Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Negativa [ES] - 04

Negativa [ES]04

Lomikar21.3.2022
Zdroj: Bandcamp, mp3
Posloucháno na: mp3 přehrávač, PC
VERDIKT: Hledání výraznějšího momentu na téhle desce by mohl být takový hudební ekvivalent pátrání po Valdovi. Akorát bez výsledného pocitu naplnění.

Když jsem si napsal do úkolníčku, že mám prozkoumat dílo hudebního projektu Negativa, psal se rok 2018. Panejo 2018... pamatujete tu pohodu? To modrý nebe, ta tráva jak byla tehdy zelená? No nic. Psal se rok 2018 a toto jednočlenné těleso zrovna vydalo album pojmenované 03. Bylo to jeho třetí album. Do dneška pak zvládlo vydat ještě EPčko (Untitled EP, ach jo) a album čtvrté, tedy 04.  To se na první pohled zase nezdá jako taková šichta, nicméně když vzpomeneme na to, že jediný aktivní činitel tohoto hudebního projektu v oné čtyřletce dal ještě po placce ve dvou svých jiných jednočlenných blackmetalových projektech (o jedné psal i kolega Vic zde), tak naivnější z vás se začnou ptát, kde se v něm bere tolik kreativity a inspirace, kdežto ti zkušenější...

 

Inu tvůrčí mozek skrývající se za iniciálami D.B., který v Negativě drtí všechno, co tam slyšíte (alespoň od roku 2017, do té doby ve své lenosti zaměstnával zpěváka) a patří mezi takové ty hudební proletáře, co každému riffu zakládají kapelu. Zdali se tak děje zištně (hudební festival o jednom člověku zní jako vtipný byznys plán), nebo jestli se za každým projektem schovává nějaká originální vize z Negativy nepoznáte. Ta se totiž přímo rochní v záměrné neurčitosti. Alba označená pouze čísly, splitka pojmenovaná dle roku jejich vydání, písně též pouze očíslované a když se umělec hodně rozjede, nezalekne se ani kompilace s názvem Untitled.

 

Takováto radikálnost, společně s vědomím země vzniku (Espaňol) a zkušenostmi s jinými jednočlenými zakuklenci, budila naději zahuhlaného prasopalu, kde všechno zní jak by to hrálo přes kopec a sotva slyšitelné bubenické osypky se třískají se zbytkem nástrojů v mono mixu. Prostě takový ty príma prasárny, co semtam vycházejí pod Signal Rex či Ajna Offensive. Negativa však má překvapivě zvuk na blackmetal téměř čistý a jedinou drobnou odchylkou od standardu je lehce zatlačený vokál do mixu. A právě ten zvuk odhalil Achillovu patu celého projektu. Není totiž tajemstvím, že zahuhlaným šumením mnoho blackových hudebníků chytře maskuje svoje tvůrčí limity. S čistým zvukem by nejeden trve císař byl náhle nahý. A to se právě stalo tady slepici Zoře.

 

Čtvrté album Negativy nedělá problém doposlouchat. Dělá problém ho poslouchat. Myšleno poslouchat soustředěně, bez toho, abyste permanentně ujížděli myšlenkami někam jinam. Je totiž šíleně monotónní a zaměnitelné. Máte tady před sebou blackmetal středního tempa, pomalých riffů a zastřeného vokálu, kdy každá výměna motivu či melodie působí jak přilepená izolepou ke zbytku. Zároveň zde nenajdete vybočující hudební postup či moment. A pokud se v jedné krátké chvíli změní dosavadní growl v maniakální řev či kytara začne vybrnkávat, je to až ke konci, kdy stejně už děláte něco jiného.

 

Problém je mimo jiné také v tom, že 04 není zfušovaná deska a nestojí za ní očividně nějaký úplný dement typu Burgûli či Zarach 'Baal' Tharagh. Je tam slyšet určitá skladatelská svéprávnost, schopnost nějak to zmixovat a nějak pracovat s využitýma motivama. Ale o to je to právě horší. Nejde se totiž u toho ani bavit nad přiblblou primitivností či zradou ambic interpreta. Jedinou vizi, kterou za celým tímto projektem vidím, je snaha o bezpřívlastkový naprosto monolitický blackmetal. Bez tématu, bez vývoje a bez jakékoli snahy o zaujetí v rámci myšlenky, že by black metal neměl nijak bavit. Jenomže od toho jsem tady já, abych na tenhle argument vytáhnul z rukávu tři roky starou Óreiðu (recenze zde), která vybudovala právě takový anonymní blackmetalový monolit s naprostým minimem prostředků a doposud se jedná o věc, která když hraje, tak nikdo ani nedutá.

 

Přemýšlel jsem, zdali je vhodné v tomto případě zvážit do celkového hodnocení i ekonomický aspekt problému, přestože jsem snad v životě neviděl někoho toto u hudby udělat. Negativa nabízí svoje album na Bandcampu ke stažení zdarma. Za nic si tak můžete pořídit 40 minut generického blackmetalu, což se může hodit asi třeba jste-li poctivý chudý farmář a zjistíte, že vám do zvuku podladěných kytar lépe dojí koza. Jinak mě vlastně nenapadá, proč ten finanční faktor zohledňovat.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky