Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Zapomenutá dema? 18. díl: Zeleno

Zapomenutá dema? 18. díl: Zeleno

Bhut10.10.2012
Zeleno? Co to má znamenat? Však pátrejte, zase tací svatoušci určitě nejste, že byste nevěděli, o co jde :D

Tento dnešní díl se bude motat kolem pro někoho vábivé rostlinky. Jiní, zarputilejší, budou spíše ohrnovat nos a označovat mne za vyhulence. Opak je pravdou, přátelé. Netvrdím, že jsem trávu nikdy nezkusil, ale nevyhledávám ji a od určité doby se jí vyhýbám obloukem :D Inu bongo tehdá vzalo za své… Zahoďme tedy na chvíli jisté předsudky a věnujme se rostlině, která inspirovala i věhlasnější a notoricky známější umělce, než jsou ti, které si dnes probereme. Vemte si takový Sweet Leaf od Black Sabbath, to mluví snad samo za sebe. Já dnes vybral kapely, které si tuto tématiku vtiskly do samotného názvu a pochopitelně se problematiky dotýkají i ve svých textech. Společně se skrze skelný zrak a rozšířené zornice podíváme na hudbu dvou kapel z Evropy a dvou z USA. Tak si smotněte larvu a nachystejte sváču na pozdější hlad.

 

Maria Chuana – Hashrock

 

Thrash metalová formace Maria Chuana pochází od našich východních sousedů. Zde se roku 1992 v Bánské Bystrici dala dohromady čtveřice nadšenců, kteří až teprve v roce 1996 vydávají svůj prvotní materiál. Bohužel se nejedná o demo, ale o debutovou desku Hashrock (žádné demo jsem od nich nedohledal). Styl hudebního směřování jsem již lehce naznačil – thrash metal. Ovšem nutno říci, že se nejedná o žádný zběsilý „slejá“, nýbrž spíše o groove, crossover, nejlépe připodobitelný k věhlasné Panteře. Takže takové pohodové střední tempo bez výrazného běsnění. Zvuk mají hoši čistý a příjemný a to všech nástrojů. Nelze říci, že by bylo něco zastrčeného vzadu. Dokonce i řemeslně nestojí nikterak stranou - jest to příjemný hašiš rock s energií thrashe. Potáhněte si a zkuste ukázku, případně si sežeňte celou desku. Jen pro úplnost připomenu, že kapela funguje dodnes a letos vydala další, již páté dílo Mendax Illusio.

8/10

Ukázka: Nihilistický Axiom

 

 

Cannabis Corpse – Blunted At Birth

 

Nyní se přehoupneme přes velkou louži do velkého améru, do státu Virginia. Jak z názvu vyplývá, jedná se o parodii na všeobecně známé death metalové drtiče Cannibal Corpse. Oni i názvy prvních tří nahrávek parodují jména děl těchto ňjůjorčanů. Posuďte sami Blunted At Birth / Butchered At Birth, Tube Of The Resinated / Tomb Of The Mutilated a The Weeding / The Bleeding. To jen tak na okraj pro zevrubné seznámení se s inspirací a cílenou podobou názvů kapel. Cannabisové byli založeni roku 2006 a svým stylem nehrají nic jiného než špinavý death metal. K připodobnění ještě pomůže, že skupinu založil basák Municipal Waste Land Phil. Svou kariéru odstartovali debutovým albem Blunted At Birth roku 2006, čili opět žádné demo (sakra). Celkově se má jednat o parodii na metalové kapely, ovšem dle hudebního vyjádření to příliš poznat není, neb to kapele šlape náramně dobře. Zvuk je krásný, čistý, čitelný a hrubý tak, jak se v rámci death metalu sluší a patří. Jak jsem již uvedl výše, nejspíš ani nepoznáte, že se jedná o parodující kapelu. Muzika je zmáknutá na jedničku, takže hlavní vtip bude v textech, jenže ty se mi vážně překládat nechtělo :D

8/10

Ukázka: Reefer Stashed Place

 

 

Superjoint Ritual – Demo Tape 1995

 

Nechápu, jak jsem si při výběru kapel do tohoto dílu, nemohl vzpomenout na Superjoint Ritual. Tímto děkuji Jirkovi za osvěžení paměti. Původně jsem totiž chtěl zmínit skupinu Pocket Pussy Hash Pipe a jejich demo Lobster Claw Handjob. Že je neznáte? Kapela se později přejmenovala na Sikfuk a to samé dílo vydala pod novým názvem. Nicméně jako zajímavější materiál se mi jevila nahrávka od Superjoint Ritual, už vzhledem k faktu, že v kapele působil dobře známý Phil Anselmo. Jedná se o syrový americký sludge metal s hořkostí hardcoreu. Na divokosti kapela staví a tu a tam zvolní do šlapavého sludge. Celkově se jedná o zběsilé, lehce nervní dílo. Zvuk už není tak líbezný jako u předchozích, výše zmíněných nahrávek, ale taktéž jej nelze označit za destruktivní. Prostě je znát, že původem byla kazeta a tak to celé trošku kolísá, zejména když se zaposloucháte do hajhetky. Na kytarách to moc poznat není, neb mají typický sludge sound, čili nádherné vrnění. Nahrávka utíká opravdu velice rychle. Vzhledem k faktu, že některé skladby na sebe volně navazují a také díky celkové hrací době (cca 22 minut v počtu 7 skladeb). Motivy se sice drobně opakují, ale rozhodně nedojde k pocitu nudy. Tohle demo je zárodek toho, čím dokázali Superjoint Ritual - alespoň částečně - oslovit později. Ačkoliv jejich aktivita nebyla zrovna největší.

7/10

Ukázka: Four Songs

 

 

Belzebong – Sonic Scapes & Weedy Grooves

 

Pomyslně jsem si nechal to nejlepší na konec. Alespoň mě tahle nahrávka baví ze všech nejvíc. Možná to bude tím, že se jedná o velice příjemný hudební žánr a tím je stoner metal. Možná to bude tím, že je to čistě instrumentální věc. A nebo to bude tím, že se k nastolenému tématu hudebním vyjádřením prostě nejvíc přibližují. Bohužel ani tentokráte se mi nepodařilo sehnat demo - Demo 2009, ale dosud jedinou desku Sonic Scapes & Weedy Grooves z roku 2011, na níž se dvě písně, které tvořily staré demo, objevují rovněž. Tato polská kapela si do názvu vtiskla krásný název Belzebong a logo má neméně hezké. Celou desku otevírá píseň Bong Thrower a již při prvních tónech otáčím svou repro soustavu a kontroluji kabeláž, zda-li je vše v pořádku. Proč to všechno dělám? On totiž zvuk kytar je tak chraplavý, že když to chlapci nahrávali musel jim zřejmě hořet zesilovač. Jinak si to nedovedu představit, jak se jim podařilo vyloudit tak nádherný zvuk. To prostě musíte slyšet. Hudebně se do toho banda příliš neopírá a všemu nechávají tzv. volný průběh. Nikam se nepospíchá a přesto všechno je to tak svěží a živé, že vás to v klidu rozhodně nenechá. Vážně si dovedu představit, jak se k tomuhle hulí tráva (na rozdíl od dříve zmíněných interpretů, kde by výsledek nebyl tak uchvacující). Já prostě nevím, co víc psát, protože tohle se mi prostě líbí se vším všudy a nelze jinak, než dát plnej počet. Pecka, paráda, nádhera!

10/10

Ukázka: Witch Rider

 

 

Závěrem se omlouvám, že dnešní díl Zapomenutých dem prakticky zmínil jen jedno jediné demo a zbytek tvořila klasická alba, ale snad nikoho tento fakt nepohoršil. A jestli jo, tak si zahulte a přečtěte to celý znova a pak si položte otázku, jestli vám to vadí :D

   DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky