Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Nekola - Nekologie

NekolaNekologie

Victimer7.12.2018
Zdroj: mp3 (320 kbps) / bandcamp
Posloucháno na: notebook / minivěž / phone
VERDIKT: Pět skladeb vlnících se v rovině snové a stylově otevřené elektroniky s mezipřistáním na trase Lidé - Země - Vesmír.

Pojďme se zasnít. Už pohled na obal desky, kde v dálce stojící rybář po pás ve vodě tiše zírá na hladinu a jeho tělo obeplouvá stejně tichá ranní mlha, nás k tomu nabádá. Když si pak Nekologii pustíte, ta fotka je tam pořád vidět, přestože se na ni už pár minut nedíváte. A to mě zaujalo. A taky to, že si rád dáchnu a různě pohrávám se světem, který máme v hlavě každý jen jeden a každý trošku jinak.

 

Dneska je strašně in říkat - ten pocit, když... Tak ho trochu obejdeme, protože Nekologie je nahrávka, která si umí s pocity docela věrně pohrát a neopakuje jak oslík to, co říká každý druhý. I když nejde úplně do maxima a netrvá na tom nahlodat nitro zásadním způsobem, to mile pocitové v ní je. Nekologie je hodná hudba. Abstraktní, ale příjemná. Pocity umí vyvolat sama, čímž bychom mohli doopravdy začít. Zachytí vaši představivost a nenásilně ji přesouvá po známých i neznámých místech, kde se dá v klidu snít, snídat, anebo potmě procházet město, kde člověku dělají společnost jen pouliční lampy a chuť si vymýšlet. Jen tak si jít, nechat se vést, nemít čas se soustředit na nic jiného, než na náladovou mozaiku, která si sama řekne, co potřebuje a co je schopná předat. A kdy s tím přestat. Musím říct, že to funguje. Jak ta chůze po městě, tak snídaně s výhledem ven za město a funguje i to předávání a jeho přestávání.

 

 

Nekola je kapela z Kopřivnice a ráda si dělá věci po svém. Elektronicky, klidně, audiovizuálně. "Můžeme začít, zavřete oči. Seďte klidně, já už teď pustím magnetofon". Přesně těmito slovy Nekologie začíná a hudebně se rozjede elektronika s přesahy do světa psychedelie a jen lehce najazzlé komunikace skrz zamlžené vzkazy na trase pop - alternativa - chillout. Všechno jsou jen atomy, ale vznáší se prostorem spolu s dalšími nástroji a samply. Svůj prostor k vyjádření dostanou pozouny i klarinet a taky zakomponování po různu sesbíraných úryvků z filmů. Pasáže z Osady havranů zní v Kouři z dýmky vyloženě šamansky.


Sníme, meditujeme, ale taky uvažujeme. Nekologie není plochou kolekcí, kdy stačí jen zavřít oči a spát. Jsou tu barvičky a když se objeví možnost se některé dotknout, tak proč to neudělat. Vznášíte se, ale pokaždé trochu jinde. V dávné minulosti, někde kolem nahusto nasázených paneláků Kopřivnice a taky kdesi v nereálnu, které možná teprve přijde. Mimozemské i pozemské je tohle odlehčení proudící kolem nás. Nekologické. Ve Vidí nás se přidá na tempu, na až skočné náladě, ale hlasy venku jsou pořád v mlze a i když noha hopsá a hlava kýve, tak tělo pořád bdí. Jen se u toho trochu víc kření.

 

To hodnocení dole je, stejně jako celá cesta s Nekolou, čistě pocitové. Osobně mám radši temnější záležitosti, kdy je třeba trochu víc vydráždit to schované zrůdno kdesi vzadu na mozku, takže na mne je Nekologie asi moc pozitivní. Z tohoto pohledu je nejtěžší věcí alba Ve víru, kdy je atmosféra kolem přece jen staženější a vážnější. Na Nekologii tedy nejsem úplně doma, ale hodně mě baví objevovat a nechávat se vylákat ven. A co vy? Kdo chce vědět víc, nechť si překlikne SEM na rozhovor s kapelou. A kdo chce víc slyšet, ať začne třeba na jejich bandcampu, nebo si objedná kazetku. Za mě povedená projížďka, do které nyní naskakuji prakticky denně a nemám v plánu to zatím měnit. Máme tu jedno z překvapení domácí scény, které stojí za to slyšet. Je z Kopřivnice a říká si Nekola.

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/nekola%20rybař.png


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky