Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Quercus

QuercusSamotné smrti se raději vyhýbáme

Victimer9.11.2014
Doom metalový projekt pánů Kudrny a Morbivoda dospěl do fáze druhého alba. To dostalo zajímavý název "Sfumato" a neméně zajímavá je také paleta podzimních odstínů, která jej provází. Tahle funerální práce není jen obyčejným pohřebním průvodem, i když dodržuje jeho tradice. Ty z podstaty smutečního žánru sice vycházejí, ale nebyli by to tihle dva, aby své hudbě nedali punc něčeho neobvyklého. "Sfumato" roste před očima, jeho dopad je cítit a můj dojem, že na poli českého metalového extrému vzniklo jedno z alb sezóny, dostává docela jasné kontury. Více už Lord Morbivod.

QUERCUS jsou kapelou, která v době svých počátků stihla hned několik "malých nahrávek" a od předchozího alba "Postvorta" jako by přestala na pár let existovat. Chyběla inspirace, nebo prostě a jednoduše nenastal ten správný čas na další pokračování?

 

Bylo to období, kdy vzniklo větší množství alb Umbrtky, kde je s Quercus personální shoda. Měli jsme takové množství motivace tam, že na Quercus uzrál čas až teď. A je to dobře, získali jsme za tu dobu řadu nových zkušeností a také se utvrdila představa, jakým směrem to vést. Doom jsme průběžně poslouchali dost, málokdy se však objevilo něco nového ve světě, co by se nám jevilo výraznější, ale v letech 2011 až 2013 přece jen přišlo pár starých kapel se silnými alby a sem tam i nějaká nová kapela. I to nás trochu inspirovalo a jednoho dne jsme k tomu zasedli a pak už přibývalo motivace víc skoro samo.

 

QUERCUS znamená latinsky "dub". Je pro vás toto pojmenování něčím zvláštní, je za ním hlubší podstata, nebo spíš jen vhodný název?

 

Dub nám symbolizuje podzim, je to krásný majestátný strom. Sympatie k němu máme tak velké, že jsme si ho propůjčili k názvu. Mnoho našich skladeb má blízko k atmosféře podzimních listnatých lesů, tlejícího listí. Časem jsme si všimli, že existuje ještě nějaké uskupení stejného názvu, ale vzniklo později a je daleké našemu žánru, tak je to jedno.

 

Dnes je to jen pár týdnů, co je venku nové album "Sfumato". Spojení malířské techniky, jež se zaměřuje na hru stínů a doom metalové ponurosti, je v případě osoby Lukáše Kudrny velmi výmluvné. Jaká další poselství sebou novinka nese, v čem tkví její hlavní sdělení?

 

Pojem "Sfumato" si v našem případě můžeme posadit do více rovin - překrývání barev, kytar, pocitů. Jejich vláčné protahování a dostatek prostoru pro představivost. Lyrika vypovídá o přírodě, životě, přátelství, lásce, tmě, ale určitě ne o smutku a depresi, jak někdy doom bývá veden. Sami se označujeme za funeral doom, avšak díváme se na smuteční události spíše z té umělecké a estetické stránky. Samotné smrti se raději vyhýbáme.

 

Na novince se prezentujete jako trojice. Jak máte v kapele rozdělené úlohy?

 

Upřesnil bych to, jsme na CD sice uvedeni tři, ale autorství je čistě mé a Lukášovo. On přichází s nápady na kytary, s představami o dramaturgii kompozic, s texty a obrazy. Já mám zase větší roli instrumentální a produkční, svých postupů tam však vkládám také dost. My když se pustíme do skládání, naučím se nejprve zahrát všechno, s čím Lukáš přijde, pak nad tím společně uvažujeme, dáváme tomu jasnější podobu a společně skládáme další melodie nebo naopak podklady k melodiím. Basu povětšinou skládám já až ke kytarám a položivé bicí děláme společně. Po občasném zasednutí ke skladbě po pár měsících doladíme celou kompozici a nahrajeme vokály. Těch já tam mám o trochu víc, ale rozdělujeme si to jak co komu lépe jde.

 

"Sfumato" beru jako propojení typických postupů žánru se zvláštním podzemním vnímáním hudby dua Kudrna - Morbivod, což se na album podle mě povedlo převést. Nakolik ambiciózní jste v případě QUERCUS v otázce "být co nejvíce sví"? Můj pocit je takový, že experimenty se zde spíš šetří a nejsou prioritní (nechme je znít spíš z povzdálí). Primitivnější vyznění má zkrátka svá pravidla a příliš je porušovat se nehodí...

 

My jsme sví akorát v tom ohledu, že se neohlížíme vůbec na nic. Máme představu, co a jak chceme tvořit, a ono to pak jde samo od sebe tak, že je tam nějaký náš rukopis znát. Zřejmě by byl znát, i kdybychom se mu chtěli záměrně vyhnout. Ale ne, skutečně si neklademe žádné meze, je to jen momentální přirozené směřování k bližší provázanosti s funeral doomem. Určitě nerozlišujeme, jestli nějaký postup ve skladbě bude někdo označovat za experiment nebo ne. Na album "Postvorta", které jsem si teď někdy pouštěl, jsme nahráli více pasáží vzdálenější kořenům žánru, to ano, ale snad jediné, čemu bych říkal experiment, je tam různě transponované a zefektované kočičí mňoukání. Na "Sfumato" jsme zase použili tibetskou mísu, dělá to tam takové kovové rotační zvuky, nebo to připomíná zvon.

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/quercus%20les.jpg

 

Tak jako tak, nové album vnímám jako oslavu doom metalu, propadnutí jeho kouzlu. Když se zaměříme na to pravé kouzlo doom metalu, co si pod ním představíte? Co pro vás tento žánr v zástupu dalších znamená?

 

Pro mě je doom metal blízký až intimní přítel, zamlžený obraz snů o přírodních hlubinách a vesmírných dálavách.

 

Jaké dílo zdobí obal novinky, plus další obrazy, které provází booklet?

 

Všechno jsou to obrazy Lukáše Kudrny, malování se věnuje průběžně pořád. To uvnitř bookletu jsou výřezy velkoformátových obrazů. Většina toho pochází z posledních let, ale něco je údajně i hodně staré, snad starší, než Quercus. Tedy ten náš Quercus.

 

Materiál byl hotov prakticky už loni. Byla za ročním zdržením vytíženost Umbrtky, nebo vydání po roce neberete nijak tragicky a nechali jste skladby zkrátka uzrát?

 

Materiál byl hotov asi v lednu nebo únoru, nejsem si už jist. Ještě jsem nějaký čas pracoval na mixu a masteringu. Teprve potom jsme začali hledat vydavatele, a když jsme ho našli, on nabídl termín vydání v létě, zas takové zdržení to tedy nebylo. Je to doom, takže je v pořádku, když to všechno trvá nějaký čas.

 

Jak jste spokojeni s prací labelu MFL Records, díky němuž je album venku? Jak probíhá komunikace?

 

Vydavatel splnil, na čem jsme se dohodli, komunikujeme čistě po internetu, ale bylo třeba i fyzicky podepsat smlouvu a odeslat poštou. Vyrobeno bylo 500 kusů CD, recenze různě po světě jsou, a nic víc jsme ani nechtěli.

 

Plánujete s QUERCUS nějaké koncerty? Ať už formou klubového vystoupení, nebo třeba na nějakém "vhodnějším" místě (narážím na Stíny Plamenů)?

 

Zůstaneme u studiové činnosti, ty skladby by bylo těžké hrát naživo, potřebovali bychom na to hostující muzikanty a spoustu času to zkoušet. Asi by nás to nelákalo ani kdyby tohle všechno bylo, je to hudba, kterou nás naplňuje skládat, pak vypiplávat nahrávku, a pak už jen poslech v klidu doma nebo někde daleko za městem.

 

Album provázejí první reakce a myslím, že můžete být spokojeni. Jaké přednosti QUERCUS lidé nejvíce zmiňují, čím jste si je dostali na svou stranu?

 

Pozitivní reakce převažují, to nás pochopitelně těší. Ti lidé nezmiňují nějaké přesně definované přednosti, spíše ten celkový vyrovnaný dojem vyvinutý z množství do sebe zapadajících a překrývajících se prvků, všeho akorát. Opakovaně bývá zmíněna skladba "...which is lacking", která má hodně pozvolný začátek postupně gradující ve funerální drama. Dobrý dojem také dělá zvuk a s hudbou harmonizující obal.

 

Když odbočíme od QUERCUS, co lze v nejbližších týdnech od pánů Morbivod - Lukáš Kudrna čekat?

 

Od pana Kudrny je možné čekat, že bude malovat. Já budu koncertovat s Trollech, kde pomalu také vznikají nové skladby, a Stíny plamenů, které mají teď nové album Propadlé vody. Quercus i Umbrtka budou také pokračovat, to ale potrvá delší čas.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky