|
|
||||||||||
A. A. Lucassen je workoholik, na rok 2008 si připravil další koncepční megadílo „01011001“. Jedná se o album, ke kterému vede nejdelší posluchačská cesta v historii Ayreon. Cesta plná šrámů od pocitů temnoty a pochyb. Rozlousknutí binárního kódu mi dalo zabrat. Více jak stovka minut není zrovna málo. Binární kód 01011001 znamená číslo 89, což kód pro písmeno Y, dle amerického kódu ASCII. V hudbě jsem nečekal takovou temnotu a dark formu, jakou nacházím na recenzovaném dvojalbu. Můj předpoklad, že gotičtější a melancholické věci bude Lucassen prodávat pod hlavičkou projektu Stream Of Passion, bere za své. "Binárka" jde ještě o kus hlouběji do pocitů, kde vás vrtá tupým břitem hluboko v šedé hmotě. Využití charakterů a jednotlivých hostů za mikrofonem je opět excelentní. Často se stává, že Arjen kvalitativně pozvedne své hosty nad výkony v jejich domovině, kde si nemohou dovolit toliko jako zde. Nebo nemají odvahu a kumšt využít své schopnosti do poslední špetky, nebo obměnit svůj zaběhaný styl. Není důvod tentokráte neprojít celou sbírku, kus po kusu…
Rozjezd prvního CD zřizuje „Age Of Shadows“. Start nečekaně industriálně ambientní, podpořený velmi hutnou stěnou. Vyjevují se postapokalyptické obrazy a hrůzy, které není schopen vytvořit žádný film, ale pouze vaše chorá mysl vybuzená hudbou k obrazotvornosti. Nápady a nálady se mění stejně rychle, jako jednotliví vokalisté, ale pozor, stále se pohybujeme v marastu temnot. „Comatose“ nebude dle názvu o juchání nad slunečním svitem v poledni, je hodně do ambientu, dark rocku a Porcupine Tree. Rytmicky pomalý, poklidný a temný počin. Sečteno a podtrženo - beznadějný. „Liquid Eternity“ se řadí k delším epičtějším skladbám, její plocha dovoluje vše. Ambientně započít utopením pod temnou hladinou, důrazné rozhýbání soukolí do prog rocku, žhnoucí rychlejší pasáže vás hladí a klidní rozrušení z dosavadního nesvětla.
Vokalisti jsou kapitola sama pro sebe. Tolik barev a poloh na jiném 2CD nepohledáte. Po každé hřejivější pasáži přichází pád do krásna temné elektroniky, občas promalované decentním kytarovým sólem, houslemi a dalšími instrumenty. Hudba si zaslouží nesčetně poslechů, aby bylo možné ji pojmout komplexně a plně vychutnat. Úchvatná stále ponurá nádhera, které rozmáchlá plocha velmi svědčí. „Connect The Dots“ startuje autem, ale nečekaně přichází hravá a zpěvná nálada, která se line z celé její velmi poklidné plochy, dokud ji nepřelijí temné pomalé vlny „Beneath The Waves“. Ta spadá do kategorie velmi potemnělých rozmáchlých suit, osvětlená místy sborem, či Tullovskou flétnou. „Newborn Race“ opět zpočátku spíše jemněji preluduje, aby ji nakoplo kytarové sólo do rock metalového operního tepání srdce v rozumném BPM. Spousta zajímavých motivů je ukryta vespod, pod příkrovem, z jehož zákrytu vystupuje až při opakovaném poslechu alba. „Ride the Comet“ slušně mrštná skladba šamanského rytmu, je kratší, tudíž není čas na nějaké rozvíjení depresivních nálad. „Web Of Lies“ pamětníkům připomene, jaké zvuky vydávalo PC, při připojení na internet přes telefonní pevnou linku. Ach děti, čemu všemu zůstáváte ušetřeny! Zpět k hudbě. Této renesanční a romantické skladbě vévodí jemný hlas Simone Simons, velmi citlivý romantický kousínek.
Druhé CD rozjíždí temná promenáda „The Fifth Extinction“, kterou Lande odvane ve spolu zápřahu s Arjenem, stále se zde něco zajímavého děje, vysoce rychlé střídání charakterů - postav, sóla, důrazná neprůstřelná rytmická sekce (Mike Oldfield se musí škrábat za ušima, kde že Arjen bere tolik nápadů). Derek Sherinian si střihne nějaké to synth sólíčko, ale nic přehnaného ani objevného. „Waking Dreams“ vstupuje zasněně a opatrně jemně do dark wave rocku. Máchá nás v pomalém potoku. Cítíte každý kamínek na dně, barevná kytarová a klávesová sóla. Skladbu prohřívají vhodně použití vokalisté Renske s van Giersbergen. Nálada se vylehčuje renesančními a středověkými hudebními motivy, kde se nabízí vzít svoji milou dokola a trochu ji provětrat. „Unnatural Selection“ se rozjíždí velmi pozvolna na elektronických plochách, dokud vládu neuchopí průbojná rytmika a kytara vířící zvuk jako nebezpečně roztočené struhadlo. Jeden z vrcholů alba, nelze ho lehce vytlouct z hlavy, úžasné harmonie, melodie a refrény. „River Of Time“ se znovu noří do středověkého či renesančního oparu – šumu. Nachází se v opozici k předchozím skladbám, kde se na nás sypala spousta otázek a poselství. Tady čas přináší příjemný odfuk ve vypravěčském tónu.
Před velkým finále nás míjí, z mého pohledu trochu nudná „E=MC2“. Snad jen ta rovnice mne nenechává klidným. Grande finále „The Sixth Extinction“ v prvním oddílu útočí naléhavou decentností, což brzy přehluší varovná a velmi barvitě zahraná i nazpívaná část „Radioactive Grave“, vychutnávat si tu temnou bohatost a propracovanost je věc návyková. Při uvědomění si, že vše komponuje pouze jediná osoba, mě při poslechu takovýchto monumentů jímá pocit mé vlastní malosti a nicotnosti.
Cvak a konec, nebo jde pouze o první díl? Uvidíme, čas odpoví, zda se bude pokračovat. „01011001“ je pěkně temná jízda. Pro rychlejší zažívání a sžití se s albem, přiložím stručný výklad příběhu alba. Jsme uvedeni na Planetu Y, jejíž civilizace se díky technickému pokroku již dávno vzdala svých vlastních pocitů, časem ale po těchto pocitech společnost planety začne znovu prahnout. K cestě na planetu Zemi je použita kometa, ta cizáky k Zemi přináší v době dinosaurů a počátku pralidí. (Vel)vyslanci zvaní "Forever" začnou do sebe aplikovat emoce, při pozorování vývoje na Zemi se rozhodnou pomocí své techniky vylepšovat. Nastává tragédie a chaos. "Forever" jsou udiveni, jak lidstvo s vědou zachází, vyrábí bombu pro sebezničení. Návštěvníci svůj úkol splnili a mohou se vrátit domů, ale jsou si vědomi chyb, kterých se svým počínáním dopustili. Velký experiment pro zvrácení událostí zklame a "Forever" se špatnými pocity nastupují cestu domů. S sebou berou posledního přeživšího člověka zvaného "Migrator".
Inu Lucassen využívá aktuální témata, lidstvo dávno vybádalo jak se zničit. Nezbývá než jen doufat, že po apokalypse těch pár přeživších, bude hodných založit novou epochu. Epochu, kde se bude bádat, jak tady být na věky. Tady je myšleno jako vesmír a nekonečné časové kontinuum.
Ayreon spatřuji v čele, daleko před pelotonem dalších tvůrců na trati rock/metalové opery. Podařilo se stvořit velký a silný sci-fi příběh plný temnoty. S ohledem na předchozí alba Ayreon je nutno objektivně říct, že se jedná o trochu jiné album. Drží se stále na vysoké úrovni. Tentokráte si na své přicházejí ctitelé temnějších nálad a barev. Velký klad desky je ve složení hostů na pěveckém postu, zde se sešla pestrá a velmi kvalitní paleta. Zvláště dvojička Lande - Jansen vytváří silné momenty. Arjen znovu potvrdil své schopnosti a laťku kvality nechává na stojanech, bez náznaku zaváhání.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:InsideOut Music
Vydáno:Leden 2008
Žánr:Prog Metal/Rock
Arjen Anthony Lucassen - Vocals, Guitars, Bass, Keyboards
Ed Warby - Drums
hosté:
Thomas Bodin - Keyboards
Joost van den Broek - Keyboards, Piano
Jeroen Goossens - Flute, Recorder (tenor, soprano), Tin Whistle
Ben Mathot - Violin
David Faber - Cello
Lori Linstruth - Guitars
Derek Sherinian - Keyboards
Michael Romeo - Guitars
Daniel Gildenlöw - Vocals
Hansi Kürsch - Vocals
Tom Englund - Vocals
Jonas Renkse - Vocals
Jørn Lande - Vocals
Anneke van Giersbergen - Vocals
Bob Catley - Vocals
Steve Lee - Vocals
Floor Jansen - Vocals
Magali Luyten - Vocals
Simone Simons - Vocals
Phideaux Xavier - Vocals
Wudstik - Vocals
Marjan Welman - Vocals
Liselotte Hegt - Vocals
Ty Tabor - Vocals
Disc I [Y]
1. Age Of Shadows [incl. 'We Are Forever']
2. Comatose
3. Liquid Eternity
4. Connect The Dots 5. Beneath The Waves
a - Beneath The Waves
b - Face The Facts
c - But A Memory...
d - World Without Walls
e - Reality Bleeds
6. Newborn Race
a - The Incentive
b - The Vision
c - The Procedure
d - Another Life
e - Newborn Race
f - The Conclusion
7. Ride The Comet
8. Web Of Lies
Disc II [Earth]
1. The Fifth Extinction
a - Glimmer Of Hope
b - World Of Tomorrow Dreams
c - Collision Course
d - From The Ashes
e - Glimmer Of Hope [Reprise]
2. Waking Dreams
3. The Truth Is In Here
4. Unnatural Selection
5. River Of Time
6. E=MC²
7. The Sixth Extinction
a - Echoes On The Wind
b - Radioactive Grave
c - 2085
d - To The Planet Of Red
e - Spirit On The Wind
f - Complete The Circle
Disc III [Special & Deluxe Limited edition][DVD]
1. Behind The Scenes: Making of 01011001
2. Beneath The Waves [CGI Movie (5.1/2.0)]
3. Guide Demos [feat. Arjen on vocals][audio]
4. Ed Warby's Session: Recording drums
5. Bloopers [audio]
Ayreon
The Theory of Everything
God Is An Astronaut
Origins
Lunatic Soul
Under the Fragmented Sky
Archivist
Construct
Algiers
The Underside of Power
Social Party
Social Party
Pry
Transcendent Iridescence
Wolverine
Machina Viva
Sectesy
The Shreds Of Oblivion
Milking The Goatmachine
Stallzeit
MindThorN
Entitylogist
Polyho projekt Poly Noir zveřejnil další singl z chystané desky, který se jmenuje Všechno je přikryté tmou a je k poslechu na Spotify.
11.10.2024Floridští deathers Massacre zveřejnili singl a video (link) se skladbou Death My Die, kterou naleznete na jejich novém Necrolution. To vyšlo 8. října ...
7.10.2024Kapela YBCA zveřejnila videoklip ke skladbě Švédi, kterou najdete na jejich letošním albu Brno Robstars - ke shlédnutí ZDE. Naši recenzi zmíněné desky...
5.10.2024Slovenská blackmetalová kapela Obšar vydala své nové album nazvané Propastnyk. Slyšte na bandcampu.
5.10.2024Uctívání blackers Azarath vydávají remasterovanou verzi ikonického třetího alba Diabolic Impious Evil na CD/LP/MC/DIGITAL u Agonia Records. Digitální ...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.