|
|
||||||||||
Co vás napadne, když se řekne Bethrayer? Kojetín? Thrash metal, groove a možná trochu core? Koncertní jistota a jméno, které má minimálně v českém prostředí slušný zvuk? Možná všechno a možná nic. Přidejme k tomu i rok založení, protože od něj se právě letos dopočítáte k pětadvaceti. A to už je slušná porce.
Navzdory čtvrtstoletí existence ale řadové desky (včetně té aktuální) spočítáte na prstech jedné ruky a stále vám jeden prst zbude na šťourání se kde chcete. Případně ho můžete použít na součet zakládajících členů, ze kterých už zbyl jen a pouze kytarista a zpěvák Olaf … a i ten si dal pár let pauzu. Bethrayer v tomto ohledu nevybočují z podzemního normálu a historie je stejně zábavná jako hodna uznání minimálně za výdrž a chuť tlačit tu káru stále dál. Navzdory tomu, že kopec je stále prudší a sil nepřibývá nikomu.
S Bethrayer jsem se setkal kdysi dávno živě a už si ani zaboha nevzpomenu kde a kdy. Pamatuju si hlavně dojmy, které se motaly kolem Machine Head (tehdy jsem je fakt žral a vlastně mi to zůstalo dodnes) a kolem podobné české kapely Locomotive. Obě kapely jsem viděl jako takovou českou odpověď na novější vlnu thrashe, který si vypůjčil něco málo ze staré školy a na to narouboval nové přístupy a módu kolem čehosi, co bychom s trochou nadsázky mohli nazvat nu-metalovou vlnou. Vzpomeňme Cavalerovu Sepulturu a Soulfly a Panteru a Prong a tak podobně. Pak ale nastala dlouhá éra mého zájmu výhradně o zahraniční originály a kapely Behrayer, Locomotive, Hazydecay, Satisfucktion, Atari Terror, X-Core... měly utrum. A pak mi došlo tohle cédo.
Burning Scars je uvozeno intrem, jehož snaha o velkolepost vyznívá podobně, jako když se čeští filmaři snaží natočit hollywoodský velkobiják - zábavně. Nic proti, ale tudy cesta nevede. Stejně tak cesta nevede v songu posledním, protože balady a Bethrayer jsou dvě neslučitelné krevní skupiny. První regulérní song Fuck Them All mi připomíná mikinu jednoho známého s nápisem „Fuck it all“. Co na ní bylo dál? Machine Head, no jasně. V tom songu je všechno - typické Flynnovo frázování, kytarové postupy a efekty, sdružování vokálů v refrénech, sólování, bicí salva, stavba skladby. Tedy všechno jako u Machine Head. Takže kopírka? Naprosto a jednoznačně.
Zní to možná až příliš zjednodušeně, ale svůj dojem, že na mě Robb Flynn kouká zpoza každého tónu alba, neumím skrýt. Můžeme tak akorát diskutovat nad tím, jestli nám ten který song připomíná víc groove období (řekněme první dvě desky MH), nebo jestli si spíš troufáme na novodobější a skladatelský rozmáchlejší éru kapely, kterou nastartovala deska The Blackening. To bychom tu ale byli dlouho a s obecnějším konstatováním o jasné inspiraci u této kapely v pohodě vystačíme.
Album Burning Scars je co do edičního zpracování poměrně skromné - prostě klasické cédo - a sběratel si bude muset vystačit s osmistránkovým bookletem a grafikou, na kterou lze nahlížet různě. Texty obsaženy, na požádání ukážu. Zvuk vznikal v hranickém Bomb Jack studiu pod dohledem Wendela Dreiseitla, který je pro mě novým jménem a z hlediska výsledku i tradiční soudobou výzvou. Vím, že se opakuju, ale takto slisovaná deska se poslouchá fakt blbě a z přístupu posluchačského komfortu je bez přehánění ubíjející. Je mi líto.
Pozitivum závěrem? Určitě jo - navzdory všemu to Bethrayer všechno dávají levou zadní a po celý hrací čas neztrácí ani na energii, ani na jistotě hry a na přesvědčivosti co do skladatelského a aranžérského umu. Řečeno jednoduše - nejde o parodii, ale o velmi slušnou metalovou desku, která se co do hudebního obsahu výborně poslouchá, která až do svého konce neztrácí tah na bránu a pro někoho, komu nebude překážkou inspirační spojitost, může představovat dobrou muziku pro demoliční práce všeho druhu. Někde tady je ale potřeba udělat tlustou čáru a na další úvahy zapomenout. Behrayer jsou Machine Head. Strašně moc.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:vlastní vydání
Vydáno:Říjen 2015
Žánr:thrash / groove metal
Olaf - zpěvy, kytary
Tommy - kytary
Alek - baskytara, zpěvy
Sadlo - bicí
1. Intro
2. Fuck Them All
3. Still Alive
4. Pull The Trigger
5. Drink My Blood
6. Fire From The Sky
7. No Judge - No Pain
8. Redemption
9. Everlasting Memories
Esoteric
Paragon of Dissonance
Phlebotomized
Deformation of Humanity
Stoned Jesus
Seven Thunders Roar
Visceral Disgorge
Slithering Evisceration
Skjult
Lucifer Hominum Salvator
Varathron
The Crimson Temple
Fates Warning
FWX
Lurk
Kaldera
Fat Old Donald
Tangerine Chicken Won't Fool Nobody (EP)
Farsot
Fail·Lure
King Diamond
Abigail
Pod názvem tour v titulku se ukrývá společná šňůra kapel Innersphere a Purnama, která začne v závěru února v Jaroměři a skončí v řijnu ve švýcarském L...
3.12.2024Na vydavatelství MetalGate právě vyšel působivě zpracovaný split vinyl kapel NĀV a Hnus umírající pojmenovaný Sousmrtí. Detailní informace včetně stre...
28.11.2024Děčínská kapela Origin of Infinity vydala své nové EP nazvané Exorcism, zatím digitálně například na bandcampu. Během prosince bude k mání i fyzické v...
27.11.2024Bratislavská blacková kapela Besna zveřejnila nový singl s názvem Hranice. Slyšte na bandcampu.
27.11.2024Album kapely Thalarion nazvané Cryopreservation, které letos 12. srpna vyšlo pod Pařátem, se během prosince dočká i vydání na LP a MC. Detaily dohledá...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.