Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - duben 2023

Redaktorské ozvěny - duben 2023

Sarapis7.5.2023
Duben byl navenek sice chladný a roztahaný, ale v naší strojovně se od převodů, kardanů a kladek jen kouřilo a pás se nezastavil. Nahrávek k analýze se sešlo opět víc než dost, k tomu podivuhodný případ alba Dødheimsgard, pár zážitků z koncertů a starosti kolem vybírání piva na blížící se redakční slezinu. Dnes přibrzdíme, zrekapitulujeme to podstatné a po víkendu jedeme dál.

// Jirka D.

 

The Mars Volta - Que Dios Te Maldiga Mi Corazon (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Loňská eponymní deska The Mars Volta nejen že přišla po dlouhých letech od předchozího alba Noctourniquet (2012), ale mimo to znamenala i poměrně značný žánrový střih od prog rocku k takovému skoro až popu, ale na velmi slušné úrovni. Jakoby toho nebylo jen jednou deskou dost, letos vyšla deska další, která představuje akusticky nahranou tu loňskou, tedy light verze už tak dost light alba. A funguje to. Poslech si zatím docela užívám, což je možná dáno tím, že specifický hlasový projev Cedrica Bixler-Zavaly (který na albu hodně dominuje) mám rád už od dob At The Drive-In. Zkuste. 

 

Spotlights - Alchemy for the Dead (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Tohle se mi začíná dostávat hluboko pod kůži. Na konci dubna vyšla na Ipecac Recordings novinka newyorských Spotlights, což je těžko zařaditelný mix shoegaze, metalového ostří, doom / sludge ponurosti a současně velmi účinného minimalismu. Na první pohled zvrhlá kombinace v rukou tohoto tria vyrůstá v zajímavý a podmanivý zážitek, o kterém bude ještě delší řeč. 

 

Herod - Iconoclast (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320 kbps)

Třetí deska švýcarských Herod je solidní představitel moderního metalu, pokud pro vás pojem “moderní” lze obsáhnout muzikou typu Meshuggah nebo Gojira. Pravda, podobnost s uvedenými kapelami se někomu může jevit na samé hranici snesitelnosti, ale při snaze a jisté míře tolerance by vás tohle album mohlo zaujmout. 

 

Fen - diskografie  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Tuhle anglickou kapelu jsem kdysi zachytil s deskou Epoch, o které se zmiňoval kolega Victimer (zde), ale od té doby jsem každé další album prošel spíš letecky. Snad to bylo tím, že mě nic dalšího tolik nezaujalo, snad chybělo to správné rozpoložení, těžko říct. Aktuálně jsem se ke všem následným albům (jsou čtyři a na červenec se chystá páté) vrátil a nemůžu říct, že by mě v něčem jejich poslech vadil. Na velké nadšení to sice není, ale jako příjemná (příjemná v uvozovkách) atmo-blacková kulisa mi jejich muzika funguje skvěle. 

 

Vorna - Aamunkoi (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Hele, Finsko. Novinkové album Vorna se u nás objevilo od jejich vydavatele a vzhledem k tomu, že jsem člověk zvídavý, zkusil jsem. Žánrově je to jízda v zatáčkách pagan / folk / light black, což já mám docela rád (od starých Ulver přes Falkenbach až po nevím kam), ale je to jízda na finský způsob, tedy hodně melodií, hodně zpěvu a takový ten happy shining people pocit. Ale jo, proč ne. Prostě Finsko. 

 


 

// Victimer

 

Dødheimsgard - Black Medium Current (2023)  ochutnávka

zdroj: flac 

Minulá deska A Umbra Omega byla výborná, ale dost jsem s ní bojoval a dlouho jí přicházel na kloub. Až pak jsem jí propadl. S novinkou Black Medium Current se to má jinak v tom, jak snadno ji lze uchopit a začít skládat jako puzzle. Všechno je tak samozřejmé, až z toho mrazí. Když k tomu připočteme skvělý zvuk, není co řešit. Magnum opus Dødheimsgard? Za mě ano. 

 

Necrocock - Tafelmusik (Das Hauptgericht) (2023)  ochutnávka

zdroj: CD 

Avizované velké jídelní album Toma Necrococka už nějaký ten pátek hraje redakcí a chuťové pohárky jsou nastartovány. Teď jen sladit dojmy a jít s tím ven. Hudební šéfkuchař Necrocock je chytlavý i funerální a znovu se hraje na city těm, kteří to rádi ve zvrácenějším podání. 

 

Óreiða - The Eternal (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

O tomto islandském projektu už u nás byla řeč dvakrát, teď bude v krátkém sledu potřetí. Novinku The Eternal pomalu zpracovávám, ale zatím je to ve fázi oťukávání. Jedno je ale dané - atmosférický a temný black znovu vládne. Záleží na tom, jaká bude síla nových ostrovních hymen. 

 

Qrixkuor - Zoetrope EP (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Názorný příklad, kam až lze posunout hranice death metalu. Malé veledílo. Varianta, jak se zachovat, když jsou prostředky k tomu otevřít temnotu a vše obskurní podávat trošku jinak, než je zvykem. Vlastně je to taková podzemní deathmetalová symfonie. Jiná, odvážná, fascinující. 

 

Neo Inferno 262 - Pleonectic (2023)  ochutnávka

zdroj: flac

Neo Inferno 262 a jejich návrat po patnácti letech od debutu. Netuctový a experimentální přístup k industriálnímu blacku. Chytá to hodně zajímavé kontury a bude radost si vše pospojovat. Pleonectic si vyžádá svůj čas, ale jeví se jako velmi ambiciózní.

 

Ωblivion Gate - Flowers in the Wreckage of Dreams (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Už se těším na nové album, které má letos vyjít. Rok zpátky byl ale tento industriálně gotický projekt, za kterým stojí Matron Thorn, taky hodně zajímavý. Specifické prostředí, specifická atmosféra. Více najdete v recenzi. 

 

Chaigidel & Neraterræ - Lamaštu (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Nová italská dark ambientní kooperace vydaná u renomovaných Cyclic Law. Neraterræ nejsou na Echoes žádnými nováčky a tento rituálně orientovaný materiál taky dostane svůj prostor. 

 


 

// Bhut

 

Dødheimsgard - Black Medium Current (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Tak tohle se mi od první chvíle líbí, ale jsem si jistý, že do alba proniknu nejdřív na podzim tohoto roku. Chce to čas, pozvolné dávkování, rozvahu. Ale líbí se mi to a to se jistě nezmění. 

 

Lamp Of Murmuur - Saturnian Bloodstorm (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

 

zdroj: mp3 (320) 

Ano, je to Immortal, ale co když je to ten nejlepší Immortal, který letos vyjde? Od novinky oněch ikon si nějak nic moc neslibuji, už ten obal mi přijde jako zalití již dvakrát vysrknutého logru. 

 

Urarv - Substratum (2023)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Smíchejte Misfits, staré Darkthrone, DHG, Umbrtka a Pensées Nocturnes. Šílenství? Jistě, ale jaké!

 

Sunrot - The Unfailing Rope (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Po spuštění alba na vás vybafne česká státní hymna, což našince uvede v patřičný pozornosti hodný mód. No a potom vás to ždíme a mučí jak muzika od Primitive Man, což je asi nejbližší vesmír, který kolem Sunrot může rotovat.

 

Metallica - 72 Seasons (2023)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Tak předně mě neskutečně překáží vytažená hajtka. Celé to furt šustí, sype sklo, prostě tohle je blbě. Bicí tak tím pádem na sebe strhávají víc pozornosti, než je adekvátní vůči technické zručnosti a jejich barevnosti. Jinak mě ta deska vlastně nechává docela v klidu. Průser to není a kdyby byly všechny písničky tak nakopávající jako Lux Aeterna (klikni na ukázku), tak by to byl skvost. Ale takhle je to za takových 55 - 60 %. Takže deska měsíce (milý Sparku) se nekoná a o albu roku rovněž pochybuji. 

 


 

// Garmfrost

 

Sól án varma - Sól án varma (2023)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Projekt Sól án varma tvořený smetánkou islandského blacku nahrál pohlcující počin, který snad nebude ojedinělým výkřikem do tmy. Styl desky není zase tak úplně ryzím blackmetalem. Je právě tak i doomem a lehce ambientem. Drží pohromadě, přitom neuznává hranice. Deska je dlouhá, ale vůbec mi to nevadí.

 

Úlfúð - Of Existential Distortion (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Úlfúð je taky z Islandu a je to znát. Vlčáci mixují melodičtější formu deathu s blackem. Skladby si mě získávají postupně. Z nenápadného tipu se stala závislost. 

 

Dødheimsgard - Black Medium Current (2023)  ochutnávka

zdroj: flac 

Vicotnika miluju! Dødheimsgard si z novou deskou dali fest na čas. Nevadí. Výsledek je absolutní. Deskou se vine melancholie, dravost i nadhled. Nástrojové obsazení je bohaté stejně jako je pestrá škála různorodých nálad. Neodvažuju se tvrdit, že jsem Black Medium Current plně obsáhl, říct však můžu, že si nahrávku vychutnávám a nadšeně se k ní každý den vracím.

 

Necrocock - Tafelmusik (Das Hauptgericht) (2023)  ochutnávka

zdroj: CD / mp3 (320)

Necrocock si mě opět získal. Ten si mě dal. Jídelní album je příjemně laděné. U většiny kompozic budete v pohodě trávit a klimbat. Některé skladby vás naopak vybudí svou energií a jiné rozesmějí. Melodie jsou dojemné, ale také sžíravé. Umí být i záhrobní či uvolněné…

 

The 69 Eyes - Death of Darkness (2023)  ochutnávka

zdroj: flac 

Tuhle kapelu vždycky s velkou pompou poslouchám a vzápětí zapomenu, že existuje. Novinka se The 69 Eyes moc povedla. Víc hard rock nebo r'n'roll. Gotika je v jejich rukou uvolněná a inspirativní. I po třiceti letech může kapela znít svěže a nadšeně.

 

Nechal jsem si projít hlavou novou Metallicu. Deska je poměrně dlouhá. Předlouhá. Mě ale baví. Přistihl jsem se, že si pobrukuju pár nápěvů. A vracím se k ní. Jasně, v médiích se to teď přehání. Každý se musí vyjádřit. I já. Staré desky jsem miloval a miluju pořád. Pak přišly Load a Reload. Tenkrát jsem myslel, že jsou obě nic moc. S odstupem musím uznat, že na nich Metallica ještě byla dobrá. Pak už nic. Nové desky ve stejný den vydali také Holy Moses Invisible Queen a fenomenální Overkill Scorched. Obě kapely jsou rovněž zasloužilými legendami, nicméně jejich počiny jsou mnohem uvěřitelně našlapanější a poslouchatelnější než 77 Seasons od firmy Metallica

 


 

// Sarapis

 

Dødheimsgard - Black Medium Current (2023)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Tohle album musí být nějaká smlouva s ďáblem nebo co. Slyším věci, které berou na zteč všechno, pro co mám slabost, jako bych si to snad objednal a zaplatil předem. Poslouchám Black Medium Current a jen zírám, jak důvtipná a návyková tahle nahrávka je. A jelikož vidím kolem sebe další slintající zombie, říkám STOP. Je to krajně podezřelé, bude v tom nějaká kulišárna, neposlouchejte to! Dokud nebude prokázáno, že za tím nestojí umělá inteligence nebo chemtrails, poslouchejte jako protijed Traktor nebo Argemu, jinak vás tohle zotročí na dlouhé týdny, nelinafurt.

 

Lumsk - Fremmede Toner (2023)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Zčistajasna se Lumsk objevují zpátky na scéně s novým albem. Trochu jako lumsknutím prstu. Poznávám ty tradiční ingredience, kterými Lumsk obohacují svůj folk rock (progem), resp. čím ozvláštňují svůj prog rock (folkem). Ženský vokál je nezaměnitelný, stejně jako rodná norština, která tomu dodává seversky exotický punc. No, vypadá to, že jsem vletěl do lidlu na norský týden, já se na nic víc ale opravdu nezmohl.

 


 

// Lomikar

 

Ministry - Twitch (1986)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Přechod mezi tou přehřátou sladkostí debutu With Sympathy a industriální nespokojeností následujících alb. Ale už se to docela dá poslouchat. 

// Bhut: Jedno z mých nejoblíbenějších alb Ministry, navzdory obecně vnímanému stylu, co nabízejí. Ten gumovej zvuk prostě miluju. 

 

Death Karma - The History of Death and Burial Rituals part II (2018)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320) 

Výborný koncept, prvotřídní využívání etnických a kulturních motivů v black/deathovém rámci a především výborně napsané a evokativní písně. Slovenský Rotting Christ, akorát vlastně ještě lepší. 

 

Atari Teenage Riot - Burn, Berlin, Burn! (1997)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Kompilace předchozích dvou alb Delete Yourself! a The Future of War vydaná pro americký trh pod hlavičkou vydavatelství Grand Royal, tedy přeneseně samotnými Beastie Boys. Zpětným pohledem je pořád fascinující, když vezmeme v potaz, že žánr digital hardcore se v jednu dobu potloukal tak blízko veřejného zájmu a dokonce se po pár let slunil na mainstreamovém výsluní. Že vám to nic neříká? A co třeba Scooter?  

 

Leonard Cohen - Various Positions (1984)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Nějak jsem si během poslechu uvědomil, že dnešní svět nemůže být vzdálenější od světa písní Leonarda Cohena. Nevím přesně čím, jestli je to ta pomalá láska, smířenost, všudypřítomná ospalost, ale jakkoli to je prostě kompilace romantických klišé o lásce a trápení, je v tý desce zároveň archivovaný jistý specifický časoprostor, který jsem nikdy nezažil, nezažiju, ale do kterého rád sem tam nahlédnu.

 

De Staadt - Bubble Gum (2019)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

De Staadt vystupovali nějakou dobu jako předkapela Muse, jejichž poslední album jsem poslal do hajzlu tady, takže jsem byl samozřejmě obezřetný. Leč ačkoli se pohybuje ve stejných žánrových intencích jako anglický fifleny, tak tady jde přesně vidět, na kolik to mixování líbivých a tvrdších hudebních žánrů může být inspirativní a hravý. Tohle je dobrý. 

 


 

// Symptom 

 

Anzv - Gallas (2022)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Black-metalové hody z Portugalska.

 

E-L-R - M​æ​nad (2019)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Debut plný postmoderního doomu ze Švýcarska.

 

Wode - Servants Of The Countercosmos (2017)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Nekompromisní black'n'roll z anglického Manchesteru.   DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Kruppe / 7.5.23 13:45odpovědět

Jak jsem psal minule,album roku vyslo 14.dubna.Takto si predstavuju moderni avantgarde metal,ktery budu rad poslouchat i za 10 let.Dodheimsgard vytvorili nadcasovou desku.Kdyz si kazdy den reknu,co si tak poslechnu,vzdy musim zacit s Black medium current.Dalsi kvalitni desky mesice:Maruja-Knocknarea post rock s jazzem.A zde jiz zmineni Sol An Varma...Diky za Spotlights,vypada to zajimave...

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky