Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
LRU

LRU Víno v našich sudech zraje a zrát bude

Victimer3.5.2015
Tak trochu zapomenutí, alespoň pro nás a tak trochu neprávem, to platí i pro vás. Mají na kontě dvě desky, rádi se podělí o své názory a nechají vás čichnout ke svému potemnělému bigbítu. Ještě váháte? Vykašlete se na to.

Zdravice do Liberce! Ještě než se pustíme do podrobnějších témat, musíme si vyjasnit základní info ohledně názvu. Proč vlastně LRU (zaznamenal jsem také L RU)? Co tyhle tří písmenka znamenají, jaký je jejich význam?

 

Zdravice do kyberprostoru. Pro nás je LRU jen název kapely a jednotlivá písmena nebo celek neznamenají vůbec nic. Ale záleží na Tobě. Můžeš pod tím vidět čtvrť, ze které pocházejí zakládající členové, tedy Liberec-Ruprechtice, taky si to můžeš vyložit jako lov ryb udicí, naší oblíbenou rybolovnou techniku, může to být i libová rochlická uzenka (nejsme úplně vegetariáni). A taky děláme do počítačů, takže i least recently used.

 

Když se na kapelu dívám blíže, nemohu si nevšimnout jistých styčných bodů. Od minimalisticky pojatých obalů obou alb, přes vyváženě působící muziku spojující temněji orientovaný rock, který si bere jak z psychedelie, tak třeba z blues a stoneru a samozřejmě taky z elektroniky, až po texty. Povězte, kde tkví hlavní podstata konceptu LRU a jak se snažit kapelu brát?

 

Koncept tvorby LRU vnímáme jako temné vlny, na kterých by se měl posluchač nechat unést. Nesnažíme se někam cílit, při psaní věcí se snažíme postavit nad všechno pocit. Samozřejmě jsou do naší hudby a textů promítnuté určité vlivy, ať už hudební, literární nebo celkově umělecké a pokud má někdo potřebu zařadit nás někam nebo nás nějakým způsobem definovat, nechť tak učiní. Kritici a recenzenti samozřejmě potřebují tvorbu kapel nějakým způsobem vymezit a my se tomu nijak nebráníme. Jsme moc rádi (a asi jsi první, kdo rozhovor takhle pojal a ptá se nás na to, na co jsme vždycky chtěli odpovídat), že jsi uchopil naší tvorbu jako celek, hudbu, texty, vizuál a zmínil v podstatě vše, na čem nám umělecky záleží.


Vaše písnička je svým způsobem zpěvná temnota, nebo kombinace naděje a tmy kolem, zkrátka nic veselého, ale jakoby zadní vrátka zůstala trochu otevřená... 

 

Lépe bychom to asi neřekli, odpověděl jsi za nás. Temnota ano, naděje umírá poslední.

 

Texty u vás nejsou jen prázdným slovíčkařením, ale kladete na ně velký důraz. Poodhalte trochu jejich směřování a styl, jakým se rodí.

 

Ještě jednou díky, za to, že se ptáš na to, o co nám vlastně celou dobu jde a co v hudbě kolem často postrádáme. Nechceme se v žádném případě pasovat do role intelektuálů a kazatelů o umění, ale text je pro nás nedílnou součástí skladby a intenzivně ji dotváří, nebo posouvá dál. Proto na texty kladem takový důraz a je nám líto, že spousta dnešní otextované hudby text používá jen jako doplněk. V týhle chvíli by se možná ještě někdo zeptal na češtinu versus angličtinu, ale na to už snad ani nemá smysl odpovídat. Z výše uvedených důvodů v drtivé většině přichází text zároveň s psaním nových věcí, nebo na základě jejich hotového konceptu. Často bereme i „skicu“ textu, určité poetické představy, které potom na základě hudby dotváříme. Chceme aby všechno fungovalo jako pocit, imprese, vše zapadalo do hudebního i vizuálního konceptu, který tvoří obě složky vyváženě. Ve výsledku to vždycky sklouzne do ponurých a pohnutých zákoutí... (paralela se zmíněným blues).

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/lru.jpg

 

Kladný a otevřený přístup k elektronice rozhodně kvituji. Sledujete tuhle scénu, snažíte se ji aktivně vnímat? Kde hledat vlivy a inspirace ryze z pohledu elektronické hudby?

 

Samozřejmě sledujeme a vždy jsme sledovali, jsme všichni založeni multižánrově a je to pro nás přirozenost. Někdo víc, někdo míň, ale všichni jsme otevření umělecky hodnotné tvorbě. Není možné vyjmenovat všechny interprety, kteří na elektronice staví, nebo s ní fúzují, a kteří nás ovlivňují. Namátkou Ministry, NIN, DM, Radiohead, David Bowie, Massive Attack, Chemical Brothers atd. atd., až po ryzí elektroniku. Jako poslední nemůžeme nezmínit dánskou kapelu VETO, která má na nás vliv zásadní a to po všech stránkách, i když v naší tvorbě nemusí být až tak zřetelný. VETO je pro nás kapela neprávem opomíjená, ale punc ne úplně provařené kapely jí možná o to víc sluší.

 

A co inspirace rockerská, nebo klidně punková, bluesová? Na čem jste vyrůstali?

 

Mohli bychom začít ze široka a vysypat tu nekonečný výčet kapel, na kterých jsme vyrůstali, a které nás zásadně ovlivnily, ale to by bylo na dlouho. Zároveň nám to v době moderního umění a obrovského množství vlivů připadá bezpředmětné. Možná bychom radši zmínili několik zásadních desek, protože v případě žádné kapely nejsme výhradní hltači všeho. Takže: Dirt, Far Beyond Driven, Relationship of Command, The New Shape Of Punk To Come, Magical Mystery Tour, The Art Of Rebellion, Songs For The Deaf, Blood Sugar Sex Magic, vícero od BRMC, Crushing Digits, Mercury Falling, Angel Dust, Mezzanine, Size Matters a mohli bychom pokračovat.

 

Když to vezmu z pohledu spojení rockenrolu a elektroniky, najde se dnes spousta různých kapel, které na tohle prolínání nedají dopustit. U vás pořád vítězí to správně neurvané rockerství, je možné, že to třeba u další desky už tak nebude?

 

Asi bude, ale nikdy neříkej nikdy. Obecně se elektroniku snažíme zapojovat víc a víc, ale zároveň si chceme zachovat syrovost 3-členné kapely, boostery spíš kupujeme, než prodáváme, ale čas od času se objeví i jiný kousek.

 

Osobně mám rád temnější věci jako Chelsea Wolfe nebo Lanegana, taky se oba nebojí dát tam trochu elektra. Posloucháte?

 

Marka Lanegana určitě.

 

Měnila se v průběhu let nějak vaše sestava, nebo je vše při starém?

 

LRU začínali původně jako 4-členná kapela, první změnou prošel post basy a následně jsme šli ze 4 do 3...

 

Máte v zásobě zkušenosti s fungováním v jiných kapelách? Kde vyjma LRU působíte / působili jste?


Pochopitelně máme všichni svou hudební historii, někdo delší a obsáhlejší, někdo méně. Musel by ses zeptat každého člena zvlášť, ale z pohledu LRU to nepovažujeme za nezbytné.

 

Na kontě máte dvě alba, která dělí dlouhých pět let. Na "Seaside Mysteries" je zřetetelný posun k většímu záběru, což musí potvrdit snad každý, kdo jej slyšel. 

 

Posun jistě a doufáme v něj i nadále! Ve všech směrech. Víno v našich sudech zraje a zrát bude, na každé desce jsme řekli to, co jsme chtěli a na další se bude opět zrcadlit aktuální stav našich duší.

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/lru2.jpg


Co LRU a práce ve studiu, nahrávání? Kde desky vznikaly a jak se obě zkušenosti vzájemně lišily?

 

Obě desky vznikaly v libereckých Althan Studios pod taktovkou JG-ho. Diametrální rozdíl byl především v technickém vybavení a celkovém přístupu k nahrávání, na SEASIDE MYSTERIES jsme při snímání vsadili výhradně na analog, digitálu jsme nechali jen post-produkci, zároveň jsme měli mnohem víc prostoru a desce jsme mohli věnovat víc času. Samozřejmostí bylo i mnohem více zkušeností.

 

Jaký je váš přístup ke zvuku? Hudebně jde o prolínání několika stylů a emocí, ale teď mám na mysli zvuk nahrávek. Sledujete třeba problematiku Loudness War? Jak se stavíte konkrétně vy k produkci a výslednému zvuku současných desek?

 

Je dobře, že vybavení, technika, způsoby nahrávání a post-produkce se zdokonalují a nabízí úžasnou paletu možností, ale je nutné zmínit již obroušenou frázi, že v jednoduchosti je síla. Jednoduchostí ale nemyslíme, že nahrávka je vytavená na maximum a zkompresená bez dynamiky, jenom kvůli názoru, že dobrá nahrávka hraje na dvojku nahlas. Tolik k Loudness War. Sami jsme někde uprostřed.


Něco jiného je pobyt ve studiu a něco jiného live produkce. Vaše zkušenosti sahají i za hranice naší republiky, hráli jste v UK nebo Německu. O jaké šlo akce a jak se vám venku hrálo? Porovnáním s našim prostředím rozhodně nepohrdnu.

 

Šlo o klubové akce, festivaly, open mic nights... Hrálo se nám dobře, každou akci bereme jako zkušenost, obecně jsou akce mimo ČR lépe zajištěné a věci, které jsou za hranicemi samozřejmostí jsou u nás často problém. I když v poslední době jsme byli mile překvapeni i u nás.

 

Co přátelské vztahy s kapelami na domácí scéně? Které kapely máte nejraději a daří se vám s nimi potkávat častěji?

 

Je pár kapel, které máme rádi – Animé, hUSA, Goro - ne možná až tak pro to, co hrají (i když jsou všichni skvělí muzikanti), ale pro to, jací jsou lidé.

 

Když to vezmu kolem a kolem, hrajete hudbu, která má svou atmosféru a umí v člověku něco probudit. Je docela škoda, že se o vás zas tolik neví. Nebo to škoda není, máte rádi svůj klid?

 

Naší prioritou je dělat hudbu, která nás baví a chtěli bychom co nejvíc hrát, určitě na klubové úrovni (nejen u nás), nebo tam, kde budou posluchači připraveni naší hudbu přijmout, s tím, že jsme si vědomi specifik naší tvorby a stavu současné poptávky. Další zásadní věcí je pro nás kontinuita, tedy aby nás posluchač vnímal v širším časovém spektru.

 

Díky za rozhovor a sledujte náš bandzone a FB profil, nově i web lruband.com a budeme se těšit na koncertu.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky