Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - květen 2024

Redaktorské ozvěny - květen 2024

Sarapis9.6.2024
Květen si pro nás připravil několik nástrah a těžkých úkolů a dokonce i jednu hořkou pilulku. Tradice prvomájového polibku pod rozkvetlým stromem vzala s dubnovou genocidou květů rychle za své. I když to někteří bystřejší manželé vyřešili návštěvou zastřešeného Bauhausu (zatímco určití jedinci z něj naopak prchají), většina zůstala bezradná a už měsíc se třese, vedle čeho se za rok probudí. Festival prudkých bouřek pro změnu zahnal sandály zpátky do botníku a kdo z vás ví, co jsou kristusky, ať zvedne deštník. A nejhorší nakonec - pravda je tím víc hořká, čím víc ležáku nenajde svůj chřtán. Chmurný pohled na pěnu v kompostu mluví jasně - na příští sraz redakce už fakt potřebujeme posily!

// Jirka D.

 

Hail Spirit Noir - Fossil Gardens (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (VBR) // promo od vydavatele

Za poslední měsíc určitě moje nejhranější album, které pro mě v určitém způsobu uchopení (black) metalu navazuje na loňskou famozní věc od Dødheimsgard. Oproti nim jsou Hail Spirit Noir řekl bych přístupnější, místy jdou vyloženě po srsti a určitě v nich lze vystopovat širší paletu vlivů a podobností. Bez ohledu na to všechno je Fossil Gardens především výborně poslouchatelnou deskou, o což by mělo jít především. Takže zatím dobrý.

 

Foo Fighters - diskografie (1995 - 2003)  ochutnávka

zdroj: CD (hodně)

Proposlouchat se po čase diskografií kapely seskládané kolem Davida Grohla vyplynulo z aktuálního čtení jeho životopisné knihy Vypravěč, která je taková moc fajn pohádka. Grohl vždycky patřil v rámci rockové scény k těm hodnějším, sympatičtějším a pozitivnějším, což má především tu výhodu, že narozdíl od mnoha svých kolegů Seattleské scény přežil. Jeho Foos jsou pro mě takový fajn oddech a rocková pohoda, která nejvíc odráží hlavně svého tvůrce a jeho nastavení a pohled na svět. Po přečtení jeho knihy je to ještě jasnější.

 

Manon Meurt - Unravel (2024)  ochutnávka

zdroj: WAV // promo od AMPromotions

V roce 2014 jsem psal recenzi na debutní album, o čtyři roky na desku MMXVIII a pak jsem ztratil nit. Snaha ji teď navázat se jaksi míjí účinkem a při poslechu Unravel mám pocit, že poslouchám už úplně jinou kapelu. Respektuju jejich odvahu experimentovat se zvukem, posouvat se a přicházet s něčím novým, ale jejich aktuální pozice mi nesedí. Tohle už je pro někoho jiného. 

 

Lethe - Alienation (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps) // promo od vydavatele

Třetí deska Lethe se mi začíná zažírat pod kůži a bude si žádat hlubší rozbor. Po delší pauze je dvojice Tor-Helge Skei (Manes,...) a Anna Murphy (Cellar Darling, ex-Eluveitie) zpět a jejich čerstvá novinka je přesně tak divná, jak člověk očekává. Vlivy Manes? Jasně! Ulver? Jsou tam! Francouzský rap? I ten by tu byl. Žánrově nejednoznačné, sympatickým způsobem podivné a lehce plynoucí album se silnou atmosférou, které se mi v přehrávači drží už od března a ne a ne z něj vypadnout. Dáme o něm ještě řeč!

 

Staroslovanská pitka - Časy bujarého hodokvasu (2024)  ochutnávka

zdroj: CD // promo od kapely

Asi dokážu přijmout, že je to celé spíš nadsázka a vlastně v to pevně doufám, protože brát produkci tohoto typu s úplně vážnou tváří nejde. Staroslovanská pitka je výplod kopřivnické scény a jejich první album Pivní vrh prošlo naší recenzí před několika lety, což se teď stane i s aktuálním druhým albem. Zatím ho naposlouchávám a snažím se najít záchytné body. Kdyby někdo o nějakém věděl, dejte mi vědět. 

 


 

// Victimer

 

Cult of Erinyes - Metempsychosis (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

// Sorgh: to “belgično” je cítit na sto honů. Další projekt z tamní oblasti a opět to nezní špatně. Jen je to takové povědomé. 

 

Botanist - Paleobotany (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

// Bhut: Po celkem dlouhé době jsem si je poslechl a nějak mi v tom chybí ta podivnost a vyšinutost, kterou jsem tu dřív dostával. Pryč je nervy drásající doomová nálada a pochmurný závoj. Je to nějaké moc hezké, uhlazené a veselé. 

 

Rope Sect - Estrangement (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

 

Ufomammut - Hidden (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

 

Göden - Vale Of The Fallen (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

 

Terminal Nation - Echoes of the Devil's Den (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

 

Pallbearer - Mind Burns Alive (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

 


 

// Bhut

 

Abecední poslech již nebyl v silách ani časových možnostech (prioritách), takže klasika…

 

Hey - [sic!] (2001)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Rockec fajnowy.

 

Servus - Cyclical Existence (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Vzhledem k zemi původu (Mexiko) jim člověk takovou tu naivitu a ultrazlobu i promine. Čertovina z daleka. 

 

Goaß - Cruxifucked (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Těžkotonážní rakouský black/death, který si nespletete. Moc líbí se. 

 

Cultum Interitum - Sacrum Funeral (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Perfektní mystično a zlo, co jde do hloubky. Mrazí. 

// Garmfrost: Na CI se mi líbí, že se pořád posouvají a přitom je pořád poznat, že jsou to oni.

 

Vástígr - The Path Of Perdition (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Příjemné strašání. 

 

…a pokud se ptáte, jestli mě baví nový Darkthrone, tak tak nějak na půl… To už raději Coffin Storm, tam tomu heavy/doomu rozumím. Darkthrone mají sice chrastivý blackový výpady, ale nějak mi to neladí… No a nový Burzum sází na primitivnost a repetici. Takže výhra taky jen na půl… Blažek z Perdišnu (čti Blaze Of Perdition) mi zní jako dobrá deska od Rotting Christ, kdežto jejich (Řeků) skutečná novinka stojí za prd, pro Krista. 

 


 

// Garmfrost

 

Mallephyr - Ruins of Inner Composure (2024)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Mallephyr mě baví s každou deskou víc a víc. Borci umí výborně hrát i složit chytlavý song. Marně u nás hledám podobně laděnou bandu. 

// Bhut: Nechci být prorok, ale tohle je pro mě momentálně to nejlepší, co rok 2024 nabídl. Silná věc.

// Garmfrost: A to ještě nevyšlo nové album Ceremony of Silence

// Sarapis: Těším se na oboje, jen se k tomu prokousat.

 

Night Shall Drape US - Lunatic Choir (2024)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Finská čertovská nádhera. 

 

Bythos - Chthonic Gates Unveiled (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Bythos nabízí gradující a pestrou nadílku luciferiánské zábavy. Ty kytary jsou prostě lahůdkový.

 

Blaze of Perdition - Upharsin (2024)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Blaze of Perdition se utrhli z řetězu a nahráli řádný randál. Ale že by mě Upharsin výrazně bavil… Bývalo líp a zajímavěji.

 

Rotting Christ - Pro Xristou (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Nová deska je nudná a prázdná. Pár míst, kde se něco děje, ji nezachrání. Děs běs! 

// Sorgh: Tahle kapela je marná už pár let, takže jsem nečekal nic. A je to tak. 

 


 

// Sarapis

 

Guðvangir - Slik Elven Renner (2024)  naše recenze vč. ochutnávky

 

zdroj: mp3, bandcamp

Příjemný objev, tihle Guðvangir. Název kapely ani alba si zatím nejsem s to zapamatovat, ale v obsahu nahrávky se už celkem orientuju. Guðvangir si berou hlavně z hlubin těžkého doomu, ale občas překvapí změnou nálady a vyplují se svým zhoubným korábem na otevřené moře, až je člověku málem do skoku. Jak v recenzi trefně uvádí Victimer - doomový organismus Guðvangir se umí nadechnout. Podepisuju.


Chapel of Disease - Echoes of Light (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3, bandcamp

Chapel of Disease byli vždycky divní. Už album ...and As We Have Seen the Storm, We Have Embraced the Eye vypouštělo zvláštní mimožánrové páry a s letošní Echoes of Light je to ještě složitější. Navíc pod kapelou mezitím rupla větev a většina sestavy se poroučela k zemi. Zůstal jen zpěvák Laurent. Podle něj nenechaly personální změny na albu žádné stopy, ale když tu pořádně rozkročenou desku poslouchám, říkám si, že by to nebylo poprvé, kdyby za členským exodem stály neshody v dalším směřování. Echoes of Light se chvilku tváří zlomocně, growlem vás zahání do kouta, ale pravdou je, že převažují ingredience přístupnějších žánrů a příjemná práce se sólovou kytarou. Ne že by to nedrželo pohromadě, ale tu a tam mám pocit, že pod nablýskaným povrchem už nic není. No nevím, ještě to nechám působit.

 

Pain of Salvation - 12:5 (2004)  ochutnávka

zdroj: CD

Krásný živák z doby, kdy byli Pain of Salvation na tvůrčím vrcholu. Nahrávka mimo jiné vyvolává dojmy, které by se za běžných okolností daly označit jako protikladné. Kapela je soustředěná stejně jako uvolněná a seriózní podání si podává ruku se srandičkami. Ne všem skladbám nové aranže sluší stejně dobře jako v plné palbě na deskách, některé se ale díky akustickému provedení hezky nadechly. Pain of Salvation si se vším dali hodně práce, ale nemůžu se zbavit podezření, že jim to muselo jít úplně samo. Však se to taky úplně samo poslouchá. Klenot mezi netradičními live alby.

 


 

// Sorgh

 

Enslaved - Verterbrae (2008)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: CD 

Naprostý vrchol severského snažení. Progresem špikované blackové sypanice se mi dosud neoposlouchaly a trůn Enslaved zůstává obsazen.

// Garmfrost: Prostě nádhera!

 

Slayer - Repentless (2015)  ochutnávka

zdroj: CD

Tohle jsem si naordinoval jako takovou povinnou lekci, protože jsem nikdy fanouškem Slayer nebyl. Ve výsledku mě to neurazilo, je tam spousta dobrých pasáží, ale asi vše zůstane při starém.

 

Pathology - Unholy Descent (2024)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Správná, brutální mazanice, která překvapí i nějakou tou melodií. 


Epoch - Sacrosanct (2015)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: CD

Tohle album mi trvalo dýl vstřebat a nyní po letech bych mu v hodnocení razantně přidal. Deathmetal jako tento maluje obrazy nelidských stvoření, hlubinných scenérií a to vše ve složitých konstruktech skladeb.

 


 

// Symptom 

 

Khold - Du d​ø​mmes til D​ø​d (2024)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: YouTube Music

Hodně metalu, málo temnoty.

 

Blood Of Kingu - De Occulta Philosophia (2007)  ochutnávka

zdroj: YouTube Music

Hodně metalu, hodně temnoty.

 

Zrní - Soundtrack ke konci světa (2012)  ochutnávka

zdroj: YouTube Music

Domácí alt-rocková klasika.

 

Shannon Wright - Providence (2019)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: YouTube Music

Klavírní dokonalost.

 

Reign A.D. - If The Stars Begin To Fade (2024)  ochutnávka

zdroj: YouTube Music

Akustická mystika.  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky