Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Fleshless - Vláďa Prokoš

Fleshless - Vláďa ProkošPokud cítíme zájem lidí, tak to je to, co Fleshless potřebuje.

Jirka D.18.12.2011
Českým matadorům death / grind scény vyšla letos nová deska s názvem Slaves of the god machine, která si v diskografii kapely fungující od roku 1993 zapsala číslo sedm. Otázky, na které odpovídal frontman Vladimír Prokoš, proto logicky mířily právě k tomuto albu, ale stejně tak jsme se podívali i do minulosti české scény a srovnali technické možnosti kapel nynější doby s lety dřívějšími.

Zdarec Vláďo, jak se daří v předvečer roku 2011? Co Ty a Vánoce, dárky a podobné radosti?

 

Ahoj, daří se celkem dobře … díky za optání. Dárky, Vánoce?? Opravdu tohle období moc nemusím a tak vše dělám až na poslední chvíli, v této době nemám ani jeden dárek. Vánoce jsou hlavně pro děti a jako otec dcery a syna to musím akceptovat, hahaha... takže nějaké dárky budou, snad brzy se nějaká chvíle na nákupy najde.

 

Fanouškům jste letos nadělili novou desku, jestli dobře počítám, je to sedmá řadovka. Jak probíhali práce na novém materiálu? Kdo všechno se u vás v kapele podílí na psaní hudby a textů?

 

Víceméně jsme na poslední nahrávce pracovali cca 1 rok, šlo to celkem pomalu, ale co se týče výsledného produktu (a tou je již zmiňovaná nahrávka SLAVES OF THE GOD MACHINE), tak musím říct, že jsme velice spokojeni. A to mluvím za celou kapelu. Hudbu dělají kluci a já jim do toho jen občas kecám a tak, a texty dělali jako tradičně Chymus (Isacaarum) a Jarda Kouba (Smashing Dumplings, ex-Fleshless). Díky jim!!!!

 

Někteří hudebníci mívají ve zvyku mluvit o poslední desce jako o té nejlepší, hledat všechna možná pozitiva a posuny oproti předchozí tvorbě (ať už oprávněně či nikoli) a tak se zeptám i já: co bys na albu Slaves of the god machine vyzdvihl, čím se třeba liší od předchozích nahrávek a podobně?

 

Jasně, že naše poslední nahrávka je ta nejlepší a nejskvělejší. Hahaha... Ne, přece jenom všechna CD, co jsme dělali, jsou jako naše děti a tak hovořit o nějakém jako o lepším či horším nechci.

Možná jen je poslední CD/LP více přímočaré, můžeš zde slyšet klasický Fleshless s prvky thrash/death/grind atd., a tak nějak v novém hávu. I na zvuku jsme si dali hodně záležet a myslím, že je opravdu povedený. Jediná malá změna oproti dřívějším dnům je zapojení hostů na zpěvy.

 

Jak bys srovnal technické možnosti nahrávání na počátku vaší kariéry s těmi dnešními? Jste na scéně už poměrně dlouho, takže máš určitě dobrý přehled.

 

Hele dříve jsme nahrávali na analog a ta práce byla o dost obtížnější a i delší. Přece jenom práce s PC je o něco přehlednější a je zde více možností.

Vlastně jsme začínali v děčínském studiu, to byl úplný pravěk. Pak jsme nahrávali v pražském studiu Hostivař, až jsme nakonec zakotvili v bzeneckém studiu Shaark (např. Master / Root / Melancholy Pessimism...), a tak jsme velice spokojeni. Kluci Pavel i Petr jsou fajn profíci, co svou práci znají.

 

Vrátím se ještě k aktuálnímu albu – přiblížil bys čtenářům název desky, jeho význam nebo poselství, kdo je vlastně míněn těmi „otroky“? Promítlo se podobné smýšlení i do textů jednotlivých skladeb?

 

Jasné, texty jsou jakoby tematické k názvu nahrávky. Otroci jsme tady my a ti co to řídí, jsou ti hajzlové nad náma, ať se jmenují církev, vláda, nadnárodní koncerty,... Všechno tady řídí a my jsme jen jejich loutky / otroci, co nemají moc velké manévrovací možnosti a jen se snaží žít  a přežít. S více či méně vzpřímenou hlavou...

 

Rovněž jsem se dočetl, že se na albu představili poměrně zajímaví hosté. Jak s nimi probíhala spolupráce? Bylo složité je přesvědčit, nebo se žádné přesvědčování nekonalo a celá záležitost proběhla k oboustranné spokojenosti?

 

Velice jednoduše – všechny kluky jsme kontaktovali a bez jediného problému všichni se spoluprácí souhlasili a opravdu si myslím, že celou nahrávku velice okořenili tím správným směrem. Jsme za to moc rádi a děkujeme jim za profi přístup a odvedenou práci.

 

Možná to bude nošení dříví do lesa, neb mnohým je toto jméno a jeho práce dostatečně známá, ale přece jen bychom se zmínit mohli: kdo má na svědomí artwork desky, jak dlouho spolupracujete a co je obsahem sdělení?

 

S Jirkou Lhotou spolupracujeme již od roku 1992, kdy jsme dodělali 7“ EP naší staré grupy Zvrator. Je to akademický malíř, který vyučuje na umělecké škole obor malířství děti. Ale je to i metalhead, co ví o hudbě dost.

 

Už jsem tu zmínil, že se na scéně pohybuje dost dlouho, konkrétně od roku 1993. Dokázal bys ze svého pohledu popsat, co se v českém udergroundu za tu dobu změnilo? Kam se posunula muzika, fanoušci, možnosti kapel a tak podobně?

 

Asi tak všechno. Dříve bylo vše čiré fandovství, kapely neměly pořádné vybavení, jen touhu se někam dostat, něco případně nahrát, všechno se posílalo přes poštu (pamatuji, se jak jsem dychtivě vyhlížel každý den pošťačku). Dneska je všechno dostupné, můžeš si nahrát přes PC, co chceš, za milisekundu to hodíš na net a k milionu lidí se to dostane jedním kliknutím. To je super, ale připadá mi, že ta dychtivost a nadšení je už pryč. Vše je profi a dokonalé a…

 

Je mi jasné, že následující otázka je z říše fantastických, ale kdyby sis mohl vybrat – vrátil by ses zpátky do 90. let, anebo jsi s dnešním stavem věcí spokojený? Anebo bys to všechno předělal nějak úplně po svém? :-)

 

Nic nejde vrátit, musí se žít přítomností a to co nejlépe. Jiná cesta není. Někdy se mi chce říct bohužel... Ale co, takový život je a s nikým se nemazlí.

 

Jak vůbec vidíš pokračování Fleshless do budoucna? Nevím teda, jestli máš rodinu a podobné jiné radosti, ale s přibývajícími roky asi není vše tak jednoduché jako ve dvaceti. Na druhou stranu vám vychází desky po třech letech i v kratších intervalech, takže by se mohlo zdát, že energie máte stále dost!

 

Hele, každý z nás má rodinu. Já mám dvě děti, Michal jedno, Luděk i Vitys po dvou, ale hudba nás stále baví a to je proč každý pátek / sobotu lezeme do smradlavé dodávky a razíme na další delší či ještě delší trasu. Tak to je a pokud nás to všechny bude bavit, tak budeme hrát a nahrávat. Pokud cítíme zájem lidí, tak to je to, co Fleshless potřebuje. Energie máme stále na rozdávání…

 

Chystá se nějaká větší koncertní podpora / turné k nové desce (nebo už proběhla)? Máte v plánu vyrazit i do zahraničí? V minulosti jste venku hráli docela často a to s kapelami opravdu velkých jmen... Je něco podobného na obzoru?

 

Budeme hrát více či méně každý víkend a to jednak v zahraničí (již teď máme většinu koncertů dohodnutou v Německu či Švýcarsku a samozřejmě chceme hrát, jak jen to půjde, i tady u nás doma. Stačí navštívit náš bandzone.cz/fleshless a tam je vše k dohledání. Mělo by být nějaké Rumunsko, možná Turecko a jiné evropské krajiny.

 

Když bych Tě přesunul z pozice hudebníka do role fanouška, našel bych Tě spíš v malém klubu nebo Tě lákají velké letní festivaly? Co zajímavého jsi letos viděl / slyšel na živo?

 

Mne hlavně najdeš na menších akcích v klubech (to mám hodně rád), anebo na dobrých festivalech (Obscene extreme, Party San aj.). Nejsem příznivcem megaakcí, kde je vše anonymní.

 

A co jsi ještě neviděl a stále to máš někde v hlavě, že „tuhle kapelu prostě musím vidět“?

 

Nevím – celkem vše jsem už viděl a některé kapely vícekrát ... fakt nevím … možná ACCEPT??? v originální sestavě a nebo DEATH???

 

No a jsme na konci dnešního rozhovoru, takže díky za vše!

 

Taky moc díky za tvůj čas a podporu

 

Vláďa a FLESHLESS  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky