|
|
||||||||||
Název kapely na obálce se nedá přečíst. Název desky na obálce se taky nedá přečíst. Obálka sama o sobě budí hrůzu, svým grafickým zpracováním zahání na úprk a teď mi řekněte jeden jediný rozumný důvod, proč si to pustit. Navíc název kapely Wij podle gůglu znamená v překladu stonožka a název desky Dziwidło něco jako podivín nebo zrůda. Jsme v Polsku, jsme v undergroundu a jsme na tenkém ledě intelektuální sebeprezentace, která těžce hledá cestu mezi snobstvím na jedné straně a kýčem na straně druhé. A zvuk je strašná hrůza. Začal jsem zostra?
Je docela zajímavé, že přesně takhle zostra začíná i kapela Wij a hned v úvodu servíruje skvělé stoner rockové skladby Žmij a titulní Dziwidło, před kterými by fanoušci pouštní scény mohli tiše pokleknout do písku a zafunět respekt a uznání. Má to drajv. Má to energii a je strašně s podivem, že za všechno může jen duo kytara & bicí. Bez basy, bez druhé kytary, bez písku v očích. Jenže už v tenhle moment přijde první zádrhel v podobě hlasového projevu Marii. Je to neřízená střela, něco mezi cudnou studentkou a mrchou necudnou, u které nikdy nevíte, jestli prvních pár slov konverzace směřuje na probdělou noc nebo na pár facek. Má se mi to líbit? Nevím, ale asi ne. Je to polsky, je to mířené na lokálního fanouška, je to záměrně exaltované, záměrně jednoduché, ale současně živelné a energické. A někde v pozadí pořád cítím viset těch pár přes hubu.
Deska Dziwidło je docela krátká, třicet šest minut i s chlupama a podle toho se dá usuzovat, že poslech je k přežití. Je. Je i přesto, že polštinu nechci překládat a že s Marií nechci vést intelektuální polemiku. Díky efektu na kytaře a dostatečně důrazné hře na bicí je hudební základ vesměs výborný a hutný životabudič a tohle mám rád. Nevadí mi jednoduchost, nevadí mi absence dalších nástrojů a noblesních aranží. Syrovost a spontánnost v tomto případě hraje první housle a válcuje jakékoliv pochyby o tom, že bych měl chtít víc. Někde jsem našel žánrové zařazení kapely jako proto-metal, což mi připomnělo proto-punkové The Stooges. Někde tam to je. Nikoliv podobnost, ale princip. Princip jednoduchosti, živelné energie nadřazené nad objektivní hudební hodnoty. V tomto ohledu by ani nemuselo překvapit to, že pátá skladba W przymierzu z Diabłem je cover skladby In League With Satan od Venom. Fakt jo.
Je to ale dost? Mohlo by být. Mohlo by být, kdyby mi do dobře odvedené muziky pořád nelezl na můj vkus až lehce hysterický projev Marii. Už jsem o tom psal. Nemám pro to pochopení, což si klidně vykládejte jako moji neznalost místních poměrů, zvyklostí a kontextu. Ostatně naše Mucha na to jde docela podobně a zatímco já si její desky občas pustím, polský fanoušek nejspíš bude marně chytat unikající nit souvislostí a pravého moravského folklóru (to byl jako vtip). Výsledek je tak trochu schizofrenie. Asi si umím představit, že někde na koncertě bych si tuhle kapel docela užil a pak se před Marií schoval na můj genderový záchod. Ale doma? Doma ne. Domů si ji dobrovolně pouštět nebudu.
Heavy Medication Records je malé a docela mladé vydavatelství původem z Varšavy stejně jako kapela Wij. Na svém kontě má v této chvíli dvanáct vydání, které většinově zahrnuje klasické cédéčko, ale v katalogu najdete i gramodesky od sedmi do dvanácti palců. Přehled si můžete udělat ZDE, poslouchat v případě zájmu a zvědavosti pak můžete TADY.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Ho!!! / 5.10.21 18:37odpovědět
Borci hrajou dobrej, zemitej bigbeat a, souhlasím s autorem, ta hysterka z toho dělá v podstatě neposlouchatelný opus (zde by se snad i na základě zpěvu dalo usuzovat , že Maria je afektovaná "umělkyně", tedy kráva). Takovej podmaz a vona do toho piští .... A zde mi vadí i polština.
Label:Heavy Medication Records
Vydáno:Srpen 2021
Žánr:alt rock / stoner
Maria Lengren - zpěv
Miko Malanowski - bicí
Palec - kytara
1. Żmij
2. Dziwidło
3. Czarny Lew
4. Czerw
5. W przymierzu z Diabłem (Venom cover)
6. Wielki Martwy
7. Peperuda
8. Kat
9. Madame
10. Łapacz Snów
11. Tyrania Trupa
Gravety
Into The Grave
Colossa
New Day Rising
Kevlar Bikini
Rants, Riffage and Rousing Rhythms
Soulreaper
Written In Blood
Cormorant
Dwellings
Hold Me Down
Powerless
ICS Vortex
Storm Seeker
Noctambulist
Atmospheres of Desolation
The Wolves Of Avalon
Carrion Crows Over Camlan
Hearse
Single Ticket to Paradise
Obituary
Obituary
Na Hellstorm Productions vyjde 1. září nové album Pačess, které se bude jmenovat Absolutno a k mání bude v kompletním edičním trojlístku LP, CD a MC. ...
23.5.2023Hudební ceny Břitva znají své nominace pro aktuální ročník, pro jejich přehled klikejte SEM.
23.5.2023Komu rulík, komu růže je zbrusu nové pětiskladbové EP brněnské kapely Izurewara. Společným jmenovatelem nahrávky je post-hardcore s příchutí dalších r...
23.5.2023Volyňský festival Enter The Eternal Fire hlásí kompletní soupisku a představuje jednotlivá jména. Zároveň poukazuje na možnost předprodeje. Detaily na...
22.5.2023Slovenský blackmetalový projekt Between Two Castles včera zveřejnil svou novou nahrávku nazvanou Carpathian Ruins. Slyšte ZDE. Fyzické nosiče budou př...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.