|
|
||||||||||
// Jirka D.
Tool - Fear Inoculum (2019) naše recenze vč. ochutnávky
zdroj: 3LP (2022 RE, #19439-95020-1S1)
Poslední deska Tool, u které mě docela překvapilo, že je z ničeho nic tři roky stará (!), zažívá lehkou osobní renezanci spojenou s tím, že jsem si konečně koupil fyzické vydání. To je k mání v různě šílených kombinacích a provedeních, z nichž hned to první s přehrávacím displejem a cenovkou jednoho plného nákupního košíku v supermarketu mi přišlo trochu přes čáru. Tohle v podobě 3LP v triple-gatefold obalu (znáte třeba od Swans) je fajn, o pár rohlíků levnější (ne o moc), hraje velmi pěkně (mastering šitý na míru vinylu) a graficky nijak nezaostává za původním řešením. Takže vlastně dobrý.
Pink Floyd - Animals (1977, 2018 remix) ochutnávka
zdroj: LP (2022 RE, #PFRLP28)
Zlí jazykové by mohli říct, že tohle nové vydání desky Animals jsem si koupil jen kvůli tomu modernizovanému obalu a měli by trochu pravdu, protože i tak tohle album mám už ve dvou dalších vydáních, ale tohle jsem musel mít. Animals mám rád, není to sice moje nejoblíbenější deska Pink Floyd, ale do první pětice patří stoprocentně. Ale ten obal je moje jasné numero 1. Nové vydání se zvukem z roku 2018 je výborně zpracované, s obsáhlým bookletem, zvukem modernějším oproti originálu a celkově hodné doporučení. Kdo Animals nemá doma, touhle novinkou neprodělá.
Heiden - Andzjel (2022) ochutnávka
zdroj: mp3 (320 kbps)
Domácí Heiden udělali elegantní otočku a po dvou (až třech) více méně rockových albech se vrátili k (post)blackovějšímu zvuku ne nepodobnému tomu na desce Dolores, případně i hlouběji z minulosti. Uvěřitelné? Veřte nebo nevěřte každý sám za sebe, mě ta deska zatím docela baví, byť nikoliv bezvýhradně a zcela. Tematika Bílých Karpat je z nahrávky cítit na sto honů a pokud bych měl vybrat jednu její silnou stránku, bude to tahle. Víc v recenzi, která bude.
Et Moriemur - Tamashii No Yama (2022) ochutnávka
zdroj: mp3 (320 kbps)
O nové desce domácích doomařů Et Moriemur jsem se dozvěděl z recenze u kolegů na Fobii, kde slízla absolutní hodnocení, což mě trochu nahlodalo a současně nalákalo, byť podezření o tom, že absolutního u nás není nic, zůstalo. Po pravdě mi novinka přijde docela dobrá, určitě ne absolutní a určitě mě nebaví některé klávesové party, které zvukově připomínají barokní cembalo (ten nástroj bytostně nemusím). Jinak ale dobré, důstojné album s jasným rukopisem kapely, který lze rozpoznat už od první desky, což mi přijde sympatické.
The Mars Volta - The Mars Volta (2022) ochutnávka
zdroj: mp3 (320 kbps)
Tuhle kapelu s každou další deskou naposlouchávám znova, ale s tou novou mám pocit, že poslouchám nějaký úplně jiný soubor. Během desetileté pauzy od předchozí desky Noctourniquet si kapela nejspíš rozmyslela, že chce být víc pop, víc synth a mnohem méně rock, což ve výsledku znamená skoro něco jako nový start. Zatím jsem trochu zmaten, než abych soudil.
V úplném závěru měsíce mi v přehrávači přistála novinka od Dead Cross, kterou teď poslouchám prakticky denně, někdy i několikrát. Je to nářez!
// Victimer
Lifvsleda - Sepulkral Dedikation (2022) ochutnávka
zdroj: flac
Mou blackmetalovou trojičku na úvod začínám švédskými Lifvsleda, kteří mají aktuálně venku své druhé album. Domovinu nezapřou, to je pravda. Vítězí ale kombinace studených melodií a stejně studeného odcizení, kdy se pod slupkou původní sázky na klasiku dere na povrch trochu víc. Nic na první poslech, baví mě ta daná lajna, která ve finále zas tak daná není.
Grand Belial's Key - Kohanic Charmers (2022) ochutnávka
zdroj: flac
Starý blackový duch ožil aneb Grand Belial's Key mají venku nové album po sedmnácti letech. Nejsem ten, kdo bude vynášet verdikt, ale tohle prostě můžu. Dávat si znovu ten režim pro starší a pokročilé.
Theriomorph - Diabolical Bloodswords (2022) ochutnávka
zdroj: flac
Za blackovým sólo projektem Theriomorph stojí P.E. Packain, jinak mimojiné řízek z nesvaté trojice Adaestuo, o kterých jsme před pár dny psali zde. Theriomorph je skalnější a víc typicky finský nátěr. Intenzivnější. A hlavně takový, co mi v tomto ohledu rezonuje hlavou o to přísněji. Věřím vše.
Rhys Fulber - Collapsing Empires (2022) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
Kdo je Rhys Fulber ví asi každý, kdo na konci minulého století stylově tíhnul ke kanadské větvi tvrdé elektroniky. Konkrétně k Front Line Assembly. A pak asi, že také producentsky stál za top deskami, které dodnes kolují naší krví, neb nás formovaly. Jeho sólovky se přiznám neznám, ale s touto novou jsem si potykal. Už jenom proto, že po černozemní fujavici to chtělo víc rozumné kabeláže a techno rytmů.
Heiden - Andzjel (2022) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
Heiden se hudebně vrací někam mezi Obsidian a Dolores a těží také ze zkušeností nabytých během dalších, rockovějších desek. Do materiálu a celkové nálady alba se dostávám o něco pomaleji, než bych asi chtěl, ale něco mi našeptává, že to půjde. Melancholie a samota Bílých Karpat je silné téma a pouto ke konkrétní krajině mě u kapel vždycky fascinovalo. Vzpomeňme třeba na Elbe. Ještě ale s nějakými soudy vyčkám.
She Past Away - diskografie (2012-2020) ochutnávka
zdroj: flac
Zrovna o nich psal Lomikar ve svém reportu zde. Příjemná gotika z Turecka, na kterou jsem přišel až teď. Projíždím si všechny desky, je to jednoduché, často i úsměvné, ale účel to plní. Jen tak na ven parádní… Osmdesátky, lybar, černé hadry a nešťastné výrazy.
Esoteric - A Pyrrhic Existence (2019) ochutnávka naše recenze
zdroj: mp3 (320)
Blíží se ostravská zastávka Saturnus a Esoteric, na které nechci chybět, a tak jsem se znovu zakousl do těžkého sousta jménem A Pyrrhic Existence. Zatím poslední album Esoteric je pořád silná deska plná (pro mě) neprobádaných míst. V době vydání jsem to vzdal příliš brzy, už nebyla energie. Esoteric jsou ale pořád má srdcová kapela, i když mám zmáknuté spíš starší věci. Díky A Pyrrhic Existence se mi aspoň vrátila možnost objevovat nepoznané.
Morbus - Nezapomenout. Neodpustit. (2022) ochutnávka
zdroj: flac
Industrial / noise music ze sudetských luhů, druhé album projektu Morbus. Období temnoty komunismu 50. a 60. let minulého století z pohledu občana ČSSR. Za mě naprosto ideální hluková stěna s mnoha vychytávkami, jako třeba záznamy tehdejších rozhlasových vysílání. To na mě zabírá. Velmi umně poskládané, temné až mrazivé.
// Garmfrost
Blind Guardian - The God Machine (2022) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
Blind Guardian se lehce vrací k přímočařejšímu soundu devadesátých let. A činí tak s grácií a lehkostí. Jsou jim upírány chytlavé refrény. Jsou přítomny. Po nějakém čase jsem opět z desky německých bardů nadšen.
// Ruadek: Já vlastně také, jen zvuk kytar by mohl být ostřejší. Příliš hladí, ale jinak paráda.
Hetroertzen - Phosphorus Vol I (2022) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
Já vlastně nikdy nepatřil mezi jejich příznivce. Starší dílo Hetroertzen mám ve vážnosti, ale nijak se k němu nevracím. Novinka Phosphorus Vol I je však jiná. Slabší, byť dostatečně energická a zlá. Když odkryjeme svrchní pozlátko, nezbyde nic moc. Opěvovaná legenda se stává jednou z mnoha.
Wolfheart - King of the North (2022) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
Wolfheart nahráli další skvělou desku. King of the North se od starších moc neliší, je však nakažlivá a plná silných míst. Trochu se opakují, což dělali od začátku. V jejich případě mě to vůbec nevadí.
Gaerea - Mirage (2022) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
Chtělo by se říct, že Gaerea slevili ze své temné brutality. A je to pravda. Mirage se více než často nese v atmosférických vlnách a jemných melodiích. Po rozvolněném úvodu se však dočkáme i nějakých sekanic.
Aneaon - Mnemosyne (2022) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
Nechci prozrazovat, co si myslím o Mnemosyne. Více se rozepíšu v recenzi. Naznačím jen, že se jedná o další výbornou desku výborných Aneaon.
Ozzy Osbourne - Patient Number 9 (2022) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
Ozzy is not dead! Už to vypadlo, že je s Ozzym ámen a on vydal jednu ze svých nejzajímavějších nahrávek posledních dvou dekád. Jasně, nebudu se šťourat v detailech, kolik měl na výsledném znění Patient Number 9, a na kolik pokusů ji nazpíval a jak moc mu vylepšovalo score studiové vybavení… Mně coby konzumenta a fandu zajímá výsledek a tím je nádherná fošna plná nezapomenutelných skladeb.
// Ruadek
Ailiph Doepa - Ailiph Doepa (2016) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
Asijský metalcore naroubovaný na všechny styly, které se hodí i nehodí. Deska, co překvapuje každým coulem a skladby, co se podobají horské dráze. Nikdy nevíte, co přijde za chvíli.
An Abstract Illusion - Woe (2022) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
Tahle diskutovaná deska je ještě lepší, než jsem čekal. Takoví jiní Fallujah, s velkým tahem na bránu.
Beoncé - Renaissance (2022) ochutnávka
zdroj: flac
Jedna ze zásadních královen dnešní popové / R&B scény opět překvapuje. Deska je jeden velký DJ mix, který jede vlastní pohled na elektronickou taneční scénu od historie po současnost.
Kardashev - Liminal Rite (2022) ochutnávka
zdroj: flac
Velmi překvapili tím, jak svůj valivý metal okořenili postupy, co jej povyšují nad běžnou rutinu. Další velká metalová deska tohoto roku.
Blackbraid - Blackbraid 1 (2022) ochutnávka
zdroj: flac
Popiska “Native American black metal project” na tuhle rubanici výtečně sedí. Black z Adirondackého pohoří spojený s přírodou, která je v něm slyšet.
Toxik - Dis Morta (2022) ochutnávka
zdroj: flac
Techno-trash legendy s novou deskou, kterou jsem viděl přehrát v létě i naživo. Výborné, leč nekompromisní. Kdo nestíhá postupy, má prostě smůlu.
// Sarapis
Sumerlands - Dreamkiller (2022) ochutnávka
zdroj: bandcamp
Nové album Sumerlands vychází dávno poté, co jsem nad děním kolem tohoto projektu zavřel hladinu. Debut Sumerlands (pár řádku zde) jsem odevzdaně zařadil do složky jednorázových šleh, takže o to víc mě těší, že můžu zčistajasna sjíždět druhé album Dreamkiller. S novým zpěvákem Brendanem Radiganem mají skladby vřelejší vyznění, jinak se však v projevu Sumerlands nic výrazného nemění. Především ne k horšímu a to je hlavní. Charakteristika melancholic heavy metal k albu sedí přinejmenším stejně dobře jako k debutu. Album se poslouchá dobře, směřujeme k trvalé shodě.
Secret Stairways - Turning Point (1999) ochutnávka
zdroj: bandcamp
Žánr dungeon synth a jemu podobné se v mém playlistu vyskytují zřídka, často mi totiž po pár chvílích dochází trpělivost, že se furt nic neděje. Sbírka Turning Point od projektu Secret Stairways je tady spíše náhodou, než jako výsledek systematického průzkumu. Zkrátka šťastné kliknutí. Vykopávka Turning Point má přednost v tom, že mě dokáže vtáhnout do děje hned, opona se otevře a středověké rytiny ožívají. Radost jarmarku střídají strasti těžké roboty, koně cválají, princezny ve věžích pletou košíky a princové jsou na draka. Prostě normální pondělí.
Mud Slick - Keep Crawlin’ in the Mud (1994) ochutnávka
zdroj: youtube
Motorový válec Mud Slick rozrazil svým debutem tehdy vratké dveře hard rocku a … no, pak udělali druhou desku a pohádky je konec, dobrou noc. I takhle krátké to někdy může být. Nicméně album Keep Crawlin’ in the Mud na své síle neztratilo nic, pořád je to napumpovaný atlet připravený ke startu raz dva tři teď. Zemitý chraplák Ronnieho Fontany (něco jako Jeff Scott Soto vytočený pokutou za špatné parkování), kousavé kytary, bohovsky šlapavá rytmika a špičková produkce. Přítel heavy metal občas vykročí ze stínu a tlak rázem stoupne. Rychlá auta, ženský, chlast ... holka, nemel furt.
Savatage - Handful of Rain (1994) ochutnávka
zdroj: mp3, youtube
Handful of Rain určitě není album, které by v diskografii Savatage drželo všechny ostatní desky za límec a tužilo svou nadřazenost. Nenápadná nahrávka bez výrazných hitů, zato konzistentní a s kousavými riffy i bluesovou koncovkou, která se příjemně rozlévá po neuronových cestičkách. Jon Oliva to s Paulem O'Neillem pořád drželi pevně v rukou, i bez parťáka Crisse Olivy, který už nebyl na světě.
// Sorgh
Extol - Extol (2013) ochutnávka
zdroj: mp3 (320), youtube
Výborná, nedoceněná kapela, pro kterou tohle eponymní album bylo závěrečným adios. Album stejně jako předchozí Blueprint nabízí příjemný mix rocku, lehkého avantgardna a ostrého metalu. Těžko to nacpat do škatule.
Depresy - Sighting (1999) ochutnávka
zdroj: youtube
Depresy žijí a je to dobře. Přesto když srovnám Psycold se Sighting tak mi vychází, že to nejsilnější období už tu bylo. Hodně originální deska se silnou atmosférou, ve své době bomba.
The Ocean - Phanerozoic II: Mesozoic/Cenozoic (2022) ochutnávka
zdroj: bandcamp
Jak mě předchozí “jednička” moc nechytila tak tady je to úplně jinde. Příjemně melodická deska, které dokáže být jemná a zároveň ostrá. Je to na hodně poslechů, spousta objevování, na které se těším.
The Ocean - Aeolian (2005) ochutnávka
zdroj: CD
Během čekání na doručení nového alba jsem si projel oceánskou diskografii a doma ze šuplíku vytáhl i tohle CD. Připomněl jsem si, že už tady se psala historie této výrazné kapely a to tučným písmem. Album je mnohem tvrdší než řada pozdějších nahrávek, vyznačuje se syrovým a ostrým zvukem. Někdy je docela nervní a to pak připomíná Meshuggah. Originalita jako hrom.
// Lomikar
Nine Inch Nails - Quake OST (1996) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
Přesto, že charakter tohoto soundtracku je ovlivněn tehdejšími technologickými limity, kdy se musel vejít maximálně do pár megabitů, tak je to vlastně taková předzvěst budoucího Trentova vývoje. Nervózní, nepohodlný minimalismus, rez a všudypřítomné ohrožení. Prvotřídní výplň sklepního prostoru.
Hecate Enthroned - Virulent Rapture (2013) ochutnávka naše recenze
zdroj: mp3 (320)
Z třetí vlny black metalu toho po roce 2010 již mnoho nezbylo a pokud ano, tak to většinou zní jako taková jalová vzpomínka, jaká jsme tehdy byli všichni infantilní paka. Album Virulent Rapture nám k ní může hrát jako soundtrack, zatímco nám v hlavě dokola běhá termín “Cradle of Filth pro chudý”.
Funereal Presence - Achatius (2019) naše recenze vč. ochutnávky
zdroj: mp3 (320)
V době vydání tahle deska útočila prakticky okamžitě na pozici alba roku, po třech letech jsem už střízlivější. Vlastně při pozorném poslechu nejsem schopen odhalit, zda si ze mě prostě jenom dělá prču. Pomatená, rozpustilá, s dost strašným zvukem bude podrobena ještě pečlivému výzkumu, který nemůžeme vyhrát zároveň oba.
// Sarapis: U mě časem taky to nadšení trochu opadlo, ale to neznamená, že si to tu a tam vděčně nepustím. Hlavně první zhruba půlka desky je parádní, originální jízda.
Sale Freux - Subterraneus (2010) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
“Alexa, play some raw black metal.” V současné inflaci blackových nahrávek už to asi chce už holt více než jenom nějak znít.
Pris - Naše večery (2018) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
Takový trochu studený hadr na čelo pro všechny, kteří stále horečnatě sní o časech Oceánu či Bratrstva. Ty nejspíš povinné megatuny patosu, co z toho prýští, jsou naštěstí velmi zdatně krocené prvotřídním instrumentálním podkladem, který sice trochu krade (neříkejte, že v přiložené ukázce toho Clinta Mansella neslyšíte), ale ona někdy taková poctivá zlodějina…
// Symptom
Mandelbro – Oneitis (2019) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
Mládí vpřed! Inspirativní indie kapela.
Envy - The Fallen Crimson (2020) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
Japonský emíčko.
Elbe - Sudety (2018) naše recenze vč. ochutnávky
zdroj: mp3 (320)
Zhudebněný genius loci Jeseníků.
Russian Circles - Gnosis (2022) ochutnávka
zdroj: mp3 (320)
Staří dobří Russian Circles zase o trošičku jiní.
Deafheaven - Infinite Granite (2021) naše recenze vč. ochutnávky
zdroj: mp3 (320)
Nová odlehčeného tvář post-metalu ke mě stále promlouvá.
Wurdulak / 12.10.22 9:46odpovědět
Novýmu Ozzymu nemůžu přijít na chuť. Album je dost vychvalované, mě nebaví. Naproti tomu na předchozí album se plive, a já si ho (až na ty poslední skladby, kde zpívají ti týpci s potetovanými obličeji) užívám od začátku do (skoro) konce. Jsem divný já, nebo svět okolo mě?
Garmfrost / 12.10.22 15:58odpovědět
Všichni jsme divní :D Předchozí deska mě svýho času taky dost bavila. Byla svým způsobem smutná a plná hitůvek. Ten duet v Ordinary Man s Eltonem mě bere doposud.
Pekárek / 10.10.22 22:22odpovědět
Ty Deafheaven poslouchám zdaleka nejvíc a pořád objevuju, obrovská porce muziky.
Garfield / 9.10.22 22:53odpovědět
Jak se teď občas straší jadernými zbraněmi, dostal jsem chuť si zas poslechnout ATOMIC ROOSTER. Tahle klasika má něco do sebe. Pěkné spojení prog rocku, blues a heavy metalu. Jedni z prvních, kdo psali temné texty.
Kruppe / 9.10.22 14:09odpovědět
1.Rejoice!the light has come:Untitled EP I,II -black metal berouci si inspiraci z Deathspell Omega,Ulcerate a to ja muzu:) 2.Gudsforladt:Friendship, Love and War- melodie za melodii,hodne zvlastni black LOVE metal. V mnoha mometech jsem se i usmival,jaka na me vyskocila melodie:)3.An Abstract Illusion:Woe -jedna z topek roku?uvidime... 4.Vauruvã : Por Nós da Ventania- pekny obal desky,dark metal z Brazilie,nadejne...Diky za nove tipy!!!
Garmfrost / 12.10.22 15:59odpovědět
Souhlas s An Abstract Illusion - moc pěkně se to poslouchá. Uvidíme, jak to poroste...
Redaktorské ozvěny - srpen 2024
Redaktorské ozvěny - červenec 2024
Redaktorské ozvěny - červen 2024
Nedělní poslech 88
Nedělní poslech 96
Ozvěny roku 1987
Nedělní poslech 39
Blešák VII
Redaktorské ozvěny - listopad 2013
Auto*mat
Redaktorské ozvěny - prosinec 2013
Echoes prázdniny
Slovenská blackmetalová kapela Obšar vydala své nové album nazvané Propastnyk. Slyšte na bandcampu.
5.10.2024Uctívání blackers Azarath vydávají remasterovanou verzi ikonického třetího alba Diabolic Impious Evil na CD/LP/MC/DIGITAL u Agonia Records. Digitální ...
1.10.2024Na labelu Papagájův hlasatel právě vychází nové album Malignant Tumour nazvané Maximum Rock'n'roll. V nabídce je kompletní portfolio nosičů - CD / LP ...
30.9.2024Brněnský klub Sibiř se chystá na hutnou nálož zkázy. Mezinárodní doom metalové sympozium kapel Chorosia, Grimms Eye a Depths Above se uskuteční už ten...
29.9.2024Forgotten Tomb vyrazili na turné, kde budou podporovat nové studiové album Nightfloating, které vyšlo u Agonia Records.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.