|
|
||||||||||
Sedmnáct let fungování, čtyři studiová alba, stálá sestava pouze ve složení Jesse Hughes a Josh Homme. Můžeme licitovat, jestli byl výstup na výsluní Eagles of Death Metal dán předem známou tvůrčí dvojící, která měla už tehdy za sebou hromadu skvělé muziky, jestli šlo prostě o to, že první deska „Peace, Love, Death Metal“ byla skvělá, jestli za tím byla osobitá potrhlost kapely, anebo jestli na žádný výstup na výsluní vůbec nedošlo. Ono by šlo totiž snadno sklouznout k závěru, že EODM dráždí smyslové buňky jen několika málo podobně ujetých hipíků, a že u těch ostatních by to dráždění mohlo mít co do činění s červeným hadrem a rozzuřeným býkem. Svým způsobem ... proč ne.
Pokud snad jde o vaše první setkání s Eeagles of Death Metal, pro jistotu uvedu pro většinu samozřejmou věc: tohle není deathmetalová kapela, i když s tím názvem mají co do činění polští Vader. Tohle je rock. Rock svým způsobem potřeštěný, ujetý, odrážející osobité tvůrce, kteří mají hranice serióznosti úplně někde jinde než většina z nás, a kteří se navzdory možným očekáváním nebojí dělat věci po svém.
Nová deska „Zipper Down“ při prvním setkání překvapí nejspíš svou délkou (34 min), z čehož tak nějak plyne poměrný rychloposlech a otázka na jeho konci, zda toho není trochu málo. Řekl bych, že je. Svižný zážitek je navíc podpořen nijak nekomplikovanou strukturou skladeb, jejich rytmickou jednoznačností a nekomplikovaností, která otevírá dveře s nápisem „user friendly“ zcela dokořán. Neboli deska má švih a spád (snad s výjimkou Skin-Tight Boogie), poslouchá se sama a pokud hledáte nenáročného společníka na dnešní večer, „Zipper Down“ může být jednoznačnou volbou.
Pokud dvojice Hughes & Homme šetřila v (ne)komplikovanosti skladby, pak v aranžích navážila dvojitou porci a pár úsměvů k tomu. Většina písní má mnoho stop, těch nástrojových i vokálních, mnoho barev a odstínů, a ve výsledku funguje každý song zcela svébytně a poznatelně. Skutečně stačí pár poslechů (a za pár si klidně dosaďte dva), abyste odlišili všechny skladby od sebe, ty lepší si zapamatovali a v podvědomí notovali společně s EODM. A tím zdaleka nemíním skladatelskou vlezlost, ale právě naopak - vyzrálost, schopnost vtisknout každé skladbě vlastní tvář a výraz. Přímý odkaz samozřejmě vede za autorským duem, které umí skládat účelně a s jasnou myšlenkou - umí zrychlit, když si to spád desky vyžaduje (Got a Woman), naopak zpomalit až do bluesem načichlého rocku (I Love You All The Time), podpořit skladbu vrstevnatými vokály (The Reverend), znít jako The Offspring (Complexity) nebo prostě vhodně volit kytarové efekty a určit zajímavý a jinde neopakovaný nádech skladby.
Nevýhodou toho samozřejmě je jistá ztráta spontánnosti a rockovosti (tak, jak tomu bylo na prvním albu). Z tohoto pohledu působí „Zipper Down“ hodně studiově, vyumělkovaně, s uhlazenou a hodnou produkcí. Tomu odpovídá i zvuk nahrávky, který ničím nevyniká a dokonce mám s přibývajícími poslechy stále větší dojem, že je nekonfliktní víc, než by bylo zdrávo, utlumený a se zbytečně zastrčenými bicími. A to je ve výsledku škoda, protože tím se EODM posouvají z pozice tak trochu rebelské a ironizující kapely směrem k zábavě trochu jalové, i když s mimořádným muzikantským základem. Ostatně tento trend šlo dosledovat už na předchozí desce, takže pod sluncem nového nic a posun ve výrazu kapely je prostě třeba brát tak, jak je. Případně se vracet do historie.
P.S.: Jednu chvíli jsem považoval za nejlepší song desky cover Duran Duran Save a Prayer (vlastně jsem se toho ještě úplně nezbavil), nicméně je to asi tím, že oproti těm ostatním hodně vybočuje. Každopádně je to výborná věc, zkuste.
P.P.S.: Obal jsem nepobral.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:T-Boy Records / UMe
Vydáno:Říjen 2015
Žánr:alternative rock
Jesse Hughes - zpěv, kytara, perkuse
Josh Homme - kytara, zpěv, klávesy, baskytara, bicí, perkuse
hosté:
Matt Sweeney - kytara (5)
Tuesday Cross - doprovodné vokály (7)
1. Complexity
2. Silverlake (K.S.O.F.M.)
3. Got a Woman
4. I Love You All The Time
5. Oh Girl
6. Got the Power
7. Skin-Tight Boogie
8. Got a Woman (Slight Return)
9. The Deuce
10. Save a Prayer (Duran Duran cover)
11. The Reverend
Machine Head
Bloodstone & Diamonds
Zvíře jménem Podzim
Září
Stratovarius
Nemesis
Vypsaná Fixa
Čtyři slunce (10" EP)
Skjult
Lucifer Hominum Salvator
Interitus
In My Hands
Anaal Nathrakh
A New Kind Of Horror
Dimonsium Chaotic
Labyrinthum Nebulae
Ifing
Against This Weald
Sinister
The Post-Apocalyptic Servant
Echoes Of Yul
The Healing
Na labelu Black Barn Music vyšla 24. června nová deska domácí metalové kapely Inner Fear, která se na ploše 70 minut zabývá víc jak sto let nevyřešený...
29.6.2022Ani letos nebudou chybět festivalová trika s unikátním ETEF designem, navíc přidáváme do nabídky trika s dlouhým rukávem a mikiny.
28.6.2022Kapela Psychonaut, toho času upsaná u labelu Pelagic Records, vypustila do světa balónek v podobě prvního singlu k chystanému albu Violate Consensus R...
28.6.2022Na vydavatelství Pařát Productions vyjde v říjnu 2022 reedice prvního alba kapely V.A.R., které poprvé vyšlo před třiceti lety v roce 1992. Jde o nahr...
28.6.2022Ještě stále čerstvý květnový singl Rigor Mortis od Meeting with Hans (post-rock/hardcore) v režii studia Silent Observer k poslechu ZDE.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.