Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Endless - If the Universe Is the Answer...

EndlessIf the Universe Is the Answer...

Victimer6.12.2014
Zdroj: CD / promo od kapely
Posloucháno na: JVC UX-H330
VERDIKT: S větší intenzitou, ve vyšších obrátkách, ale pořád se stejným odkazem a atmosférou. Noví Endless jsou stále ti staří dobří známí. A hlavně - jsou zpátky.

Výluka na trati Endless se zdála vážně nekonečná. Doba po vydání alba "Refuse to Shine" nabrala neuvěřitelných šest let a během nich se kapela dopracovala k různým stavům mysli a uvažování nad vlastním osudem. Od určitého způsobu vyhoření a přemýšlení o konci, přes hledání nových výzev, až po chycení druhého dechu, které vrcholí právě v těchto dnech, v období vydání novinky "If the Universe Is the Answer...". Osobně jsem svého času dost usilovně řešil, kam se na "Perfect Message" podělo to, co mne uhranulo na "Vital #1" a co se jsem už vůbec nenašel na "Refuse to Shine". Jako by se tohle postupné zmatení nevysvětlitelně (vesmír prostě nevysvětlíš) propojilo s ustrnutím Endless a přemítáním kudy dál...

 

...a dál se šlo nakonec díky propadnutí vlivu djentu, jeho drajvu a energii, které tento styl vynáší ven ze své hradby hrubě nasekaných riffů. Endless se dostali do stádia, kdy si tento styl osvojili a vdechli mu svou podstatu, která nezmizela a nikdy nezmizí. Ono se totiž nejde jen tak zbavit něčeho, co je ve vás. Investici do výrazové proměny a ujasnění si dalšího směřování hezky doprovodila investice do domácího studia, kde novinka postupně vznikala. Endless se ponořili do svého světa a pilovali. Výsledkem je aktuální kolekce vesmírných odpovědí na všechny možné otázky, které vydání novinky doprovázely. A bylo by dobré si říct tu hlavní, tedy že je venku deska, která se skutečně povedla.

 

 

Deset nových věcí (i když poslední Ambient bych s díky oželel) dává na srozuměnou, že Endless jsou zpátky na nohách a svým způsobem nejpřímější a nejodhodlanější za celou dobu své kariéry. Lajny na jejich nekonečném hřišti jsou daleko víc cítit, vše má své místo a není nutné nad něčím usilovně dumat. Zkusil jsem si hned po dohrání novinky pustit "Perfect Message" a najednou mi přišlo, že tehdy Endless vlastně jen něco hledali, někudy proplouvali, trochu kostrbatě lepili kostry skladeb a hlídali si spíš atmosféru. Dnes zní daleko jasněji, jdou si za svým a nakonec toho také dosahují. I když v mém případě to chtělo trochu trpělivosti, protože jsem nečekal, že budu s "If the Universe Is the Answer..." tak bojovat. Od začátku jsem měl s novinkou problém se srovnat a dostat se jí pod kůži, ale nakonec jsem s novým vesmírem Endless zajedno. Jenom bylo nutné si počkat, než si všechno sedne kam má a vyrovná se vzájemná hladinka už dávno povadlých vztahů. A ono je dobře, když to chvíli trvá... Pořád jsem jen tak kroužil kolem a ne a ne se dostat na dostřel. Pořád mě ta nová energie, ta proměna Endless, nechtěla pustit dál a najít si své místečko v kroužení nad mrakodrapy, tedy přesně tam, odkud shlíží logo kapely na matičku Zemi.

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/endless%20universe.jpg

 

Endless dali dohromady velmi vyrovnanou desku, která je katapultuje zpět tam, odkud před lety spadli. Zvukově nepřebuzená, nepřeřvaná poloha jen symbolizuje, že si ve studiu kluci mákli a je jenom dobře, že nechtěli tu novou energii, která z nich sálá, poslat ven cestou popraskaných bubínků, ale pěkně v mezích slušnosti. Budeme-li pokračovat směrem vyrovnanosti, dnes pocit nějakého lepení úplně odpadl. Vše drží při sobě, je kompaktnější a taky možná proto nenabízí tu prvotní škvírku jak se dostat dovnitř. Postupně se ale dostaneme k velmi zajímavě řešeným momentům, kdy se v sobě propojuje stará a nová tvář Endless. Pořád je co objevovat a za nejpřitažlivější bych označil náladovou strojařinu "Space Travellers", druhou v pořadí "Black Star Paradox" (kterou za chvíli doprovodí videoklip) a potemnělejší "Oh! Great Pain". Celou dobu desky je tu s námi všudypřítomné probublávání elektronikou, které beru jako velmi citlivé a posouvající tvář Endless ještě o kousek dál. Kdybych to měl vzít i za ten negativnější konec, musím zmínit Liborův vokál. Ten si odjakživa jel na kombinaci vyřvání se od plic a následném zklidnění ve vzdušnějších melodických linkách, akorát že dnes celkově techničtější a matematicky přesnější hudební vyjádření více odhaluje nedostatky v intonaci. Ta zkrátka není tak srovnaná a přísná, jako je téměř k dokonalosti vypiplaná hudební rovina. Jsou místa, která mi vyloženě sedí a zní uchu lahodně (Space Travellers), ale jsou i taková, kdy to zatahá (hned v úvodní Drive nebo Oh! Great Pain) a člověk si toho sám od sebe všimne snáz než v minulosti, což je logické. Ovšem celkově není nad čím smutnit, jde spíš o to si zvyknout...

 

Důležitější je vědět, že Endless jsou zpátky mezi námi a přinášejí velmi solidní pohled jak posunout svůj typický výraz modernějším a současnějším směrem. V obdivuhodné formě a s energií, která dává jasně najevo, že tahle čtyřka z Ostravy ještě promluví do dění kolem nás. Minimálně na tom našem českém písku určitě. Těšme se.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky