|
|
||||||||||
Troufám si tvrdit, že o kapele Jeniferever se toho v našich končinách moc neví, i když tahle parta funguje už od roku 1996. Aspoň tak soudím podle sebe – jejich album Silesia, které se ke mně zatoulalo jak jinak než shodnou mnoha náhod a příhod, je pro mě novinkou se vším všudy. Zkusil jsem pátrat trochu po síti a dopídit se nějakých podrobnějších informací, ale mnoho úspěchů jsem neměl. Kromě již zmíněného startu v polovině 90. let můžeme k základním informacím přidat zemi původu – Švédsko a seznam diskografie, který je sice poměrně dlouhý, ale vytřídíme-li EP, splitka a podobné záležitosti, dojdeme u klasických studiovek k číslu tři. Ještě snad můžeme přidat aktuální čtyřčlennou sestavu opírající se o dvě kytary, baskytaru, bicí, zpěv a občasné klávesy a tím bych se informačně asi vyčerpal, vícero se mi toho posbírat nepodařilo.
Snad poslední zmínku si dovolím čistě žánrovou, ať hnedle z úvodu víte, s kým máte tu čest. Jeniferever se prezentují rockovou hudbou, ke které se více či méně zaslouženě, v rámci dnes módních vlivů a proudů přidávají doplňky jako „ambient“, „post“ a nebo „indie“. Chutí máme na vybranou, když není sůl, přidáme koření... Aby toho nebylo málo, s důstojnou tváří a klidným svědomím si přihodím taky jeden přídomek, na který jsem došel minulý víkend při podvečerním poslechu, ať je ten žánrový blázinec ještě bláznivější – dream rock. Někdy v první polovině desky jsem usnul naprosto pokojným spánkem a probral se až s poslední, devátou skladbou. Hudba Jeniferever je prostě taková, odpočinková, poklidná, lehce atmosférická až éterická, snivá a uvolněná. A v těchto intencích působí i na mě a pak je někdy problém udržet se v bdělém stavu.
Silesia představuje hudební zážitek trvající něco přes dvaapadesát minut, což při zmíněných devíti skladbách jasně ukazuje na průměrnou délku každé z nich. Uvolněné tempo začíná rezonovat i teď, při dalším, ani už nevím kolikátém poslechu, při kterém hodlám vydržet do konce. Úvodní Silesia už ale dává zabrat, hudba se nese pokojem, hladí, uklidňuje a přivírá oči. Podmanivý hlas Kristofera Jönsona se dostává hluboko do mysli, lehounké kytary plují éterem a den začíná pohasínat v posledních záblescích jasných myšlenek. První vytržení z lehkého transu přichází v závěru čtvrté A drink to remember, ve kterém se nálada prohlubuje, stává se vážnou a naléhavější; kytara sténá, zpěv promlouvá do duše a vše krásně vrcholí až na samém konci skladby. Jeden ze zajímavějších momentů nahrávky. Při následující Deception pass se plachty otáčí zase někam jinam, tempo se zrychluje a bicí jsou konečně trochu slyšet a snad právem lze tuto skladbu označit jako černou ovci mezi ostatním poklidným stádem. Zbytek alba mi splývá, těžko hledat výrazněji zajímavé momenty, ze všeho vnímám pouze onu snivou atmosféru, lehké kytarové linky a snažím se neusnout.
Ať tak či onak, nemám dojem, že by Silesia přinášela něco převratně nového jak v rámci rockové scény, tak i v rámci diskografie kapely, kterou jsem si stihl alespoň letmo proletět. Nelze zavřít oči nad uvolněnou a pohodovou atmosférou desky, mnohdy výbornými kytarovými pasážemi či velmi decentním použitím kláves. Na druhou stranu ale může působit Silesia až jednolitým dojmem s jen občasnými změnami nálad a tempa a pokud se vyloženě nenaladíte na podobnou vlnu, nebude vás bavit až do konce a začne vás nudit ... a nebo usnete.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Monotreme records
Vydáno:Duben 2011
Žánr:dream rock
Kristofer Jönson - lead Vocals, guitar, keyboards
Martin Sandström - guitars, backing vocals
Olle Bilius - bass
Fredrik Aspelin - drums
1. Silesia
2. Waifs And Strays
3. The Beat Of Our Own Blood
4. A Drink To Remember
5. Deception Pass
6. Cathedral Peak
7. Where The Hills Fall Towards The Ocean
8. Dover
9. Hearths
Cult of Luna
Vertikal II (EP)
Wolves in the Throne Room
Thrice Woven
Frana / Opiliones
split (7" EP)
Mamiffer
The Brilliant Tabernacle
Darkthrone
Hate Them
Ancient
Back To The Land Of The Dead
Coal Chamber
Chamber Music
Dead Carnage / Soul Massacre
The Only Thing I Ever Wanted Was To Kill The God/1000 Ways To Die (split)
Pestilence
Exitivm
Carnival In Coal
Fear Not
Lesa Listvy
Unheard Of
Francouzská metalová kapela The Old Dead Tree podle všeho ještě stále není dead a aktuálně o sobě dává vědět novým songem Terrified, ke kterému vznikl...
5.6.2023Konečná pořadí v jednotlivých kategoriích ceny hudebních nadšenců Břitva jsou od včerejška známá, jejich přehled najdete ZDE.
4.6.2023A Tribute to Legends (Pocta legendám) je zbrusu nový song známých tuzemských hudebníků a je věnovaný padlým kamarádům české scény. K poslechu ZDE.
2.6.2023Projekt Abbé, za kterým stojí Jan Hamerský, právě vydává novou desku Hraj si a shoř! Ta bude k dispozici digitálně (bandcamp) a na kazetě, bližší info...
2.6.2023... proběhne tuto neděli 4. června v pořadu Hard & Heavy na rádiu Beat, a to pod taktovkou Petra Korála. Detaily jsou k dispozici ZDE.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.