše tvorba ji zaujala a ona prostě řekla, že se stane i metalovou houslistkou. Těžko nyní říct, zda s ní bude možné s pohledu jejího hráčského vytížení spolupracovat i v rámci příprav čtvrtého alba, ale kdyby ne, na obzoru se rýsuje i jiný vhodný kandidát na tyto party. Náš další známý muzikant a učitel hudby, kterého jsme považovali „pouze“ za kytaristu, se nečekaně ukázal býti původně houslistou...

 

Jste všichni výborní muzikanti. Jste samouci nebo jste svoje nástroje vystudovali? Také by mě zajímalo, jak často zkoušíte a na jaké nástroje jste zvyklí hrát?

 

No výborní muzikanti … Nic se nemá přehánět, ale každopádně moc děkujeme za takovéto uznání. Jediný z nás třech, kdo má hudební vzdělání, je v tomto rozhovoru již mnohokrát zmíněný skladatel a kytarista Mira. Chodil do lidové školy umění 7 let na klavír, na kytaru začal hrát při tom jako samouk. Kytarista a zpěvák Petr je samouk a basák Ivoš kdysi dávno chvíli hrával na španělku, ale už dlouho se taky sám za sebe věnuje jen svým čtyřem strunám.

Zkoušíme dle potřeby, někdy jenom jednou za týden až dva, někdy i třikrát, čtyřikrát za týden. Jinak dost přípravy, neboli tréninku na hraní, provozujeme každý sám doma.

 

Je DRACO HYPNALIS vaši jedinou kapelou nebo se prezentujete i jinde?

 

Ani by nebylo reálné, aby někdo z nás hrál i v jiné kapele. Současně s tím je navíc potřeba chodit do práce, vydělat něco na běžný život … nelze sedět jedním zadkem na dvou židlích. Všichni se plně věnujeme DRACO HYPNALIS.

Jenom Mira má takový jakoby boční projekt Mirakulum, ale to není regulérní kapela, jen on sám skládá kompozice na synťáku. Takto třeba vytvořil hudbu pro krátkometrážní film „Ve Stínu“.

 

Proč jste vlastně nazvali svoji kapelu DRACO HYPNALIS a jak moc je tento název v současnosti aktuální? Přece jen od data vzniku uběhla docela dlouhá doba a vy jste se určitě taky rozvinuli coby umělci.

 

„Umělci“ si stojí vždy za tím, co vytvořili, tak jak už v těchto řádcích bylo dříve vzpomenuto. Jinak by se za to museli stydět. Kapelu, která fungovala od roku 1995 jako bezejmenné těleso, jsme pojmenovali až v roce 1999. Náš tehdejší zpěvák, který pro nás dodnes píše texty, donesl na zkoušku rozpracovaný text, ke skladbě číslo 10 – později tedy „Disharmonic Points … In Opening“ na debutním CD „Weavers of Unrest“ – kde se toto slovní spojení objevuje. Zalíbilo se nám všem takto pojmenovat kapelu a název byl na světě. V reálu, nebo spíše v říši fantazie, jde o stvoření-draka ze středověkého bestiáře, který své oběti omámí pomocí hypnózy.

 

Líbí se mi vaše texty i názvy písní. Můžete nám je trochu nastínit a navnadit případného nového posluchače? Je mi jasné, že v těchto žánrech není mnoho těch, kteří si texty čtou, ale přece.

 

Texty, jak již bylo uvedeno v předešlé odpovědi, píše náš bývalý zpěvák, nyní textař Martin. Jsou plné metafor, jinotajů a obsahují také nemálo myšlenek vědy východní filozofie. Vše jest podáno nepřímo – možná až poeticky, tak aby si každý mohl pod těmito slovy představit to, co mu vnukne jeho mysl.

 

Zajímalo by mě, kdo stojí za obalem k „Balance of Moments“? Úpřimně řečeno se mi moc nelíbí, ale proti vkusu žádný dišputát, jak se říká. Jaké jste na něj měli vůbec ohlasy?

 

No snad podruhé či potřetí tady někdo vysloveně řekl – nebo napsal, že obal mohl být lepší. Co člověk, to názor. Kdybychom takovýto obal CD nechtěli, tak ho tam pochopitelně nemáme. Úvodní, neboli titulní, motiv vyjadřuje skladatelovy pocity z tohoto koncepčního alba. Zbytek vnitřku na základě tohoto tématu navrhl a graficky zpracoval náš kamarád Pavel. Jsou tam informace o kapele, místa nahrávání, mixu a masteringu, děkovačky a texty. Taková naprostá klasika.

 

Co vás čeká v nejbližší budoucnosti? Plánujete další desku nebo vše necháte vyplynout z okolností?

 

Další CD je prozatím daleko. V nejbližší době nás čeká účast na největším ukrajinském festivalu Metal Heads' Mission, kam jsme byli letos pozváni jako jediná česká kapela. Zároveň je také velmi pravděpodobné, že tam vystoupíme jako jediná z českých kapel již podruhé. Poprvé nás na poloostrov Krym pozvali již v roce 2008. Další koncerty plánujeme na podzim tohoto roku. Stačí sledovat naše profily pomocí webu www.dracohypnalis.cz , kde se průběžně objevují aktuální informace.

 

Dnes je to vše, děkuji za rozhovor. Poslední slova jsou vaše.

 

My také velice děkujeme za prostor ve vašem periodiku, zajímavé otázky a jak již bylo několikrát zmíněno, za nemálo pozitivních slov o naší hudbě. V neposlední řadě patří také velký dík všem čtenářům, kteří v těchto řádcích došli až sem. Mějte se všichni dobře, ať se vám vše daří co nejvíce!!!  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky