|
|
||||||||||
Bran (Havran) je velice zvláštní, na Českou republiku zcela unikátní spolek lidí, kteří hrají bretaňskou hudbu. A dovolím si říci, že tuto hudbu hrají tak kvalitně, že je lze zařadit mezi špičky evropského pojetí world music. Kapela, která si prošla trnitou cestu, a v současné době už v ní nezůstal jediný člen z původní sestavy. Kapela, která v minulém roce vydala novou desku Le carnet noir – v nové sestavě, v novém kabátě a se svěží jiskrou v oku.
Předem musím říci, že je mi jejich hudba velice blízká. Ono tradiční pojetí folklóru, a to především evropského, mne fascinuje a obdivuji smysl pro nevšední rytmy a melodie. S Bran jsem se setkal poprvé u jejich alba An delienn a nechtěl zprvu uvěřit, že tu vzniká takhle kvalitní folklórní bretaňská hudba. Z díla sálalo nadšení, profesionalita a nejvíce mne dostával příjemně široký nástrojový rejstřík. Po tomto albu kapelu opustil zcela zásadní člen, David Pajot a rozhodovalo se o další existenci Bran. V té době stíhají ještě vydat příjemný živák En concert, který zachycuje tehdejší sestavu i na podiu. Naštěstí to parta nevzdala a pokračovala dále. Současnou sestavu zachycuje aktuální počin Le carnet noir a už dopředu musím prozradit jeden zcela prostý fakt: nejde se od něj odtrhnout.
Bretaňské folklórní písničky jsou zcela specifická věc. Chlastá se tu ve velkém, vypráví se tu o velké lásce, o námořnících či pradávných postavách. Každý kraj má svůj specifický humor a podání, i proto jsou písně maximálně pestré a v mnoha rytmech. Chvíli se posluchač nechává ukolébat a za chvíli tančí, až mu doutnají sandále. Bran se ale neuchyluje jen k dobovým písním, přidává i své vlastní, autorské. A tak interpretace těch původních melodií s vlastními nápady a aranžemi dávají dohromady desku, která by se dala jedním slovem popsat jako barevná.
Bran jsem si užil s aktuální nahrávkou i naživo a musím uznat, že to rozhodně stojí za to. Hraje se jako o život, každá píseň je náležitě představena a je – pro tuto hudbu důležitý prvek – odvyprávěn příběh, který v ní ožívá. Sestava Bran je šestičlenná, na desce se navíc představují tři hosté. Zpívá se bretaňsky, hraje se na poměrně obsáhlý počet dechových, strunných a bicích nástrojů a každá skladba má určitou atmosféru a aranže, jež jsou dílem samotné kapely. Zajímavostí je, že vyjma Vojtěcha Jindry má celá banda konzervatoř a prakticky všichni ještě fungují v minimálně dvou dalších hudebních projektech. Na desce je znát jazzový nádech, kterým jsou skladby provoněné a občas se kapela regulérně odváže a jazzově si „odskočí“. Někteří sami komponují a už vydali vlastní desky, jejich zaměření je ale spojeno s podáním keltské hudby a jejich odstínů. Samotný Jindra je kapelníkem souboru, vede hudební vydavatelství a vydává desky kapel s podobným folklórním zaměřením. Vydal i vlastní sólovku.
Vřele doporučuji zaposlouchat se do nevšedních tónů tohoto „Havrana“. Barvitá deska, která umí odnést do jiného světa a ponechat vás tam svým snům, které jsou důležitou charakteristikou skupiny. Pro mě rozhodně jedna z nejlepších desek minulého roku. Pro lepší představu nádherné CD edice jsem recenzi doprovodil vlastními fotkami. Kluci si opravdu vyhráli se vším, včetně vnitřku, který vypadá jako "politý od všech možných hospodských tekutin". Nové logo je vyvedeno nádherně a každá píseň má u sebe svůj příběh.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Ruadek / 9.9.13 12:37odpovědět
Jsou to chlapci talentovaní. Jejich hudba je skutečně úžasná a o to víc jsem vděčný, že vzniká tady u nás.
andrea / 9.9.13 8:28odpovědět
Poprvé jsem vás slyšela v Teplicích tento pátek. Něco tak zvláštního a strhujícího jsem již dlouho neslyšela. Děkuji moc bylo to úžasný
Radek / 11.5.13 10:26odpovědět
...nezbývá, už dávno jsem je vychytal tady v Praze
Sorgh / 11.5.13 9:19odpovědět
Nezbývá Ti, než dojet do Brna. Ve Staré Pekárně hrají celkem často:-)
Label:Keltskahudba.cz
Vydáno:Listopad 2012
Žánr:bretaňský folklór / world music
Robert Fischmann – zpěv, příčná flétna, whistle, klavír, perkuse
Vojtěch Jindra – kytary, ukulele, bouzouki, dobro, perkuse
Tomáš Görtler – akordeon, zpěv
Michal Wróblewski – saxofony, klarinet
Petr Tichý – kontrabas
Jan Chalupa – bicí, perkuse
1. Marzhin FollStáhnout
2. Tri martolod
3. Laridée-gavotte
4. Quand je menai mes chevaux boire
5. La jument de Michao
6. An dro
7. Lundi mardi
8. Le carnet noir
9. Pe trouz war an douar
10. Le phare
11. La croisée
Bran
Beaj vat!
Catacombe
Kinetic
Makeup and Vanity Set
Wilderness
Einherjer
Av oss, for oss
Gaia Mesiah
Excellent Mistake
Baestien
Uroboros
Zatokrev
The Bat, The Wheel And A Long Road To Nowhere
Fallujah
The Flesh Prevails
Positive Mind
Silence Gives Consent
Incantation
Profane Nexus
Pačess
Trapista
Z nadcházející desky Holocene (vychází 19. května na Pelagic Records) byl právě vypuštěn další singl, videoklipem opatřená skladba Sea of Reeds. Aktu...
17.3.2023Jako předzvěst nového alba Black Medium Current (14. dubna) hodili avantgardní Norové Dødheimsgard do éteru novou skladbu Abyss Perihelion Transit. ZD...
16.3.2023Polští začernalí experimentátoři Entropia streamují své nové album Total (link), které vychází 17. břena pod značkou Agonia Records.
16.3.2023V pátek 26. května se v Dejvické Klubovně odehraje benefiční koncert pro neziskovku Pohoda, která už 25 let pomáhá lidem s mentálním postižením. Zahra...
15.3.2023Domácí vydavatelství Dead Maggoty Productions hlásí nová vydání, čtěte níže:
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.