Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Mossambic se hlásí s EP Promise

Mossambic se hlásí s EP Promise...přízvisko emo nám vadí jen díky svému zprofanování...

Jirka D.16.1.2011
V loňském roce vydala kapela Mossambic svou další nahrávku – EP Promise – kterou zaujala nejen příznivce naší post HC scény, ale zároveň ukázala, že spojení hutnější hudby a silných vnitřních emocí může fungovat na výbornou. O albu samotném, historii a dalším směřování kapely prozradil víc bubeník Marin „Buchtass“ Buchtel.

Ahoj Martine, první otázka se mi nabízí s pohledem do kalendáře. Máme za sebou Vánoce, Silvestr – jak bylo?  Proběhla nějaká společná hudební akce, nebo jste s rodinou pojídali cukroví a dívali se na pohádky?

 

Svátky jsme prožili v klídku a pohodě. Většina z nás už máme rodiny, tak oslavy probíhaly v teple domova.

 

Dali jste si nějaká ta novoroční předsevzetí?

 

Novoroční předsevzetí a přání určitě nějaká padla, ale hovořit o nich se nemá!!! Hlavní je zdraví a životní pohoda.

 

Někteří vás možná ještě neznají a tak nebude na škodu podívat se trochu do historie. Před samotným Mossambicem tu byla formace Goodfoul. Prozradíte něco bližšího?

 

Jo, tak to už je hodně dávno. Kolem roku 1995 se sešla parta kamarádů (ZoRo, Ven.c@, Buchtass a Sewi) a začali jsme dělat hudbu, co nás bavila. V té době jsme ještě neměli možnosti internetu jako dnes, takže dostat se do širšího podvědomí bylo obtížnější. Nám se ale docela dařilo, protože podobných kapel tenkrát v Česku moc nebylo. Koncertů bylo hodně a i odezvy byly kladné. Kolem roku 2000 se ale začala hodně měnit sestava a to vedlo pomalu k zániku GF, který se datuje na rok 2002.

 

Dá se říct, že se Goodfoul stal v určitých kruzích kultovní záležitostí a to nás opravdu moc těší. Kapela vydala tři demosnímky a jedno oficiální CD.

 

Pak už se na scéně objevuje Mossambic. Jak to bylo s touto kapelou, kdo stál u zrodu a proč vlastně přišla potřeba přesídlit z Goodfoul?

 

Mossambic vlastně pokračují v tom, co jsme započali s Goodfoul, jen s jiným zpěvákem. To nás také vedlo ke změně názvu kapely. Po čase nic nedělání se v roce 2003 opět sešli Zoro a Buchtass a začali jsme tvořit. Ke kapele se přidává Eda a Dooby a na světě je první demo. Sestava však nebyla ideální a tak dochází ke změně. Odchází Eda a Dooby a přichází Vrshak. Po vydání CD Only One kapelu doplňuje navrátilec z GF Sewi a připravuje se nové EP Promise. Tato sestava je pro Mossambic zásadní a ustálila se do dnes.

 

Diskografii lze zatím počítat na tři alba, z nichž první dvě bohužel neznám. Jak se vyvíjelo vaše pojetí muziky? Vždycky jste tíhli k (emo) post rocku / HC nebo jste se dříve zaměřovali spíš na jiný žánr?

 

Kapela vydala tři počiny. První bezejmenné demo (2006), byl takový malý experiment. Snažili jsme se do hudby vložit více samplů a elektroniky. Zvuk se ale bohužel moc nepovedl. Druhé CD Only One už byl více návrat ke kořenům GF. Pocitové HC jen trochu okořeněné samplem. Více naléhavosti, méně kudrlinek. Třetí a zatím poslední EP Promise je pro nás určitě to nejlepší, co jsme stvořili. Zde se nám povedlo maximálně vložit do hudby naše pocity. Promise se povedlo i po zvukové stránce, za což patří velké díky Otynovi z Pigsty a studiu Davos z Vyškova.

 

Nevadí vám přízvisko „emo“? Přece jenom při jeho vyslovení si spousta fans vybaví úplně jinou kapelu cílenou na mladou generaci a možná vás i někteří hodí do jiného pytle, než kam byste patřili. Tím netvrdím, že vás mladí neposlouchají, ale vaše „emo“ je trochu jiné, je schované v hudbě samotné a řekl bych opravdovější.

 

Tak to je trochu kámen úrazu. Není emo jako emo a v otázce jsi to vystihnul přesně. Takže přízvisko emo nám vadí jen díky svému zprofanování. Spíše se nám zamlouvá titul naléhavé, pocitové HC, a post HC, ale máme i vlastí značku moss core music.

 

Nakousli jsme už poslední EP Promise. Vydali jste jej vlastním nákladem, ale upřímně mám pocit, že by mohlo být pro nějaký label zajímavé. Zkoušeli jste navázat nějakou spolupráci v tomto směru? Máte nějakou představu o úspěšnosti a ohlasech na nahrávku?

 

Jo, Promise jsme si vydali sami. Nejsme z těch, kteří se někomu vnucují a podbízejí. V dnešní době je to hlavně o známostech a těch my moc nemáme. Pár labelů jsme přesto zkoušeli oslovit, ale nic se nezdařilo. Vlastní náklad nám na pokrytí poptávky fanoušků především na koncertech bohatě stačí.

 

Co se týká úspěšnosti nahrávky, tak jsme moc spokojený. Máme kladné ohlasy jak v našem okolí, tak i v recenzích. Asi jako jediné negativní připomínky jsou na anglickou výslovnost, čehož jsme si bohužel vědomi. Na příští nahrávce proto chceme zkusit alespoň jednu skladbu v češtině a angličtinu vybrousit :-)

 

V bookletu nejsou uvedeny texty skladeb, ačkoliv si myslím, že v hudbě hrají dost důležitou roli. O čem jsou?

 

Tak texty jsou o vnitřních pocitech a představách našeho zpěváka Vrshaka. Celkově však pojímáme zpěv jako další nástroj k umocnění nálady v hudbě. Proto jsme nepovažovali za důležité je otisknout v bookletu.

 

Jak je to s koncertováním? Pokládáte sami sebe spíše za západočeskou kapelu, nebo už máte v malíku celou republiku? Chystáte se v nejbližší době na Moravu?

 

Jelikož jsme hodně vytížení pracovně, tak máme dva až tři koncerty do měsíce. Vesměs koncertujeme po celých Čechách a sem tam Morava a zahraničí. Na Moravě spolupracujeme s klukama z Illegal Illusion a snažíme si vypomáhat. Dnes už nejsou koncerty jako dříve, lidé jsou přesycení a vesměs chodí jen na mediálně profláklé kapely.

 

A jak koncertování v zahraničí? Máte nějaké zkušenosti nebo na svou příležitost zatím čekáte? A když už jsem u těch koncertů, máte nějaký sen, s kým byste si rádi zahráli (ať už z domácí či zahraniční scény)?

 

Už se to nakouslo, za hranicemi občas zahrajeme (Německo, Polsko) ale nemáme nikoho, kdo by nám to domlouval. Jde o kontakty, a těch moc není.

 

Jinak sen zahrát s nějakou konkrétní kapelou asi nemáme. A sen zahrát si na nějaký velký akci, kde je spousta lidí, má asi každá kapela.

 

Jaký je váš hnací motor? Obecně se hudba nekupuje, na koncerty se moc nechodí, pokud nejste už světově profláklá kapela nebo nestrčíte svoje dílko lidem až pod nos, mnozí si vás ani nevšimnou - baví vás potom ještě dělat muziku?

 

Je to o tom, že nás to baví a děláme to jako koníčka. Jasně, že jsou stavy, kdy se nedaří a jedeme zahrát přes půl republiky pro dva lidi :-), ale pak jsou naopak akce, které se povedou, a nás to znovu nabije! A když se někomu zalíbí to, co děláme, tak nás to moc potěší a bereme to jako bonus k tomu proč to děláme.

 

Jaké máte (ne)hudební plány do budoucna?

 

Hudební jsou jasné, hrát a tudíž dělat to co nás baví. Nehudební, věnovat se našim rodinám, zabezpečit je, plodit nové muzikanty, být šťastní a tudíž hrát :-)

 

Díky za váš čas a pokud cítíte potřebu říct cokoliv, sem s tím. A přeju hodně zdaru v další práci.

 

My moc děkujeme za možnost tohoto rozhovoru. Lidi, mějte se fajn a choďte na koncerty a podporujte kvalitní české kapelky!!!!  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky