|
|
||||||||||
Mayhem. The True Mayhem. Chladná bestie, zalykající se Quasimodo z Uher, stav prokletí i respektu a v neposlední řadě výbornými dovednostmi vybavená firma, která od jisté doby prostě táhne. Black metal Mayhem je synonymem dlouhodobě působícího kultu, jehož tvář a způsob podání osobitosti se od jiných důrazně liší. Tahle hudba zkrátka má svou hloubku, ať si každý mluví, co chce. Ta tajuplnost, na jedno místo soustředěná negace. To něco, co tahá za uši, upřímně bolí ve chřtánu, něco, co leze ze tmy, aby jedovatě bodalo mezi smysly a úmyslně provokovalo. A je to tam pořád, to buďme bez obav. Hnus, choromyslnost, vyšinutí, akt obskurní dominance.
Esoteric Warfare, jakožto čerstvý počin formace, mluví zcela jasnou řečí. Hovoří k nám stylem - jsme zpět, jsme to my a cítíme se hodně silní. Nějaký jiný silný dojem z této desky? Nejspíš ani ne. Pominu-li tradičně skvostně odvedené řemeslo, niternější zásah nikterak neprobíhá. S novými Mayhem totiž hledíme vstříc hned několika jejich vlastním výrazům, ke kterým se sami v průběhu let propracovali. Po této stránce tedy rozhodně nepotkáváme Mayhem na experimentální stezce. Je tady chlad a agresivita Chimera, je tady nutnost zahájení veřejné industrializace s odkazy na Grand Declaration of War a správný dobrák od zlosti si jistě najde i tu sklepní, hermeticky uzavřenou mystiku Ordo Ad Chao. Vada na kráse? Ale kdepak, na podobné úvahy ja tento materiál příliš dobrý.
Znovu se ocitáme v prostředí černé psychedelie a chladného objetí typických postupů. Ve fascinaci ze strojové přesnosti, která je jak obdivuhodná, tak příliš předvídatelná. Tohle album baví, to je nutné si říct. Je prošpikované povedenými skladbami a poslechově na výši, neb návraty k němu jsou stále časté a s pocitem spokojenosti. Se spokojeností středně hladového fanouška, který si rád smlsne na pořádné porci odřezků příliš hodných myšlenek a srdceryvných přednesů. Plač tam, kde ostatní se smějí a prožeň kulku hlavu těm, co radostně se vítají. Abych byl plně uspokojen, na to současní Mayhem ale nemají dýchací ústrojí. Jsou v nádechu, je fakt, že mocném, ale při vydechnutí se zakašlou a vy jen tak procedíte mezi zuby - jsou pořád dobří, ale taky už zestárli...
Nové album nutí přemýšlet a to je, myslím, jeho největší přínos. Jsou tu s námi Mayhem, kteří jsou zanícení a oddaní, přesní jako hodinky, bezohlední, ale taky trochu statičtí a o momentu překvapení si můžeme nechat jen zdát. Mám-li z Esoteric Warfare vyjádřit svůj celkový pocit, bude to především profesionální přístup kapely se všemi klady a likvidačními zákroky na nebohé ucho posluchače, než opravdová euforie z úžasného dobrodružství. Technicky i zlověstně dokonalá nahrávka s povedeným zapracováním Telocha na místo kytaristy, které má za důsledek fakt, že duch Blasphemera zatím nevyprchal, ale zároveň se nemusíme bát, že kapela strádá a neví kudy dál.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
wendy / 16.4.16 19:55odpovědět
Nevidím jediný důvod k užití expresivních výrazů, kterými je jak recka, tak koment vyšperkován. Mayhem hrají již léta tak, jak je všichni známe. Je poměrně bizarní, jak se zde oba pánové snaží podtrhnout cosi, co prostě k Mayhem patří od přírody. Chybí mi v řádcích cokoliv, co by přimělo "nepolíbeného" si album pustit, zajímat se o něj. Jak recenze, tak koment člena redakčního týmu stojí za prd a už vůbec zde nekoresponduje text recky s hodnocením. Napadá mně jediné, a to že o hudbě dnes píše každý! Není to výzva k zamyšlení se nad sebou, jen komentář jednoho ze čtenářů. Já jsem se o Mayhem nedověděl nic, co by stálo aspoň za něco! Pravda, nemám to zapotřebí, znám/mám celou dg... Mnozí však jistě ne!
Victimer / 17.4.16 4:45odpovědět
Díky za komentář. Takto pojatá recenze měla své důvody, které nejsou pro všechny a určitě ne pro ty, kteří kapelu neznají. Takoví si musí přeladit jinam. Sto lidí, sto chutí... A zamýšlet se nad sebou kvůli recenzi Mayhem? To máš pravdu, to fakt ne...
Milan "Bhut" Snopek / 27.6.14 10:40odpovědět
Já se z toho můžu (zase) posrat :D 100%! Mayhem miluju a ani teď mne neuráží, nýbrž dávají chlemtat nervní kalnou lihovinu podobající se leteckému zvětralému benzinu. Manifest je sepsán zcela jasně, ačkoliv schizofrenní rukou.
Label:Season Of Mist
Vydáno:Červen 2014
Žánr:misanthropic black metal
Necrobutcher - baskytara
Attila Csihar - zpěv
Hellhammer - bicí
Teloch - kytara
1. Watchers
2. PsyWar
3. Trinity
4. Pandaemon
5. MILAB
6. VI.Sec.
7. Throne of Time
8. Corpse of Care
9. Posthuman
10. Aion Suntelia
Mayhem
Grand Declaration Of War
Mayhem
Daemon
Mayhem, Gaahl's Wyrd, Gost - Meetfactory, Praha
15.11.19, Meetfactory, Praha
Mayhem, Mortiis a Inferno
27.4.22, Brno, Fléda
Contrastic
Mamun
José González
Veneer
Mammoth Mammoth
Volume IV - Hammered Again
Hexvessel
Kindred
Ex Deo
Romulus
Descend Into Despair
Opium
Pestifer (Belgie)
Defeat of the Nemesis (EP)
Francouzská metalová kapela The Old Dead Tree podle všeho ještě stále není dead a aktuálně o sobě dává vědět novým songem Terrified, ke kterému vznikl...
5.6.2023Konečná pořadí v jednotlivých kategoriích ceny hudebních nadšenců Břitva jsou od včerejška známá, jejich přehled najdete ZDE.
4.6.2023A Tribute to Legends (Pocta legendám) je zbrusu nový song známých tuzemských hudebníků a je věnovaný padlým kamarádům české scény. K poslechu ZDE.
2.6.2023Projekt Abbé, za kterým stojí Jan Hamerský, právě vydává novou desku Hraj si a shoř! Ta bude k dispozici digitálně (bandcamp) a na kazetě, bližší info...
2.6.2023... proběhne tuto neděli 4. června v pořadu Hard & Heavy na rádiu Beat, a to pod taktovkou Petra Korála. Detaily jsou k dispozici ZDE.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.