Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
P.H.O.B.O.S. - Phlogiston Catharsis

P.H.O.B.O.S.Phlogiston Catharsis

Victimer15.2.2019
Zdroj: mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: notebook / minivěž / phone
VERDIKT: Necitlivý, chmurný a roztěkaný je svět P.H.O.B.O.S. Chcete-li jej správně pochopit, buďte stejně nesoudní ke všemu krásnému kolem nás.

Vzájemné sympatie k P.H.O.B.O.S. byly spuštěny vydáním splitka s Blut Aus Nord. Tam se oba soubory po svém vytáhly, aby každý z nich nahrál vzájemně dost vzdálený podíl jinak poměrně příbuzného stylizování se do specifik toho druhého. Hezká věta, že? Ze strany P.H.O.B.O.S. šlo o jasné sdělení. Jsme industrial, ale po svém. A jsme dost podivní na to, aby o nás mohlo zakopnout pár zjevů, kterým je lépe v příšeří vyřazené fabriky, než v centru velkoměsta. Taky mezi ně patřím, čas od času je hezké v sobě soustředěně probouzet své obskurnější já a jít se se svým velkým přesvědčením zbaběle schovat někam na kraj Adamova. Takže tady to začalo, pak už to bylo trochu samostudium. Aktuálně je nějaký ten pátek venku album Phlogiston Catharsis a z jeho rzí potřísněných stránek si budeme číst.


Surově opracovaný materiál, v němž se prolíná prapůvod industriálního metalu s příměsí disharmonie a celkově rozervanějšího přístupu na bázi kombinace black a doom metalu. Jako by se setkali Red Harvest s Blut Aus Nord a pomalu (a těžce) pletli první vzrušivě neurčité tóny. Phlogiston Catharsis je materiál, jehož přístupnost začíná a končí u prvních náznaků, jeho pravá nátura je studená jako psí čumák a neurčitá jako rozmazaná budova za hustou clonou ranní mlhy.

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/phobos.jpg


Tahle deska umí po svém definovat znaky přicházející zkázy. Kdyby došlo i na nás, tak by Phlogiston Catharsis mohlo demonstrovat metalový soundtrack vydaný k výročí katastrofy jaderné elektrárny Dukovany. Chyběla by tomu sice jedovatá kontaminace hlouběji položené elektroniky, zvuky šíření radiace a kompletního zamoření, ale pocit hnusně valivé destrukce něčeho velkého čemu jsme vystaveni, by byl velmi důvěryhodný.


P.H.O.B.O.S. v sobě mají ten těžkotonážně necitlivý aspekt tvorby. Sama kapela (nebo spíš label) vyslovuje termíny jako viscerální, kompulzivní, hypnotický. Já bych to podepsal (jakkoli kecy labelů nemusím). Ano, je to hluboko uvnitř a leze to střevy i cévami, je si to nejisté samo sebou a jedná přehnaně sousledně. Při tom všem stíhá sypat do drtiče dost atmosféricky na to, abychom si mohli říct - je v tom život, dýchá to. Je to svým způsobem mrda mezi oči, ovšem na vzpamatování a celkové oklepání po direktu má člověk mnohem víc času, než by si při normální potyčce mohl dovolit. Má co vstřebávat, musí se umět správně postavit a polykat kila roztěkaného industrialu. Je to tíha. A taky trochu stíha.

 

 

P.H.O.B.O.S. mají své vlivy, ale mají dost síly je eliminovat a stavět na svých vlastních základech. Přesto je pořád dost fascinující jak třeba v Igneous Tephrapotheosis v pomalejším, doomovém tempu slyším nasyčeného Satyra, kterak v propáleném bílém triku fluše krev jako na dávném kultu Thorns. Jen je v jiné fabrice, na jiné směně. Phlogiston Catharsis je album, které roste i splaskává před očima. Chvíli neskutečně kope, aby po chvíli zalezlo kdesi do rohu a byť v něm pořád hřmí a hodnota kyselosti je nadále na těch nejvyšších číslech, je skrčené v přítmí a nechce si hrát. Probuzení je trochu nucené a je ho třeba. Aby nezvadlo, abychom na něj nezanevřeli.


Doom, black, industrial, stopy avantgardy - to všechno na Phlogiston Catharsis slyším a vnímám. A je to v takovém podání, že jsem určitým způsobem nadšen. Nebudu si lehat na zem a křičet to přes strop k sousedům, ale po delší době jsem ve společnosti industriálně metalového alba, které má skutečné koule, drží se linie starých dobrých zvyků a přitom pokukuje jinam. Za mě ano.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky