Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
V.O.H. - Hledat odpověď

V.O.H.Hledat odpověď

Jirka D.14.9.2014
Zdroj: CD v jewel case (# CR 143), promo od vydavatele
Posloucháno na: SONY CDP-XA5ES / SONY TA-F 730ES / ELAC CL 82
VERDIKT: V.O.H. příjemně překvapují, ale postrádají moment, který by je posunul dopředu. „Hledat odpověď“ je deska žánrová a řemeslná, kdo bude hledat víc, bude hledat marně.

První dojmy někdy klamou a některé informace mohou zavádět. Z balíku nedávno došlého od Cecek records mě album V.O.H. zaujalo asi nejvíc, samozřejmě obalem, ale různě po webu rozeseté informace o punk / hardcore / crust kapele mě zase vracely zpátky na zem, protože já nikdy moc nepunk. Dojem z obalu celkem vydržel – grafika je kromě tragické zadní strany a fontů slušná (i když žánrově jinde), texty jsou uvedeny ve dvou jazycích (sic!) a celek na mě působí dojmem, že se pánové snažili. A hudba je naštěstí hodně jinde, po punku ani stopy.

 

V.O.H. hrají něco na pomezí hardcoru a metalu, k prvnímu směřují angažovaností a kritickým laděním textů, posazením vokálu a celkovou energií své produkce, k druhému se blíží svým zvukem, který je hodně dravý, útočný, ale především metalově plný. Na druhou stranu i hodně nepřehledný, zahlcený a například činely mají blíž k vysypávání kontejneru na sklo než ke zvuku činelů (zkuste hned úvodní intro, je to běs). Asi už se budu opakovat, ale přístup v mixu „všechno dopředu“ a následném masteringu „všechno nahlas“ považuju za zločin na hudbě.

 

Zmínil jsem už uvedenou dvojí mutaci textů (česká a anglická) a poměrně příjemným překvapením je pro mě fakt, že se kapela nebojí jít primárně do mateřštiny, se kterou nebývá lehké pořízení. Asi by se dalo diplomaticky napsat, že s hozenou rukavicí se pere srdnatě – texty jsou laděny sociálně kriticky, zapadají do žánrových standardů a práce s nimi je i přes jistou frázovitost a neotesanost přijatelná. A u toho taky zůstaneme.

 

O něco větší problém mám se skladatelskou prací, která sice naprosto v pohodě dosahuje mety energických, přímočarých a dravých skladeb, ale která baví pouze do chvíle, kdy si uvědomíte, že všechny skladby zní tak nějak stejně. Osobně mi pocit recyklace naskočil někde u sedmé skladby, což ale při celkové délce alba (necelá půlhodinka) není nijak zvlášť dobrá vizitka. Naprosto bez problému si umím představit strávení veselého večera někde na akci, ale při domácím poslechu se pocit nasycení dostavuje bohužel brzo.

 

Jinak proti muzice V.O.H. ani popel, jejich produkce mi třeba ve vedení baskytary občasně připomene Sick of it All (samozřejmě metalovější), z domácí scény mě dohnala myšlenka na Lahar a to mi přijde fajn. Jen postrádám výraznější nápady, skladatele, který by tancovačku V.O.H. odlišil od zástupu podobných.

 

V.O.H.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

zrušit

Reagujete na komentář

JIRKA / 17.9.14 13:14

bude hůř!!! :D navzdory všem snahám českých muzikantů a studijových specialistů o lepší zvuk, česko stále stojí a před sebou má i slováky, co se týče skladatelského potenciálu až po hutný živý zvuk

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

jirka / 16.9.14 17:45odpovědět

oponuji s tvrzením, že zvuk byl hnán dopředu, vše nahlas! to je holý nesmysl, dostali jsme od zvukaře minimálně tři návrhy konečného zvuku a opravdu nebylo lehké zvolit ten správný. každý muzikant ví, kolik kompromisů se musí udělat při konečném masteringu, protože je jasné, že svůj nástroj tam chce slyšet nejvíce :) a další problém byl v tom, že zvukař byl na druhém konci republiky, takže veškeré úpravy a komunikace byly přes mail. jinak vítám názor o nasycenosti až recyklaci, pravda, na tom sme měli trochu více zapracovat. jelikož už nejsem členem této smečky, mohu jim jen popřát do budoucna hodně štěstí, aby si uvědomili některé nedostatky a zaměřili se na ně a vzali si z negativní kritiky příklad...

Jirka D. / 16.9.14 19:09odpovědět

Díky za komentář. Za sebe to vidím (s tou hlasitostí a "srovnaností" všech v lajně) jinak a není to jen problém V.O.H., spíš problém všeobecný. Bohužel je to přesně jak píšeš - všichni by nejraději slyšeli svůj vlastní nástroj nejvíc a pak vzniká dost nepřehledný chaos, který se na zařízení kvalitnějším než mobilní telefon poslouchá blbě. Jinak deska je to celkem v pohodě, z Cecek kupky ta lepší. Bude hůř.

JIRKA / 17.9.14 13:14odpovědět

bude hůř!!! :D navzdory všem snahám českých muzikantů a studijových specialistů o lepší zvuk, česko stále stojí a před sebou má i slováky, co se týče skladatelského potenciálu až po hutný živý zvuk

Sespitomec / 14.9.14 18:45odpovědět

Pripada ti normalni hodnotit obal?A fonty?Ach jo dalsi "recenzent"....

Radek / 15.9.14 22:21odpovědět

Další pán s rádoby posměšnou přezdívkou, který recenzi jako takovou nepochopil. Ano, album se hodnotí celé (pokud není k mání jen v digitální verzi), tedy i s provedením obalu a vnitřku. Věcné připomínky vítáme, urážení tohoto typu je dobré tak akorát v hospodě vyřvávat do dna půllitru.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky