Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Styrbjørn

StyrbjørnDůležité je chtít uvolnit něco ze svého vnitřního světa.

Jirka D.5.9.2011
Rozhovor s frontmanem Styrbjörnem jsme vedli v podvečerních hodinách a nebýt toho, že se na konci čas opravdu nachýlil, pokračovali bychom snad až do rána. Povídali jsme si především o vikinské tématice, která tvoří hlavní myšlenkovou náplň kapely, ale i dnešní společnosti, sbírání hudebních nosičů a i o tom, jak muzikanti vidí nás, amatérské pisálky.

První otázka asi nemůže být jiná a toho, kdo se s vaší kapelou setkal, musela napadnout rovněž. Co nebo kdo je to Styrbjörn? Používáš tohle zaklínadlo jako svoje přízvisko, takže to asi bude spíš "kdo"...

 

Jasně, tahle otázka se přímo nabízí a proto se vždy trochu snažím tu odpověď položit do lehkého závoje mlhy. ;-) 

 

Styrbjörn, nebo taky Styrbjørn, záleží jestli použiješ švédský či norský (dánský) přepis, je jméno, které se v minulosti celkem objevovalo a objevuje i dnes na území Skandinávie. Ten Styrbjørn, kterého já myslím, je ze severských (někdy psáno ze švédských) ság. A ten kdo četl výbornou knihu "Zrzavý Orm" (napsal Bengtsson Frans Gunnar – pozn. aut.) jistě ví, o kom je řeč .

 

Tak švédské ságy neznám, asi jsem ve škole chyběl nebo co. A vlastně jsem se nedozvěděl, kdo že to je :-) Vaše kapela se vůbec inspiruje v severské mytologii. Když to vezmeš z pozice mladého Moraváka z velkého maloměsta Brna, jak moc máme blízko k podobným kultům (či jak to nazvat)? Najdeš nějakou spojitost s naší kulturou, historií?

 

No, ony švédské ságy se také u nás moc nevyučují, vyjma jednoho německého lycea v Ostravě a jí podobným školám.

 

Tak zas tak mladý už nejsem, ale i když jsem Moravák, tak ne z Brna, ale pocházím právě z Ostravy. Samozřejmě těch spojitostí mezi našimi končinami a Skandinávií v dobách Vikingů není mnoho, ale nějaké přece jen jsou. Dokonce se nalezly nějaké přílby či části zbraní a jak jsem se na jedné přednášce vedené docentem a expertem na středověk z Masarykovy univerzity dozvěděl, jsou záznamy o tom, že Vikingové, nebo řekněme seveřané, navštívili v minulosti Prahu a byli dokonce hosty tuším kněžny Přemyslovny, ale to si teď přesně nejsem jist. Musel bys kontaktovat onoho docenta. Nicméně například u našich severních sousedů byli Vikingové poměrně běžní, dokonce se snad spekuluje, že byli součástí vojenských jednotek, stejně jako v jiných částech Evropy jako třeba Byzanci, Cordobském chalífátu apod.

 

A jak blízko k těmto kultům máme my? Myslím, že docela dost, protože jsme potomci pohanských Slovanů, Germánů a Keltů, jejichž mytologie je v jádru hodně podobná, ne-li stejná, ostatně jako vůbec všechny pohanské kulty Evropy.  

 

Ony ty pohanské kulty se v metalu objevují celkem často, jen přesně nevím, jak je to s těmi českými kapelami. Přece jenom ta naše dochovaná mytologie začíná někde u praotce Čecha, takže látky k úvahám asi moc není a kapely dost často (a možná vždy) hledají inspiraci směrem k severu. Nepřemýšlel's někdy o tématech ryze z českých dějin?

 

Podívej se ale na kapely jako Vesna, Žrec, Hromovlad a jiné, ti asi moc inspirací nehledají v severu. Každopádně o té severské mytologii (nebo germánské) je těch pramenů více, takže se dá s nadsázkou říct, že je to jednodušší. U mě to nebyl a není žádný kalkul a ta volba byla jasná hned od začátku, nebo spíše jsem neměl žádnou volbu a rozhodně jsem se nechtěl a ani nechci svést na žádné vlně popularity. Když jsem poprvé hlouběji poznal severskou mytologii a k tomu ještě slyšel epické desky Bathory, byl to neskutečný magnet, a aniž bych plánoval, že jednou udělám něco "na způsob" Bathory, tak právě toto pouto je onou hnací silou a inspirací, která nakonec vedla i ke vzniku TOS. Zkrátka jak tomu je v druhé stopě našeho EP:

 

"...Aware of the unseen bond to the land far up to north"

 

Ptal jsem se asi proto, že znám několik nejen mladých lidí (a patřím mezi ně), kteří hledají životní inspiraci jinde než v teritoriu křesťanství. Mnohdy je v tom protest, někdy jistá „cizokrajná přitažlivost“ něčeho jiného, než co mi odmala nutila babička. U Tebe jsou v tom „jenom“ ti Bathory nebo ještě něco víc?

 

No mě naštěstí, čí díky Odinu ;-) , nikdo nijak do ničeho nenutil, i když samozřejmě jsem se setkal u některých příbuzných s nesouhlasem, protože tak nějak odmalička jsem koketoval s více vyznáními. Jistý protest to může být nebo v jistém období asi je.

 

Bathory rozhodně nejsou jedním z inspiračních zdrojů, ti byli a jsou hudebním ztělesněním toho onoho "magnetu", o kterém jsem se zmínil (i když jsem při prvních posleších Hammerheart o Vikinzích nic nevěděl, páč jsem se k nim dostal až o několik let později). A samozřejmě jsou to i jiné kapely. Ale hodně je to o mé vlastní zkušenosti se severem, jeho přírodou, ale i u nás té inspirace je dost. Pak koneckonců je to zkušenost spirituální, to znamená nějaké obřady a nemůžu zapomenout v podstatě na jeden z prvních impulzů, film 13. válečník (u nás jako "Vikingové"), knihy jako právě Zrzavý Orm, nebo Harrisonova trilogie "Kladivo a kříž" a v poslední době mě nadchl animovaný filmeček "The saga of Biorn" od nějakých, myslím, dánských studentů, který je ke shlédnutí na YouTube, který mi poslal před časem náš basák. To se fakt povedlo, i když ten konec je, jak se u nás říká, "dojeb jak cyp". 

 

Už jsem to asi někde slyšel, Ostraváci jsou zajímavá parta :-) Když už se bavíme o víře a vyznání, jaký je Tvůj dojem z běžného českého občana a jeho vztahu k víře? Někde jsem slyšel, že jsme národ „něcistů“ – takové to naše „no něco asi je“ – ale sám na to mám jiný pohled...

 

A jaký máš na to pohled? Něcistů? Tuž tento termín jsme ještě neslyšel! Běžný český občan...? Uf, já nevím, nedělám ankety. Ale jak to tak pozoruji u těch, co znám, tak rozhodně nejsme křesťansky naladěná země, což mně nijak nevadí, ale neřekl bych, že rozhodně ateistická, jak se mnohde píše či říká. Myslím, že je tu dost lidí, co přemýšlí, co chtějí hledat a vyhovují jim jiné alternativy, ale ti to o sobě nedávají okázale vědět. Ale běžného českého občana asi více zajímá spíš nakupování, honění se za kolikrát chujovinama, či tak nějak.

 

No můj pohled necháme stranou ... to nakupování v tom možná taky bude, teda až na nakupování hudebních nosičů. Aspoň ze všech stran slyším nářky jak z Dantova Pekla. Co Ty a hudební fanda / sběratel, jde to dohromady?

 

Já si myslím, že určitě ten, kdo je pravý hudební fanda, tak si nějakou tu placku té jeho oblíbené muziky koupí. Jinak to spíš vypadá jako konzum, že má někdo TB muziky v počítači, což mu má asi propůjčit punc něčeho výjimečného, ale kolik té muziky skutečně pak poslouchá?

 

Já jakousi sbírku, a docela slušnou, mám, ale samozřejmě chápu, že pro někoho je třeba přednější zrekonstruovat koupelnu, než utrácet chechtáky za někdy poměrně drahé nosiče nebo jezdit na festivaly. Sběratelství je každopádně z určitého pohledu vášeň, která něco stojí a ne každý si ji může dovolit.

 

To je fakt, vidím to sám na sobě. Máš doma nějaký kousek, který opravdu stojí „za to“? Nemyslím jen peněžně, ale třeba že má nějakou vnitřní hodnotu právě pro Tebe?

 

Tak těch kousků, které mají pro mě nějakou vnitřní hodnotu, je dost, těžko jen tak nějaký vypíchnout. Ale asi bych uvedl kultovní a jedinou nahrávku old school ponurých doomových Thor's Hammer z Norska, která vznikla v krátkém období tohoto seskupeni nazpívané doslova princeznou, a kterou mi kámoš dovezl odkudsi z Kalifornie z nějakého obskurního obchodu.

 

Dále asi Moonsorrow-Verisaaket - album, které mě nakoplo tak jako asi Hammerheart, další album od Moonsorrow - Viides Luku: Hävitetty, v jehož bookletu mám podpisy některých členů, tak to je hodně osobní vzpomínka na tuto partu; My Dying Bride - A line of Deathless Kings, trochu bolestná vzpomínka, ale patří to k tomu, Opeth - Damnation, album, které jsem koupil v nějakém shoppingmallu v Pittsfieldu Massachussets a nebyl si jistý, jestli je to „to jemné" nebo "tvrdé" album. Po prvním krátkém zklamání jsem tomu albu propadl. Uvedl bych ještě asi Cales - The Passage in Time, tohle album má pro mě hodně magický význam. Asi bych mohl pokračovat dál a dál.

 

Dívám se, že se hudebně hodně shodujeme :-) Měli bychom se taky aspoň v několika málo otázkách věnovat Tvojí / vaší kapele. Máte vydáno první, eponymní EP, takže pomyslný první krůček je za vámi. Záludná otázka – je to spíš malý krok pro člověka a velký pro lidstvo nebo naopak? :-)

 

Tak jak moc velký krok pro lidstvo to je nebo bude, si netroufám vůbec odhadnout! To se ukáže v budoucnu, jak už to tak bylo kolikrát v minulosti, že mnozí umělci za své doby byli zatracováni a po smrti opěvováni a vyzdvihováni :-) Pro mnoho lidí asi ujdeme pozornosti, když uvážím, že toto je underground. Velký krok je to rozhodně pro mne, protože je to fakticky moje první vlastní nahrávka vůbec, pokud nepočítám hostování v Pačessove projektu "In Monte Lilliorum". Takže jsem si vyzkoušel, co to je nahrát asi 12 kytar, nevím kolik sborů a zpěvů, seznámit se vůbec s prací, co to je mix (ne že bych ho dělal), takže pro mne to je velká zkušenost. 

 

Tak opěvování umělců a vůbec slavných osobností historie až po jejich pohřbu patří k českému folklóru, ale jako vize do budoucna teda nic moc. Jak to vidíš dál? Posílila Tě tahle zkušenost, jak píšeš, a hodláš jít za muzikou stůj co stůj i přes to, že je to „underground pro pár nadšenců“?

 

A nejen k českému! Posílila..., samozřejmě do jisté míry asi ano. Viděl jsem, že moje nápady jsou realizovatelné, ale bez pomoci ostatních členů by to samozřejmě takhle nedopadlo, takže jsem si třeba jistější nebo více si věřím v realizaci dalších nápadů, za čímž si určitě půjdu. Nicméně nechci, aby to vyznělo, že kašlu na případné fanoušky, ale důležitá věc na tom všem je sebevyjádření bez ohledu, co na to kdo řekne, ale prostě, že cítíš, že se chceš nějak projevit, že chceš uvolnit něco ze svého vnitřního světa. To si myslím, že je fakt u každého umělce, nebo tvořivého tvora. Jasně, že si pak trochu říkáš, co na to ostatní, ale na tom se to nedá stavět. Přece žádné opravdové dílo nemůže vzniknout takhle zvenčí, je to především osobní zpověď daného umělce. A pokud se taková zpověď setká s ohlasem dalších lidí, a pokud i odborníků tím líp, to je potom ta smetana na tom všem. A pak, i kdyby to měl být jen jeden fanoušek, tě to může popohnat, motivovat dál, že to, co děláš, má nějaký smysl, že si to najde někoho, kdo je ochoten tomu naslouchat, ale důležitý je ten osobní pocit, že víš, že jsi na něčem makal, že jsi ze sebe vyjádřil něco z hlubin své osobnosti. 

 

Tak to s Tebou musím souhlasit, tak by to mělo být! Přemýšlím, co bych napsal já o zinaření?! A když jsem u toho, proč ne - jak Ty vidíš ziny a podobné pisálky? (upřímně, jen do nás :-) ).

 

Tak určitě si myslím, že ziny, či jiná média mají smysl a svůj význam a bez nich by se muzika, koncerty, informace o muzikantech, duchaplné rozhovory ;-) , atd. nemohly šířit, takže jsou třeba. Pak ale záleží jací lidi v daném zinu nebo časopisu pracují. Občas se každý sekne, nebo napíše nějakou cypovinu, to se dá přežít, ale jsou i takoví, kteří si chtějí něco dokazovat, případně jsou uzavření jiným názorům apod. Těch zinů je u nás koneckonců poměrně dost, takže všude se někdo takový najde. Na druhou stranu si mnohých takových lidí vážím v tom, že v drtivé většině případů to dělají zadarmo, ze zájmu či vášně k hudbě, a v podstatě jsou na stejné lodi jako my undergroundoví ale i jiní hudebníci. Takže kdyby nechtěli, nedělají to a tak mi to přijde, že jejich snaha může být kolikrát upřímnější než u profesionálních hudebních kritiků / žurnalistů. A to ti nechcu lézt do řiti! :-) 

 

...ale zní to dobře :-) Je to o lidech, asi jako všude. Tož, budeme končit, mám závěrečnou „módní“otázku: blíží se rok 2012. Nevím, jestli  o něm něco předpovídali Vikingové, ale Mayové mají jasno. Co očekáváš, že se stane / změní / posune? Hledíš vstříc lepším zítřkům, nebo se na základě historických faktů obáváš, že každá změna bývala a tedy i bude doprovázena pořádnou ránou pro lidstvo?

 

Kurde, to je podpásovka! Vikingové nevím co předpovídali, vlastně krom Ragnaröku, jemuž to vše nasvědčuje. Četl jsem, slyšel, viděl o konci roku 2012 toho hodně a nechci nijak vnucovat nějaké názory nebo cokoliv prorokovat, ale na druhou stranu, když každý kdo jen trochu uvažuje a umí se dívat, se kolem sebe rozhlédne, tak zjistí, že se něco sakra děje. Všude to vře, v lidech, společnosti, přírodě. Stávají se čím dal častěji katastrofy, nepokoje, občanské války, teroristické útoky, ekonomické krize, stávky, všechno je ve vysokém tempu atd. atd. A nemusíme chodit ani moc daleko, sami mnozí pociťujeme jakýsi "neklid". Nejsem si úplně jistý, co to všechno znamená, ale opravdu to ten Ragnarök připomíná a nemůže se to takhle stupňovat donekonečna. Podle mayského kalendáře a tím dle astronomických propočtů projde Země nějakou proměnou spojenou s nějakou globální změnou, ale nikdo přesně neví, co to konkrétně bude znamenat. Každopádně i z proroctví o Ragnaröku víme, že z popela starého světa povstane nový, snad lepší svět, takže uvidíme, ale ne všichni u toho musíme být.

 

A to je dneska vše. Chlape, díky moc za rozhovor a jako obvykle – pokud máš ještě něco na srdci, sem s tím! Měj se dobře!

 

Tuž, díky za docela netradiční rozhovor, chci poděkovat za celou kapelu všem, kteří nás podpořili ať už si koupili naše EP nebo navštívili koncert a ti, kteří tak neučinili, mají vroubek :-)  a štěstí v boji!  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky