|
|
||||||||||
Nebyl jsem nikdy příliš velkým fanouškem německých Morgoth a paradoxně se mi líbila víc tolik zatracovaná labutí píseň „Feel Sorry for the Fanatic“ než třeba „Odium“. Nejoblíbenějším dílem Morgoth ale stále zůstává monstrózní veledílo s krátkou stopáží „The Eternal Fall“. Zde už byl znát citelný odklon z undergroundového světa směrem k první lize death metalu. Tam sice nakročili až s debutem „Cursed“, ale mě se tenkrát líbila právě ta dřevní, brutální těžkotonážnost, válcující vše živé na padrť. „Cursed“ byl už poněkud uhlazený a s „Odium“ nakročili do experimentálnějších, byť stále tvrdých vod. „Feel Sorry...“ se mi líbilo hlavně kvůli odvaze, se kterou předvedli moderní vize začlenit do tvrdého metalu třeba post punk a industrial, a snad i názvem se omluvili všem fanatikům, kteří je nakonec zavrhli. Morgoth měli smůlu, že jejich posluchačská základna byla ryze deathmetalová a alternativci se jménu Morgoth vyhnuli obloukem, byť jim mohla tato muzika šmakovat.
Když jsem před časem zaregistroval návrat kapely na koncertní pódia, už jen letmým pohledem mně bylo jasné, že jsou to stejní sráči jako většina tehdejších revolucionářů, kteří vyzkoušeli uhnout ze zaběhnutého, rozvinout styl jinam (Gorefest, Pungent Stench) a když nebyl zájem, rozpadli se. Po comebacku pak se staženým ocasem hráli původní sound a doufali, že je vše odpuštěno. Že staří buď neposlouchají metal nebo jsou už otevřenější a mladí nevědí nic o revolucionářské minulosti a sežerou jim ten old school i s navijákem. Po vyhazovu frontmana Marca Greweho jsem měl veliké obavy z nadcházející, po devatenácti letech vycházející desky. A jak to dopadlo? Obavy se naplnili až po okraj.
Kapela se vrací k osvědčenému modelu a zní přesně jako na začátku devadesátek. Nicméně návrat k brutální morbiditě se nekoná. Lehkonohé kytary ve stylu „Odium“ běhají po pražci jako baletky, kouzlí nádherné melodie a nový zpěvák zní jako starý. Cítíte tu schizofrenii? Právě takové pocity mám z novinky já. Ocenil bych hrdé pokračování experimentů, ale zase když se vám dostane do rukou takto výstavní thrash / death metálek, odpuštění se dere na rty úplně samo a ještě se u toho pokyvuje hlavou do chytlavého rytmu. Desku vydává jako v minulosti Century Media Records, natáčelo se v německém Sound Division Tonstudio (Sundern) pod dohledem Jörna Michutty a výsledkem je možná moc hladká produkce, kde bych snesl trochu vystrčených drápků a ocelovějších kytar. Vedle toho je ale vše pěkně a vyrovnaně slyšet, deska není přeřvaná a naopak zní pro uši citlivě, takže nezbývá, než se vrhnout na hudbu samotnou.
Asi každého napadne otázka, jak zní hlas nového vokalisty Karstena Jägra? Ten je parádní. Možná mi víc než svého předchůdce připomíná Martina Van Drunena a rozhodně nepostrádá jejich brutalitu v hlase. Postrádá však jejich originalitu. Tenkrát měl ostatně každý growler svůj výraz. Odpovědí by mi mohlo být, že je kapel a zpěváků tolik, že pro originalitu není prostor. Myslím ale, že jeden z důvodů je snaha znít jako vzor, než neschopnost znít osobitěji. Jeho pěvecký projev je každopádně stoprocentní a velice rychle si zvyknete, že si bere hlavní slovo. Hudebně se otírají o mistry death metalu středních temp Obituary, Massacre, Asphyx... Na rozdíl od prvních dvou jmenovaných jsou ale Morgoth záživnější. Společnou mají absenci brutálních momentů. Jejich death metal je hodňoučký, nekonfliktní, a to by se v případě death metalu dít nemělo.
Hitovost a údernost má snahu vše vyrovnat, ale pořád jsem v rozpolceném stavu. Líbí, ale čekal bych něco jiného. Zajímalo by mě, jak se k „Ungod“ staví ortodoxní fans prvních dvou desek - zda je vše zapomenuto a všichni si užívají, nebo si je poslechnou jen ti, co na ně nezanevřeli po „Feel Sorry...“ Tři čtvrtě hodinky uteče jako nic a ve vzduchu zůstává otázka: má to smysl, nebo se na všechno vykašlat a užít si dobrou muziku? Osobně mám s návraty ke kořenům potíž. Nepodařilo se nám vyvinout, tak se vrátíme ke koloběžce a do mateřské školy. Víc si cením zarputilců jako Cannibal Corpse, kteří střílí pořád stejné desky než rádoby experimentátorů, kteří svoje vize nedomyslí, nedotáhnou je do konce a pak se ohání kořeny. Buď Cannibal Corpse na jedné straně, nebo Cynic na straně opačné. Všechno, nebo nic! Moje hodnocení je tentokrát osobnější než jindy a zřejmě bude i zmatečné. Vy, čtenáři, to budete mít asi jinak.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
GaB / 8.12.16 14:56odpovědět
Tak já jsem nometal týpek, který Morgoth poznal přes "Odium", a jen díky tomu, že původně jim měl nějakým způsobem s Odium pomáhat Carl Mc Coy z FOTN, což jsou moji miláčci. Z toho nakonec sešlo, ale Odium jsem si velmi oblíbil. Když pak vyšla "Feel Sorry For The Fanatic" jsem byl na větvi - naprosto skvělá deska :-) Ale zase na druhou stranu jsem týpek, co rád poznává i minulost a budoucnost, takže poslouchám celou jejich tvorbu a je to fajn. I když na tenhle druh hudby moc nejsem, Morgoth is really good :-) Ale Feel Sorry For The Fanatic zůstává srdcovkou :-)
johndeer / 25.5.15 20:07odpovědět
Za mě prozatím nejlepší death metalová fošna tohoto roku.Už se těšim na Czech Death fest kde jsou hlavní hvězdou festivalu..
prepil / 21.5.15 21:25odpovědět
Přesně! S recenzí souhlas do poslední tečky!
Ruadek / 18.5.15 20:24odpovědět
...ani se mi dnes nechce věřit tomu, že tahle banda skutečně natočila Feel Sorry for the Fanatic. Návraty ke kořenům také moc nemusím, čumí z toho kalkul a je to taková klička, když už nevím kam jinam...
Label:Century Media Records
Vydáno:Březen 2015
Žánr:death metal
Harald Busse - kytary
Sebastian Swart - kytary
Sotirios Kelekidis - baskytara
Marc Reign - bicí
Karsten Jäger - zpěv
1. House of Blood
2. Voice of Slumber
3. Snakestate
4. Black Enemy
5. Descent into Hell
6. Ungod
7. Nemesis
8. God Is Evil
9. Traitor
10. Prison in Flesh
11. The Dark Sleep
Heiden
Andzjel
Manipulation
Mind Control Ultra
Aleš Brichta Project
Anebo taky datel
Cult of Luna
Vertikal
The Last Bad Day
Shades of Depression
Riverside
Shrine of New Generation Slaves
Poppy Ackroyd
Resolve
Beardfish
+4626-Comfortzone
Dream Theater
A Dramatic Turn of Events
Mammoth Mammoth
Volume IV - Hammered Again
Phantom Winter
Into Dark Science
Slovenská horor punková kapela The Karnsteins vydává právě dnes své nové EP s názvem Three Kings of Terror, a to na digitálních platformách a na CD. O...
30.3.2023Ku příležitosti vydání nového EP Om Kali Maha Kali odehrají domácí Cult of Fire dva koncerty, jeden v Česku a jeden na Slovensku. Na obou z nich budou...
28.3.2023Po vynucené koncertní přestávce a doplnění sestavy o rytmickou sekci se na pódia vrací domácí kapela Nocturnal Pestilence, konkrétně na pódium klubu K...
28.3.2023Vydatný tříhodinový rozhovor s Jirkou "Desed" Sedláčkem z Dark Gamballe a Trny & Žiletky v podcastu Noir Talk sledujte ZDE.
28.3.2023V temnou kryptu jako ze starého RPG se na Zelený čtvrtek promění dejvická Klubovna, aby nabídla útočiště fanouškům dungeon synthu, středověku a black ...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.