Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
My Sleeping Karma

My Sleeping KarmaEvropa by mohla být první malou odpovědí na velké lidské problémy

Jirka D.1.11.2015
Po recenzi aktuální desky My Sleeping Karma bylo skoro povinností představit tuhle kapelu českému fanouškovi o něco víc. Vzhledem k různým, ale naštěstí příjemným okolnostem se mailová výměna mezi Českem a Německem trochu protáhla, ale jednak nebylo kam spěchat, a potom je výsledek ... řekl bych inspirativní. A takový nebývá vždy. Pokud jsem před tímto rozhovorem považoval My Sleeping Karma za výbornou kapelu, tak po něm k tomu přidávám i hlubší lidský rozměr.

// ČESKÁ VERZE (English version below)

 

Zdravím vás! Před krátkým časem vám vyšla v pořadí už pátá dlouhohrající deska a osobně z ní mám zatím velmi dobré pocity. Jak jste na tom vy? Jaké jsou reakce fanoušků a kritiků?

 

Na úplný úvod děkujeme za možnost tohoto rozhovoru! Z nového alba jsme zatím nadšeni. Jak si asi můžeš představit, bylo s ním hodně práce a jeden se pak trochu cítí, jako když se mu narodí dítě. Nehledě pak tomu, že těch pozitivních reakcí je zatím fakt hodně.

 

Dokonce jsem před časem zachytil informaci, že „Moksha“ se jako vaše vůbec první album umístila v německé hitparádě prodejnosti (na 69. místě). Jsou pro vás tyto - řekněme - komerční úspěchy nějak významné?

 

Tak samozřejmě je příjemné zjistit, že se album dobře prodává, ale není to pro nás tak důležité. Naším hlavním záměrem je se vlastní hudbou především bavit. To je asi smysl hudby obecně a rovněž i důvod, proč to celé děláme. Byznys je pěkná věc - ale nikoliv to podstatné. Nicméně - samozřejmě doufáme, že u Napalm jsou s umístěním v žebříčku prodejnosti spokojení.

 

Od svého úplného počátku se držíte tematiky budhismu, přičemž až na jednu výjimku skládáte čistě instrumentálně. Jaká je příčina absence zpěváka a textů?

 

Máme rádi, když se do naší hudby můžeme ponořit naplno - to je ten hlavní smysl a taky jeden z důvodů, proč jsme si tak často vybírali hinduismus / budhismus jako nosný motiv obalu i jako vlastní koncept nahrávky. Instrumentální muzika nám dává možnost užít si svou vlastní, osobitou cestu, svou vlastní atmosféru a vytvořit si takový malý individuální prostor. Texty už vedou hudbu určitým směrem, který se nemusí shodovat s vaším aktuálním rozpoložením. Instrumentální hudba je mnohem otevřenější pro individuální přijetí a nabízí možnost vytvořit zcela zvláštní atmosféru. To je důvod, proč tak rádi hrajeme čistě instrumentálně.

 

My Sleeping Karma band

 

Má pro vás budhismus hlubší smysl i v běžném životě, mimo kapelu? Nebo jde jen o cosi jako kapelní image?

 

Tento koncept je spojen především s naší hudbou. Prostota a vyrovnanost budhismu se k My Sleeping Karma hodí skvěle. Také jsem přesvědčen, že většina našich skladeb se perfektně hodí pro odpočinek, zklidnění a soustředění se na svůj vnitřní svět - přesně jako v případě budhismu. Právě proto máme tuto kombinaci fakt rádi.

 

V našich soukromých životech to svým způsobem má rovněž význam, protože všichni máme rádi vyrovnaný způsob života zaměřený na vnitřní růst. I když nikdo z nás není budhista v náboženském smyslu.

 

Jak toto vaše směřování ovlivňuje pohled na německou, potažmo evropskou společnost a současné problémy. Například aktuální problematiku imigrantů, kterou žije téměř celá Evropa?

 

Jsem docela přesvědčen o tom, že většina problémů, kterým jako lidské bytosti čelíme v poslední dekádě, by mohla být vyřešena pouze tehdy, když budeme držet pohromadě a všechno budeme sdílet. A tím myslím sdílení naprosto všeho - jídlo, peníze, problémy, prostě cokoliv. To je jediné řešení, které vidím.

 

To především znamená jednu věc - musíme změnit naše myšlení. Už po tisíce let jsme udržováni ve víře k odloučení - a osobně si myslím, že každý, kdo má oči a vidí, musí pochopit jednu věc: takhle to dál nemůže pokračovat. Takže z mého pohledu by mohla být Evropa první malou odpovědí na velké lidské problémy, protože skutečně velké věci - jako aktuální příliv imigrantů - můžeme zvládnout pouze a jen společně. Nikoliv odděleně.

 

Vaše aktuální deska má asi nejatraktivnější obálku ze všech vašich nahrávek - na jednu stranu opět indická symbolika, na stranu druhou jakýsi humorný pohled na věc. Proč tato kombinace? A kdo je autorem?

 

Po pravdě jsi jeden z prvních, kdo si té humorné stránky obalu všimnul - což skvělé, díky moc. Pro použití téhle kombinace bylo hned několik různých důvodů. Předně my všichni máme moc rádi heavy metal a jak možná víš, velká část heavymetalových obálek v sobě má i něco zábavného, nějaký humorný rozměr. No a právě to jsme se pokusili dostat i do našeho obalu.

 

Částečně pak odkazuje taky k Bohu - protože pokud je Bůh ten, kdo stvořil všechno kolem (a to je nejběžnější chápání toho, co Bůh skutečně je), musel to být taky on, kdo stvořil humor. To je fakt, který nemůže nikdo popřít. Pro mě je pak docela legrační, když většina náboženství říká věci jako: musíme být vážní, když jdeme do kostela a když chceme mluvit s Bohem. Pro mě je to dost staromódní způsob myšlení, který zřejmě přežívá ze středověku. Jsem naprosto přesvědčen, že Bůh se takovému lidskému chování musí smát - a to je přesně ta věc, na kterou jsme chtěli poukázat na našem obalu. Je v něm zpráva - oslavujte život. To je důvod, proč jsme tady!

 

Jinak obal je dílem umělce jménem Sebastian Jerke, který už pro nás dělal obal na album Soma. Spolupracujeme s ním fakt rádi, protože on naprosto rozumí naší muzice a našemu způsobu myšlení.

 

 „Moksha“ je vaše druhá deska vydaná u Napalm Records, což je label, jehož aktivity v posledních letech evidentně narůstají. Jak jste spokojeni se vzájemnou spoluprací a jak dlouho ještě potrvá?

 

S Napalm Records jsme naprosto spokojení. Přesun právě pod ně bylo při zpětném pohledu výborné rozhodnutí, protože sami - bez nich a bez jejich rozsáhlé distribuce - bychom nikdy nebyly schopni oslovit tolik lidí.

 

Co všechno vám v rámci smlouvy zařizuje label a co si musíte pořešit ve vlastní režii? Z fotek jsem například nabyl dojmu, že nahrávání řešíte podomácku, ale na celkem slušné úrovni...

 

To je další naprosto skvělá věc, kterou máme na Napalm Records rádi: nikdy neříkají, co bychom měli nebo neměli dělat. Nechávají nás dělat si věci naprosto po svém a nikdy nám nic nediktují. Takže všechno, co jsme udělali a pro co jsme se rozhodli, bylo už od základu rozhodnutí kapely.

 

V tom nahrávání máš pravdu - všechna naše alba jsme nahrávali doma v našem vlastním studiu. Pro nás je to ta nejlepší možnost, protože všichni máme svou civilní práci a bylo by časově dost složité všechno skloubit s nahráváním v profesionálním studiu. Na domácím nahrávání je úžasné to, že se tomu můžeš věnovat, kdykoliv máš čas a - samozřejmě - když máš náladu. Takže jsme schopní nahrávat po večerech po práci nebo o víkendech bez nějakého časového nebo finančního tlaku.

 

Samozřejmě tenhle způsob nevede k naprosto perfektnímu zvuku, ale i to je přesvědčení My Sleeping Karma: nejsme předurčeni k tomu, abychom byli perfektní. Hudba je lidská záležitost - takže zcela nezbytně nemusí být bezchybná.

 

Během vaší kariéry jste odehráli už pěknou řadu koncertů, dokonce jste předskakovali takovým jménům jako Monster Magnet nebo Brant Bjork. Jaká to pro vás byla zkušenost? Na jaký koncert vzpomínáte nejraději?

 

Hrát s takovými kapelami je samozřejmě velká pocta, o tom nemůže být sporu. Speciálně předskakování pro Monster Magnet - kteří pro nás byli něco jako hrdinové, když jsme byli mladí - nám přišlo, jako když se sen stane skutečností. Užili jsme si to fakt hodně. Ve výsledku si ale užíváme každý jeden koncert, protože moc rádi hrajeme živě. A asi by nebylo moc fér říct o nějakém koncertě, že byl lepší než nějaký jiný. Svým způsobem měl každý z nich svůj zvláštní půvab.

 

Ale jeden přesto zmíním: vzpomínám si, že nás všechny hodně zajímalo vidět KOKO v Londýně. Je to staré divadlo s úžasnou akustikou a už tam hrála téměř každá slavná kapela. Bylo to, jako kdybys cítil historii té budovy. A úžasné bylo i to, že ten dav fanoušků - a dokonce i přesto, že to místo je fakt obrovské - je dost blízko k pódiu. To byla úchvatná zkušenost.

 

My Sleeping Karma band

 

Na druhou stranu jsem dohledal, že jste doposud nehráli v Česku? Je tomu skutečně tak? Plánuje se nějaká změna?

 

Hmmm - měl jsem dojem, že jsme hráli už téměř ve všech evropských zemích, ale máš pravdu, v Česku jsme ještě nehráli. Uvidíme, jestli s tím do budoucna něco uděláme :)

 

Na Echoes často řešíme i zvukovou stránku nahrávek, například i z pohledu dnes stále aktuálnějšího tématu dynamického rozsahu a snahám vrátit muziku zpět k dynamickému zvuku. Jak jste na tom vy jako posluchači - jste nároční?

 

My všichni v kapele dynamiku máme rádi, stejně tak přirozeně znějící nahrávky. To je taky jeden z důvodů, proč si nahrávání řešíme ve vlastní režii. Ve studiu nikdy nevíš, co nakonec dostaneš - protože producent je vždycky přesvědčený, že musí jít s dobou, i když to mnohdy nedává smysl.

 

Nikdo v kapele nemá rád ten typ perfektního nazvučení, upravovaný a přeprodukovaný zvuk tisíců kapel nabízený v posledních patnácti letech. Kde je u takové produkce nějaký lidský rozměr? Jak už jsem zmínil někde výše, hudba je něco velmi lidského a osobního a proto by rozhodně neměla být perfektní. Nedokonalost a dynamika je to, co dělá hudbu jedinečnou. Naše muzika tohle musí mít - lidský rozměr ve zvuku, tempu a dynamice. Proto jsme taky vždycky nahrávali bez následných úprav a se skutečně starým aparátem ze sedmdesátých let, aby zněl výsledek co nejpřirozeněji.

 

Když byste měli tu možnost, do jakého hudebního období byste se v čase vrátili? Které je pro vás maximálně inspirující?

 

Všechna hudební údobí mají své světlé stránky. Ale vzhledem k tomu, že milujeme heavy metal 70. a 80. let, vybrali bychom si tuhle dobu.

 

Pro dnešek je to vše, děkuju vám za váš čas a za rozhovor. Dodejte cokoliv, co byste rádi.

 

Můžeme dodat akorát to, že jsme nesmírně šťastní za to, co se nám s My Sleeping Karma za poslední roky povedlo. A to by nikdy nebylo možné bez vás - našich fanoušků. Takže největší díky patří vám za vaši podporu!

 

Dávejte na sebe pozor, věřte sami v sebe a pečujte o svou karmu.

 

 

// ENGLISH VERSION

 

Greetings! You’ve released your fifth album a short time ago and personally I have very good feelings of it. How about you? What is a feedback from your fans and critics?

 

First of all thanks for the opportunity to do this interview! We are pretty happy with the new album. As you could imagine it was a lot of work to do and it feels a bit like a child was born. So far we´ve got a lot of positive feedback.

 

Even I recently caught information that “Moksha” ranked in the German sales chart (69th position) as your first album ever. Are these - let us say - commercial success important for you?

 

Things like this are nice to notice – but not really important to us. Our main focus is to have fun with our music. That´s the meaning of music and the main reason why we do this. Business is a nice to have thing - but not really relevant. However – we hope Napalm is happy about the chart-ranking.

 

You are holding on themes of Hinduism / Buddhism from your very beginning, while you compose with one exception purely instrumentally. What is a cause of absence a singer and lyrics?

 

We love to dive very deep into our music – that’s the main sense and also one reason why we´ve chosen Hinduism / Buddhism that often as cover/album concept. Instrumental music gives you the opportunity to enjoy your own trip, your own vibe and to create your individual small space. Lyrics somehow guides the music in a certain direction which might not match with your today´s feeling. Instrumental music is much more open for individuality and offers the chance to create a very special vibe. That´s the reason why we love to play instrumental music.

 

Has the Buddhism even deeper meaning in your everyday life, outside a band? Or it is just something like your band image?

 

This concept is mainly linked to our music. The simplicity and peacefulness of Buddhism fits perfect to My Sleeping Karma. I also think most of our songs are pretty good to relax, calm down and concentrate to the inside world – exactly like for eg. Buddhism.  That´s why we love this combination pretty much.

 

In some way this has also a meaning to our private lives, because we love the calmer and inside orientated way of living – even if nobody of us is a Buddhist.

 

How this conviction affects your view on the Germany, hence the European society and current issues? For example, the very current issue of immigrants, which is interested nearly all of Europe in?

 

I´m pretty convinced most of the problems we - as the entire human being - been faced in this decade could only be solved if we stick together and share everything. I´m talking about sharing everything - you know? Food, money, problems - whatever. That´s the only solution I see.

 

This means first of all: We need to change our thinking. Since thousands of years we stick to believe of separation – and I think everybody who has eyes to see understands: this will not work much longer. So from my perspective Europe could be a first small answer to the big human problems because huge things like the flood of immigrants could only be managed together – not separately.

 

Your current album has probably the most attractive cover of all your albums - on the one hand again with the India symbolism, on the other hand a sort of a humorous point of view. Why this combination? Who is the author?

 

You´re one of the first who recognized the humorous aspect in our cover artwork. Pretty cool - thanks for that. There are various reasons why this has been implemented:  One is that we all love Heavy Metal very much. As you might know most of the Metal-Covers contain this funny aspect. So we tried to add this as well to our covers.

 

It also refers somehow to god – because if god is the one who created everything (and that´s the most common understanding of what god exactly is), he naturally also must have invented humor. That´s a fact nobody could deny. So to me it feels somehow funny that most of the religions are saying things like: you need to be serious if you go to a church or want to talk to god. That´s a pretty antiquated way of thinking which obviously comes from the mid-age. I believe god is laughing about this human behavior – and that´s a thing we wanted to point at with our artwork. It´s a message:  Celebrate life. That´s why we are here!

 

The cover has been made by an artist called Sebastian Jerke. He already made the Soma cover for us and we pretty much love to work with him because he totally understands our music and the way of thinking.

 

 

“Moksha” is your second album released by Napalm Records, which is a label whose activities are apparently growing in recent years. Are you satisfied whit this cooperation and how long it will continue?

 

We are extremely happy with Napalm. The move to Napalm was the right decision because we never would have been able to reach that many people without them and their distribution.

 

What offers you a label under the contract and what do you have to offer in your own direction? For example, from photos on your facebook profile I got an impression that you recorded an album in home studio, but at quite high level...

 

That´s another extremely cool thing we like about Napalm: they never say what we have to do. They totally let us do our thing and never dictate. So everything we have done so far was based on a decision of the band. 

 

You´re right – so far we have recorded all our albums in our own small studio. To us this is the best way because we all have a regular job and it would be very hard to manage the recording in a professional studio time wise. The good thing of recording by yourself is that you can go to the studio whenever you have time and - of course - mood to do it. So we are able to record in the evening after work – or weekends without any pressure of time and money behind.

 

It is clear that this does not lead to an absolutely high level sound. But that´s also one meaning of MSK: we are not supposed to be perfect. Music is something human – so it necessarily does not need to be perfect.

 

During your career you’ve played plenty of gigs, you’ve even supported for such names like Monster Magnet or Brant Bjork? What was that experience for you? Which concert you remember at most?

 

It´s a honor to play with those kind of bands – no question. Especially to support Monster Magnet – who were some of our heroes when we were young – felt like a dream come true. We enjoy that very much. In general we enjoy every single gig because we love to play live. It would not be fair to say this gig was better than that. In some way everything has his special attraction.

 

But to name just one: I remember we all were pretty much impressed to see the Koko in London. It´s an old theater with an amazing acoustic and almost every famous band already played there. It felt like you would smell the history of this building. We also loved the fact that the crowd – even if the place is really huge - are quite close to the stage. That was an amazing experience.

 

 

On the other hand, I traced that you’ve never played in Czech Republic. Is it really so? Any plans to change it?

 

Hmm – I thought we´ve already played nearly all countries in Europe - but you´re right: we never played in Czech Republik. Let´s see if we can manage this in future :)

 

We are often writing about sound quality of records on our Echoes zine, for example from the perspective of today more recent topic of dynamic range and attempts to return music back to a dynamic sound. How about you as a listener - are your demanding?

 

We all love dynamic, natural sounding records. That´s one of the reasons why we do the recording by ourselves. In a studio never know what you will get – because producers always think they need to go with the trend – even if it sometimes makes no sense.

 

We all hate this kind of perfect sounding, quantisized and overproduced records thousands of bands offered in the last fifteen years. Where is the human aspect in this productions? As mentioned above we think music is something human and it´s not supposed to be perfect. The imperfection and dynamic is what it makes special. Our music needs to have that human aspect sound-, tempo- and dynamic wise. So we always record without any clicktrack and with really old gear from the seventies in order to sound as natural as possible.

 

If you had an opportunity, what music period you’d come back in time? Which one is the most inspiring to you?

 

All music periods had it´s good aspect. But as we love the Heavy Metal of the 70´s and 80´s I think we would choose this period.

 

That’s all for today. Thank you for your time and for an interview. Give whatever you’d like!

 

We are extremely happy and thankful for the last years of My Sleeping Karma. This never would have happen without you - our fans.  Thank you so much for your support!

 

Take care, believe in yourself and keep your good karma.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky