Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - květen 2022

Redaktorské ozvěny - květen 2022

Sarapis12.6.2022
Sbírka našich dojmů z uplynulého měsíce se nakonec rozrostla do slušné šíře. Sice to koncem května nevypadalo ideálně, ale slezina redakčních rošťáků tomu dala tu správnou náplň. Díky tomu, že všichni přežili svá deliria, pokračujeme v rýpání v novinkách, v dohánění restů i v cyklických návratech k jistotám z dob dávno minulých. Však už náš mustr dobře znáte. Jedinou záhadou měsíce tak zůstává, kdo se zamkl v koupelně a utekl oknem??

 // Jirka D.

 

Beanpole - All My Kin (2018)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

All My Kin je muzika lidí, co se neberou zase tolik vážně, pro lidi, co se taky neberou tak vážně. Je to takový střih mezi Frankem Zappou, balkánskou dechovkou, alternativním čímsi a je to především skvělé. V době vydání (2018) mi to úplně uniklo, což vzhledem k mému dost off-line stavu není divu. Pro jistou představu uvedu jen tolik, že dva ze čtyř členů Beanpole jsou Larry LaLonde a Les Claypool. 

 

Ufomammut - Fenice (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320 kbps)

Stálice, klasika, dobrá deska. Ufomammut si vždycky rád poslechnu a i když bych asi měl problém se vyznat v jejich diskografii po paměti, mám je rád a novinka do kategorie “mít rád” docela dobře zapadá. 

 

Vypsaná fixa - Kusy radosti (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Vypsanou fixu mám taky rád, nemám problém to přiznat. Co ale už nepřiznám, je to, že by nová deska z mého pohledu překonala vrchol  v podobě alba Tady to někde je (2017). Novinku zatím poslouchám jen tak napůl ucha, v autě, v práci, v pohybu, protože gramodeska se začne rozesílat až v závěru června. Třeba pak spousta věcí dosedne na své místo. A třeba taky ne. Koupím si ji stejně. 

 

Cave In - Heavy Pendulum (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Předchozí deska Cave In mě zaujala dost (kolegova recenze), dokonce si myslím, že jsem stihl koupit poslední kousek LP v Česku. Heavy Pendulum je především o poznání delší a zatím to na mě dělá ten dojem, že 14 skladeb a 70 minut je v podobné muzice trochu velký krajíc. Jinak je spousta věcí na svých místech a objektivně asi dobrý, jen je toho na jeden zátah docela dost.

 

SepticFlesh - Modern Primitive (2022)  ochutnávka

zdroj:mp3 (320 kbps)

Příběh nové desky SepticFlesh by se dal shrnout do tří bodů: (1) čistá zvědavost, (2) poslech, (3) čisté zklamání. Za mě až zoufalá kopie předchozích desek a vyloženě přebarvené postupy, které každý posluchač kapely zná z dřívějška a jasně identifikuje. Jestli bych měl nějak definovat kapelu v uměleckém komatu, bude to takhle. 

 

Rammstein - Zeit (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320 kbps)

Nejsem žádný Rammstein odborník a z posledních několika alb jsem jich asi víc neslyšel, než slyšel. Novinka mi vrásky na čele nedělá, některé songy jsou myslím fajn, jiné mi tolik nesedí, celkově takové poslouchatelně dobré album. 

 


 

// Victimer

 

Kekal - Envisaged (2022)  ochutnávka

zdroj: flac

Nová deska experimentálního projektu Kekal, to je pro mě určitě událost, protože k jejich hudbě tíhnu mnoho let. Jeff je workoholik, vše má promyšlené a dovolil nám ochutnat Envisaged hodně dopředu, oficiální datum vydání je stanoveno až na červenec. Specifický rukopis oscilující mezi rockem, metalem, elektronikou a avantgardou není pro každého a i ti, kteří ctí Kekal pravidla, často podstupují dlouhou cestu objevování. Novinka mi ze začátku přišla dost sterilní a podivná, ale časem nabídla svá lukrativní místa. Odtajňuje. Bude to jako vždy na mnoho týdnů.

 

The Gathering - Beautiful Distortion (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Skoro devět let od poslední řadovky je dlouhá doba, ale The Gathering jsou zpět. Beautiful Distortion mi ovšem prozatím zní až moc obyčejně. Nečekal bych revoluci, ani mílové kroky jinam, ale víc života v jejich melancholii ano. Zatím nic moc a váhám, jak s tím naložit.

 

Blut Aus Nord - Disharmonium - Undreamable Abysses (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Těžké ústrojí lesní temnoty, která nepatří tomuto světu. Blut Aus Nord čarují se svým uměním a tvoří něco velkolepého. Jeden z topů roku, pokud jde o vydání, a nejspíš i poté, co tohle strojové, ultra hlubinné koma strávím.

 

Cosmic Putrefaction - Crepuscular Dirge For The Blessed Ones (2022)  ochutnávka

zdroj: flac

Atmosféra, technika, řezničina. Dlouhá studia obalů všech tří alb a bující představivost, asi tak to mám s Cosmic Putrefaction. Z určitého úhlu pohledu je v nich malá návaznost na mé oblíbené chroptící avantgardisty Demilich, a asi i proto mě to teď táhne na jih. Na druhou stranu chápu, že tahle hudba není úplně pro mě, ale docela se orientuju ve své malé závislosti to pořád zkoušet a dávat si do těla.

 

Ufomammut - Fenice (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320) 

Itálie podruhé. Kdykoliv se něco děje v táboře Ufomammut, jsem v pozoru. Fenice je podivínská, vlekoucí se hmota, kde se to hemží momenty, kterým nemůžu odolat. Musím se vracet a absorbovat z nich co nejvíc. Víc jak dvacet let doomového hulení temnoty a nekonečných labyrintů, to je pro mě tahle kapela. Když mám sáhnout po hutné doomové psychedelii, Ufomammut bývají častá volba. Jistota, co se nemění ani s Fenice.

 

Cave In - Heavy Pendulum (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Minulá deska mi sedla víc. Na Heavy Pendulum Cave In svou pověst nekazí, ale na mě je tahle věc moc rozlezlá do stran na úkor dřevnosti. Ta pravá zábava se nekoná, střídá ji pocit, že jsme každý na trochu jiné vlně.

 

Röyksopp - Profound Mysteries (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Röyksopp si jedou svůj vesmír, experimentují s edicemi a nakonec vydávají nové album. Profound Mysteries mě aktuálně neoslovuje tolik jako The Inevitable End, ale protože mám zároveň letní chill-outovou náladu, vejde se mi do ní i novinka Röyksopp. Nevalné začátky střídá víc pochopení a malé radosti tvořit jednu větší.

 

Hold Me Down - Powerless (2022)  ochutnávka

zdroj: flac 

Elektronická prasárna z doupěte Sentient Ruins Laboratories na závěr. Industriálně jsem pookřál jako v případě zjevení Black Magnet (naše recenze), ale u Hold Me Down se na Godflesh rypadla nabaluje víc noise music a chaosu celkově. Každopádně si tento strojírenský chlív řadně užívám. Zakoupeno.

 


 

// Bhut

 

Devil Master - Ecstasies Of Never Ending Night (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Zase je to pecka!

 

Rammstein - Zeit (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

 

zdroj: CD 

Celkem dlouho jsem žil (a asi ještě dlouho budu) ze zážitků z nedávného koncertu, který mi skvěle připomíná pár vybraných songů. Tahle deska je prostě zase dobrá. Líbí se mi. 

 

Ministry - Houses Of The Molé (2004)  ochutnávka

 

zdroj: CD 

Ačkoliv jsem konečně dokoupil všechny řadové desky a správně bych se asi měl věnovat těm posledně pořízeným, stejně vždycky zakloužu k osvědčené klasice, která má v mém žebříčku rovných 100 bodů. 

 

Lamp Of Murmuur - Submission And Slavery (2021)  ochutnávka

 

zdroj: CD 

Promptní nákup na discogs bezprostředně po koncertu v Praze si užívám plnou měrou. Skvělá věc!

 

Vulture Industries - The Tower (2013)  naše recenze vč. ochutnávky

 

zdroj: CD 

Divím se, že to sem dávám až teď, protože tomuto albu se věnuji vlastně docela pravidelně a intenzivně. Prakticky neustále od dob vydání. Ta deska mi v uších uzrála do zlatavých odstínů. Hotový majstrštyk.

 


 

// Garmfrost

 

Heaving Earth - Darkness of God (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: CD

Mocné, technicky dokonalé a atmosféricky podmanivé. To je nové dílo tuzemských mágů Heaving Earth. Temnota boží káže diktát!

 

The Smile - A Light for Attracting Attention (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Někdo někde napsal, že A Light for Attracting Attention je nejlepší album Radiohead za posledních patnáct let. No nevím, ale pravdou je, že se dvojici York a Greenwood spolu s bubeníkem Tomem Skinnerem podařilo nahrát výtečnou desku. The Smile sice nese nejeden znak domovského útočiště, avšak skladby mají natolik zajímavé, že na Radiohead rychle zapomenete. Yorkovu poetiku v dobrém narušuje post/punková drzost, jazzová rafinovanost a vše halí jemná elektronika. Nemůžu se nabažit.

 

Christian Death - Evil Becomes Rule (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Nová řadovka nestárnoucích Christian Death Evil Becomes Rule je pecka! Tím bych mohl klidně skončit. Já nekončím, a raději pracuju na recenzi. Album se mi zažírá pod kůži a do duše jako pěkně zákeřná nemoc. 

 

The Nest - Her True Nature (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320), youtube

Victimer mě ve své recenzi pekelně nalákal. Po opakovaných výletech do nitra The Nest musím bohůmžel konstatovat, že mě jejich magie zcela míjí. Silné pocity zažívám pouze sporadicky. Po chvíli se nudím. Nejmohutněji Her True Nature zní paradoxně v nejtišších místech. A pak v ten moment, kdy se rozjedou úplně a prásknou fest do koní.

// Sarapis: Taky mě to kdovíjak nechytlo. Náladu to nemá špatnou, ale je to jakési roztahané. Než se něco rozjede, tak je to doba, pak jízda a po ní zase čekání. Trochu jako IDS JMK.

 

Et Moriemur - Tamashii no Yama (2022)  ochutnávka

zdroj: youtube

Z Epigrammata pražských smutonošů Et Moriemur doposud teču jak malá holka. Tamashii no Yama mi zatím nic neříká. To neznamená, že se jedná o špatné album. Bude to na dýl. Kluci nic jednoduchého a na první dobrou nepřinesli. A ne jinak je tomu i letos. 

 

Blut Aus Nord - Disharmonium - Undreamable Abysses (2022)  ochutnávka

zdroj: CD, mp3 (320)

Zato BAN mi udělali velkou radost. Konečně nahráli desku, která mnou cloumá jako kdysi. Přitom nic moc nového opět nepřinesli. Jdou po cestě započaté 777 trilogií a hlavně Hallucinogenem. To vše pak promrsklé zlem MoRTu. Všechno to tam slyším, ale Vindsvalova parta tuhle omáčku promíchala a nechala zmutovat. Více v recenzi…

 

SepticFlesh - Modern Primitive (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Titan mě moc nebavil a nebaví. Codex Omega zase jo. Proč o tom mluvím? Nejsem zvyklej nadávat na své letité oblíbence Septicflesh. Je to jako nadávat na bráchu. Jsem jejich muzikou prorostlej. Modern Primitive je evidentně drahou nahrávkou. Je za ní vidět hodně práce. Klipy, grafika, sbory a orchestr… Vše je precizní. Škoda, že si nedali rovněž práci se samotnou muzikou. Ke slyšení jsou notoricky známé postupy na kytarách i zpěvech. O symfonickém doprovodu nemluvě. Některé melodie jsou doslova recyklované z předchozích nahrávek. Jako celek není Modern Primitive průserovou deskou. Na to jsou Septicflesh příliš zdatní hudebníci, ale vypadá to, že bude první, co si nekoupím. Vyhozené prachy!

// Sarapis: Říkáš produkt?

 


 

// Sarapis

 

The Gathering - Beautiful Distortion (2022)  ochutnávka

zdroj: bandcamp, mp3

V posledních dnech se snažím proniknout do nové nahrávky The Gathering. Dlouhé roky jsem ji chtěl a najednou je tady. A myslím, že by to mohlo dopadnout dobře, i když pořád mi v souznění s Beautiful Distortion něco překáží. Za prvé je to hlas jemný a hladký jako dětská p…eřinka, která ve vší své křehkosti nemá ani špetku temného zabarvení, za druhé mi některé fáze alba přijdou lehce fádní. Takový summer day dojem zatím. Možná ty stíny teprve vylezou (i The West Pole u mě nakonec vystoupalo nahoru), každopádně nic nevzdávám a dál hledám, protože… prostě protože jsem se hodně těšil no.

 

Shape of Despair - Return to the Void (2022)  ochutnávka

zdroj: bandcamp, mp3

Není snadné do nahrávky proniknout a uvelebit se v ní, když se zprvu tváří docela obyčejně. Čarokrása minulých alb jen v náznacích krouží kolem smyslů a nechce se nechat chytit. Říkám si, že už to cítím, ale hmm…není to tak úplně silné. Return to the Void je album uzavřené do sebe a podobně jako obal nezaujme hned. Neříkám, že napodesáté vás najednou osvítí a stříknete si do trenek, ale postupně mě baví čím dál víc, má to v sobě schované.

 

Scorpions - Rock Believer (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3

Novinka Scorpions hybně šlape a jiskří, jakoby nešlo o rockové dinosaury, ale dejme tomu o rockery středního věku. Jedním dechem je ale nutno říct, že se Škorpíci taky dost opakují. Kytary krásně řežou ve stylu např. Blackoutu, ale ten už existuje a je to čerstvý čtyřicátník. Rock Believer se mu pohrabal v dokladech a splynul s jeho identitou. Může to zbrzdit vaše nadšení, ale taky vám to může být jedno. O chytlavé songy není nouze, Mikkey Dee to taky solidně nakopává, do auta rozhodně no problem.

 


 

// Sorgh

 

Decapitated - Cancer Culture (2022)  ochutnávka

zdroj: bandcamp, youtube

Zatím jen z povinnosti a věrnosti. Decapitated sklouzli do vod, ktery mě už moc nebaví. Snažím se a nacházím pěkné a zajímavé části, ale jako celek je to už naprosto a snadno zaměnitelná banda.

 

Arcturus - Aspera Hiems Symfonia (1996)  ochutnávka

zdroj: mp3

Fenomenální a zároveň obskurní dílo mistrů norské avantgardy. Severská verze Géniové přicházejí, genialita je v tom skutečně slyšet. To ještě Garm řval jako zvíře a blackmetal se měl k světu.

  

Mayhem - Chimera (2004)  ochutnávka

zdroj: CD

Poslední album s Maniacem. Studená aura skutečného utrpení. Po brněnskym koncertě jsem si musel diskografii trošku projít a uvědomit si, že tady to nejlepší období končilo.

 

Heaving Earth - Darkness of God (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: bandcamp

Hodně očekávaná deska a po prvních posleších opět skvělá. HE se nezpronevěřili předchozímu snažení a zůstávají studení, tvrdí a složití. Tohle je styl, který naprosto můžu, a tak už se nemůžu dočkat, až mi dojde CDéčko.

// Sarapis: Skvělá věc. Redukci o song či dva by album sneslo, kousalo by ještě víc. I tak ale našlapaná deska, komplikovaná a přesto přístupná.

 

Konvent - Call Down The Sun (2022)  ochutnávka

zdroj: youtube

Kapela plná ženských, ale ta brutalita! Ten hlas, to je maximální kanál s blond vlasy. Tyhle holky hrají ponurý death/doom a je to bravurní. Tohle je druhé album a asi ho budeme muset prohnat naší laboratoří. 

 


 

// Lomikar

 

Jed Kurzel - Macbeth OST (2015)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Bolestivý, smutný soundtrack k bolestivému a smutnému filmovému zpracování Shakespearovic klasiky (myšleno v dobrém). Klasické skotské nástroje využívané k vytváření melancholických, místy až ambientních ploch popírají klasické neduhy v současnosti dělané “středověké muziky”. A to zejména díky tomu, že se Kurzel ani nesnaží napodobit znění tehdejší hudby. Jak film, tak soundtrack doporučuji velmi. 


Efrim Manuel Menuck - Plays "High Gospel" (2014)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Seznam věcí, které mi během poslechu běhaly hlavou: Xiu Xiu, první dvě vyfetovaný sólovky Johna Fruscianteho, Frank Zappa, Revolution 9 od Beatles, Wild Man Fischer, We Hate You Too. Většinu z těch věcí dost nemůžu vystát a Efrim Manuel Menuck půjde pěkně k nim do vitrínky. Godspeed You Black Emperor, neGodspeed You Black Emperor.


Mr. Oizo - Wrong Cops Best of OST (2013)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Mr. Oizo je celkem známý elektronický hudebník z konce devadesátek, který se rozhodl vydat se na dráhu filmu a teprve v této jeho kariéře se odhalilo, že to má fakt v hlavě totálně prohozený.Teď se tu bavíme třeba o filmu, kde hraje pětačtyřicetiletý Marilyn Manson zpruzelého teenagera. Oizo si to naštěstí všechno doprovází vlastní hudbou, která je tak bezelstná a chytlavá, že byste jí pohladili.


Ad Hominem - Napalm For All (2018)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320) 

K totální a totalitářské nasranosti mého nejoblíbenějšího alba Climax of Hatred se Kaiser asi už nepřiblíží, ale když takhle štěká a provokuje, tak je to taky zábava. Ta deska má takovýho poťouchlýho ducha a císař pán se zde opírá prakticky do všech, nedělá rozdíly a nakonec to uzavře stejně jedním velkým bombardováním, který všechny dotčené v sekundě promění v prach. By šlo. 

 

Tomáš Palucha - Čaro (2018)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Když jsem tehdy viděl poprvé jméno Tomáš Palucha (což jsou mimochodem dva lidé, z nichž jeden má křestní jméno Tomáš a druhej příjmení Palucha, já nevim, ale nějak mi ten název přijde na ránu), bylo to na plakátě ke koncertu LVMEN a já plánoval jeho set odsedět na baru. V půlce druhé písně už jsem se prodíral k pódiu se podívat, kdo má na svědomí tak profesionálně a šikovně zahranej instrumentální post-rock. Deska šla hned domů a já ji od té doby občas spokojeně protočím a spokojený úsměv na rtech mám.

 


 

// Symptom

 

Jack White - Fear Of The Dawn (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Pokračování The White Stripes.

 


  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

antiKK / 15.6.22 7:15odpovědět

offtopic, ale neviem kam s tým...by som si rád tu prečítal recenziu na nový projekt Satyricon (Satyricon and Munch). Tento materiál by bolo určite hriechom odignorovať či už to považujete len za výstrednosť BM superstars alebo za regulérny a logický výhonok evolúcie Satyricon.

Garmfrost / 16.6.22 8:50odpovědět

Já doufám, že se jedná jen o odbočku, se kterou si Satyr chtěl udělat radost. Asi v sobě ukrývá umělecký přesah, art... Ale mě zoufale nebaví, a nevím, co bych smysluplného o tomto počinu napsal kromě emotivního odmítnutí :D

Kruppe / 12.6.22 17:50odpovědět

Blackova deska pulroku jednoznacne pro Blut Aus Nord.Heaving Earth dobra deska,ale pak clovek narazi na Artificial Brain a je vymalovano.To bude pro zmenu deathova deska pulroku,nicmene to jsme uz v cervnu:)

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky