|
|
||||||||||
Alessio Antoni je při tvůrčí síle a po roce vydává skrze svůj chmurně a minimalisticky orientovaný projekt NERATERRÆ další album. Stejně jako u předchozí nahrávky The Substance of Perception volí postup na bázi shromáždění těch nejpovolanějších z říše dark ambientu a jeho skromného rozvětvení. Znovu se podívejte vpravo na výčet jmen u skladeb, která možná nejsou na první pohled tak lukrativní jako na albu zpět, ale o jménech to tentokrát opravdu není. Navíc bych jim křivdil...
Pokud jsem u minulého počinu těžko hledal nit a směrem k autorovi hleděl s lehkou nedůvěrou, neboť dle mého udávali tok alba víc jednotliví hosté jak on sám, u Scenes From The Sublime tento problém nemám. Jeho hlavním tvůrčím posláním je zachytit vznešenost díla formou strohých atmosférických zvukových poryvů a dbát při tom na celek. A musím uznat, daří se to. Atmosféra novinky má pevnější strukturu, než tomu bylo u předchůdce, má daná pravidla a směr. V tomto ohledu je autor zjevně o kus dál.
Princip je prostý. Každá skladba je spojením s konkrétním hostem a společný výsledek zase zvukovým přenosem předlohy konkrétního malíře a jeho konkrétního díla. Předlohou je tu dílo Repina, velkého Salvatora Dalího, u něhož se čerpá z Rozpadu persistence paměti, je tady i Francisco Goya nebo Caspar David Friedrich a jeho krásný výjev Poutníka nad mořem mlhy. Hned dvakrát je přítomno dílo polského malíře Beksinského, to jen tak pro zajímavost. V kostce tedy vše funguje v tomto jednoduchém vzorci: Alessio + hostující hudebník + předloha formou uznávaného obrazu = společná skladba. Jinými slovy, tentokrát je malířem Alessio a jeho hosté.
Jednotlivé skladby nás nenutí sbírat střípky a podivovat se nad jednotlivými party, drží víc pospolu a dělají ze Scenes From The Sublime ponurý zvukový monolit, jehož tíživost by u slabších povah mohla vyvolat jisté obavy. Já jsem ovšem právě z tohoto faktu nadšen. Alessiovi se podařilo dostát významu konceptu, to je pro tohle album stěžejní. Rozvíjet jej, ale za žádných okolností z něj neutíkat. Devíza novinky je přesně v tom, co chybělo rok staré práci.
Jedna věc je sledovat předlohu a druhá zvukový tok alba. Mohlo se stát cokoliv, ale zřejmě i volba na doprovod byla tentokrát prozíravější. Atmosféra alba je velmi temná a nijak přehnaně nadimenzovaná. Mám rád, když jsou stísněné okamžiky zachycené jednoduchým a tuhým motivem. Na Scenes From The Sublime si jej mohu užít hned několikrát. I věčně přebíhající atmosférik Shrine ho ve svých zvukových hrátkách drží jako nosný pilíř. Albem se při vší snaze o zachycení vznešenosti nese neklid a něco skrytě hrozivého. Lákavě podivného.
Scenes From The Sublime je hodinová seance na úrovni a s citem dobarvený koncept. Možnosti k námitkám v podstatě moc nenabízí, i když má své rezervy. Já si zase ty svoje schovám v hodnocení pro další album. U dark ambientu je to o pocitech a ty jsou ve společnosti aktuální práce NERATERRÆ v pozitivně rostoucích hodnotách. Do hutně minimalistické sféry Scenes From The Sublime se nořím rád a mám při tom takový ten správně nepopsatelný pocit neklidu. A to je nade vše.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Cyclic Law
Vydáno:Březen 2020
Žánr:dark ambient
Alessio Antoni + hosté ze světa dark ambient music
1. The Last Abjurer (feat. Phelios)
2. Fate Unveiled (feat. Dødsmaskin)
3. In Deafening Silence (feat. Phragments)
4. Thou, Daemon (feat. Cober Ord & George Zafiriadis from Martyria)
5. Passion Domain (feat. Mount Shrine)
6. The Unfathomable Lives Again (feat. Xerxes The Dark & Cober Ord)
7. Doorway to the I (feat. Alphaxone)
8. The Collapse of Matter and Time
9. Towards Oneiric Truths (feat. Leila Abdul-Rauf)
10. Virtues of the Dawn (feat. Shrine)
NERATERRÆ
The Substance of Perception
Pensées Nocturnes
Grand Guignol Orchestra
Threat Signal
Disconnect
Zkouška Sirén
a nechtěl bys už přestat?
Marilyn Manson
Born Villain
Through the Disaster
Through the Disaster (EP)
XIII. Století
Gotika
Bazöoka
Toxic Warriors
Ars Magna Umbrae
Lunar Ascension
XIII. Století
Ztraceni V Karpatech
Black Sabbath
The End (EP)
Fire Burns Black je název nového singlu, které dalo dohromady trio Otus Hobst (Minority Sound), Dahlien (The Corona Lantern, Dilligence) a Martin Schu...
1.7.2022Vrchlabská rocková kapela 2.0 (Two Point Oh) zveřejnila videoklipem doprovozený singl Relief - poslechnout můžete ZDE.
1.7.2022Právě vyšlo 26. číslo BURYZONE zine, které je zároveň malou oslavou pětadvacetileté existence zinu. V něm se nachází na 146 stranách formátu A5 rozhov...
29.6.2022Na labelu Black Barn Music vyšla 24. června nová deska domácí metalové kapely Inner Fear, která se na ploše 70 minut zabývá víc jak sto let nevyřešený...
29.6.2022Ani letos nebudou chybět festivalová trika s unikátním ETEF designem, navíc přidáváme do nabídky trika s dlouhým rukávem a mikiny.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.