Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Shane Ochsner

Shane OchsnerNásledujte své srdce ve všem, co děláte.

Jirka D.6.11.2012
Rozhovor se Shanem Ochsnerem, lídrem americké party Hands, se stal jedním z těch, které uvázly v čase mezi Innocence a Ehoes. Po chvilce přemýšlení jsem došel k závěru, že jej publikuju bez úprav a v kompletním znění, takže prosím čtenáře o shovívavost, pokud některá otázka / dopověď už bude – řečeno dnešním slangem – out of date. Přesto jsem ale přesvědčen, že to hlavní, co ve svých odpovědích Shane zmiňuje, je natolik nadčasové a obecně platné, že několikaměsíční zpoždění v tomhle případě postrádá na jakékoliv důležitosti.

Ahoj Shane, jak se máš v této jarní době? Doléhá na Tebe jarní únava nebo Tě probouzející se příroda naplňuje energií a optimismem?

 

Mám dojem, že jarní únavu prožívám celý rok, hlavně asi kvůli přijímání všeho toho jídla a pití, které mi s každým dalším kouskem ujídá sekundy z mého života. Ale jaro je dobré!

 

Máš rád přírodu kolem sebe, nebo jsi spíš městský typ, co se nejlépe cítí v ulicích mezi domy a vřavou lidí, kteří kolem Tebe proudí všemi směry a tvoří „civilizaci“?

 

Myslím, že jsem tak trochu obojí. Není nic lepšího, než prožívat chvíle „bytí uprostřed ničeho“, obklopen přírodou. Můžu odložit svůj mobil a hlavně můžu myslet jasně. Moje mysl se otevírá do větších šířek a neomezuje se pouze na přemítání o „tady a teď“. Naproti tomu je spojení s lidmi a poletování kolem různých měst taky skvělý zážitek. Takže myslím, že je dobré mít rád oboje.

 

Úvod rozhovoru bude patřit desce „Give me rest“, která vyšla loni v červenci a jestli se nepletu, je to vaše třetí album. Můžeš trochu přiblížit období ještě před touto nahrávkou (první desky, počátky kapely,...)?

 

V kapele se mezi sebou známe už řadu let, hráli jsme v různých kapelách na místní scéně. Hands jsme dali dohromady v roce 2007. Vlastním nákladem jsme vydali svoje první EP „The Everlasting“, na které navázalo naše první turné po Spojených státech. To nakonec vedlo ke smlouvě s nyní již nefungujícím vydavatelstvím Oort Records. Pokračovali jsme v koncertování a v únoru 2009 jsme vydali naše album „The sounds of Earth“. Naneštěstí bylo album k dispozici pouze měsíc, pak došlo k ukončení distribuce. Přesto ale mám dojem, že je to jedna z našich nejlepších věcí. Takže to zkuste někde objevit! Krátce potom jsme podepsali smlouvu u Facedown Records a v létě roku 2009 jsme vydali album „Creator“. Od té chvíle jsme koncertovali a ještě víc koncertovali. Někdy na jaře 2010 jsme se rozhodli všechno to cestování přerušit a zase se začít víc věnovat svým rodinám a domovům. Kapela se rychle stala víc koníčkem než činností vyplňující veškerý čas. Může to být tak rok, kdy jsme se rozhodli vydal další album a to je vlastně ten čas, kdy jsme začali dávat dohromady kousíčky vedoucí k „Give me rest“.

 

Pod „Give me rest“ jsou uvedeni celkem tři muzikanti, ale v bookletu jsem našel poznámku, že kromě textů a sepsání hudby jsi zvládl i nahrání materiálu pouze Ty sám – je to tak? Josh a Chris se podílejí pouze na živých vystoupeních nebo je jejich vklad ještě někde jinde? :-)

 

Josh a Chris byli vždy stálými členy kapely od jejich úplných počátků. Tohle album bylo uděláno mírně odlišně, hlavně díky všem těm bláznivým okolnostem, které se kolem něho seběhly. Od těch chlápků bydlím 9 hodin cesty, takže psaní nových věcí dohromady jako kapela pro nás nebyla reálná možnost. Společně s Joshem jsme se sešli asi na týden a dali jsme dohromady nějaké nápady a myšlenky, které jsme měli pro nový materiál, ale nebylo toho dost, aby z toho vzniklo celé album. Má žena byla v té době v devátém měsíci těhotenství a my měli zarezervované a zaplacené studio. Nakonec jsem dokončil psaní nového materiálu alba a snažil jsem se vylepšit všechny detaily, na kterých jsme s Joshem pracovali. Samotnému Joshovi zabránilo v další práci na albu několik fakt šílených okolností, takže jsem se do toho ponořil a pustil se do toho od začátku do konce – bicí, kytary, baskytara, zpěvy a další nástroje atd. ... haha. A najednou bylo album hotové! Je to vlastně dost bláznivé, že to bylo celé uděláno tímhle způsobem, ale pro nás je vlastně úplně typické, že se nám děje pořád něco šíleného. Sečteno a podtrženo, všichni jsme z konečné nahrávky nadšení a jsme šťastní, že ji takhle můžeme předložit našim posluchačům.

 

Považuješ tedy Hands spíš za svůj sólový projekt nebo jde o regulérní kapelu se vším všudy, co k tomu patří?

 

Považuji za Hands kohokoliv, kdo se někdy na tomto projektu kdy podílel. V průběhu let jsme všichni přispěli řadou různých věcí a nemyslím si, že by kapela mohla fungovat nějakým jiným způsobem.

 

Někde jsem se dočetl, že jsi při nahrávání používal různé kytary a efekty, bicí sestavy a další nástroje. Co bylo účelem takového postupu natáčení? Chtěl jsi mít každou skladbu trochu jinou, bohatší zvuk desky nebo Tě prostě jen baví experimentovat?

 

Skutečně rád při nahrávání experimentuji  a nahrávání tohoto alba v Covenant studios mi umožnilo dělat věci tak, jak se mi ještě nikdy nepoštěstilo. Je to dost zábava poslouchat každou píseň a pak vybírat každý jednotlivý buben, zesilovač, kytary a mikrofony do té konkrétní skladby. Především pokud máš k dispozici všechny ty možnosti! Jsem přesvědčen o tom, že pro výsledné album je to lepší. Každá skladba má, namísto splývajících písní, svůj vlastní charakter.

 

Jinak mám dojem, že velkou váhu na této nahrávce mají texty, které jsi (jak jsem už uvedl výše) vytvořil taky ty. Cítím z nich mnoho emocí, hledání naděje, snahu srovnat se s realitou života kolem nás, ale i v nás. Je to tak?

 

Texty jsou o mém zápase s Bohem a o mé víře. Velký vliv na to mělo to, že jsem vyrůstal v křesťanské rodině a to zasadilo v mém srdci taková semínka. Jak jsem vyrůstal, bylo stále těžší se s tím vším vyrovnat. Nikdy jsem se nedostal do situace, že bych Boha popřel, jen je docela těžké se s ním ztotožnit. Všechen můj duchovní základ je pevně zakořeněný v mé výchově. Mám dojem, že jsem se jednoho dne probudil jako dospělý a zeptal se sám se: „Vážně věřím v tohle všechno?“ Takže „Give me rest“ byl více či méně můj deník, krátce po té, co jsem si uvědomil, že nemusím být tím mužem, jímž jsem myslel, že jsem.

 

Možná to bude znít odvážně a vlastně jsi to už nakousl – z těch textů rovněž cítím Tvou snahu najít Boha...

 

To je ta nejpodstatnější část toho všeho. Potřebuji najít Boha, objevit ho pro sebe. Potřebuji kompletně přestavět svou podstatu. Největší věc, kterou jsou si uvědomil za několik posledních let, je ta, že budeš muset hledat odpovědi. Ne čekat a doufat, že ony přijdou za tebou. A dokonce i když nenajdeš přesně to, co jsi hledal, tvoje cesta sama otevře další dveře a povede ke skutečnostem, o kterých sis nikdy nemyslel, že by mohly být možné. Být křesťan je celoživotní závazek a to úsilí musí vzejít od tebe. Protože pokud se tak nestane, budeš jen proplouvat kolem a čekat, že něco přijde k tobě.

 

Setkal ses i s názory, že Bůh v podobné muzice nemá místo? Odsuzoval Tě někdo za texty k této desce (přece jenom jde o hodně osobní zpověď)?

 

Pro mě mají ty skladby svůj vlastní význam, ale rovněž doufám, že poslouží i dalším posluchačům jakýmkoliv způsobem bude třeba. Každopádně je vždycky zajímavé slyšet, jak ty texty přijímají jiní lidé.

 

Můžu se Tě zeptat na Tvůj postoj ke křesťanství? Ať už z pohledu víry jako takové, tak křesťanské církve jakožto instituce?

 

Moje víra je pro mě tím, co mě vede vpřed. Snažím se udělat maximum pro to, abych se spojil s Bohem, a jít takovou cestou, o které jsem přesvědčen, že mi ji předurčil. Snažím se pomáhat ostatním lidem v jejich životech a sám mám otevřené srdce k tomu, když se ostatní snaží podpořit mě. Mám-li být upřímný, křesťanství je pro mne v tomto čase pouze slovo. Možná v budoucnu pro mě bude znamenat víc, ale teď mám dojem, že jsem strávil mnoho času tím, že jsem se nazýval „křesťan“ místo toho, abych raději žil svůj život.

 

Kdo přišel s nápadem motivu na booklet desky? Pracovně mu říkám „spící muž“, ale stejně tak by mohl být mrtvý, nebo modlící se... Jaká je pointa?

 

Celý artwork je práce jednoho chlapíka jménem Dave Quiggle. Všechno, co k tomu můžu říct, je asi toto: poslechněte album od začátku do konce a nenechte se u toho ničím rozptylovat. A pak se rozhodněte, co znamená ten obal právě pro vás.

 

Jaké jste zaznamenali ohlasy na album? Ve Státech jste určitě populárnější než tady v Evropě, co se týče České republiky, zaznamenal jsem dobré ohlasy hlavně na zinech, oficiální „elita“ zatím mlčí. Máš Ty nějaké dobré zprávy? :-)

 

Ohlasy na album jsou neuvěřitelné! Zcela předčilo všechny naše starší nahrávky a to ve více různých směrech. Celý proces produkce a nahrávání je zatím ten nejlepší, jaký jsme dělali, album má svůj vlastní zvuk a styl, skladby jsou upřímné a skutečné. Ale stejně mám dojem, že tu jsou i další okolnosti, které nám v tom pomáhaly. Před tím jsme nevydali album 2 roky, měli jsme ukončené koncertování a hráli jsme jen na hrstce akcí. Z nějakého důvodu se lidé o naši kapelu začali zajímat víc, až jsme měli odjeté všechny koncerty. Takže když pak byla na světě konečně nějaká muzika, měl jsem dojem, že byli fanoušci nadšení.

 

Je tu nějaká šance, že byste koncertně zavítali do Evropy a konkrétně k nám do České republiky? Hráli jste už někdy na evropském kontinentě?

 

Naneštěstí tahle možnost neexistuje. Pro nás všechny je teď život docela blázinec a jako kapela dojíždíme poslední koncerty. Ale přál bych si, abychom mohli přijet!

 

Jinak ve státech se mimo mnoha zajímavých kapel zrodila i „zajímavá“ dohoda ACTA, kterou se snaží prosadit i tady v Evropě. Sleduješ příběh této aféry a co si myslíš o ACTA, autorských právech, stahování hudby z internetu a podobně?

 

Asi bych měl mít nastudováno a být v obraze, ale bohužel nejsem! Takže můj názor na tohle fakt neexistuje. Sorry!

 

Dokážeš si představit situaci, že by se opravdu zakázalo stahování a všechno by muselo jít pouze legální cestou? Představa „co si nestáhnu, to si koupím“ je podle mě zcela mimo, takže nebyl by výsledek horší především pro interprety, jejichž hudba by se nedostala mezi fanoušky?

 

Určitě by bylo zajímavé vědět, kde bude hudební průmysl za takových 10 let. Kdybychom tak mohli se vrátit do starých dobrých časů, kdy se alba kupovala v den vydání, kdy se přehrávala od začátku do konce, prohlížel se celý artwork a konkrétní album se drželo ve vlastních rukou. Desky měly hodnotu a umělci byli za svou práci odměněni. Nyní klikneš na tlačítko, soubory se objeví v tvém přehrávači a jde se dál. Nezbývá než doufat, že se věci hýbou správným směrem.

 

A poslední otázka – dokázal bys lidem poradit, co dělat v těžkých životních situacích, se kterými se setkávají? Podle textů, které píšeš, a hudby, jakou děláš, bych se vsadil, že něco vědět budeš...

 

Samozřejmě záleží na konkrétní situaci a osobě, ale jsem přesvědčen, že většina lidí je schopna poznat, co je správné a co je špatné. Kam jít a kudy se rozhodně nevydat. Co říct a co neříkat. Následujte své srdce ve všem, co děláte a radu hledejte u lidí, které máte rádi a kterým důvěřujete. Ve srovnání s nekonečnem jsou naše problémy a životní situace tak malé.

 

Shane, děkuji moc za zajímavý rozhovor a přeju Ti do Států vše dobré!

 

Díky za rozhovor a za podporu kapely! A rovněž díky, že sis udělal čas tohle všechno přečíst!

 

 

 

...::ENGLISH VERSION::...

 

Hi Shane, how do you do in this spring time? Do you feel “spring tiredness” or do the awakening nature fills you with energy and optimism?

 

I think year round I'm felling the "spring tiredness", mostly due to my high intake of sodas and foods that shave seconds off your life with every bite. But the Spring is good!

 

Do you like the nature around you, or you are “urban type”, which feels best in the streets between houses and crowds of people, which are streaming in all directions and making “civilization”?

 

I'm a little of both I think. There is nothing better than having those moments where you are out in the middle of nowhere, surrounded by nature. I can put down my cell phone, and I can think clearly. It opens my mind to the bigger picture, instead of looking at things in the "here and now". However, connecting with people and floating around different cities is also an awesome experience. I think it's good to have both!

 

The beginning of the interview will be about your record “Give me rest”, that was released in July last year and that is your third album (am I right?). Can you tell me something closer about time before this record (just about previous albums, beginning of the band,...)?

 

We all have known each other for years, playing in different bands in the local scene. In 2007, we formed Hands. We released "The Everlasting EP" independently in the summer of 2008 followed by our first US tour. Which eventually, led to our one album contract with the now defunct Oort Records. We continued touring, and we would release our album "The Sounds Of Earth" in February 2009. Unfortunately, the album was only available for a month before it was pulled offline and out of print due to the label losing it's distribution. It's kind of a tough album to find, but we think it's easily some of our coolest stuff. So try and find it! Facedown Records signed us up shortly after, and we released "Creator" in the summer of 2009. From that point, it was touring and more touring. In the spring of 2010 we all made the decision to quit being on the road, and and start focusing on our home lives with our families. The band quickly became a hobby, more than a full time gig. It would be a year or so before we decided to release one more album, and that's when we started to put the pieces together for "Give Me Rest".

 

I read about three musicians in connection with “Give me rest”, but I found in the booklet, that besides writing lyrics and making music you recorded all instruments alone – is that right? Josh and Chris are only live musicians or what is their role?

 

Josh and Chris have always been solid members of the band, from the very beginning. This album worked out a little differently, due to all of the crazy circumstances surrounding it. I live 9 hours away from those guys, so writing together as a band was not really an option for us. Josh and I got together for a week or so to put together some of the ideas we had for new songs, but it wasn't enough to fulfill and entire album. My wife was 9 months pregnant at the time, and we had the recording studio booked and payed for. Eventually, I ended up writing the remainder of the album and tweaking every last detail on the stuff Josh and I had worked on. A few other crazy circumstances hit during that time, and prevented Josh from working on this project entirely. I went in and tracked the whole thing front to back, drums / guitars / bass / vocals / bells / whistles / etc…… Haha. And the album was done! It's crazy it all worked out the way it did, but it's pretty typical for us to have crazy things like this happen. Bottom line, we're all stoked on the final product and we're all happy to give the listeners one more album!

 

Do you find Hands as a solo project of you, or it is just normal band with everything that belongs to that?

 

I consider Hands to be everyone who has been involved with the project. We all have contributed different things over the years, and I don't think the band would have worked out any other way.

 

I read somewhere that you used many different guitars, effects, drum kits and other instruments by recording. What was the point of this procedure? Did you want to have an original sound of every song or do you just like to experiment with recording process?

 

I really like to experiment with recording, and tracking this album in Covenant Studios allowed me to do that on a level that I had never experienced before. It's fun to listen to each song before tracking, and then choosing every drum, amp, guitar, and microphone to cater to that specific song. Especially, if you have a good amount of options in front of you! I think overall, it makes for a better album. Each song has it's own character, instead of every song blending together.

 

My impression is that the lyrics of the songs you wrote are very important to understand the album. I feel many emotions, searching of faith, effort to compare with the reality of life around us and inside us. Is that right?

 

The lyrics are about my struggle with God, and my faith. I think growing up in a Christian home was important in the sense that, it planted the seeds in my heart. But growing up, it became harder to wrap my mind around it. There has never been a time where I have denied the existence of God, I just can't seem to fully commit to him. All of my spiritual roots are buried in my upbringing. So I guess I just woke up one day as an adult, and asked myself "Do I really believe in all of this?". So "Give Me Rest" was more or less my diary, shortly after the realization that I may not be the man I thought I was.

 

Maybe it is bold, but I feel also the effort to find God...

 

That's a huge part of the whole thing. I need to find God, and seek him out for myself. I needed to completely rebuild my foundation. The biggest thing I have realized over last few years, is that you have to look for the answers. Don't wait and hope that they come to you. And even if you don't find exactly what your looking for, your journey alone will open up other doors and lead to things you never thought possible. Being a Christian is a life long commitment, and you have to put forth the effort. If you don't, then you end up just floating along waiting for things to come to you.

 

Did you hear some voices that there is no place to God in music like this? Did someone convict you because of the lyrics of this record? (I think that the lyrics are very private)?

 

The songs have their own meanings to me, but I hope that they will serve the listener in whatever way is needed. It's always interesting to hear other people's take on a songs lyrics.  

 

Can I ask you for your attitude to Christianity? Whether from the perspective of faith or Christian as an institution?

 

For me, my faith is what keeps me moving forward. I do the best I can to connect with God, and to walk the path that I feel he has called me to. I try to encourage other people in their life, and I open my heart to others trying to encourage me. To be honest, Christianity is just a word to me at this point in time. Maybe it might mean more to me in the future, but for now, I feel like I have spent way to much time calling myself a "Christian" rather than actually living it out.

 

Who is the author of the idea of record’s booklet? I call it “sleeping man” but he can be dead of prying too. What is the idea?

 

Dave Quiggle is the man behind all of the artwork. All I can say is listen to the album from front to back, with nothing else distracting you. Then decide what the album cover means to you.

 

What were the reactions of your album? You are much more popular in the States (more than in Europe I think) and here, in the Czech Republic I have read good review only on e-zines, the official “elite” is silent. Do you have some good news? :-)

 

The response to the album was amazing! It's definitely surpassed the old albums, in several different ways. The production and recording is the best we've had, it has it's own sound and style, the songs are honest and real. But I think there were also other things that helped that along. We hadn't released a new album in 2 years, we were done touring, and only playing a handful of shows. For some reason, people started paying more attention to our band AFTER we were done touring. So when there was new music to share, I think people got excited and helped get the word out.

 

Is there any chance to make a concert in Europe, especially in the Czech Republic? Did you ever play gigs in the European continent?

 

There is not a chance, unfortunately. Life is crazy for all of us right now, and the band is on it's last run of shows. But I wish we could!

 

The United States are not only home of numbers of great bands but also the ACTA document, that many people are speaking in the Europe about. Do you watch the story of that document and what do you think about ACTA, copyrights, downloading from internet and so?

 

I should probably be all studied up on this, but I am not! Therefore, my opinion is pretty much non existent. Sorry!

 

Can you imagine the situation that there is no downloading on internet and everything is possible only via legal ways? I find the idea “I buy what I can not download” as a bullshit, maybe the result of this would be much worse to interprets and their music, do you think?

 

It will be interesting to see where the music industry is at in 10 years. If only we could go back to the good old days of buying an album on it's release date, playing it from front to back, and looking at all of the artwork and holding the physical album in your hand. Albums had value, and the artist was compensated for their work. Now you click a button, the files show up on your device, and you move on. Hopefully things move in the right direction!

 

And the last question – can you advise to the people what they shall do in difficult life situations that they meet with? I bet (by lyrics you write and music you make) that you know something...

 

 

It depends on the person and the situation, obviously, but I believe that most people are able to feel what's right and what's wrong. Where to go, and where not to go. What to say, and what not to say. Follow your heart in everything that you do, and seek council from people you love and trust. The problems and situations in our lives are so small, compared to the bigger picture.

 

 

Shane, thank you very much for interesting interview and I wish you all the best!

 

 

Thank you for the interview and the support for the band! And thank you all for taking the time to read this!  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky