Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Postcards From Arkham

Postcards From ArkhamNechci ať to vypadá, že Lovecrafta vykrádám

Victimer16.11.2012
Máte rádi atmosféry God Is An Astronaut? Mluvíte se stromy spolu s If These Trees Could Talk? Na českém poli, přesněji v Havířově vyrostla zajímavá kapela věnující se podobné muzice, do níž noří svou fascinaci Lovecraftem. Havířov je rázem zapomenut, kolem je město Arkham a příjemné melodie, od kterých lze v budoucnu čekat nejedno překvapení. Více už lovec pocitů Marek, řečený Frodys.

Ahoj do Havířova. Tentokrát bude představení kapely nutné. Jako úplní nováčci to snad pochopíte. Proč zrovna Lovecraft, proč zrovna Arkham a proč zrovna pohlednice?


Taktéž zdravíme a děkujeme za prostor svěřený nám na vašem webu! Moc si toho vážíme. Lovecraft je už dlouhý čas součásti mého života a jedna z největších inspirací, kterou mám. Už ve svých dalších kapelách jsem často tuto tématiku používal a fascinovaly mne i ostatní kapely, jež se tímto mistrem nechávali ovlivňovat. Delší dobu jsem také přemýšlel jak vzdát hold tomuto skvělému spisovateli a už dlouho jsem měl v šuplíku mnoho nápadů a skladeb (některé staré víc než pět let), takže jsem spojil příjemné s užitečným. 

 

Na album "Oceanize" jsem se snažil přenést atmosféru, která v povídkách Lovecrafta panuje. To vše tak trochu jinak. První co by posluchači čekali, by byla temná deska plná strašidelných momentů. Tomuto směru se ale věnují i jiné kapely (SepticFlesh, Cradle of Filth…).POSTCARDS FROM ARKHAM nabízí trošku jiný pohled… V povídkách lze zachytit i téměř romantickou či gothickou atmosféru. Záleží však na čtenáři co všechno si při čtení odnese, což je právě to co na těchto dílech nejvíce obdivuji. 

 

Kdo vlastně POSTCARDS FROM ARKHAM tvoří, jaká je momentální sestava?


Momentálně sestavu tvoří muzikanti z mého okolí a z ostatních kapel, se kterými se snažím nacvičit celé album "Oceanize" pro koncertní činnost. Je to opravdu těžké neboť chci, aby koncertní zážitek nebyl jen poslechový nýbrž i vizuální a atmosférický. Zkrátka během koncertu musíte udržovat určitou atmosféru a pocity, což není lehké vyvolat.

 

Nese v sobě vaše prvotina "Oceanize" kromě zmíněných vlivů svůj vlastní koncept?


Už dlouho čekám, jestli někdo objeví vlastní podstatu tohoto alba. Anglicky rozumějící
fanoušci mají trošku výhodu, ale není to tak těžké. Je to ucelené dílo vyprávějící příběh.
Navíc se zde objevují paralely na jiná díla či skryté odkazy na jiné kapely.

 

Jak dlouho a v jakých podmínkách se nahrávka rodila?


Jak už jsem naznačil v úvodu , některé skladby vznikly téměř před pěti lety .Ten pocit když jsem je oprášil a dal jim nový kabát byl úžasný. Na druhou stranu jsou na albu skladby, které vzniky přímo uprostřed nahrávání nebo těsně před ním. Například skladba "The 2nd of April" vlastně myšlenku alba "Oceanize" odstartovala, proto je tak trochu symbolicky v úvodu alba. Nahrávání trvalo cca dva měsíce a abych se přiznal, nebylo to dvakrát snadné. Každá skladba obsahuje minimálně patnáct kytarových stop, nejvíce dokonce pětadvacet.

 

Když se vrátím k Lovecraftovi, jaká díla na vás zanechala největší dojem? Hraničí už vaše obliba s posedlostí? 


Snad to v posedlost ještě nepřerostlo. Uvažuji, že do kompozic a nápadů na další songy zahrnu i jiné mé inspirace, ať už knižní či filmové, to mě dost láká .Nechci nějak do nekonečna tlumočit Lovecrafta nebo být jim nějak posedlý.


Co se týče jeho děl, paradoxně mě nejvíce baví ty méně známé povídky. Call of Cthulhu je opravdu kultovní a geniální záležitost. Nicméně Cool Air, Krysy ve Zdech nebo Reanimátor jsou jedny z mých oblíbených kousků. Je toho opravdu hodně, navíc každá povídka mě donutí vzpomenout si na další. Velmi úzce jsou s Lovecraftem spojeni i jiní autoři velkých jmen, například E.A. Poe nebo Arthur Conan Doyle.

 

Vedle vlastní tvorby jste na "Oceanize" umístili také cover Depeche Mode. Bylo to spíš vybranou skladbou nebo oblibou kapely jako takové? Je v kapele nějaký zvláštní vztah k této elektro ikoně?


Chtěl jsem toto album trošku odlehčit, opravdu nechci ať to vypadá, že dokonce Lovecrafta nějak vykrádám nebo tak něco. Baví mě dělat covery trochu jinak, dávat jim novou podobu a myšlenka udělat do post-rocku právě Enjoy the Silence byla velmi lákavá. Navíc už když si skladbu pustíte v originále, dýchne na vás trocha temna, kterou jsem chtěl více zviditelnit. Láká mě udělat z toho takovou malou tradici, dokonce mám už i nápad na další cover, za který mě možná mnozí nebudou mít rádi.

 

http://usr.bandzone.cz/band/2c/93/5a0e/8a/f7/1698/S_rD6A5Tt0cwgClfON4kPm70970PyKdd.jpg

 

Hudba PFA je ovšem o něčem jiném. Jak byste ji popsali neznalému věci a jaké kapely vaše začátky nejvíce ovlivnily?


Z žánrů, ke kterým máme nejblíže bych asi jmenoval post-rock, atmosférický rock nebo gloomy rock s vlivy filmové hudby. Možná už i na "Oceanize" jde zaslechnout trochu vlivů moderní elektroniky, což bych chtěl nadále rozvíjet. Samozřejmě jsou v hudbě PFA patrné i kořeny metalu, konkrétně třeba doom metalu. Z ostatních kapel hrajících podobný styl, mají můj velký respekt například God Is An Astronaut nebo If These Trees Could Talk. Tyto kapely mají pořád co říci i když žánr post-rock pomalu ustupuje.

 

Tvoříte atmosférickou hudbu, což nabízí mnoho výzev a možností experimentovat. Uvažovali jste už kam svůj výraz posunout, kudy se hnout?


Samozřejmě, okamžitě po dotočení "Oceanize" jsem věděl, kam bych chtěl další album posunout. Prakticky se dá říct , že všechny aspekty na tomto albu budou znásobeny, plus přijdou nové vlivy. Pár lidí si stěžovalo že "Oceanize" není na Lovecrafta dost temné... Už úvodu jsem naznačil proč tomu tak je, ale možná těmto lidem vyhovím, protože některé skladby budou mít temnější kabát.

 

Oznámili jste, že už dáváte dohromady nový materiál. V jaké je to fázi a na co se můžeme těšit?


Nový materiál jsem začal tvořit ihned po vydání "Oceanize" a myslím, že se něco objeví již brzy. Zatím si pohrávám s myšlenkou vydání buď singlu, nebo EP a pokud to půjde možná i celého CD. Nechci však nic uspěchat a vydat něco zbytečně rychle. Nový materiál bude jednoduše rozšíření, co se týče žánrů. Bude určitě temnější ale zároveň trošku více popový ale i hodně tvrdý. Neberte to jako slib, ale pokusíme se do konce roku vydat minimálně singl, který si budete moci zdarma poslechnout na našich internetových profilech.

 

Marku, jak se ti daří stíhat věci okolo Awrizis a ještě se věnovat PFA? Má některá z kapel přednost, nebo je máš ve stejné linii?


Na AWRIZIS jsem pyšný, za ani ne rok existence jsme dokázali velké věci. Hraní a skládání pro AWRIZIS mě neskutečně naplňuje, možná to byla spoušť pro sestavení PFA. Najednou jsem začal cítit, že když se člověk do něčeho pustí s vervou a smyslem, nemůže to dopadnout špatně. Skládat muziku mě naplňuje a tak nějak jsem vždycky toužil mít jednu kapelu tvrdou a energickou, kde se zkrátka na podiu vyřádím a jednu kapelu romantičtějšího směru. Navíc začátkem roku jdeme do studia nahrát plnohodnotné CD, a pokud to nebude znít moc namyšleně, dovoluji si tvrdit, že se máte opravdu na co těšit!

 

Chystáte živou prezentaci, nebo jsou PFA čistě studiovou záležitostí?


Koncert POSTCARDS FROM ARKHAM musí být jedinečný zážitek, a to nejen po zvukové ale i po vizuální stránce. V současné době nacvičujeme materiál, kompletně celé album "Oceanize", ale i nové skladby. Držte palce ať se vše vydaří podle představ. Samozřejmě pokud uvidíme, že živě to není stoprocentní, stane se PFA jen studiovou kapelou.

 

Díky za odpovědi a možnost si udělat malý seznamovací večírek. Vaše závěrečná propaganda je na vás, ať už půjde o cokoliv.


Já děkuji za smysluplné otázky, kterých není nikdy dost. Přeji vašemu novému webzinu hodně návštěvníku a světlou (nebo temnou?, hehe) budoucnost. Do konce roku byste měli o POSTCARDS FROM ARKHAM ještě slyšet. Pokud chcete čerstvé informace navštivte náš facebook nebo bandzone.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky