|
|
||||||||||
// The Opposer Divine - Reverse // Human
cyber electronica / EBM
AP35 // 11 skladeb, 61 min.
leden 2016
bandcamp // facebook
Poměrně dost raznatní záležitost, tento projekt. A termín kybernetický v něm má významné opodstatnění. Za elektronikou The Opposer Divine stojí člen Terminal State a názorně předvádí, že i kybernetický svět může být plný života. Minimálně z toho důvodu, že album Reverse // Human dýchá atmosférou, i když podléhá těžké robotizaci. Jak jsem zmínil, The Oposer Divine je těžká a tvrdá elektronika. Probleskují jí však, pro label Aliens typické, záchvěvy tanečna a schopnost dát tvrdému jádru elektrizující atmosféru.
Během poslechu mám pocit, že jsem zavlečen na místo, které je mi cizí a přitom důvěrně známé. Známé tím, jak mi projev The Opposer Divine vyhovuje, cizí pak prostředím, které ovládají mašinky, efekty a zdá se, že je jich víc, než lidí. Aspoň žádné nevidím. Otázka lidskosti celkově? Zřejmě někde bují i těch mašinkách. Zlověstná nálada a mutace je stále korigována lehčími a příjemnějšími momenty. Tedy klasika.
V závěru dojde i na kytaru, což je znamení, že tahle práce je opravdu hustě nařezána a celkově se řadí mezi ty tvrdší alba labelu. A o tom to v podstatě celé je, když je potřeba přitvrdit, je to cítit a když je potřeba si dáchnout, nad těžkou industrializací je také jenom nebe a jeho modrá barva. Celkově trochu starší věc, ale na její aktuálnost to vliv nemá, protože tento způsob projevu je použitelný tzv. kdykoliv. Docela zábavné, docela chytlavé a v neposlední řadě i sympatické.
// Polygon - Einzeheiten
electronica / dark ambient / IDM
AP37 // 12 skladeb, 61 min.
duben 2016
bandcamp // facebook
Podzemní mašinérii Polygon vede Ingo Lindmeier a sílu alba Einzeheiten je třeba spatřovat v kombinaci pomalých temp, ve kterých se obratně rozprostírá hodně temná ambientní clona. Strojově působící retro elektronika, staré moduly a zapomenuté podzemní laboratoře. Elektronika Polygon působí typicky old schoolově (takový Martin Gore by hned nastražil uši) a na oko lacině, ovšem taková samozřejmě není. Jejím základem možná zůstávají primitivní zvuky, ale i ony jsou plné impulsů a samy o sobě dostatečně zajímavé. Specifické. A abychom si i zde vsadili na vzájemně se přitahující protiklady, tak vedle nich je Einzeheiten také očekávaně albem plným nálad.
Dramatických, vzletných, někdy až skoro bezvýchodně depresivních, či alespoň trudnomyslných. Ale i ony se umí roztančit. Podle svých způsobů, ale evidentně v dobrém rozmaru. I tahle prvopocitově temnotářská placka se umí hýbat. Přesto pro me zcela stěžejním zůstává pocit zatrpklosti, nedůvěry a klasičtěji pojaté elektroniky ve smyslu zvuků. Ve smyslu minimalismu, který umí rozkvést, ale jakoby to dělal velmi nerad, nebo snad z pocitu zabloudění kdesi ve spleti starých chodeb.
Jako milovníka osmdesátek a starých alb DM, mě při poslechu Polygon občas tyhle časy v hlavě znovu nastartují a nemusím se o to nějak hluboce snažit. Jde to samo. Ano, Polygon je přece jen jinde, ale vzájemné doteky tu jsou a já je vnímám. Tohle, někdy trochu neotesaně působící pásmo temné elektroniky, mi jde k chuti.
// RecFrag - Recovered Fragments
electronica / IDM
AP38 // 13 skladeb, 55 min.
září 2016
bandcamp // facebook
Společně s kapelou RecFrag se posuneme směrem na východ, přesněji do Běloruska. A co nás zde čeká? Především hodně atmosférické elektroniky, která se nebojí vystrčit růžky, ale která je vedle výše uvedených interpretů vedena přece jen víc odpočinkově a náladově. A také přitažlivěji, nebo chcete-li, o něco poslechověji. Velí jí sice časté a ostré beaty, ale právě jejich míchání s náladovou elektronikou, která se pořád vznáší nad synťáky, je tím hlavním kořením, jenž nelze nezmínit. Opět je to o jakémsi pomyslném souboji "dobra se zlem", ze kterého nikdy nevzejde vítěz, protože dobro i zlo k sobě neodmyslitelně patří. Tak jako tohle drsné tančení na hraně vzájemného propojení dalekých světů. Světů, kde vládnou Aliens.
Abychom se pro tuto chvíli s labelem Aliens Production rozloučili, není pro tento okamžik lepšího a reprezentativnějšího adepta, než jsou RecFrag. Svými atributy stylové rozpětí a současnou polohu labelu věrně definují. Já doufám, že tohle setkání není posledním a určitě se zase v rámci představení nahrávek (nejen) slovenského elektro podzemí znovu uvidíme. Třeba podobnou formou, jako je tahle dvoudílná exkurze do hlubin distribučního katalogu Aliens.
Aliens Echoes 2021
Aliens Echoes 2020
Aliens echoes vol.3
ECHA V BARVÁCH CZ SCÉNY 07
Kaple 3
Blešák II
Zapomenutá dema? 4. díl: česká alternativa
Redaktorské ozvěny - srpen 2019
Redaktorské ozvěny - srpen 2015
Redaktorské ozvěny - leden 2014
Nedělní poslech 131
Nedělní poslech 112
V Praze v Modré Vopici se 15. února koná akce Imbolc Fest II za účasti kapel Wyrm, Katarze, Skeromlat a Bjes. Info a facebook událost ZDE.
11.1.2025Progresivně techničtí deathers Sadist vydají 7. března pod značkou Agonia Records své nové album nazvané Something To Pierce. Už nyní si můžete pustit...
10.1.2025Na značce MetalGate vyjde kniha Daniela Lakea nazvaná USBM: Revoluce identity v americkém black metalu, která v deseti kapitolách a na prostoru více j...
10.1.202535 let od vydání kazetového dema Není se kam skrýt kapely V.A.R. se na značce Pařát dočká tato nahrávka CD reedice ve formátu digipaku. Obsahem bude r...
9.1.20257. února vyjde nová deska Amidst the Runs citlivých duší SAOR a aktuálně na ni láká zveřejněný videoklip ke skladbě The Sylvan Embrace s hostující Ell...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.