Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Mortifilia

MortifiliaKaždému z nás na kapele záleží jako na vlastním dítěti

Bhut6.7.2014
O mord partě Mortifilia se teď moc nemluví a tak trochu rozčeřime poklidnou hladinu povídáním s frontmanem téhle deathové drtičky Frantou.

Ahoj Franto, za okny je slunné počasí, jak trávíš současné dny?

 

Ahoj Milane! Jo, počasí je jak malované, leč mě se to tak nějak nedotýká, za pár dní mě totiž čeká nahrávání kytary v klatovském Ex – Aviku na novou desku Asmodea, takže momentálně se snažím veškerý svůj volný čas věnovat přípravě do studia. Ale nechci, aby to vyznělo tak, že si stěžuju, to vůbec ne! Moc se na tu práci těším, tandem Bešta – Brom je pro mě vždycky velkou inspirací.

 

Tvého působení v Asmodeus, pokud se nepletu tak započatého loni, jsem si už všiml - můžeš lehce odtajnit, co čeká fanoušky na připravované desce?


Rozhodně můžu slíbit, že nebudou zklamaní, jestli Miloš Bešta – mozek a motor Asmodea – něco umí, tak právě udělat silnou desku.  Stylově je to těžko zařaditelný, myslím, že se na desce míchá dost druhů metalu, a to velmi specifickým způsobem tak, jak to u nás umí asi jen Miloš. Už teď, ve chvíli kdy jsou nahrané bicí s basou a doprovodnou kytarou, to zní kurevsky dobře. Můžu říct, že já sám se těším na finální výsledek jak malej kluk! O texty se již tradičně postaral Honza Petričko, jedná se o ucelený příběh jistého pana Kleinera, který je zpracován do deseti písní.

 

A co Mortifilia? Už to jsou dva roky, co vám vyšlo zatím poslední album. Jaké jsi do dnešních dnů zaznamenal ohlasy?


Ohlasy od fanoušků i recenzentů byly vesměs pozitivní, vyloženě negativní hodnocení jsem snad ani nezaznamenal.


Chystáte následovníka Fate? Kdy se na něj můžeme těšit?


Na novým matroši děláme od února letošního roku, v současné době máme hotové tři věci. Je to všechno o čase, kterého je zatraceně málo, takže i když budu hodně optimistický, vidím nahrávání někdy v druhé polovině příštího roku, vydání pak v roce 2016.


Od svého založení fungujete vlastně pořád ve stejné sestavě, existuje na to nějaký recept? Čím to je, že všechno tak báječně klape?


Tak recept na to asi neexistuje, ale myslím si, že velkou roli v tom hraje fakt, že u zrodu MF jsme stáli všichni čtyři. Předtím jsme v té samé sestavě hráli necelé dva roky takovej tvrdší bigbít, to nám však hudebně moc nedávalo. Někdy v tý době jsme začali ujíždět na severským death metalu, tak jsme se rozhodli založit Mortifilii. Nikdo z nás s metalem zkušenosti neměl, společně jsme se učili hrát a skládat, vypiplávali jsme ksicht kapely k obrazu svému, takže věřím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že každému z nás na kapele záleží takřka jako na vlastním dítěti, haha. To se pak špatně odchází. A samozřejmě naopak, každý nový člen, byť by byl sebelepší hráč a člověk, by si takový vztah k MF už nikdy nevytvořil.


V ČR se o death metalových kapelách moc nemluví, snad kromě Krabathor. Přesto patříte k jedněm z těch, co jej umí podat vkusně. Jak se díváš na tuzemskou deathovou scénu? Je nějaká kapela, kterou bys rád zmínil?


Samozřejmě se nám pár kapel líbí, ale Hypnos tady kralují bezkonkurenčně.


Ptám se možná proto, že mám dojem, že Mortifilia je tak trochu opomíjená. Kde myslíš, že je příčina?


Odpověď je jednoduchá, jsou tady prostě lepší kapely. Ale nezoufáme, jsme stále relativně mladí kluci, třem z nás ještě ani nebylo čtyřicet a hlavně - Mortifilii je teprve 15 let, takže toho má ještě hodně před sebou, haha.


Žánrově je vaše muzika řazená k severskému death metalu. Jak to vnímáš Ty? Co nebo kdo představuje vaši hlavní inspiraci?


Jednoznačně na severu, to je bez debat. Kapely jako Dismember a Centinex, to můžu pořád, i když už patří obě mezi nebožtíky. A pak Kataklysm, je to sice trochu z jinýho soudku a kraje, ale ta švédovina u nich je hodně cítit.


Hodně často koncertujete, a to po boku kapel napříč žánry. Existuje prostředí, kde se vám hraje nejlíp? Nebo akce, na kterou velice rádi vzpomínáte? A nějaké kuriozity z hraní?

 

O žádných kuriozitách nevím, sorry, pominu -li sem tam na sračky ožralýho zvukaře, tak se nic tak mimořádnýho neděje. Samozřejmě rádi vzpomínáme na akce, které se těm běžným vymykají, třeba na koncert  s Vader a Hypnos,  nebo na dva ročníky Brutal Assaultu, na kterých jsme hráli, nebo na fest Obscene Extreme. Jinak míst, kam se rádi vracíme, je hodně, určitě Ostrov nad Ohří – vždycky se těšíme na  Abého s Claymanem a spol  - perfektní klub a lidi.

 

Další místo, kde se hraje skvěle, je klub Honzy Vozáryho MC Fabrika v Českých Budějovicích. A pak samozřejmě Tradiční Kloub u nás v Sušici - jedno z míst, kde hrajem už od svýho vzniku a vždy se tu nechá udělat slušná metalová akce a dorazí na ní dost lidí.


Tím se dostávám i k akci, kterou letos sami pořádáte. Jde o festival Metal Madness na konci prázdnin. Udělejte si trochu reklamy :)


Tady se můžeme obloukem vrátit k jedné z tvých předchozích otázek – pozvali jsme ty kapely, které se nám líbí, všechny ty, o kterých si myslíme, že návštěvníky určitě zaujmou. Od začátku do konce se bude jednat o nekompromisní nářez, všichni jsou to zkušení muzikanti, opravdu jsme nepozvali žádnou „vatu“!  V každém případě, pokud budou mít čtenáři vašeho zinu čas a chuť na pořádnou dávku metalu, tak 30. srpna2014 v Sušici nashledanou! Pro zájemce doplňuju odkazy na Facebook a Bandzone.


Má účast jistá, dokonce už jsem dohodnutej s klukama z Isacaarum, že si tam předáme jejich fungl nový vinyl. Mimochodem, co ty a gramodesky? Vzhledem k tomu, že Fate vyšla ve slušném formátu u Berryho, počítám, že budeš nadšenec.


Tak zas takový nadšenec a odborník přes vinyly nejsem, ale totéž u mě platí i o cd. Asi mi to nebudeš věřit, ale na to, že jsem muzikant, tak zas tolik hudby neposlouchám, zkrátka nemám kdy. Vem si, že desku, kterou jsem si pořídil  pod stromeček, jsem si ještě ani nepustil... Ale nemám na mysli loňský, ale už ty předloňský Vánoce...


Tak to jsem skutečně nečekal. Přesto se zeptám, máš ve sbírce nějakou perlu nebo kuriozitu, kterou by ses rád pochlubil?


Člověče asi ne...


Na Echoes se občas snažíme upozorňovat na (ne)kvalitu zvuku, jak vnímáš tuto problematiku Ty? Určitě ses už setkal s termínem Loudness war.


Jo, tak o Loudness war  už jsem něco málo zaslechl, ale jen tak letem světem.  A vzhledem k tomu, co jsem odpověděl v předchozí otázce, tak to ani nijak neřeším. Co se týče našeho zvuku, na poslední desce jsme se poprvé svěřili cele do rukou odborníků, nikam jsme je netlačili, k finálnímu zvuku jsme měli jen pár vcelku nepodstatných připomínek. Určitě se to vyplatilo, jsem si jist, a to i po těch dvou letech, že po zvukové stránce by nebylo Fate moc co vytknout.


Ještě se vrátím ke zmiňovanému klubu Kloub, který je dnes prakticky legenda tamější scény. Jak vzpomínáš na začátky klubu? Co třeba domácí Orchestra? Je ti líto, že skončila? Máš pocit, že jsou i další kapely, které by ze sušické scény stály za zmínku?


Na začátky Kloubu vzpomínám rád, otevřel se totiž v době, kdy já začal chodit na pivo. V sedm večer na jedno, v sedm ráno domů. Na podiu stály permanentně postavený bicí, kytary, zesíky, když se večer jo vydařil a sešlo se víc muzikantů, tak se jamovalo o sto šest... Nádherný časy!


K Orchestře ti můžu říct jen to, že mě nějak celou tu dobu, co hrála, míjela, viděl jsem ji asi jen jednou. Jinak z tvrdších kapel, se kterýma se sem tam na podiu potkáváme, zmíním Liver Garnish, Azid a Slax, tyhle celkem můžu.


Já tu Šumavu musím ještě chvíli protěžovat :) Jaký máš vztah k městu obecně, je něco na co bys nalákal potencionální turisty? A co okolí, třeba Kašperky? :D


Tak v Sušici není špatný žití, ještě kdyby se podařilo vyeliminovat ty davy fetek, co se tu producírujou, tak je tu skoro ráj, haha. Ne, vážně, je tu pěkně, dostatek památek, lesy, řeka, kopce s rozhlednama, zkrátka vše, co si můžou turisté přát. A Kašperky? Ty je třeba rovnou navštívit, o tom se nedá jen tak povídat, však ty to víš nejlíp!


V tuto chvíli to bude ode mne vše. Díky moc za rozhovor a na konci prázdnin se potkáme na Santosu.


My ti také děkujem, Bhute! A v srpnu naviděnou, budem se těšit!  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Ondra / 20.7.14 8:37odpovědět

Pěkný rozhovor, díky za něj!

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky