Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Assort Plastic - Akta X

Assort PlasticAkta X

Jirka D.14.3.2014
Zdroj: CD v jewel case, promo od vydavatele
Posloucháno na: SONY CDP-XA5ES / SONY TA-F 730ES / ELAC CL 82
VERDIKT: Mizérie ve všech myslitelných úrovních, nemá smysl nalhávat si opak

Jsou alba, se kterými se můžete přátelit dlouho. Postupně vám budou rozkvétat, odhalovat svoje krásy a vydrží vám i přes váš hudební vývoj po dlouhé roky. Jsou to skvosty a je jich pár. A pak jsou alba, u nichž po prvním poslechu narazíte na konečnou, u nichž je mezi vámi jasno od prvního setkání. Mezi mnou a nahrávkou „Akta X“ nebylo jasno po prvním poslechu, ale po první skladbě, čemuž konkuruje snad jen aktuální deska Demencia Moratlis, která mi přijde ještě o něco svéráznější.

 

Popravdě se nemůžu rozhodnout mezi dvěma dojmy z produkce Assort Plaastic - mezi upřímnou naivitou a mezi cíleným rezignováním na byť jen elementární kvalitu a spokojením se se standardy hospodského punk rocku. Jednoduše šlapavé písničky, akordeon, zcela tragický zvuk, mizerný zpěv, směr kamsi ke Třem sestrám a texty, které kdybych tu citoval, nemusel bych pokračovat v recenzi. Jsem přesvědčen, že na dělání rámusu v hospodě bude uvedená kombinace stačit, jenže jakékoliv srovnání s čímkoliv na úrovni odsouvá toto album na chvost.

 

Problém nevidím ani tak v přenesení se přes skladby typu „Vochlastu“ nebo „O ženách a jiných potvorách“, dokonce příznivci žánru by možná tvrdili, že jinak to ani nejde, jenže i po vstřebání těchto žánrových tradic nezůstává žádný záchytný bod. Zvuk je jednoznačně špatný - nejen tím, že je nahraný kdo ví kde a kdo ví čím (například některé činely se úplně ztrácí, čímž mířím buď ke špatným mikrofonům nebo k jejich špatnému rozestavení, pravděpodobně kombinaci obojího), ale i následnou úpravou ve „studiu“, díky níž se signál v mnoha pasážích regulérně rozpadá (zkuste úvod „Baladička v G dur“). Nastává tak paradoxní situace, kdy mizerně sejmutý zvuk nástrojů i zpěv je navíc umocněn kompresí a nesmyslně vytažen do popředí, takže máte možnost si vše náležitě vychutnat ... přeju dobrou chuť.

 

Snažím se ve svých poznámkách najít něco pozitivního, případně alespoň nevulgárního a nenacházím téměř nic. Skladby typu „O syslech a lidech“ a „Válka“ fungují celkem slušně, mají jasnou strukturu, drajv, přímý směr a jak jsem psal výše, někde u piva nebo u táboráku si je dokážu představit. Při odložení byť sebemenších nároků na instrumentaci, na nápaditost, na alespoň trochu slušný a inteligentní text bych snad ještě nějaké skladby do výčtu „ucházející“ přidal, ale to je vše. Pokud si chci zachovat elementární nároky na kvalitu rockové nahrávky, musím „Akta X“ chtě nechtě prohlásit za bídu; bídu hudební, zvukovou, grafickou, textovou. A možná bídu cílenou, protože je mi jasné, že některým fanouškům bude i tohle k plné spokojenosti stačit.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Silviesa / 14.4.15 14:15odpovědět

Deska je dobrá, naživo je to mnohem lepší. A komu se to nelíbí, ať si ..... ...... .

Gordos / 15.3.14 23:02odpovědět

Já tuto kapelu vůbec neznal, až do posud a můžu ti potvrdit, že ne třeba, ale určitě si blbec! Vzhledem k tvému hodnocení bych dodal, že určitě nemáš přehled a tvé zaujetí směřuje k jednomu nespecifikovanému žánru. Já sám z vlastní zkušenosti vím jaké to je, ale bylo mi 16! Na tento věk bych odhadoval i tebe. Podle mě by takoví lidé neměli psát žádné recenze a hodnocení, ale měli zůstat při zemi a získávat zkušenosti jak muzikální tak poslechové. Netvrdím, že zvuk je zcela špičkoví o tom žádná, ale myslím, že vzhledem k finančním podmínkám pro nahrání dnešního profi CD je tento pokus, který je nahraný ve zkušebně celkem zdařilý. Proto s tebou nesouhlasím a mysli si co chceš. Do budoucna ti přeji větší rozhled, a aby jsi mohl psát smysluplnější recenze!!!

Jirka D. / 16.3.14 7:52odpovědět

Díky za milá slova a upřímné rady. Rovněž jsem rád, že se Ti nahrávka líbí, napiš nám (ahoj@echoes-zine.cz) Tvou adresu a mi Ti ji zadarmo pošleme.

David Kasík / 16.3.14 12:12odpovědět

Je vidět, že jsi nad formulací svých myšlenek skutečně přemýšlel... někteří lidé by v návalu vzteku a rozrušení dokázali vychrlit minimálně desetkrát tolik jedovatých slin a pravopisných chyb. Tvůj názor nesdílím, nicméně mne skutečně velmi těší, že jsi neváhal ho projevit. Do budoucna ti přeji ještě více odvahy nejen při psaní komentářů, ale i při výběru kvalitních nahrávek k poslechu...

dante alighieri / 14.3.14 7:52odpovědět

jak je vůbec možný, že tohle někdo, byť "cecek records", vydá, a spousta skvělejch kapel zůstává odkázaná zcela na svoje (ne)schopnosti? já teda věřim tomu, že to kluky baví a o to tu jde předně, ale tomuhle prostě nerozumim.

Jirka D. / 14.3.14 8:08odpovědět

Těžko říct, hledat za tím můžeš a) entuziasmus vydavatele a nebo b) dostatečně silnou poptávku na straně fans. Na druhou stranu se dají dohledat recenze hodnotící "Akta X" 8/10 nebo dokonce 9/10. Třeba jsem ten blbec já a ta deska je skvělá.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky