Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Nocte Obducta - Mogontiacum (Nachdem die Nacht herabgesunken)

Nocte ObductaMogontiacum (Nachdem die Nacht herabgesunken)

Garmfrost14.9.2016
Zdroj: mp3 (320kbps)
Posloucháno na: Sencor SFP 6260, Audio-Technica CK S50
VERDIKT: Natočit takovou nahrávku jiná kapela, bude se jednat o geniální dílo s plným počtem v hodnocení. V případě Nocte Obducta jsem nucen přihlédnout k mírné stagnaci a minimálnímu vývoji. Což je u progresivního umělce prakticky neodpustitelné.

Zvykl jsem si, že každé další album německých náladotvůrců Nocte Obducta jde odlišnou cestou než předchůdce a činí tak naprosto přirozeně. Přísným okem letos zaznamenávám poprvé v historii Nocte Obducta minimální posun. Předchozí veledílo Umbriel (Das Schweigen zwischen den Sternen)2013 bylo natolik určující, že letošní nadílka zvoucí se Mogontiacum (Nachdem die Nacht herabgesunken) není vlastně žádným překvapením. Ano, novinka je na hony vzdálena konkurenci, zařaditelnosti co se týče žánrů, ale převratným kouskem v puzzle vývoje kapely není. Je proto zklamáním? Jak se to vezme.

 

Kapela sice zůstala na dobře známém místě, ale i tak si užívám rozvíjení cesty, započaté na předchozí nahrávce. Sice píšu, že deska navazuje na předchůdce, ale neznamená to, že by posluchač nalezl na Mogontiacum… motivy, co už někde slyšel, nebo dokonce zíval nudou. Do detailu rozvinuté myšlenky jsou uvolněně rozmáchnutým stylem výborně zaranžované a ošetřené dráždivým třpytem.

 

Album nabízí exkurzi pro experimentální duše, co potřebují k vyjádření široké spektrum uměleckého světa. Fanoušci se dočkají jak psychedelického rockování, tak dlouhých ploch v ambientním zamyšlení. Dostanou ale i porci extrémního metalu, který se trochu přibližuje black metalu a možná i punku či hardcoru. Patlanina na první pohled dává většího smyslu pro stejně postiženého posluchače, který se rád nechává vyhodit ze zajetých kolejí. Stejně jako minule, i zde zpívá a řve celá kapela. Na oslavu radosti z hudebního malování si Nocte Obducta přizvali i tři hosty. Dva bývalí členové dostali prostor si zde zapět a zvukař nahrávky Theisen přispěl do mozaiky nějakými samplíky.

 

 

Jsem uchvácen úvodní atmosférou Am Ende des Sommers, která v krásně ospalém houpání se v síti rozjede jam session beze zpěvu. Deset minut dlouhý instrumentální začátek nahrávky uvede vnímavého do transu. Ukolébá jej do bezvědomí, ze kterého ho vytrhne hlomozící Glückliche Kinder. Nahulákané vokály a dynamické tempo se střídají s psychedelií prožitku. Ani při nejpozornějším pitvání nerozpoznám, kde jsou hranice mezi black metalem a art rockovou rozmáchlostí. Kytary mají zbroušené hrany, klávesy nás zavádí do dob dávno minulých a přitom bicí i scream evokují černý styl. Scream je ostatně často zakomponovaný mezi „normální“ zpěvy více než jsme byli zvyklí. Agrese tak proplouvá snovou krajinou jako černý mrak. Mezi dlouhé kompozice plné epických i kabaretních vsuvek propašovali pánové i krátké řezby typu Löschkommando Walpurgisnacht, či Am Waldrand, což je blázinec a blbinec, nebo dvojici křehkých instrumentálních květin Lethe, Stein und See. To nejlepší nás čeká až na konec. Im Dunst am ewigen Grab der Sonne nabízí poutavou melodii možná jakoby ukonejšení rozervaného posluchače, který dostal fest na prdel. Pro celou desku platí varování, že si musíte dát dobrý pozor na recitujícího ďábla.

 

nocte

 

Jak z mých slov vyplývá, posluchač nedostane nic zadarmo. Je třeba mít na paměti, že pokud nejste připraveni na jakoukoliv výzvu, může vás Mogontiacum (Nachdem die Nacht herabgesunken) pěkně rozhodit. Dokonce i příznivcům progresivních, artových, respektive psychedelických hrátek může vadit blackové zabarvení nahrávky. Úpřimně řečeno, jsem lehce zaražen rozvíjením už nastoleného. Jsem rozmlsán neuchopitelností a neopakovatelností předchozích děl Nocte Obducta. Tudíž si užívám výborné desky, ale se zvednutým obočím.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

zrušit

Reagujete na komentář

Daabel / 14.9.16 15:22

Kua, kdo to ohodnotil tak nízko. Chápu, že se to někomu nelíbí, ale kam se na to ´hrabe konkurence. Holt pro ty, co hledají rychlý zážitek to není.

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Borg / 14.9.16 22:38odpovědět

Nocte rozhodně nezklamali. Zrají jako dobré víno.

Daabel / 14.9.16 15:22odpovědět

Kua, kdo to ohodnotil tak nízko. Chápu, že se to někomu nelíbí, ale kam se na to ´hrabe konkurence. Holt pro ty, co hledají rychlý zážitek to není.

Milan "Bhut" Snopek / 14.9.16 15:27odpovědět

čistě jen k hodnocení (desku jsem neslyšel). Aktuálně viděné hodnocení 75% a 60% mi nepřijde vůbec nízké, naopak! Nízké hodnocení vidím 40% a méně. Tohle je pořád nadprůměr a velmi solidní počet bodů.

Daabel / 14.9.16 19:18odpovědět

To co teď vidíš je cajk. Ráno tam bylo 45. To mi přišlo jen takové zlobení asi nebo co :)

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky