Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Varathron - Untrodden Corridors of Hades

VarathronUntrodden Corridors of Hades

Garmfrost25.12.2014
Zdroj: mp3 (320 kbps), promo od vydavatele
Posloucháno na: Sencor SFP 6260, Audio-Technica CK S50; Philips MCD183
VERDIKT: Démoni z jihu jsou zpět a hezky silní v kramflecích. Poutavé melodie se zde snoubí s chladnou krutostí, výpravnost s ďábelskou přímočarostí.

Varathron jsem slyšel kdysi v první půli devadesátek a pak zapomněl, že vůbec existují. Oni přitom vydávali alba bez větších přestávek ve víceméně vyrovnané kvalitě. Právě tito černí blackers kdysi formovali řeckou scénu spolu s Necromantia, Rotting Christ a vlastně i Kawir, dalšího to působiště jediného původního člena Varathron, frontmana Stefana Necroabyssiouse. Tolik k historii, kterou si stejně může každý vyhledat sám. Chtěl jsem jen poukázat na váhu jména Varathron, které bývá často pomíjeno a to zcela nepatřičně. Novou desku „Untrodden Corridors of Hades“ vydává polský label Agonia Records, který se rok za rokem stává větším a dominantnějším vydavatelstvím s velice zajímavými smečkami ve svém katalogu.

 

V dnešní době velice oblíbený okultní styl black metalu hráli Varathron už kdysi a proto vlastně není ani žádným překvapením úžasně monumentální rozjezd alba v podobě „Kabalistic Invocation of Solomon“. Rituální sbory postupně doplňují klasické nástroje a skladba se pozvolna rozjíždí v trýznivém duchu, ve kterém cítíte řeckou domovinu na sto honů. V každém pisklavém vrznutí na kytaru, v celém basovém umění a ano, i démonický growl dává vzpomenout na nejkrásnější doby řeckého black metalu. Určitá melancholie pod povrchem, zlo nade vším a vztek vévodící celkovým emocím. Je úžasné, jak deska graduje. Všechny skladby mají své místo pevně dané, promyšlené.

 

 

Kapela vás uvádí do transu. Jejich písně, i album jako takové, mi připadnou jako mikro i makro - kosmos. Co zažijete v jednotlivé kompozici, zažijete v rámci alba. Nádherně se mísí staroškolská staroba s moderním hávem i čerstvými výstupy ven z black metalu. Tomu všemu krásně napomáhá zvukový kabátek dnešního střihu, ovšem bez rovných choutek. Albu se dostává v rámci možností poměrné ohebnosti i žánrových nutností. Melodie vás vtahují, aby vás vzápětí doslova vyplivly ve vulkanickém proudu. Album se mění jako jarní počasí a přitom je organicky jednotné. Jedna sólová kytara přes druhou. Sotiris a Achilleas C. jsou oba dominantní hráči, kteří však dokážou nalézt společnou řeč. Jejich souhra je komplexní, technicky vypiplaná i vynalézavě hravá. Pro novice za tlustými strunami Stratose Kountourase mám jen slova chvály. Je o mně známo, že miluji silnou basu a té se mi také dostává. Přes jasně hlavní úlohu pro kytary cítíte snahu baskytary nezůstat ve stínu svých vícestrunných kamarádů a často hravě sólovat, jako by se nechumelilo.

 

V těchto momentech až přivírám oči nad parádní souhrou všech nástrojů. Nad tím i za tím vládnou razantní bicí. Haris je hračička, který se nebojí jak blast beatu, tak jazzových vycinkávaček nebo hromující groove řezby. Mohlo by se zdát, že vedle takových hráčů bude zpěvák (growler) vypadat jako druhořadý podčlen. Stefan je ale natolik výřečný, že naopak strhne velkou část posluchačovy pozornosti. Je brutální i zlý. Sípe, growluje v hloubkách, je hrubý i tajemný. Trochu mi místy připomíná takový předěl mezi Sakisem Tolisem a Magusem Wampyrem Daolothem, pak se odpojí od jejich schématu záhrobí a vydá se havraním směrem k severu. Opravdu pestrá škála řevů je promyšlena starým hračičkou, který ví, jak znít bohatě a přitom nerozháraně. Každopádně se nebojím doporučit „Untrodden Corridors of Hades“ i mladším fans černého subžánru.

 

 

Novinka řeckých matadorů netrpí starobou se senilními příznaky pouhého vzpomínání a vyčichlých póz. Naopak z Varathron cítíte neustávající dravou krutost a neutuchající vášeň. Vedle podmanivých melodií občas zavrže disharmonické zlo a to se pak mlsá. Naprosto s přehledem se vyrovnají svým slavnějším souputníkům, z nichž některým dochází dech. Zároveň přes veškerou chválu, kterou si Varathron zaslouží, nechci tvrdit, že je „Untrodden Corridors of Hades“ deskou geniální a vůbec něčím, čím ani tihle podzemní okultisté nechtějí být. Je to ale sbírka upřímné a sympatické hudby, kterou produkují lidé milující metalovou muziku s přesahem. Navíc album zdobí nádherně klišoidní obal s kozlem v hezky černobílých barvách, za který dávám jednoznačně palec nahoru. Nechci, ani nebudu, hodnotit přínos této hordy. Staré zlo se opět vplížilo na světlo boží a škodí.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky