Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Blueneck - The Outpost

BlueneckThe Outpost

Victimer31.1.2017
Zdroj: mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: PC / JVC UX - H330 / phone
VERDIKT: Tichá a rozjímavá je cesta osamělou noční ulicí a ozývá se z ní nové album The Outpost. Původně elektronický projekt má v sobě nakonec dost post rocku na to, aby byl vydán pod jménem Blueneck.

Chlapíci z Bristolu mají na svém kontě už sedm desek. O žádné z nich na Echoes dosud nepadlo ani slovo, tak si teď řekneme něco málo o té poslední. The Outpost bylo v první fázi zamýšleno jako album pro boční projekt, kterým si pánové Attwood a Sadler chystali zahojit své elektronické dušičky. Během rok a půl trvajícího procesu však bylo rozhodnuto jinak. Takhle budou znít Blueneck roku 2016.


A bylo to dobré rozhodnutí. Na novém albu je to řešeno kompromisem, který nemůže nikoho urazit. The Outpost není tak svéhlavě elektronické album, aby to přivádělo post rockovou komunitu do úzkých a zase naopak. Spíš by mi přišlo divné, kdyby tahle deska patřila někomu jinému a ani by vlastně neměla proč. Elektronické vlivy se nedržely zpět ani dříve a dnes jsou jen trochu víc na očích.

 

Už jsem zažil dost post rockových alb, která byla až nemístně nudná. The Outpost mezi taková napatří. Snaží se držet pozornost posluchače tak, aby pod vlivem odpočinkově volené nálady neupadal do polospánku a děj alba si náležitě užíval. Není to žádný velký příběh, ani převratná nahrávka poletující na světélkujících plochách post rockového nebe, ale je to deska, která se může a umí líbit. Je to deska, která umí oslovit a i když se někdy divně choulí v rohu a nechce se jí moc mluvit, to hlavní nakonec řekne. A to i přesto, že Blueneck byli schopní vynést z domu na světlo už lepší věci. Tedy, říká se to... Lidé jsou ale různí a já si poslech novinky užívám s téměř stejným zalíbením, jako třeba na předchozím albu King Nine. A to přitom nabízelo skutečně velké okamžiky. Ono je to ve skutečnosti spíš tak, že Blueneck, jako řada dalších, mají svůj sound a způsoby. A těch se drží i na novince. Ta je na velké okamžiky skromnější, ale kdo se rád noří do tmy, své si jistě najde.
 


Nedá se nezmínit skladba Ghost, která nad ostatními ční svou chytlavostí a chtě nechtě se z ní stává ta, kterou si okamžitě zapamatujete a nejde z ní spustit oči. Je to jasný lídr a i když by asi nechtěla, aby se ty další držely v jejím závětří, celkem logicky se tak děje. Její otisk je prostě silnější. Dál The Outpost spíš jen tiše pluje na vlnách synteticky zasmušilých atmosfér a rázněji promluví jen někdy. Například ostrým vzbouřením kytary v úvodní From Beyond. To hlavní ovšem tkví v náladě a schopnosti s ní pracovat a měnit ji, aby nezůstalo jen u nafouklé bubliny, do které se hezky ulehá, ale dál je docela nevyužitá. I přes tišší chod a snivé zatmění je novinka bublinou, kde se dá v klidu popřemýšlet a přitom se do této činnosti nijak nenutit.


Na konci zapadákova svítí pouliční lampa. Je vidět už z dálky a můry na ni sedají jako vždycky. Z domu na kraji silnice se ozývá tichá hudba, která se dramaticky mění jen výjimečně. Někdo vydrží zevlovat pod sloupem, někdo jde dál do tmy a někdo pootevře dveře domu a jde dál. Já jsem šel a Blueneck mi zahráli svou novou zpověď hned několikrát. Byl to mile strávený čas.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

-Ruadek- / 31.1.17 8:23odpovědět

Naprosto výtečná nahrávka, kterou poslouchám už dobré tři týdny a stala se tak opožděně další deskou z minulého roku, kterou bych dal do svého žebříčku poměrně vysoko. Ta její elektronická zasněnost připomíná Archive a celou tu elektrárnu, špinavou a industriální, jako celá Bristolská scéna. Není divu že odtud kapela pochází, je to slyšet po celou stopáž.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky