Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Goblin Rebirth - Goblin Rebirth

Goblin RebirthGoblin Rebirth

Ruadek17.2.2016
Zdroj: flac
Posloucháno na: FiiO X3 + Koss Porta Pro
VERDIKT: Duchařina na víceméně instrumentální bázi z Itálie, která je vlastně jednou velkou poklonou hororové scéně své rodné krajiny. Pojďme se bát stylově, nahrávka je pro tento účel slušně dotažená.

Je to už nějaká doba, co jsem tu recenzoval (zatím) ještě poslední počin Italů Lacuna Coil, kteří jsou si dobře vědomi své rodné země a jejího vlivu na hororovou scénu. Ty časy italského vlivu jsou v současnosti nulové, což je strašná škoda - leaderem je Španělsko a případně pro gurmány asijská produkce, která ale už také - zdá se - tahá jen poslední dojezd černovlasých holčiček a víc si neví rady. Ponechme ale stranou filmový žánr, ačkoli s ním je recenzovaná deska nerozlučně spojená. Goblin Rebirth jsou stylovkou se vším všudy, jsou instrumentálně pojatým soundtrackem k neexistujícímu hororu a stínům hororů minulých.

 

Pokud tady mluvím o převážně instrumentálně pojaté muzice se silným filmovým ovlivněním, myslím tím v tomto případě originální mix netradičně pojatých skladeb, kde první housle hraje atmosféra a až pak přichází na řadu zbytek. GR mi připomínají geniální polský spolek Lebowski a jejich prozatím jedinou desku Cinematic z roku 2010. Nejsou tu (podobně jako u Lebowski - fakt si to poslechněte, stojí to za to) místo slok a zpěvu zajímavě vkomponované ukázky z filmů, ale odvážně pojatá košatá instrumentace. A dokonce čím dál deska postupuje, tím větší záběr a odvahu muzikanti mají.

 

 

Goblin Rebirth jsou na scéně relativně krátkou dobu a toto je jejich debut. V tomto případě musím uznat, že album jako první velký krok kapely nezní – ta deska má všechny trumfy pěkně pohromadě a ta jistota, s jakou tohle hrnou, se často neslyší. Ano, GR nehrají světoborně unikátní mix neslyšených věcí, je to „pouze“ hororově laděný soundtrack s poklonou dávným tvůrcům, ale v té autenticitě a pojetí jsou hodně zajímaví a posluchačsky vděční. V nástrojovém složení dvou klávesáků, kytary, basy a bicích je to ve výsledku přehledné, nepředimenzované a není tu hromada aranží, ve kterých by se všechno topilo. GR jsou v základu gothic rock s tím, že velké slovo tu má filmová atmosféra starých béčkáren. Ostatně sami svůj styl nazvali MovieProg, a to mi sedí docela příjemně.

 

Goblin Rebirth jsou vlastně pokračovateli legendární kapely Goblin, která si svou slávu zažila už v sedmdesátých letech, tehdy uctívající a produkující prakticky ten samý žánr. Z původních Goblin zbyla v těchto pokračovatelích rytmická sekce, takže se vlastně zvesela kráčí dál. A Goblin tvořili skutečně hudbu k legendárním hororům, nejenom nějké cílené ovlivnění. Zkuste si poslechnout dávné klenoty, jakými jsou soundtracky k Zombi nebo Phenomena (kde zazněli i Iron Maiden).

 

Debutní deska je příjemným překvapením v době, kdy se všechno ovlivněné filmem hrne rovnou - nejlépe - s orchestrem a tunou patosu. Tohle jsou víc Sisters Of Mercy než současná dávka nitrožilních teenagerů s patkou přes oko. Ano, jsou to v mém případě čisté sympatie k tomu, jak trefně a jednoduše lze pojmout poklonu sedmdesátkovým ikonám žánru, které zněly v Suspirii, Tenebre nebo třeba Zombi.

 

Za osobní favority desky považuji věci z její druhé poloviny, na hutné base postavenou strašidlárnu Evil In The Machine se strojovým hlasem a potom především poslední dva songy – Dark Bolero (ani ty sbory mi tady nenahánějí kopřivku) a závěrečný Rebirth. Ten nabízí šamanské bubnování a velké, velmi příjemné finále. A tady to všechno opět smrdí starým prog-rockem a všemi těmi mohykány rocku, ve kterém šlo o něco víc.

 

 

Za mě dobrý, hodnocení je každopádně ovlivněno autorovou láskou k hororům a k partám, které je umí ctít správným způsobem.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Garmfrost / 19.2.16 8:33odpovědět

Na kolegovo doporučení jsem zkusil, protože jsem neználek a neznám. Jo, svěží dílko plné dramatických momentů. Chce to ale čas na pořádnej názor. Jedno je jisté - je to nevšední záležitost.

-krusty- / 17.2.16 22:13odpovědět

GOBLIN byli skvělí, jejich hudba si občas výše zmiňované horory prachsprostě ukradnula pro sebe. A tohle zní velice svěže........takže jdeme na lov!! Díky za tip!

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky