Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Raison d

Raison d'être / TroumXIBIPIIO. In and Out of Experience

Victimer16.11.2017
Zdroj: mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: všem dostupném
VERDIKT: Druhý díl prověřené kooperace, tentokrát na bázi přesunu za tajemně fascinujícím prožitkem do daleké Amazonie.

Pokud má tahle kooperace představovat druhý díl, je zřejmé, že jde o navázání na již vyzkoušené, na to, co už zafungovalo. První díl vydaný pod názvem De Aeris in Sublunaria Influxu byste ovšem na našich stránkách hledali marně. Tak trochu jsme přeskočili děj a rozhodli se až pro aktuální druhé pokračování. Dál bych v tom nic dramatického nehledal. A aby ve vší předpokládané temnotě bylo o něco jasněji, povězme si alespoň základní fakta. Začněme třeba tím, že na prvním úseku vzájemné spolupráce se finálního mixu zhostili raison d'etre, letos tahle výsadní pozice padla na Troum. Inu, není nad přátelské gesto.


Ambient, dark ambient, prvky industrialu a drone. Minimální výrazová bohatost zabalená do tmy a dosud řádně neprobádaných končin. Je to tak, nečekejme překotné změny, ani výstřely odjinud. Nalaďme se na hodinku toho nejlepšího možného nahlédnutí pod poklopy, do temných fantazií vlastní mysli, do sebe sama a svých představ, které kulminují děsivě neobvyklým prožitkem. Ponořme se hlučící tmy a zároveň se vydejme na dalekou exkurzi s dotekem exotiky. Spolu s raison d'etre & TROUM a kmenem Pirahã.


Čeká nás skutečně vzdálená destinace. Neprostupné území brazilských pralesů a jejich obyvatel. Konkrétně kmene Pirahã, který je hlavním tématem alba. Primitivní lovci srocení kolem řeky Maici, jejich specifické jazykové vybavení, zvláštní kultura a pravidla. Mnoho otazníků a s tím spjaté tajemné fluidum jako spouštěcí mechanismus této nahrávky. Představy, mystické pohledy věnované životu kmene a jeho obyčejů. Na bázi vizí a všudypřítomné tmy.

 


Abych uvedl na pravou míru pocity z návštěvy jihoamerických veder - tropy, tradiční jihoamerický folklór (až na jisté náznaky, jako např. v Ijä-Kyl), či jiné prvky směřující k podrobnějšímu výkladu polozapomenuté civilizace, na albu nijak důkladně nehledejme. Je to čistá temnota, plazivě výpravná, monstrózní a s dávkou bohapustého strachování se o vlastní osud. Zprvu klidná cesta počíná rezonovat, nadechuje se a zase upadá to zarezlých prostor podvědomí, podivných sfér obav a až hororového prostředí.


Nahrávka hezky kulminuje, není pouze o jedné, byť do stran rozrostlé ploše, ale následuje symbolickou hru s představivostí, kde není na místě propadat spánku a ztrátě koncentrace. Je třeba být ve střehu a zpracovávat těžké stíny (nakonec i rytmy jako např. v hustě napěchované Expulsion Of The False Self) jako věrné spolucestující na výpravě do říše tajuplnosti. Xibipiio. In and Out of Experience je podařená exkurze. Dark ambient vysoké úrovně a silných prožitků. Podprahová mystika.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky