Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Celtic Punk 2/12 - Flogging Molly

Celtic Punk 2/12 - Flogging Molly

Lyriel4.2.2013
Pokud by neměli mandolínu, akordeon, housle a flétnu, byl by to punk rock. V případě, že by jim chyběla kytara, baskytara a bicí, byla by to tradiční irská muzika. Naštěstí kapela nic z toho nepostrádá.

Jestliže jste se těšili na další díl CELTIC PUNK cyklu a chodíte v tom už nějakou dobu, skupina Flogging Molly pro vás jistě není žádnou novinkou. Musíte uznat, že tak jako Polednice patří do Erbenovi Kytice, tak Flogging Molly patří do celtic punku a nezmínit se tu o nich by byl neodpustitelný hřích. Pro ty, kteří ještě trochu plavou, představím kapelu do přiměřených podrobností přesně tak, jako se snažím v každém z mých dílů.

 

Sedmičlenné uskupení se dalo dohromady v roce 1997 v Los Angeles a šlape jim to do dnes. Pro komunitu hrající celtic punk jsou Flogging Molly naprosto neodmyslitelní. Tak jako ostatní, hrají tradiční irské písně s nádechem punk rocku. Mezi zakladatele patří Dave King, Bridget Regan, Ted Hutt a Jeff Peters. Ted s Jeffem kapelu později opustili, protože jejich původní kapela dostala nabídku k natočení alba. Přeživší Dave King a Bridget Regan začali hledat nové členy a společně s nimi tvoří současné uskupení.

 

 

Zrod názvu kapely

 

Jejich název je odvozen od irské hospody Molly Malones, která je provozována v LA irskou rodinou již 32 let. Když se podíváte na její web, zjistíte, kam se pokouší hrabat české náhražky těchto hospod. Zatímco ty naše jsou zmodernizované kýčovinami, tahle je z čistě z kamene a dřeva tak, jak má být. Prostory jsou opravdovým skvostem! A nechybí ani prostor pro kapely. Možná by mohla z venku přijít nenápadná, ale ten, kdo miluje irskou hudbu, obří, venku zeleně svítící třílístek s nápisem Molly Malones, rozhodně nepřehlédne. Zde kapela ve svých začátcích vzkvétala a již v roce svého založení vpustili do světa své live CD pod názvem "Alive Behind The Green Door". To obsahuje 10 skladeb, z nichž některé jsou obsaženy v budoucích studiových albech. Na rozdíl od budoucích live, "Alive Behind The Green Door" bylo vydáno nahrávací společností 26f Records.

 

 

Stav konta

 

Co se týká jejich hudební diskografie, mají 5 studiových alb, z nichž nejnovější je "Seed of Darkness" z roku 2011. K němu se ale dostaneme. Jejich první studiové album, na které se podíváme, vydali pod názvem "Swagger", a to teprve po třech letech svého fungování, tedy v roce 2000. O vydání se postarala nahrávací společnosti Side One Dummy. Nejznámější songy jsou "Salty Dog", "Devil´s Dance Floor" a "The Worst Day Since Yesterday". Na ty jistě musel narazit každý, kdo už nějaký ten pátek brázdí vody celtic punku. Na albu je celkem 13 skladeb a všechny stojí za poslech. Titulní skladba "Swagger" se s podivem na tomto albu nevyskytuje, ale je zařazená na jejich druhé album, které vyšlo v roce 2002 – "Drunken Lullabies".

 

"Drunken Lullabies", to už je počin, před kterým smekám. Samotný singl "Drunken Lullabies" je plný energie, housle to dokonale zpříjemňují a melodie je prostě skvělá! Hned druhá skladba, "What´s Left of the Flag", drzá a postupně gradující z pomalých krůčků v typicky skočné melodie. Pokud byste čistě náhodou zavítali do přírody, posadili se do trávy pod dubem a přežvykovali v ústech stéblo trávy, nic lepšího než "If I Ever Leave This Word Alive" si pustit nemůžete. Volnomyšlenkářská a pohodová skladba. Pro mě nejlepší album o 12 skladbách, které kdy Flogging Molly mohli vydat.

 

Hned za "Drunken Lullabies" řadím na druhou příčku desku "Within A Mile Of Home" (2004). Tady si hodně cením dvou písniček. Jednou z nich je pirátská "The Seven Deadly Sins" a druhá "Tabacco Island", u které se mi před předposlední slokou líbí jen čistě hrající nástroje sehrané v pěknou melodii. Nicméně i zbytek alba rozhodně stojí z poslech.

 

Na další čtyři roky se kapela s řadovými alby odmlčela a na řadu přišel další živák. Od roku 1997, kdy své první krůčky uveřejnili na první live desce, přichází ta další až v červenci 2006. Záběry z "Whisky On A Sunday" (CD/DVD) byly pořízeny celkem v sedmi zemích během dvou let na cestách.

 

EP s názvem "Complete Control Sessions"přišlo na řadu začátkem roku 2007. V ten samý rok opustil akordeonista, Matthew Hensley, skupinu, aby se mohl více věnovat svému osmiletému synovi. Nyní s Flogging Molly opět hraje.

 

Dostáváme se k dalšímu studiovému albu s názvem "Float" (2008). Titulní skladba s melancholickým image si na albu osvojila třetí místo. Parádní začátek na akustiku, který pozvolna rozkvétá o další nástroje. Postupně se zapojuje zpěv, housle, tahací harmonika a ostatní nástroje. Příjemná skladba na uklidnění krevního řečiště.

 

 

Bramborový post v sekci live získává "Live at The Greek Theatre", obsahující dvě CD a jedno DVD. Na obou CD je dohromady 21 skladeb, DVD je rozsáhlejší a zahrnuje 30 videí živých vystoupení. Tím zakončuji celou sekci jejich live, která byla vydávána, kromě první, u nahrávací společností SideOneDummy Records. Od stejného labelu jsou pořízena i všechna studiová alba, ale i tady je jedna výjimka – jejich poslední album z roku 2011, "Speed Of Darkness", které má na svědomí společnost Borstal Beat Records. Přestože Flogging Molly občas zpomalí, stále jim to sluší a i na tomto albu nalezneme čtyři pomalé skladby.

 

Tak jako většina punkrockových kapel, i Flogging Molly zpívají o různorodé problematice. Album je zaměřené hlavně na ekonomický kolaps v USA a na jeho dopad na tamní obyvatele. Opět slýcháme směsku různých nástrojů, které o sebe netřískají. Právě naopak – nádherně znějí. Novinkou je i piáno, které bylo zapojeno do jedné z oněch pomalejších skladeb – "The Cradle of Humankind". Ve skladbě "Revolution" se nám objevuje také trubka, která tomu dodává báječný nádech. První singl, který se zhostil pomalejšího rytmu, je "The Heart Of The Sea", s okouzlující melodií a z části bluesovým vokálem v závěru. Basová linka na začátku, a tak trošku cikánský závěr má svatohříšná "Saints and Sinners". "Oliver Boy (All Of Our Boys) " s protiválečným textem zní, jako byste poslouchali starou gramofonovou desku zasazenou v zaprášeném gramofonu. Pořádný floggingovský start tomu odstartuje až kostrbatá kytara. Poslední písnička, která tu určitě stojí za zmínku, je "A Prayer For Me In Silence". Dave zpívá duet se svou manželkou Bridget Regan a zní jim to opravdu nádherně. Láska u nich evidentně prochází hlasivkami, nikoliv žaludkem. Album je moc pěkně zpracované, ale řekla bych, že s ním Flogging Molly laťku o něco výše určitě nepoposunuli. Otázkou však zůstává, zdali je potřeba laťku ještě zvyšovat, neboť podle mého názoru Flogging Molly drží laťku dostatečně vysoko.

 

 

Obsazení

 

Na začátku tohoto dílu jsme si představili čtyři zakládající členy, ale v současné době jich máme sedm. Kdo tedy obstarává všechny nástroje?

 

Začneme již známými jmény – Dave King – jako jediný pravý Ir z celé skupiny. Hraje na akustickou a elektrickou kytaru a umí také na jeden z mých nejoblíbenějších nástrojů – bodhran. Jeho manželka, Bridget Regan, obstarává housle, irskou píšťalu, kytarovou klasiku, dudy a občas, jak jsme se mohli přesvědčit, vokál. Mandolínu, mandolu, tenorové banjo a pětismyčcové banjo si jede Robert Schmidt. Klavírní dílo, které mě tolik okouzlilo v písni "The Cradle Of Humankind", patřilo Matthewovi Hensleymu, který kromě piána hraje na akordeon a tahací harmoniku. Elektriku s akustikou si dává Dennis Casey. Zbývá už jen baskytara, na kterou hraje Nathen Maxwell. Z těch, co jsem právě vyjmenovala, všichni zpívají kromě Georga Schwindta, který hraje na bicí a perkuse.

 

Jak čtete a možná i slyšíte (pokud jste si k tomuto článku pustili i nějaké jejich album nebo alespoň ukázku), jejich nástrojové obsazení je opravdu rozmanité. Velice mě zaujala myšlenka Davea Kinga, který prohlásil, že pokud by neměli mandolínu, akordeon, housle a flétnu, byl by to punk rock. V případě, že by jim chyběla kytara, baskytara a bicí, byla by to tradiční irská muzika. A tady je vidět, jak to do sebe krásné zapadá – punk rock říznutý s irskou muzikou. Výsledek je jasný – celtic punk.

 

 

Divadlo a film

 

Snad každý z nás už někdy viděl Mr. & Mrs. Smith, snímek z roku 2005. Od Flogging Molly tam zazněla písnička "The Worst Day Since Yesterday", která byla použita také v jednom z dílů Stargate Universe ( v překladu Hvězdná Brána: Hluboký vesmír). Dalších šest jejich písní bylo použito ve filmu Red Roses and Petrol.

 

Když Bridget, která ještě tehdy nebyla Kingovou manželkou, získala scénář divadelní hry The King of the Kilburn High Road od svého tehdejšího přítele, který získal hlavní roli, ihned jej Kingovi předala. Ten jak kopii uviděl, napsal písničku "The Kilburn High Road" (Drunken Lullabies, 2002).  Píseň "If I Ever Leave This World Alive" zazněla ve filmu PS: Miluji tě.

 

Mimo filmy se jejich hudba využila i v počítačových hrách. Jednou z nich je hra Tony Hawk´s Pro Skater 4, kde je obsažena skladba "Drunken Lullabies ". Další z her je FIFA 2005, oblíbená fotbalová, kde zazněla "To Youth (My Sweet Roisin Dubh) ". Píseň "Seven Deadly Sins" je obsažena v traileru ke hře The Saboteur.

 

V reklamách bychom jejich tvorbu určitě nečekali, ale je i tam. V tom případě jediná reklama, která by nám mohla přijít na mysl, je reklama na Guinnesse, irské pivo. Toho se ujmula píseň "Salty Dog", která sloužila k této rádiové reklamě jako podkres u příležitosti dne Svatého Patrika v roce 2008. Stejný osud potkal také "Drunken Lullabies", jejíž výherní los nepadl na Guinnesse, ale na Killian´s, vídeňský ležák.

 

Flogging Molly musí být na živo opravdu zábavná sebranka. V roce 2012 zavítali do České Republiky na RFP, na které nejezdím. Bohužel, asi na ně nemám štěstí. Já jen doufám, že stejně jako Dropkick Murphys zavítali v dubnu 2012 do Prahy, tak se na českých pódiích jednou dočkám i Flogging Molly.  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Radek Martínek / 4.2.13 10:32odpovědět

Díky za příjemné pozastavení u jedné z mých naprostých srdcovek !!! Já mám asi nejradši Swagger, snad pro tu mladickou dravost a spád (ačkoli následující album jej též nepostrádá). Pětismyčcové banjo je co?

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky