|
|
||||||||||
Edmond Wells je mladá kapela z Lázní Bělohrad a s ohledem na odsloužené roky a obecné povědomí o souboru si na úvod uveďme některé reálie. Nebude jich mnoho, neboť jich ani mnoho dohledat nelze. Kromě dvou přiznaných EP (vč. toho aktuálního) a čtyřčlenné sestavy, v níž může budit pozornost vzájemné fungování otce se synem (!), vlastně není moc o čem psát. Sekce "bio" na kapelních profilech obsahuje velké NIC a pak pár vět, ve kterých si musí najít smysl každý z vás. Já to vzdal.
Na týchž místech se rovněž dočtete o žánrovém záběru, který sleduje osu garage - crossover - devadesátkové "nu" prvky - obdiv současného progesu. To cituju. Co si pod tím představit? Vezměme to postupně.
// garage
Obecné označení nízkonákladových produkcí anebo produkcí, které se tak tváří. Syrovost, neučesanost, spontánnost a v srdci punk. V případě Edmond Wells nacházím paralelu snad jen v případě zvuku, který vznikal v mně neznámém prostředí "ateliéru 3mosquitos" pod dohledem Hugo Trkala, a který mi bohužel vůbec nesedí. Je ostrý jak právě uvařené jídlo – všechny chutě vedle sebe, nespojené, bez souladu, bijící jedna do druhé. V tomto případě navíc se zbytečně vytaženou kytarou a ve velmi plochém provedení, v němž nezbylo ani kousek místa pro dynamiku. Přátelit se nebudeme.
// crossover + "nu" prvky
Vliv rocku devadesátých let je v produkci Edmond Wells cítit hodně, i když hledat konkrétní spojitosti s crossoverem (jako Faith No More fakt nezní) nebo s nu-metalem (nenajdete ani KoRn, ani Limp Bizkit či něco podobného) nejde. Zatímco u prvního EP byla hodně cítit scéna Seattlu (Silhouette), tentokrát jde spíše o nijak nevyčnívající odkazy rocku zmíněné doby. V Burning Daylight a částečně v All Theory, No Action je citována kytara At The Drive-In, místy mám pocity jak při poslechu odlehčenějších Taproot nebo o elektroniku osekaných Spineshank, ale jinak jsou to spíš náznaky a cosi jako duch doby. Proč ne, o nic originálního sice nejde, ale uchopení je řemeslně v naprosté pohodě.
// současný proges
Pokud se mi na Edmond Wells něco líbí, tak snaha neskládat jen písničky jakože písničky. Snaha skládat složitěji, znít hravěji, nesklouzávat k jednoduchým formulkám. Nehledejte v tom Wilsona, ale spíš australské Karnivool, i když tím samozřejmě nesrovnávám (k tomu mají Edmond Wells ještě pořádný kus cesty), ale ukazuju možný směr úvah. Dobrým dojmům napomáhá i variabilita zpěvů (vč. mluvené pasáže v poseldním songu) a větší důraz na rytmiku, která se na mnoha místech projevuje se zdravým sebevědomím a skladbám dodává skvělou energii. Obdobně pozitivně lze nahlížet i na aranžérskou nápaditost a s ní související napětí mezi zklidněnými a vpjatými momenty. Právě díky této kombinaci se album skvěle poslouchá a v podstatě vylučuje myšlenky na nudu. A to je moc dobře.
V celkovém součtu jsem vlastně spokojen a mile překvapen. Rozhodně vám nebudu tvrdit, že se nám tu rodí nová rocková hvězda nebo že z projevu kapely cítím velikost světové úrovně. Edmond Well jsou čeští, doposud se stále hledající a hrany mají nebroušené. Stejně jako by bylo třeba strávit ještě hodně času se zvukem, aby si dosedl a vyhladil, tak obdobně i výraz kapely působí doposud syrovým dojmem rodícího se čehosi. Základ do budoucna je dobrý a čtyři povedené skladby „Ex animo“ představují velmi slušný start, který se nepodaří každému.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:vlastní vydání
Vydáno:Březen 2015
Žánr:rock
Jiří Franc ml. - zpěv, kytara
Jiří Franc st. - bicí
Jan Krejčíř - kytara
Libor Novák - basová kytara
1. All Theory, No Action
2. Are You Entertained?
3. Rrazors
4. Burning Daylight
Job for a Cowboy
Sun Eater
Textures
Phenotype
Velnias
RuneEater
Moonsorrow
Varjoina Kuljemme Kuolleiden Maassa
Atlantean Kodex
The Course of Empire
Beardfish
+4626-Comfortzone
Panopticon
Roads To The North
Germ
Grief
Traveler
Termination Shock
Get Your Gun
Doubt Is My Rope Back To You
Lunar Tombfields
An Arrow to the Sun
Na lebelu Dead Maggoty Productions vychází bilanční kazetový komplet Forgotten Silence nazvaný Arte-faktum-XXX, který obsahuje materiál ze všech šesti...
12.9.20245. října se ve Žďáru nad Sázavou v klubu Hanuman (znáte jako Batyskaf) odehraje 21. ročník oslavy extrémní hudby Krátký, rychlý a hlasitý, který se po...
10.9.202421. září se v plzeňském klubu Parlament odehraje společný koncert německých Infestus a domácích Mallephyr. Zahraniční hosté přivezou svou novou desku ...
9.9.2024Poslední nahrávka Skylor od Dying Passion doputovala do černých oběžných drážek. Detaily ohledně edice vydané pod patronací Magick Disk Musick čtěte n...
8.9.2024Norští pochmurní deathers Shaamiroth vydají 31. října u W.T.C. Productions své třetí album Devildom.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.