|
|
||||||||||
Monty Adkins je britský skladatel podnikající z útrob svého studia nekonečné výpravy napříč elektronickým universem. Zvukový badatel, autor několika alb, jejichž zvukové poryvy se nechávají unášet elektronickým spektrem minimalismu. Mluvíme o ambientu, jsme na dotek rozličným sonickým experimentům, ale daleko od rozmáchlosti a velkých gest. Ty hledejme v pohybu na menším prostoru. Dnes si Montyho představíme jako autora podepsaného pod nově vzniklým, dark ambientním projektem Skrika. Jeho debutové album Fifth Nature je prvním dílem celé série dalších plánovaných nahrávek.
Fifth Nature vychází u renomované zvukové laboratoře Cryo Chamber a rozjíždí obšírně pojatý koncept. Jak už bývá u alb vycházejících pod emblémem tohoto labelu zvykem, dostáváme se do prostředí daleké budoucnosti, do doby, kdy naše planeta umírá. Po staletí neúspěšné technologické pokusy o obnovení rovnováhy na Zemi zanechaly planetu v temnotě a její ekosystémy křehké. Veškerá populace je rozdělena mezi Lemmity, kteří si myslí, že jediným řešením je další syntetický biologický zásah, a Atomské kněžství, které uctívá čistotu přírody. Na scénu se dostávají dvě zásadní postavy obou pólů populace a když se dostanou tak blízko konečnému zániku, spojí své síly a s několika odvážnými dušemi odletí do těch nejvzdálenějších oblastí vesmíru a začnou hledat nové planety, které by mohli obývat.
Dark ambient Skrika je tedy vpravdě výpravnou záležitostí. Jak dějově, tak i hudebně. Nálada desky je proměnlivá a plná výzev, se kterými se umí popasovat. Je provázaná vokály, či dokonce chorály, tajemnou epikou, i strojovým mechanismem. Hned první poslech dával tušit, že nejde o úplně klasické album vyjmuté z tohoto ranku, což jsem jenom uvítal. Ve Skrika se odehrává příběh, kterému nemusíme ve všem rozumět a sdílet jej, ale jeho hudební doprovod je skutečná pulsující temnota, velmi zajímavě pojatá a zvukově vytříbená. Když utichnou vokály, dostane se na první místo tíživá atmosféra světa ruchů a celý sonický proces se v určitých aspektech přiblíží i industrialu. Ale přitom je to pořád důvěrně známé prostředí dark ambientních ploch, co řídí kroky této nahrávky. Díky kompozičním dovednostem se však nebojí přesahovat.
Fifth Nature je temný soundtrack, výpravný kus hudebního sci-fi, jehož minimalismus produkuje slušné množství výrazových proměn a detailně pitvá různé typy nálad a krmí je neživými zvuky. Spojení tohoto a cizích světů se vším všudy. Je to vesmírný rituál s hlasy, které jej háží z výhledů po dalekých vesmírných trasách zpět na naši (ještě živou) planetu. Ten ženský vokál v první skladbě Black Earth probudí neodkladnost zmaru tak důvěrně, že ve mně dokonce ožije vzpomínka na sněhobílé umírání po Uralu se toulajících Kauan. Je to až zvláštní podoba, ale zní to zkrátka téměř stejně úpěnlivě, neodvratně osudově.
Fifth Nature je epický meditativní kolos na poli ambientu, jehož někdy možná trochu zatuchlé vody rozlévá do širších prostor a daří se mu jej osvěžit. Dát mu trochu nový náhled, nerozpakovat se jít dál, experimentovat se zvukem na o něco větším hřišti a nebát se tomu klasickému instrumentálnímu rozostření zvýraznit kontury. Musím se přiznat, že některá z posledních alb vydaných u Cryo Chamber na mě moc velký dojem neudělala, nenašel jsem na nich víc než pouhé opakování podobných fragmentů... U Skrika je to jinak, tady je ta kreativita a odvaha v důraznější roli. Tahle atmosférická zvuková anabáze funguje jako velmi živý, tématicky našlapaný dech budoucnosti, kde se představivosti meze nekladou. Jsem velmi spokojen.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Cryo Chamber
Vydáno:Červenec 2021
Žánr:dark ambient
Monty Adkins - elektronika, koncept, režie
1. Black Earth
2. Apokrytein
3. Mechanics of Desolation
4. Seventh Extinction
5. Flight of Souls
Paradise Lost
Medusa
Dark Seal
Pagan Thoughts Vol. 2
Embrace The Darkness
The Nameless
Wharflurch
Psychedelic Realms ov Hell
Acherontas
Amarta अमर्त (Formulas of Reptilian Unification Part II)
Rhea
Aurasounds
Område
Edari
Spotlights
Alchemy For The Dead
Nocturnal Depression
Suicidal Thoughts
Peter Bjärgö
Animus Retinentia
Wrekmeister Harmonies
The Alone Rush
21. září se v plzeňském klubu Parlament odehraje společný koncert německých Infestus a domácích Mallephyr. Zahraniční hosté přivezou svou novou desku ...
9.9.2024Poslední nahrávka Skylor od Dying Passion doputovala do černých oběžných drážek. Detaily ohledně edice vydané pod patronací Magick Disk Musick čtěte n...
8.9.2024Norští pochmurní deathers Shaamiroth vydají 31. října u W.T.C. Productions své třetí album Devildom.
6.9.2024Nová deska Drom je právě k prodeji na oranžovém LP například na kapelním mailu nebo skrze portál bandcamp. Z alba nazvaného Pustina můžete tamtéž slyš...
6.9.2024Polyho projekt Poly Noir zveřejnil další ze série videoklipů, aktuálně ke skladbě Padá hvězda. Ke shlédnutí na youtube.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.