Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Minsk - The Crash and the Draw

MinskThe Crash and the Draw

Jirka D.26.4.2015
Zdroj: mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: Pioneer PD-S504 / SONY TA-F 730ES / ELAC CL 82
VERDIKT: Zmrtvýchvstání Minsk je konečně završeno novou deskou, která víc než na vývoj sází na žánrové jistoty. A to v jejich případě není vůbec špatně.

Už už jsem chtěl začít ve smyslu dlouho očekávané desky obnovených Minsk, ale vlastně vůbec nevím, jak moc byla tahle deska očekávaná, jak moc široce jsou Minsk známí a jestli se na jejich čtvrtou desku netřepala jen hrstka fandů zatěžkaného post metalu. Mám totiž takový dojem, že Minsk nikdy pořádně nevystoupili ze stínu Neurosis, potažmo podobných kapel, které právě v duchu těchto otců z kalifornského Oaklandu zhudebňují rozhárané lidství na ploše mohutně znějících kytar. A dosaďte si co libo, ISIS, A Storm of Light či zástupce starého kontinentu Cult of Luna a jejich poslední a famózní desku „Vertikal“. Takže otázka - znáte Minsk?

 

Minsk si užili svůj díl slávy v druhé půli první dekády, vydali tři vyrovnané a velmi silné desky, přičemž zaujali hned tou první, která jim vynesla kontrakt u Relapse, zvládli pár významnějších koncertů a s příchodem nové desetiletky pro někoho možná překvapivě uvolnili místo dalším, kterých je vždycky a všude dost.

 

Minsk band

 

Nová kapitola v podobně alba „The Crash and the Draw“ se objevila letos v dubnu, opět na Relapse, opět bez hudebního sentimentu, opět v nemilosrdné délce. Novinka je zatím nejdelší nahrávkou Minsk (75‘41“) a pokud bych měl soudit podle úvodu alba (především tedy skladby „Within and Without“), dodal bych, že i nejsurovější. Právě tahle skladba se svou tíhou a nijak neskrývaným nervním běsem trochu vymyká zbytku alba, resp. tvoří jakousi esenci všeho, co kdy tahle kapela minimálně pro mě zosobňovala, a vše koncentruje do neskutečně silných osmi minut. Vzpomínáte na „Three Moons“ z předchozího alba? Nadšení? Ano, veliké!

 

And grey, and black and nothingness
We form a line, from there to here
Hoping to find our way back

 

Úvod desky má prostě svou váhu a ani třináct minut první skladby posluchačský úděl nijak nezlehčuje. Vrstevnatě poskládané kytary, výborně zaranžované vícehlasé vokály, tribálně znějící přechody na bicích, silná a monumentální klávesová aura, pasáže vzletné a pasáže hutné a těžké. Klasika? Souhlasím, Minsk nikdy neplatili za inovátory, ale poctivé srdcaře a „To the Initiate“ budiž toho důkazem. Další dění ale provází lehké zklamání, neb třetí až šestá položka tracklistu je bohužel tím nejméně zajímavým, co tahle nahrávka obsahuje. Především v druhé polovině první části „Onward Procession“ a pak v části druhé kapela úplně ztrácí směr - možná experimentuje, možná hledá nové cesty a nové přístupy a možná se jen ztrácím já v hudbě, kterou jsem nečekal. Budiž. Třetí část naštěstí chytá trochu svěží vítr, pokud tak lze nazvat psychedelický výlet rámovaný skvělými chorály a studeným elektronickým podkresem. Vše pak vrcholí a graduje v závěrečné části „Return, The Heir“, někomu jistě připomínající ISIS.

 

 

Po ambientním předělu „Conjunction“ nás čeká ještě téměř 30 minut, které více méně zosobňují Minsk tak, jak je známe z alb předchozích. Snad s výjimkou první poloviny „The Way Is Through“, která svou odlehčeností zasahuje až k post rocku (i když ani to není úplná novinka) a v níž je zcela zřetelně znát, že čisté vokály nejsou silnou stránkou kapely. Naštěstí se druhá polovina vrací tam, kde jsou si Minsk jistí svým konáním - silná atmosféra, nervní kytary, hlas jak hrom a psychicky rozložený posluchač, který - aniž by chtěl - tahá ze dna své duše všechny nahromaděné běsy a do ochraptění je vrhá proti stěnám pokoje. Vrchol v podobě závěrečného opusu „When the Walls Fell“ je potom sladkou tečkou (dá-li se to tak říct) za celým albem a jednoznačně skvělý moment, který pochybovačným povahám možná připomene finále desky „A Sun That Never Sets“ od Neurosis.

 

Takže závěr? V mnoha ohledech jde o desku, kterou šlo očekávat, která mnoho nepřekvapuje, ale která má svou beze sporu vysokou úroveň. Vedle skvělých skladeb a pasáží jsou místa slabší, v nichž se ztrácím a tápu a s nimiž se rozloučit by mi nečinilo nižádný problém. Ale není jich mnoho. Dosaďte si dle libosti míru vlivu Neurosis a jim podobných, tenhle rébus nechávám na každém z vás. Pro mě osobně Minsk zůstávají kapelou nikoliv inovativní, ale ve své podstatě skvělou a patřící (snad) k světové žánrové špičce. K té mé určitě.

 

We will find our way
Beginning of the end


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky