Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - duben 2024

Redaktorské ozvěny - duben 2024

Sarapis5.5.2024
V dubnu jsme z velkého nákladu nových nahrávek opět vyzobali pár nadějných zrnek a semínek a nechali je vyklíčit. Buď z nich něco vyroste a v budoucnu nakrmí nejeden hladový krk, anebo budou slabé, neprosadí se a jejich chatrné stvoly půjdou zaorat. Ale máme tu i věci, které jsou ke krátkodobému potěšení vyloženě předurčené a v rámci pokračující Exhumace podle abecedy dostávají šanci i nahrávky dávno zaorané.

// Jirka D.

 

Harvestman - Triptych Part One (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Sólový projekt, za kterým stojí Steve Von Till (Neurosis) a který aktuálně přichází s takovou vyklidněnou, lehce se pohupující muzikou na pomezí několika žánrů. Když jsem přemýšlel, co mi to celou dobu (nebo skoro celou) připomíná, došel jsem na album Dead Ringers od Horseback (recenze), které je ale o koňskou délku zajímavější. Aspoň z mého pohledu. Nicméně i nový Harvestman mě celkem baví a vracím se k němu s chutí … vždycky, když potřebuju spíš vypnout a jen tak se nechat unášet.

 

YBCA - Brno Robstars (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Nesmějte se. První desku brněnské kapely YBCA jsem vydržel do druhé nebo třetí skladby a pak už jsem věděl, že pokud bych pokračoval, poteče krev. Druhou desku jsem slyšel už asi třikrát a troufám si tvrdit, že je o mnoho lepší než ta první (určitě než její první tři skladby). Což samozřejmě není zas taková zásluha, o dost lepší jsou i zpívánky pro děti. Novinka je přísně brněnská a tím, že jsem v Brně pár let žil, jí rozumím, což nevím, do jaké míry budu schopni mimobrněnští posluchači. Pořád se sice jedná o styl humoru, který mi nepřijde příliš humorný, pořád se místy červenám nad trapností, která nevím proč někomu nepřijde trapná, ale obecně se to poslouchat dá. Do jisté míry. Není to deska pro kritiky, s tím se musíme smířit, ale narozdíl od debutu to ani není deska do koše. 

 

Pačess & Bára Basiková - Katechismus (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Pačess je po několika měsících od alba Absolutno (recenze) zpět s novou deskou, a to co minule bylo spoluprací v rámci jedné skladby, se aktuálně rozrostlo na celé album. Bára Basiková je dominantním hlasem desky a bez ohledu na její možnosti a kvality je tohle album uspěchané a slabé. Celou dobu na mě dělá dojem snahy o umělecký přesah, který se zásadním způsobem nedostavuje a místy jde vyloženě prosti srsti - na skladbu Cesta k lilii mám vyloženě alergii. Rozumím motivacím, rozumím ambicím, ale jejich naplnění podle mě zůstalo daleko pozadu. 

 

Black Tusk - The Way Forward (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Vůbec by mě nenapadlo, že od předchozí desky T.C.B.T. (recenze) uběhlo dlouhých šest let. Tak dlouho jsme si museli počkat na nové album Black Tusk, které obecně poslouchám docela rád, ale kterým dlouhodobě nemůžu přiznat schopnost vykročit ze stínu Kylesa. Za mě se to nedaří ani tentokrát, a to navzdory tomu, že album se jako celek poslouchá snadno a jako řádně bahnitý bigbít je to materiál ke každodennímu užití. Doporučení s.r.o., jako vždycky. 

 

Mean Messiah - In Infinite Illusion (2024)  ochutnávka

zdroj: CD

Po rozhovoru s Danem Frimlem mi v poště přistálo i aktuální CD, které když nic jiného, je udělané moc pěkně a pokud máte rádi netradičně zpracovaná vydání, zkuste tohle. Hudebně je to určitě lepší než jejich debut Hell (2013, recenze), který jsem svého času nepochválil víc než dost, ale o kolik víc se to posunulo, zatím ještě dumám. Bude recenze, tam se dozvíte víc. 

 


 

// Victimer

 

Coffin Storm - Arcana Rising (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Venku je nová deska Darkthrone, venku je ale také debut Coffin Storm. U nich působí Fenriz coby vokalista na starém metalovém základu. Kombinace heavy, doomu a thrashe je správně oldschoolová a navíc to šlape. Což nakonec činí i It Beckons Us All......., nové album Darkthrone, které jsem původně rychle odložil pro zjevnou nezáživnost. Záživné jsou ale nakonec obě kapely. Coffin Storm se víc otírají o starý doom, což mi lahodí. A Fenriz zpívá vážně skvěle. 

 

Svoid - Neptunian (2024)   ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Varianta jak si nechat z black metalu pouze přiškrcený vokál a kolem něj postavit bigbítovou konstrukci. S gotickou brankou, aby bylo kam vstoupit a lépe se orientovat. Jinak se se Svoid docela peru. Na jednu stranu si užívám to podivné spojení, ale pak od něj čekám trochu víc, než mi zatím dává. Aktuálně jsem raději odložil. Co bude dál?

 

Erra - Cure (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Z týpků co mají leccos za sebou se řine mladá krev. Melodický metalcore Erra je plný energie a chytlavosti. Na promíchání zástupu usedlejších a temnějších věcí, co tu mám, je tahle grupa ideální parťák. Ještě chvilku a propadnu tomu :). 

 

In Vain - Solemn (2024)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320) 

In Vain pokračují v tom, co je jim vlastní a byť už trochu vaří z vody (což je takový náš redakční spolunázor), tak já se přikláním k tomu, že pořád dobrý. Solemn mě baví a pořád na něm nacházím moc pěkná místa. In Vain těží ze své nadupanosti, která se sice rozmělňuje, ale ještě působí. 

 

Hadit - Metaphysical Engines Approaching The Event Horizon (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Hadit mě zaujali na své prvotině, a tak jsem měl od desky číslo dvě jistá očekávání. Jejich pojetí death metalu je jiné, zvláštní. Experimentální, progresivní, mystické i atmosférické… nalézt lze více nálad a vrstvení. To gró kombinace starého základu a nových výzev trvá. V překonávání celého materiálu to ale chce jistou dávku trpělivosti.

 

Vorga - Beyond The Palest Star (2024)  ochutnávka

zdroj: flac 

Vorga se courají kosmoprostorem a nechávají za sebou silnou atmosférickou stopu. Jejich styl je okázalý, srozumitelný a nad jejich dlouhou cestou není třeba dlouze uvažovat. Ale funguje u nich to klasické zaujetí na první, druhou dobrou a pak… se to celé trochu sveze neznámo kam. Taky jsem to už odložil.

 

The Monolith Deathcult - The Demon Who Makes Trophies Of Men (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Symfonie, industriální tlukot a death jako soustruh, co vše pohání. Modernista plesá, těší se i ten, který dlouho neslyšel něco vydatného z podobného ranku. Uvažuji střízlivě, nic bombastického se nekoná, ale účel splněn. Hlad zahnán.  

 


 

// Bhut

 

Pokračuji v abecedním poslechu mp3 archivu… No, musím přiznat, že to nadšení už dost ochabuje a musím jej prokládat jinými nahrávkami. Ale níže uvedu pár kousků, co třeba neznáte a mohou vám přijít zajímavé… nebo taky vůbec ne. 

 

Accersitus - In The Walls Of Eryx (demo, 2009)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Špinavý black z USA.

 

Adamus Exul - Arsenic Idols (2014)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Zlovolný black z Austrálie.

 

Adorior - Author Of Incest (2005)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Vzteklý death black z Británie. 

 

Adversum - In The Sign Of Satan (2016)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Mysticky laděný black z Německa. 

 

Aegirson - Requiem Tenebrae (2004)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) / CD.. jo, mám originál

Progresivní gothic death (vím, zní to hrozně) z Francie. 

 


 

// Garmfrost

 

Hideous Divinity - Unextinct (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Tvůrčí terorismus v brutální smršti hodné nového tisíciletí. Hideous Divinity mě baví!

 

In Vain - Solemn (2024)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

In Vain jsou zpět s novou deskou. Poprvé si říkám, že jim to tentokrát sice sluší moc a hraje zase o něco lépe, nicméně progres se zadrhl a jak minule psal kolega Jirka, podobnost s minulou řadovkou je příliš okatá. Ano, novinka je ostřejší a více nagrowlovaná, ale spoustu melodií evokuje minulost. Další stejné album bude smrdět nudou a nepomůže mu i těch několik ozvláštnění, jako nyní. 

 

Aborted - Vault of Horrors (2024)  ochutnávka

zdroj: flac

Ano! Aborted nestárnou. Energie z nich doslova sálá!

 

Apogean - Cyberstrictive (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Metal se v Kanadě umí. To je staré pravidlo. Nováčci na tech/deathovém poli, Apogean toto pravidlo potvrzují. Umí hrát jak staří profesoři, jejich Cyberstrictive je energické, vášnivé, ale také pochmurné a tvrdé. Radost poslouchat.

 

The Bleak Picture - Meaningless (2024)  ochutnávka

zdroj: flac

Finsko s melancholií šly vždy v páru. Novicové na poli death/doomovém, The Bleak Picture jsou na své prvotině suverénní. Skladby na Meaningless jsou atraktivní a pěkně se poslouchají. Tomuhle říkám start jako víno!

 

My Dying Bride - A Mortal Binding (2024)  ochutnávka

zdroj: flac

A Mortal Binding je album chladné, odtažité. Oplývá dobře známými ingrediencemi, pro které si MDB nelze s nikým splést. Přiznám se, že mě vlastně vůbec nebaví. Zkouším se k němu vracet, dávám mu veškerou pozornost, a nic. Housle mě nebaví, melodie se mnou necloumají…

// Sarapis: Za mě pořád střídavě oblačno. Pasáže s houslemi patří mezi ty nejmíň zajímavé, to máš pravdu. Teď se navíc u MDB cosi děje a nahrávka se prý taky nerodila snadno. No, jsou to jenom drby...

 


 

// Sarapis

 

Blood Red Throne - Nonagon (2024)  ochutnávka

 

zdroj: mp3, bandcamp

Vzpomínám si, že kapky krve z obalu Monument of Death jsem kdysi často otíral ubrouskem z uší, kdykoli jsem ukojil touhu po slušně našlehané fúzi deathu a thrashe. Pak dlouho nic, až strojově přísná deska Union of Flesh and Machine (2016) zase přivedla přinejmenším na pár chvil norské soustružníky zpátky ke mně domů. To už se jednalo o ryze death metalovou, příhodně odlidštěnou práci. Mezi ní a letošní šichtou Nonagon je spousta další muziky, ale já už to tak s BRT prostě mám. Uběhnou roky, vyrostou děcka, naskočí kila a hle, BRT jsou taky o pár mil jinde. Jen ten death jim zůstal, za nehty krev a hlína a když už hmátnou po melodii, tak jen se zemitou záhrobní elegancí. Kapela zůstává v hloubi pole žánrového šiku, ale drží pozici a působí přesvědčivě a sympaticky. A vůbec nezní norsky.

 

The Gathering - Beautiful Distortion (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320), bandcamp

V dubnu jsem se mimo jiné věnoval návratu k poslední desce The Gathering. S Beautiful Distortion jsem měl nevyřízené účty, které už za ty dva roky získaly zažloutlý odstín. Jenže delší odstup je někdy jediná cesta, jak přijít věcem na kloub. The Gathering se vrátili se silným materiálem, kterým potvrdili jejich ojedinělý talent pro působivou zvukomalbu. Svou fantazii vtiskli do křehkých skladeb, které se vznáší v éterickém prostoru atmosférického rocku a nesnesou prudký pohyb. A to je v pořádku a dávám lajk. Jenže je tu taky pár problematických momentů, během nichž spontánně vraštím čelo. Silje Wergeland akceptuji a hlavně na Disclosure (2012) si jejího přínosu cením, ale na Beautiful Distortion někdy balancuje svým tenounkým hláskem na hraně otravnosti. Vnímal jsem to tehdy, vnímám to i teď. A už to tak asi zůstane. Účtuji hezkých 70 % a s pokrčeným čelem uzavírám tento případ.

 


 

// Sorgh

 

The Ocean - Anthropocentric (2010)  naše recenze vč. ochutnávky

 

zdroj: CD

Krásné album, které s taktéž krásným Heliocentric tvoří příjemný pár. Jedno zlé, jedno “hodné”, jedno lidské a druhé sluneční. Asi ho mám o trošku radši než brášku. Ve své tvrdosti, kterou si bere z hardcoru, umí zakouzlit pěknou melodickou linkou a opět ohromuje konstrukční genialitou.

// Jirka D.: Výborná deska, s Heliocentric nerozlučná dvojice. 

 

Everlasting Dark - Return To Darkness (2010)  ochutnávka

zdroj: CD

Sáhl jsem do archivu a připomenul si kouzlo českého doomu. Se všemi klišé v dobrém i špatném slova smyslu, která se s tímto žánrem pojí.

 

The Pooh - Eyes Scream In Cream (2009)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: spotify

Taky stará věc, která už nežije. Jeden shlédnutý koncert a neutuchající nadšení nad jediným a jedinečným albem. Nápaditý a trošku frackovitý rock.

 

Ulcerate - Cutting The Throat Of God (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3

Objevuji a začíná mi to chutnat. Není to přehnaně studené, má to v sobě určitou lidskost, správná míra. 

 

Insect Ark - Raw Blood Singing (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3

Tahle kapela mě baví, ty těžké plochy, které umí vyčarovat jsou kouzelné. Novinku zatím oťukávám, ano, typická kolísavá kytara tu je, těžké riffy taky, ale cítím větší přístupnost a jakoby příklon k doomu. Uvidíme, jestli je to jen pocit nebo ne. 

// Jirka D.: První poslech, lehké rozpaky … zkouším dál. 

 


 

// Lomikar

 

Hans Zimmer - Dunkirk OST (2017)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320)

Další Zimma do sbírky. Jednoduchý motivy, nabalující na sebe doprovodný prvky dokud vám nevybuchne hlava. Mezi filmovými skladateli největší hudební technokrat, který plně chápe roli soundtracku jako doprovodu k zintenzivění vizuálních podnětů. Proto také oproti svým souputníkům o tolik častěji pracuje se zvukem než s tónem. A proto se tak našli s tím Nolanem. 

 

různí autoři - The Shining OST (1980)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Situace s tímto soundtrackem je typicky Kubrickovsky spletitá. Jedná se v zásadě o soubor písní a hudebních motivů z různých tehdy aktuálních neoklasických skladeb plus několik původních tracků. To vše bylo editováno Gordonem Stainforthem tak, aby si to mezi sebou udrželo kontinuitu a navazovalo to pečlivě na filmový obraz. Při poslechu vám prakticky vůbec nedojde, že jednotlivé části k sobě původně vůbec nepatřily, naopak místy to celé působí až jako komická snaha vytvořit nejstrašidelnější hudbu na světě. Vydané vinyly se soundtrackem se musely chvíli po vydání stáhnout zpět z obchodů, protože hrozily žaloby ze strany vlastníků práv na ony použité motivy. Někteří z lidí spolupracujících na soundtracku zvažovali pak proti Kubrickovi žaloby, protože jejich práce se nakonec v celém filmu vůbec neobjevila nebo se objevila v jiném kontextu. Nakonec to ale skončilo u tradičních příslibů, že s tímhle chlapem už nebudeme nikdy pracovat. 

 

Cradle of Filth - V Empire, or Dark Faerytales in Phallustein (EP) (1996)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320) 

Jednoznačně nejlepší, nejdrzejší, nejčlenitější a nejprcavější nahrávka od filcek. Půl hodiny tam rozhazujou hudební nápady jak Večerníček, znásilňují anděly, masturbují s jeptiškama, zavile vyjí s vlky na měsíc a nastolují satanskou tyranii ve jménu perfektních koz ve stínech temných hradů. Snad žádný album se tak pevně a bez zakolísání nedrží v mé přízni po celých dvacet let od doby, co jsem ho slyšel poprvé. 

// Bhut: Miluju to! Nejlepší dílo COF. 

 

Sinistro - Sangue Cássia (2018)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Poslouchám to už po x-té, ale pořád mě tam divně dráždí ta zdánlivá nekooperace mezi instrumentální sekcí a vokalistkou Patricií Andrade. Zároveň jsem si plně vědom, že je to tvůrčí záměr a kapela i tím působí ve svém žánru zvláštně autonomně a mimojiné i proto, že jak její zpěv, tak hudební podklad působí naprosto suverénně. Zvláštní, dost netypický zážitek. Málokdy zažijete, že ani po několika letech celkem častého poslechu tu kapelu nejste schopni úplně přečíst. 

 

Helheim - VoduridaR (2021)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Moje současná averze ke všemu “vikingskému” se zkouší léčit alespoň skrze runový metaly, ale zatím s pramalým úspěchem. 

// Bhut: Zkus předchozí dvě nahrávky. Tahle je, podle mého gusta, výrazně slabší. 

 


 

// Symptom 

 

Shannon Wright - Honeybee Girls (2009)  ochutnávka

zdroj: Bandcamp

Více než jen singer/songwriter.

 

Virus - Oblivion Clock (2012)  ochutnávka

zdroj: Bandcamp

Disharmonie, ale ta dobrá.

 

One Day As A Lion - One Day As A Lion (2008)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Bubny + Rhodes piano + hlas.

 

Rage Against The Machine - The Battle Of Los Angeles (1999)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Hvězdy crossoveru.
// Bhut: Klasika, stále funkční.  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Gogs / 9.5.24 20:19odpovědět

Přišlo na mě jaro a touha po.. a ženy v dubnu vládly :-) Midas Fall - Cold Waves Divide Us ..hudba pro snílky, lítám si vesmírem, čistá krása to je Habitants - Alma. Pro mě chytlavá pop-rocková deska. O obou deskách jsem se dozvěděl na metalpolisu.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky