Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - květen 2023

Redaktorské ozvěny - květen 2023

Sarapis14.6.2023
Májové zápisky z hudebního přízemí i podzemí se nám z roztočeného kolotoče napěněných víkendů malounko rozprchly po lukách, ale nikdy není tak zle, abychom si místo tradiční neděle neudělali alespoň hezkou středu. Z posbíraných poznámek se nakonec vyklubalo pořádné bludiště, které až na nové album The Ocean nemá dvě odbočky stejné. Kdo se ztratí, vyhraje.

// Jirka D.

 

The Ocean - Holocene (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Pro mě určitě jedna z očekávaných desek od kapely, ke které chovám velkou míru porozumění, ale o to možná překvapivěji novinku zatím vstřebávám, řekl bych, střízlivě. V mnohém nepřekvapuje a skoro bych si zavrtal, že spíš recykluje, ale může to být třeba jen tím, že mám za sebou jen několik málo poslechů. S trochou napětí očekávám, v co se vyvine prvotní dojem, že deska je jako celek pomalejší, lehce ospalá a taková místy bez života. Možná za tím bude nutnost poslechnout si ji důkladně, možná se tím ale nespraví vůbec nic. Zatím nevím. 

 

JAAW - Supercluster (2023)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Tohle je nová super grupa, ke které jsem se dostal přes zpěváka Andrewa Cairnse, který samozřejmě dlouhodobě táhne kapelu Therapy?, jejichž novinka mi přišla taková spíš do počtu (ZDE). To v těchto časech debutující projekt JAAW je úplně jiná písnička minimálně už pokud jde o žánr, který se uvádí jako post-industrial, pod čím si můžete představit trochu přemalované Ministry, ale třeba vás napadne i trestuhodně dlouho mlčí Corrections House. JAAW nejsou tak dobří, ale rozhodně nejsou špatní a jejich první deska Supercluster je vlastně docela dobrá a na scéně industriálního metalu určitě udělá dojem. Doporučuju.

 

Sick Sinus Syndrome - Swarming of Sickness (2023)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Do dalšího dějství v podobě druhé desky se posunula ostravská banda Sick Sinus Syndrome, což (omlouvám se za to přirovnání) jsou pro mě takoví raní Carcass. A není to špatně, jejich muzika umí chytnout za uši a vzhledem k předchozím zkušenostem z ní je slyšet nadhled a jistota, což mě osobně nijak nepřekvapuje. Právě naopak.

 

Vangelis - Blade Runner (soundtrack) (1994)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Klasika a jistota a velká věc, co ani po těch letech nijak nestárne. V květnu to byl právě rok, co svět přišel o Vangelise

 

J.A.R. - Armáda Špásu (2006)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Nová deska J.A.R. je na obzoru a jak moc se novinka Jezus Kristus Neexistus? přiblíží naprosto famóznímu předchůdci Eskalace dobra (2017), se zatím můžeme jenom sázet. Ve volném čase je možné prolézat historii, třeba Armádu Špásu, která byla ve své době přijata všelijak. Což je za mě dobře, odezva v plném rozsahu názorového spektra vždycky minimálně láká k tomu se danou deskou zabývat. 

 


 

// Victimer

 

The Ocean - Holocene (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

The Ocean jsem flákal, to je třeba si přiznat. Novinka na mě působí mile uhlazeně a vyrovnaně. Občas vykouzlí krásný motiv, aby za chvilku padla o kousek níž do jakési ploché prázdnoty. První poslechy zněly nadějněji, teď se v tom trochu plácám. Celkově slušná věc, ale dechberoucí sotva. Jdu ale dál.

 

Lumsk - Fremmede Toner (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Šestnáct let od desky Det vilde Kor, pro kterou jsem měl slabost a na kterou jsem psal recenzi v úplných pisatelských začátcích online na Innocence. Možná to byla vůbec první deska, kterou jsem psal, ale to už si nepamatuji. Po Lumsk se na dlouho zavřela voda a po novince jsem tak sáhnul co nejdříve to šlo. Jejich progresivní pohled na folk rock se nezměnil, míra kouzelnosti ale trochu vyprchala. Ale možná to bude o zvyku. Jsou tady dobré věci, jen je vzít za své a správně je navnímat.

 

Altari -  Kröflueldar (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Altari jsou pro mě pěkným překvapením měsíce května. Jedeme na Island, akorát trochu jinak, než jsme zvyklí. Vítězí experimenty a všechna ta tíseň a epika je podrobena jiným postupům a zkouší se dýchat jinými póry. Pořád je to typické lávové území, ale jen v základech. Ty další kroky jdou jinam, zkouší se hýbat jinak. Není to o extravaganci, ale chuti se otevřít.

// Garmfrost: Líbí se mi kombinace temných stylů, islandské mlhoviny a Voivod. Drží to pohromadě, baví to…

 

Netherlands - Severance (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Podivná to dvojka okupující katalog Svart Records. Trochu noise rocku, sludge bigbítu a snad i progresivního hledí. Mě baví ta úsečnost, méně už, že moc nikam nevede. Aspoň teda k nějakým velkým závěrům.

 

Hasard - Malivore (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Vedle SkyThala je tu další podivuhodný a orchestrací poháněný black. Avantgardní a plný temných struktur. Zatím mi moc nevoní zvuk, ale vzhledem k formátu nebudu dělat ukvapené závěry. Hasard zdobí svéráznost a já mám chuť s ní bojovat co to půjde. I když zmínění SkyThala mi přijdou zatím lepší, za což ale zčásti může těžší stravitelnost Hasard. I, Voidhanger Records jedou pecky.

 

Khanate - To Be Cruel (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Khanate jsou zpět a návrat drone doomové legendy po 14ti letech si žádá svou zaslouženou pozornost. Ještě jsem tomu úplně nepropadl, ale některé motivy znějí lákavě a velmi nadějně. Bude to ještě tuhá dřina a tak si to tento styl taky žádá. Pomalu vtéct do ultra pomalé psychedelie a vycucnout z ní, co dovolí. Zatím jsem pořád na začátku. Ona už hodina hudby rozdělená do tří songů je v tomto ohledu zlaté pravidlo. 

 

Shadows - Out For Blood (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Nová chilská kapela jedoucí na nové vlně oživlého heavy žánru. Shadows můžeme klidně přidat po bok Ghost nebo Black Magick SS a dloubat se při tom v detailech. Shadows čerpají z dávných kronik Alice Coopera, Mercyful Fate nebo Judasů, hrají lehce a lehce působí i jejich muzika. Klávesy jemně cinkají a vokál až komicky snadno zvládá prožít slova jako Sacrifice nebo Maniac. Jede se nocí kočárem a všechna okolní temnota je lehká jako pírko. 

 


 

// Garmfrost

 

Impetuous Ritual - Iniquitous Barbarik Synthesis (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Nemocné zlo od protinožců opět úřaduje…

 

Forgotten Silence - Vemork Konstrukt (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Furt nevím. Ne, že by se v nové sbírce Vemork Konstrukt nedalo vyznat. Dá. Pěkně se poslouchá, instrumentálně se jedná o naprostý skvost. Deska samotná se mnou však nic moc nedělá. Pořád čekám, kdy prozřím. Nesedí mi zpěvy, jednotlivosti, a obávám se, že než stačím album vstřebat, přestane mě bavit. Tohle se mi u FS zatím nestalo. Raději se vracím ke starším kouskům, ke Kronice třeba.

 

Depeche Mode - Exciter (2001)  ochutnávka

zdroj: CD

Před dvaceti lety mě Exciter nudilo. V podstatě ještě nedávno. Dávám přednost jiným albům Depeche Mode. Nějak mi však tento měsíc Exciter sedlo víc a pořád se k němu vracím. Že bych dospěl? Nebo zblbl?

 

Acherontas - Psychic Death - The Shattering of Perceptions (2020)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: LP

Řecká temná krása Acherontas se poslouchá sama. Psychic Death není výjimečným albem, je ale albem poslechově podmanivým.

 

Immortal - War Against All (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Immortal … Uvidíme. První dojmy bývají klamné.

 


 

// Sarapis

 

Crown Lands - Fearless (2023)  ochutnávka

 

zdroj: bandcamp

Crown Lands se evidentně nebojí ničeho. Jsou Fearless. Restaurovat dávný obraz kanadské progrockové aristokracie, aby zněl zároveň věrně a svěže, přidat k tomu kus vlastní rozvětvené indiánské duše a pak to jako chobotnice zvládat ve dvou lidech s prstem v nose? Nic není problém. Hranice veselého ducha by to čas od času chtělo trochu přiškrtit konopným lanem, ale suma sumárum hustej prog!

 

Queensrÿche - Digital Noise Alliance (2022)  ochutnávka

zdroj: youtube

Novodobá inkarnace Queensrÿche se během deseti let od své otočky zpět k říznému metalu usadila na scéně jako etablovaná úderka a Digital Noise Alliance je už čtvrtým plodem soužití se zpěvákem Toddem La Torrem. Už jsem tu někde psal, že to zásadní od Queensrÿche pro mě skončilo na přelomu tisíciletí, pak se ještě objevil jeden nadějný záblesk s American Soldier, ale dál už nic převratného. Digital Noise Alliance jsem si projel jen ze setrvačnosti a ejhle, z kapely zase projednou vypadlo něco víc než generický prog metal (např. výborná Realms). Nadále platí, že Queensrÿche víceméně vyhodili vše, čím ohromovali v první polovině 90. let, ale loňské album ztělesňuje zatím to nejlepší, co dali s Torrem do kupy. 

 

Hitten - Triumph & Tragedy (2021)  ochutnávka

 

zdroj: mp3

Španěle Hitten si už třetí měsíc od bouře v Písku držím na dostřel a když to na mě přijde, mlsně zmáčknu kohoutek. Hitten lze charakterizovat jako evropský derivát Dokken, který na Triumph & Tragedy umí šlápnout na plyn rychlejší vypalovačkou i pošimrat na zátylku chytlavým refrénem. Nad vším pak ční sebejisté vokály zpěváka Alexe, díky němuž můžou Hitten brzo nakouknout mezi elitu.

 

W.A.S.P. - Kill Fuck Die (1997)  ochutnávka

 

zdroj: CD, youtube

Koncentrované zlo s nádechem plně automatizovaných jatek je dokonalý kontrast k všemilující pozitivitě Crown Lands. Ne nadarmo jsem tyhle desky plus minus střídal. Kill Fuck Die se mi hlavně vrátilo do hledáčku v rámci přípravy na koncert W.A.S.P. v Brně. Vůči setlistu to byla příprava předem zbytečná, ale rozhodně nebylo od věci si připomenout, jak nasraný a nepříčetný uměl Blackie být. Pekelně přitažlivé a nejtemnější dílo W.A.S.P.

 


 

// Sorgh

 

Cannibal Corpse - Torture (2012)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: bandcamp 

Když je chuť na death, tak tohle je jedna z jistot. Schválně jsem proti sobě postavil dvě desky, které od sebe dělí řada let a sledoval rozdíly. Skoro žádné jsem nenašel:-)

 

Cannibal Corpse - Bloodthirst (1999)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

 

Sedna - Sedna (2014)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: CD

Tohle album mám ve sbírce tak nějak pozapomenuté a přišel čas ho provětrat. Nijak výrazně nevyčnívá nad své souputníky, takže to chce jen tu správnou náladu a dát mu šanci.

 

Krallice - Porous Resonance Abyss (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: bandcamp

Pořád mě to bere a nosím modré brejle. Boží deska.

// Sarapis: Tak jo, já se na to teda mrknu. Jejich debut jsem kdysi poslouchal dost, ale pak mě nějak přestali bavit.

 

Somniate - The Meyrinkian Slumber (2020)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: bandcamp

Tady jsem si připomenul sílu českého blackmetalu. Člověk musí ocenit originalitu téhle plzeňské kapely jak v tématu alba, tak v jeho znění. Je to syrové a zároveň bohaté na atmosféru. Už se těším na další dějství.

 


 

// Lomikar 

 

FTR - Manners (2019)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320), bandcamp 

Perfektně se mi to hodilo do nálady. Hodně elektrifikovaný post-punk s dostatkem tonálních proměn v rámci jedné desky. Navíc vokál často upomene na My Life With Thrill Kill Kult, což je dneska už trochu opomenutá disciplína devadesátkové oplzlosti, kterou já ráda. 

 

Devil Master - Ectasies of Neverending Light (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320), youtube 

Ten jalovej riff z The Vigour of Evil se mi nedaří již přes tři týdny vyexportovat z mozku a to je přesně to, co tahle kapela chtěla, takže se s úctou klaním. Nekončící křivka miluju to - sere mě to - miluju to je u těchto bezelstných počinů znakem jednoznačné kvality v rámci nastavených pravidel. 

 

Encoffination - We Proclaim Your Death, O' Lord (2019)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Sonický ekvivalent okusování obrubníku. Deska, ve které nezbyl ani odstín života, ani bublinka kyslíku, jen tma, sucho a prach. Pocitově se spíš jedná o noisovou než kytarovou doomovou desku. Smrdí z toho Austrálie. 

 

Nine Inch Nails - With Teeth (2005)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)  

První Reznorovo album, co jsem kdysi slyšel. Svého času to byla jedna z těch kapel, kterou poslouchalo strašně moc vážených lidí a já měl strach, že co když se mi to nebude líbit a já budu za hlupáka, tak jsem ten první poslech strašně odkládal. Pamatuji si, jak jsem byl překvapený, že to je kytarovka, jak jsou ty písně přístupný, jak krásný to má zvuk bicích a jak to uniká zařazení do jednoduché pop-rockové podbízivosti nějakou zvláštní drzostí. Funguje to úplně stejně i po téměř dvaceti letech. 

 

MoonReich - Pillars of Detest (2015)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Takový ten zaměnitelný pokus o válečný black metal, který zřídkakdy objeví něco, čím byste ho odlišili od ostatních zástupců žánru. S díky vracím na hromádku odložených karet.

 


 

// Symptom 

 

Contwig - Autobahn 8 (2018) ochutnávka

zdroj: bandcamp

Chaotický hardcore z Francie.

 

Converge - The Dusk In Us (2017)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Ballou-metal.

 

God Mother - Obeveklig  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Nekompromisní švédský sludge hardcore.

 

Katatonia - The Great Cold Distance (2006)  ochutnávka

zdroj:bandcamp

Dobře temperovaný metal č. 1.

// Garmfrost: Tohle album je láskou na první pohled a na celý život…

 

Katatonia - Night Is The New Day (2009)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: bandcamp

Dobře temperovaný metal č. 2.  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky