|
|
||||||||||
Debutní placku slovenských FAC jsem kousal ztuha hlavně kvůli zvuku, který byl v duchu doby udělán spíš jako tortura než jako zvuk a přiznávám zcela upřímně, že od té doby jsem desku In Oil neslyšel. Druhý zářez diskografie hraje o malý kousek přístupněji, i když k ideálu má stále dost daleko. Hraje taky kratší dobu - FAC dali dohromady pětici skladeb, sedmnáct minut a pod názvem Pretlak vše expedují do světa.
Za zmínku určitě stojí samotné provedení edice na kompaktu, protože jde o řešení netradiční a svým způsobem zajímavé - plechová krabička s výtečnou grafikou (stejně vydali svou desku Crematory Country v roce 2007 Status Praesents) a info-stránka A4 poskládaná ve stylu čehosi jako origami, kterého se trochu bojím dotknout, abych ho nezničil. Fajn.
Hudba na disku obsažená je jedním slovem svérázná - posazená někde mezi hardcore a crossover, záměrně antihitová, založená na disharmonii, nejednoznačné rytmice. Stejně tak bych se odvážil tvrdit, že i zábavná a odrážející její autory, kteří tu muziku a hlavně sami sebe neberou smrtelně vážně. Taky fajn.
Celkový dojem z desky může na první pohled připomínat trochu zmatenou koláž. Na albu vedle sebe fungují pasáže (nejspíš záměrně) posluchačsky nevstřícné a disharmonické, zastřešené jakoby zaškrceným a nařvaným vokálem (který mi moc nesedí), a pasáže oddechové, s funky feelingem a příjemně vedenou baskytarou. Místy se vše prolíná, nepravidelně zklidňuje i zrychluje, rytmicky pohupuje i překotně cválá vpřed. Tak trochu The Dillinger Escape Plan? Možná jo... Aby toho nebylo málo, nad tím vším se vznáší zvuk foukací harmoniky, který dává výslednému projevu zase jiný nádech a jinou, až rozvernou atmosféru.
Kde je problém? Nedokážu to asi přesně definovat, ale jednoduše bych řekl, že poslech FAC ve mě nic nezanechává. Přesné? Technicky na výši? Zároveň zábavné? Skladatelsky v pohodě? Všechno ano. Dvakrát ano! Přesto u mě bez odezvy. Nemám nic proti podivnostem a humoru v hudbě, miluju Mr. Bungle. Objektivně řečeno jsou Fishartcollection výborní, ale kdesi uvnitř jim přesto nerozumím.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:vlastní vydání
Vydáno:Prosinec 2015
Žánr:HC / crossover
Jozef Zachar - kytara
Roman Liška - baskytara
Joef Slovák - bicí
Peter Hija - vokály
Jakub Daniš - harmonika
Ivan Lesay - texty
host:
Mário "Majco" Gajarský - sólová kytara
1. Pešávár
2. Klavír
3. Nedá sa svietiť
4. Posledná možnosť
5. Sedem smrteľných
Fishartcollection
In Oil
A Life Divided
Passenger
A Pale Horse Named Death
Lay My Soul to Waste
Uriah Heep
Look At Yourself
Origin
Unparalleled Universe
Therion
Leviathan
Wolfsbane
Wolfsbane Save the World
Voyager
Fearless in Love
Soulfly
Totem
Them
Sweet Hollow
Bergrisar
Step on the Path of Eternal Salvation
Na prvního března nadcházejícího roku je naplánováno vydání nové desky trip-hop / elektro projektu Arms and Sleepers, z níž byl aktuálně zveřejněn sin...
9.12.2023Kapela Innersphere jako předzvěst chystaného alba zveřejnila nový singl s názvem The Trident is Burning, k němuž vytvořila videoklip ve formě živého z...
8.12.2023Legendy floridského deathu Massacre podepsali smlouvu s Agonia Records na vydání svého pátého a zatím bezejmenného full-lenght počinu.
8.12.2023Festival Enter The Eternal Fire ohlašuje další tři jména, která zahrají během 19. a 20. července ve Volyni. Nově se tak můžete těšit na Speckmannův sp...
29.11.20232. prosince proběhne v Potrvá křest nového EP pražské kapely Neuro Bats, které se jmenuje Noble Roses in the Midst of Weeds a poslechnout si ho můžete...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.