|
|
||||||||||
Svobodná hra i povaha desky "Mantiis" mě dodnes fascinuje. I po téměř čtyřletém skluzu je to nahrávka, která si na nic nehraje a přitom toho má tolik co nabídnout. Je to střet kreativní kapely s otevřenou myslí a hudby, která nepotřebuje hranice. Krásný příklad volně plynoucí přirozenosti. Čas ovšem pokročil a další krok udělali i Obsidian Kingdom. Kapela si umínila najít sezónu, ve které není místo na léto, ale na posmutnělé příběhy, osobní krachy a další nemilosti osudu už ano. Ty se snaží představit a rozplést na ploše sedmi skladeb, které se nebojí výzev a experimentů, možná jsou i důvěrné, ale také plaché a pro mě osobně dost nekontaktní. Vždycky se ke mně snaží přitulit, ale jsou studené, protože jim chybí jedno roční období...
Novinka je velká plocha jednoho pocitu. Toho truchlivého. Ten se celým albem prolíná, tiše se krčí ve svých stínech, ale také řve svá traumata a snaží se být zajímavý. On zajímavý i je, ale není to ta jistota a ten dotek přirozenosti, který v sobě nesla minulá nahrávka. Mám dojem, že na novém albu se až příliš spekulovalo a kalkulovalo. Přesně tak se na mne totiž tváří. Jako když se má začít dít něco opravdu velkého a ono to stále nepřichází. Obsidian Kingdom stáli před novou výzvou, tu přijali a vzali za svou, ale je zde plno maličkostí, které se na ploše desky sbírají a pořád dotírají, aby si vynutily pozornost. Odehnat je neumím a ani nechci. Vždyť jsou přirozené.
Nerad bych ale mluvil o nějakém zklamání nebo zabřednutí do průměru. To v žádném případě. "A Year With No Summer" je odvážná a smysluplná nahrávka mající v sobě zvláštní mystiku. Sama v sobě hledá, mnohdy nachází a snaží se to ukázat. Rozhodně to není deska na jeden či dva poslechy. Je usedlejší a nepouští se žádných velkých divočin, byť se k nim nadechuje a možná by je i skousla. Ty nejvýraznější se odehrávají ve skladbách "The Kandinsky Group" a "Away/Absent", kde se dokonce ozvou staré dobré sypačky. Krásně prosvětlené momenty a reklamu na citlivost nabízí "Darkness", ale zrovna u ní bych poukázal na poněkud tápající vokál. Ten mi vadí na více místech a jeho úpěnlivá poloha vyzní leckdy dost nešťastně, někdy až směšně. Prosit a naříkat není snadné a Obsidian Kingdom tohle moc nejde.
Celkově je pro mě novinka albem, které se snaží budit dojem velkého prostoru a také konceptu. Naplnění obou působí jaksi nedotaženě. Ta velká plocha je v mých očích až moc plochá. Čekal bych víc živosti a odvázanosti do někdy až moc utahaných a sterilitou zavánějících chvilek. Někdo může namítnout, že klidnější povaha alba je záměr, což jistě je a je to dobře, ale i klid a rozvaha umí být živé a dýchající organismy a tady mi tyhle vlastnosti trochu schází.
Obsidian Kingdom vydali album, jehož atmosféra umí pohltit, ale zároveň není něčím dechberoucím a překračujícím hranice. Na to je tahle deska až moc obyčejná. Je to nahrávka, která má své kvality a svůj způsob vyjadřování, ale také svoje limity. Příběh, který nestárne to zrovna není, ale milý společník rozhodně ano. Však není nic snadnějšího než to zkusit. Věřím, že u mnoha lidí "A Year With No Summer" zabere a jejich pocity budou pozitivnější, než jsou ty moje. I tak jsem ale rád, když mohu říci, že i ty mé zůstávají v kladných hodnotách. I přes celkový dojem, že je tahle deska slaná, ale nemastná.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
plukovnik / 31.1.17 17:44odpovědět
vyborny album.tato kapela nema chybu.ma velmi zvlastnu a zaujimavu hudbu.tesim sa na novy album.
Label:Season of Mist
Vydáno:Březen 2016
Žánr:prog rock / metal
Rider G Omega - kytara, zpěv
Ojete Mordaza II - bicí
Zer0 Æmeour Íggdrasil - klávesy, zpěv
Om Rex Orale - baskytara
Seerborn Ape Tot - kytara
+ hosté:
Jaime Gomez Arellano - dulcimer, waterphone
Jr Morgue - zpěv, kytara
Kristoffer Rygg - zpěv
Attila Csihar - zpěv
1. A Year with No Summer
2. 10th April
3. Darkness
4. The Kandinsky Group
5. The Polyarnik
6. Black Swan
7. Away / Absent
Obsidian Kingdom
Mantiis – An Agony in Fourteen Bites
Peste Noire
L'Ordure À L'État Pur
Mustasch
Thank You for the Demon
Dornenreich
Du wilde Liebe sei
Simulacro
Echi dall'abisso
Carach Angren
This Is No Fairytale
Vesicant
Shadows of Cleansing Iron
The Flight of Sleipnir
Eventide
Colosalist
Pass Into Oblivion (EP)
Voivod
Dimension Hatrőss
Hadem pro mého munga
Kapitola II.
Po vynucené koncertní přestávce a doplnění sestavy o rytmickou sekci se na pódia vrací domácí kapela Nocturnal Pestilence, konkrétně na pódium klubu K...
28.3.2023Vydatný tříhodinový rozhovor s Jirkou "Desed" Sedláčkem z Dark Gamballe a Trny & Žiletky v podcastu Noir Talk sledujte ZDE.
28.3.2023V temnou kryptu jako ze starého RPG se na Zelený čtvrtek promění dejvická Klubovna, aby nabídla útočiště fanouškům dungeon synthu, středověku a black ...
27.3.2023Plzeňští Radosta chystají nové album Dvanáctisměna a první singl Operní mistr Bílek už je venku. Video ke skladbě se záběry ze studia sledujte ZDE.
24.3.2023Goregrindová kapela Sick Sinus Syndrome vydává na značce Obscene Productions své druhé album nazvané Sick Sinus Syndrome. K dispozici bude na CD a MC ...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.